начало
Отговорността на посредниците в контекста на новия Регламент за цифровите услуги Отговорността на посредниците в контекста на новия Регламент за цифровите услуги

за титлите пред името.

Виртуална приемна - кажете това, което мислите, за това, което искате!
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


за титлите пред името.

Мнениеот todorst » 13 Окт 2021, 20:16

общо прието е ,че ЛЕКАРИТЕ не са ДОКТОРИ ! Но се титулуват като доктор. има даже съдебен спор по личност която не е лекар, а доктор и спори по лекарските титулувания. Та, конкретно,аз съм завършил висше през 1966 година, нямаше баклави. магистрати и т.н. в дипломата ми е записано ПРЕПОДАВАТЕЛ, сега по западната траскрипция това ПРОФЕСОР , ударението е на О Предизвикват ме тези инж. по бог знае какво от Топлото, от водата или какво ли не ! Ще почна и аз да ползвам записаното в дипломата ми ПРОФЕСОР!
todorst
Потребител
 
Мнения: 621
Регистриран на: 24 Яну 2006, 10:09

Re: за титлите пред името.

Мнениеот guest1 » 14 Окт 2021, 11:07

Здравейте todorst.
Този въпрос е коментиран много пъти и на много места.
Като начало - погледнете Закона за висшето образование и правете разлика, между:
    - образователни и научни степени - „бакалавър", „магистър" и „доктор"/„доктор на науките“;
    - академични длъжности на трудов договор - „асистент“, „главен асистент“, „доцент“ и „професор“;
    - изборни ръководни длъжности - „ректор“, „декан“, „директор“ на департамент, филиал, колеж, „ръководител“ на катедра ...
Научната степен е лична и не се губи във времето, докато длъжността ...
Прекратява се договора, променя се „работното място“ и вече не е „професор“ (примерно).

Пп. Отделно са званията - „дописен член на БАН / член-кореспондент“ и „действителен член на БАН / академик“
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1771
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: за титлите пред името.

Мнениеот todorst » 16 Окт 2021, 19:09

Жоре, какво се сети след толкова време. Нека да ти поясня. Вече / при социализма
/ АНЖЕЛА ДЕЙВИДСЪН я представяха като като преоесор и т.н. хвалебствени статии. А тя е ПРЕПОДАВАТЕЛ , по западните норми ПРОФЕСОР има разлика в ударението на буквата " О " В моята диплома /една от тях / пише ПРЕПОДАВАТЕЛ по химия, физика. Та по сегашната западна транскрипция аз не съм ял баклава ,а съм ПРОФЕСОР !. !
. Какво ще кажеш за лекарите ,които се титулуват ДОКТОРИ! Навремето си направих гаргара. при изпращащ ме лекар му казвам : изпраща ме ПЕТРОВ от 6 поликлиника. Отговор : не познавам такъв. След подробности - възкликна : изпраща ви ДОКТОР Петров, ама така кажете !
жалко,
todorst
Потребител
 
Мнения: 621
Регистриран на: 24 Яну 2006, 10:09

Re: за титлите пред името.

Мнениеот todorst » 16 Окт 2021, 19:16

та нали наложила западната американска / транскрипция / Вече Иван не е Иван , а айвън Бидън е БАЙДЪН.
todorst
Потребител
 
Мнения: 621
Регистриран на: 24 Яну 2006, 10:09

Re: за титлите пред името.

Мнениеот bozyo » 17 Окт 2021, 09:02

доктор не е научна титла, а е винаги доктор по нещо-си - доктор по математика, доктор по право, даже доктор по медицина. просто "доктор" не е. отделно, че ако си късате нервите за всеки комплексар с къса ........ и дълга титла, можете да почнете от най-големия комплексар: "инж. д-р генерал кмет".

баклавите и магариите са натресени от ингилизите на ЕС чрез бульонския процес. защото континенталното висше образование е петгодишно, а в Островитяния предимно три годишно, и съответно островитяните никаде не ги приемат за нищо.
bozyo
Потребител
 
Мнения: 167
Регистриран на: 24 Мар 2021, 00:24

Re: за титлите пред името.

Мнениеот guest1 » 17 Окт 2021, 10:46

todorst написа:...а айвън Бидън е БАЙДЪН.

Biden си е бидОн, с вкиснато зеле. Ама това е друг въпрос!
bozyo написа:...в Островитяния предимно три годишно, и съответно островитяните никаде не ги приемат за нищо.

3 години е първата част - за „bachelor's degree“. За втората „master's degree“ се искат още 2 години!
Друг въпрос е, че за някой професии - и само бакалавър е достатъчна.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1771
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: за титлите пред името.

