начало

С отказа си да бъде тестван и за алкохол, и за дрога, шофьорът извършва едно, а не две нарушения С отказа си да бъде тестван и за алкохол, и за дрога, шофьорът извършва едно, а не две нарушения

относно облагане доход от наем за физ.лица

Дискусии и казуси в областта на данъчното право
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


относно облагане доход от наем за физ.лица

Мнениеот todorst » 23 Ное 2021, 10:57

във форума чета ,че от получения доход от наем може да се приспадне облекчение за извършени ремонти до 2000 лв , но само за труд.
В законодателството не срещнах подобен текст, а само 10% за присъщи разходи, които не се доказват.
Моля, знаещите за коментар!
todorst
Потребител
 
Мнения: 561
Регистриран на: 24 Яну 2006, 10:09

Re: относно облагане доход от наем за физ.лица

Мнениеот guest1 » 23 Ное 2021, 19:13

Това ... сериозен въпрос ли е или просто трупане на теми?

Най-знаещите са пак ... НАП! „Давам имот под наем. Какви данъци дължа, как и кога ги декларирам и плащам?“

Пп. Ремонта повишава стойността на актива и не е разход, а инвестиция!
Обаче - ФЛ не прави амортизационни отчисления.
Написаното не съставлява правен съвет, а изразява единствено лична позиция и мнение по разглежданите въпроси.

- Какъв е проблема с вицовете за адвокати?
- Адвокатите не ги намират за смешни, а останалите хора не мислят че са вицове.
guest1
Потребител
 
Мнения: 489
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: относно облагане доход от наем за физ.лица

Мнениеот errant_lawyer » 23 Ное 2021, 21:28

Здравейте,

мисля, че имате предвид чл. 22е от Закона за данъците върху доходите на физическите лица - Местните физически лица и чуждестранните физически лица, установени за данъчни цели в държава - членка на Европейския съюз, или в друга държава - страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство, ползват данъчно облекчение, като приспадат от общата годишна данъчна основа по чл. 17 направените през годината плащания за труд във връзка с подобрения и/или ремонт на един недвижим жилищен имот в общ размер до две хиляди лева, когато едновременно са налице следните условия: [...]
https://www.lex.bg/laws/ldoc/2135538631
errant_lawyer
Младши потребител
 
Мнения: 61
Регистриран на: 10 Апр 2021, 10:53

Re: относно облагане доход от наем за физ.лица

Мнениеот guest1 » 24 Ное 2021, 02:22

Този чл. 22е - е ... Нов - ДВ, бр. 104 от 2020 г., в сила от 01.01.2021 г.
Което значи, че още „не е ползван“ - „с найлона си стои“!

От друга страна - с 2000 лева за година - какъв ли ремонт ще стане?
Последна промяна guest1 на 24 Ное 2021, 19:13, променена общо 1 път
Написаното не съставлява правен съвет, а изразява единствено лична позиция и мнение по разглежданите въпроси.

- Какъв е проблема с вицовете за адвокати?
- Адвокатите не ги намират за смешни, а останалите хора не мислят че са вицове.
guest1
Потребител
 
Мнения: 489
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: относно облагане доход от наем за физ.лица

Мнениеот dimist » 24 Ное 2021, 17:27

Приспадат се разходи за труд, не и разходи за материали. Така, че може да се направи скромен ремонт.
dimist
Потребител
 
Мнения: 452
Регистриран на: 26 Ное 2007, 14:58

Re: относно облагане доход от наем за физ.лица

Мнениеот guest1 » 24 Ное 2021, 19:20

dimist написа:Приспадат се разходи за труд, не и разходи за материали. Така, че може да се направи скромен ремонт.

Освен, че е само за труд - не става дума за собствен труд!
Чл. 22е. (1) Местните физически лица и чуждестранните физически лица, установени за данъчни цели в държава - членка на Европейския съюз, или в друга държава - страна по Споразумението за Европейското икономическо пространство, ползват данъчно облекчение, като приспадат от общата годишна данъчна основа по чл. 17 направените през годината плащания за труд във връзка с подобрения и/или ремонт на един недвижим жилищен имот в общ размер до две хиляди лева, когато едновременно са налице следните условия:
5. данъчно задълженото лице притежава документ за платения труд във връзка с извършването на подобренията и/или ремонта на жилищния имот, съдържащ реквизитите по чл. 6, ал. 1 от Закона за счетоводството, придружен от документ за плащането му (фискален бон, разписка, банков или друг документ);
6. данъчно задълженото лице и лицето, извършило ремонта, не са свързани лица.

Вижте подчертаното! Акцентите са:
    - само ФЛ - за ЮЛ не става;
    - притежава документ - значи извършителя е или фирма, или поне СОЛ;
    - не са свързани - не може „през собствената фирма“!
Този изпълнител - като махне ДДС (ако е регистриран), като махне „разходи за персонал“ (осигуровки, данък и прочие) - нали трябва да му остане и някаква печалба?
Написаното не съставлява правен съвет, а изразява единствено лична позиция и мнение по разглежданите въпроси.

- Какъв е проблема с вицовете за адвокати?
- Адвокатите не ги намират за смешни, а останалите хора не мислят че са вицове.
guest1
Потребител
 
Мнения: 489
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34


Назад към Данъчно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта


cron