начало

Специализирани отделения към окръжните съдилища в 5 града да заместят спецсъда Специализирани отделения към окръжните съдилища в 5 града да заместят спецсъда

Прекратяване на трудовия договор, когато не е изтекъл срока

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Прекратяване на трудовия договор, когато не е изтекъл срока

Мнениеот cukka » 19 Юни 2021, 09:49

Здравейте. Мопя за мнението Ви. Може ли да се приложи точка 9. от настоящия трудов договор, ако служителя желае да се прекрати договора? (За момента все още не са изтекли изпитателния срок от 6 месеца)
Клазите от трудовия договор:
3. Вид на трудовия договор: Със срок на изпитване по Чл.70 - 6 месеца.
...
9. Срок на предизвестието при прекратяване на трудовия договор се определя на 30 дни и е в полза на работодателя.
Уточнение:
( В т.3 не е упоменато, а и никъде в договора не пише че СРОКА НА ИЗПИТВАНЕ Е В ПОЛЗА НА РАБОТОДАТЕЛЯ.)
cukka
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 19 Юни 2021, 08:16

Re: Прекратяване на трудовия договор, когато не е изтекъл ср

Мнениеот guest1 » 19 Юни 2021, 13:28

Чл. 220. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) (1) Страната, която има право да прекрати трудовото правоотношение с предизвестие, може да го прекрати и преди да изтече срокът на предизвестието, при което дължи на другата страна обезщетение в размер на брутното трудово възнаграждение на работника или служителя за неспазения срок на предизвестието.

Хем казвате - в т. 9 пише, хем - „никъде в договора не пише …”?
Ако работника/служителя поговори нормално с работодателя - най-вероятно ще се разделят мирно и тихо.
Написаното не съставлява правен съвет, а изразява единствено лична позиция и мнение по разглежданите въпроси.
guest1
Потребител
 
Мнения: 235
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Прекратяване на трудовия договор, когато не е изтекъл ср

Мнениеот nikodim77 » 19 Юни 2021, 15:18

Здравейте cukka,
Не обръщайте внимание на юзъра guest1, който е форумен трол, и пишейки това –
Хем казвате - в т. 9 пише, хем - „никъде в договора не пише

е явно, че не може да разграничи „изпитванеот „предизвестие.
За капак на всичко предлага текст от закона, който Ви праща в трета глуха…
Съгласно ал. 2, изреч. 2-ро от чл 70 на КТ, ако не е посочено в договора в чия полза е уговорен срокът за изпитване, се приема, че същият е уговорен в полза и на двете страни. В този случай клауза с този текст: „Срок на предизвестието при прекратяване на трудовия договор се определя на 30 дни и е в полза на работодателя” буди доста голямо съмнение по отношение нейната действителност, предвид опита чрез същата да се дерогира нормата на чл. 71, ал. 1 от КТ, което не може да се случи.
Така че, молба (заявление) за напускане без предизвестие, основано на чл. 71, ал. 1, би следвало да бъде уважено от работодателя, колкото и същият да роптае досежно клaуза 9. Наистина предвид текста на чл. 20а от ЗЗД, работодателят може да опита да оспори Вашите доводи, но би бил париран от текстовете на чл. 9 от ЗЗД, както и чл. 74, ал. 1 от КТ вр. с чл. 26 от ЗЗД.
nikodim77
Потребител
 
Мнения: 920
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: Прекратяване на трудовия договор, когато не е изтекъл ср

Мнениеот cukka » 20 Юни 2021, 20:58

Много благодаря за споделините мнения.
cukka
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 19 Юни 2021, 08:16


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 11 госта


cron