Мнениеот todorst » 17 Окт 2021, 11:56

Кой ни го е НАТРЕСЪЛ ,но не е Бойко! Не стана ясно ,защо ЛЕКАРИТЕ се титулуват ДОКтоРИ и така си пишат на табелките на кабинетите! Защо не се сезира прокуратурата , за нарушение. Иди на преглед при лекар и се обърни към него с ГОСПОДИН Петров или ЛЕКАРЮ Петров. И ми пиши а резултата ! Публикувай ДИПЛОМА на завършил медицина !
todorst
Потребител
 
Мнения: 621
Регистриран на: 24 Яну 2006, 10:09

Re: за титлите пред името.

Мнениеот portokal » 17 Окт 2021, 13:15

При лекарите е традиция в цял свят. Някои от тях - както впрочем и някои инж., арх. и подобни - си държат на "титлата" до лека комичност (за кво били учили - все едно ученето е кой знае кво нечувано нещо и все едно само те са учили), но точно в ситуацията пред кабинета, и изобщо винаги, когато контактуваш с лекаря поне в качеството му на лекар, етикетът твърдо изисква обръщението да е "д-р". Независимо дали имат, или нямат докторска степен. Това е положението. Ако искаш, скачай, ако искаш, пускай теми, няма да се промени. :lol: На тебе да ти викат "профЕсор" или "прОфесор" не е традиция, не се предвижда от етикета и също няма да се промени, колкото и теми да пуснеш.
Citrus sinensis от семейство Седефчеви
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5497
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Re: за титлите пред името.

Мнениеот kosharevski » 17 Окт 2021, 21:05

Преди време един от под-директорите на наш корпоративен клиент изключително много държеше на титлата си, че даже отказваше да подписва протоколи за свършена работа, ако пред името му не пишеше д-р. Накрая на шефа ни му писна и поредният документ беше съставен с всички титли, за които има диплома. Получи се два пъти по-дълго от името му (а то не е от късите) и на два реда. От тогава онзи ни подписваше всичко, дори само да сме го съставили със съкратено първо име и фамилия. Чувах, че същият дървен философ е викан в съда да доказва подписа си, срещу мотива, че приставката д-р не е част от името по лична карта и не може да присъства в официален юридически документ.
kosharevski
Младши потребител
 
Мнения: 18
Регистриран на: 25 Мар 2021, 14:47

Re: за титлите пред името.

Мнениеот guest1 » 17 Окт 2021, 21:32

portokal написа:При лекарите е традиция в цял свят. Някои от тях - както впрочем и някои инж., арх. и подобни - си държат на "титлата" до лека комичност (за кво били учили - все едно ученето е кой знае кво нечувано нещо и все едно само те са учили), но точно в ситуацията пред кабинета, и изобщо винаги, когато контактуваш с лекаря поне в качеството му на лекар, етикетът твърдо изисква обръщението да е "д-р". Независимо дали имат, или нямат докторска степен. Това е положението. Ако искаш, скачай, ако искаш, пускай теми, няма да се промени. :lol: На тебе да ти викат "профЕсор" или "прОфесор" не е традиция, не се предвижда от етикета и също няма да се промени, колкото и теми да пуснеш.

Напълно съм съгласен с казаното!

Но понеже нямам лични лоши чувства, към todorst - ще го поздравя със следното:

Вива академия, вива професОоре
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1771
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: за титлите пред името.

Мнениеот kalahan2008 » 18 Окт 2021, 00:13

А адв. (адвокат) титла ли е? :roll:
Когато бях ПЧСИ, някои ми казваха "г-н съдия".
После станах "г-н адвокат".
Напоследък станах и "г-н синдик".
Във филма "Господин за един ден" "господин" също беше титла. Има и такова име (Господин, Динко).
А г-н титла ли е? А г-жа? А г-ца? Ами другарю/другарко?

А х. (хаджия) титла ли е? :roll:
Защо никой не се кичи вече с нея? Сигурно е защото трябва да си сменя фамилията?
Дали съдът би уважил такъв иск (да си добави едно "Хаджи" към фамилията).
Бил съм по два пъти на Божи гроб, Ал-Акса и Стената на плача, значи съм хаджия според три религии (християнство, ислям, юдаизъм).
А при мюсюлманите "ходжа" ли е? Значи сигурно съм и ходжа...
Ей такива въпроси ме терзаят неспирно и не ми дават да спя.
Надявам се и вас. Нека ви терзаят до края на дните ви тези "свръхземни въпроси, що никой век не реши" (по Яворов), нека ви преследват в кошмарите ви като зомбита...
(п.п. за мен да се кичиш с титли е израз на комплексарщина).
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4168
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: за титлите пред името.

Мнениеот guest1 » 18 Окт 2021, 12:55

Ех този Калахан бре - скрита лимонка ще се окажеш!!!
kalahan2008 написа:А адв. (адвокат) титла ли е? :roll:
Когато бях ПЧСИ, някои ми казваха "г-н съдия".
После станах "г-н адвокат".
Напоследък станах и "г-н синдик".
Във филма "Господин за един ден" "господин" също беше титла. Има и такова име (Господин, Динко).
А г-н титла ли е? А г-жа? А г-ца? Ами другарю/другарко?

Вчера гледах табло на кантора - „Адвокат ... еди кой си и Юрист ... друг някой си“!
А има ли разлика в обръщенията - „г-н съдия", „г-н съдия-изпълнител" и „г-н съдия по вписванията"?
kalahan2008 написа:А х. (хаджия) титла ли е? :roll:
Защо никой не се кичи вече с нея? Сигурно е защото трябва да си сменя фамилията?
Дали съдът би уважил такъв иск (да си добави едно "Хаджи" към фамилията).
Бил съм по два пъти на Божи гроб, Ал-Акса и Стената на плача, значи съм хаджия според три религии (християнство, ислям, юдаизъм).
А при мюсюлманите "ходжа" ли е? Значи сигурно съм и ходжа...

Тук обаче не си прав! Не бъркай „ходжа“ - духовен водач и учител с „Хадж“- а!
Второто се прави в Мека - не в Йерусалим!
В християнство и юдаизма няма хаджийство!
kalahan2008 написа:Надявам се и вас. Нека ви терзаят до края на дните ви тези "свръхземни въпроси, що никой век не реши" (по Яворов), нека ви преследват в кошмарите ви като зомбита...

За подобни въпроси - имам широки крачоли! И си местя ... въпросите!
А когато спя - даже нямам крачоли.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1771
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: за титлите пред името.

Мнениеот todorst » 18 Окт 2021, 18:33

ставаше -дали е подсъдно да се титулуваш , без да имаш това основание Не пожелахте да публикувате дипломата на завършил медицина. къде му е доктората !
todorst
Потребител
 
Мнения: 621
Регистриран на: 24 Яну 2006, 10:09

Re: за титлите пред името.

Мнениеот todorst » 18 Яну 2022, 19:41

щО ЗА ТЪПИЗЪМ " КАНДИДАТ НА НАУКИТЕ " ВСЕКИ МОЖЕ ДА СИ КАНДИДАСТТВА ЗА НЕЩО. кАНДИДАТ ФАКИР. ДА АМА НЕ Е ФАКИР , А САМО КАНДИДАТТ. зАВЪРШИЛИТЕ витиз НЯМАТ ТИТЛА артисТ. ИДВА ПРИ МЕН ТАКЪВ И ГО ПИТАМ- ТИ АРТИСТ ЛИ СИ ? ОТГОВОР . ЗАВЪРШИЛ СЪМ витиз. е НЕ ГО ВЗЕХ - ИСКАХ АРТИСТ. иСКАХ ДА НАЗНАЧА И ЛЕКАР И МУ ИСКАХ ДИПЛОМАТА - ТАМ НЯМА ДОКТОР. ЗНАЧИ НЕ Е ДОКТОР, КАЗАХ МУ ДА УЧИ ОЩЕ И СЕ ДОКТОРУВА И ТОГАВА ПРИ МЕН
todorst
Потребител
 
Мнения: 621
Регистриран на: 24 Яну 2006, 10:09

Re: за титлите пред името.

Мнениеот guest1 » 18 Яну 2022, 20:43

todorst написа:щО ЗА ТЪПИЗЪМ " КАНДИДАТ НА НАУКИТЕ " ВСЕКИ МОЖЕ ДА СИ КАНДИДАСТТВА ЗА НЕЩО. кАНДИДАТ ФАКИР. ДА АМА НЕ Е ФАКИР , А САМО КАНДИДАТТ. зАВЪРШИЛИТЕ витиз НЯМАТ ТИТЛА артисТ. ИДВА ПРИ МЕН ТАКЪВ И ГО ПИТАМ- ТИ АРТИСТ ЛИ СИ ? ОТГОВОР . ЗАВЪРШИЛ СЪМ витиз. е НЕ ГО ВЗЕХ - ИСКАХ АРТИСТ. иСКАХ ДА НАЗНАЧА И ЛЕКАР И МУ ИСКАХ ДИПЛОМАТА - ТАМ НЯМА ДОКТОР. ЗНАЧИ НЕ Е ДОКТОР, КАЗАХ МУ ДА УЧИ ОЩЕ И СЕ ДОКТОРУВА И ТОГАВА ПРИ МЕН

В този контекст - полу-идиот ... какво е?
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1771
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34


Назад към Общи дискусии


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 31 госта


cron