начало
Депутат от ДПС е осъден за подкуп и търговия с влияние Депутат от ДПС е осъден за подкуп и търговия с влияние

Наследство и проценти?

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Наследство и проценти?

Мнениеот milen24 » 16 Юни 2021, 18:37

Привет. Моля обяснете ми нещо, че се оплетох яко...
Дядо има собствена земя(нива). Той има и 2 деца - тати и леля.
Леля има 3 свои деца(мои първи братовчеди). А тати има 1 дете - аз. Но тати почина преди 3г. Останахме си аз и мама.
И сега какво ще стане, ако дядо почине(недай си Боже)? Аз и леля наследяваме по 50% от нивата ли? Как ще се разпределят процентите? Моля някой да помогне.
milen24
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 16 Юни 2021, 00:59

Re: Наследство и проценти?

Мнениеот guest1 » 16 Юни 2021, 19:09

Здравейте!
Говорите за дядо си, а не споменавате баба. Да приемем ли, ме вече не е между нас?
А вие - братя и сестри нямате ли?
milen24 написа:И сега какво ще стане, ако дядо почине(недай си Боже)? Аз и леля наследяваме по 50% от нивата ли? Как ще се разпределят процентите?

Ако и на двата въпроса сте отговорили с „да” баба ви вече е починала, а вие сте единствено дете) - процентите са точно така.

Искаме или не - един ден ще си заминем всички. Както дядо ви, така и другите. Това е най-сигурното нещо.

Ако леля ви почине преди дядо ви - нейните 50% ще се делят между децата ѝ.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1772
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Наследство и проценти?

Мнениеот lawchoice » 16 Юни 2021, 19:43

milen24 написа:Привет. Моля обяснете ми нещо, че се оплетох яко...
Дядо има собствена земя(нива). Той има и 2 деца - тати и леля.
Леля има 3 свои деца(мои първи братовчеди). А тати има 1 дете - аз. Но тати почина преди 3г. Останахме си аз и мама.
И сега какво ще стане, ако дядо почине(недай си Боже)? Аз и леля наследяваме по 50% от нивата ли? Как ще се разпределят процентите? Моля някой да помогне.


Не си тормозете главицата с такива неща. Правото не обича бъдещи несигурни събития. С други думи - докато дядо Ви се пресели в един по-добър (надявам се) свят могат да се случат много неща дори и това той да се "отърве" от нивите, като остави евентуалните му наследници с пръст в устата..
Надявам се, че когато погледнете дядо Ви не виждате единствено възможнжст за придобиване на ниви и други вещи с материална стойност? Инак, горко му
"Човек може да има ум, знания, да бъде дори и гениален, но да няма характер." Ж. Лакордер
lawchoice
Потребител
 
Мнения: 892
Регистриран на: 28 Дек 2014, 22:44

Re: Наследство и проценти?

Мнениеот milen24 » 17 Юни 2021, 11:43

guest1 написа:Здравейте!
Ако и на двата въпроса сте отговорили с „да” баба ви вече е починала, а вие сте единствено дете) - процентите са точно така.
Искаме или не - един ден ще си заминем всички.
Ако леля ви почине преди дядо ви - нейните 50% ще се делят между децата ѝ.

Много Ви благодаря за отговора. Успокоихте ме. Просто леля много лоша и само ме заплашва...
Ако Ви разбрах правилно, моите 50% са си гарантирани? Каквото и да стане? Моля само да потвърдите!
И отново ви благодаря за разяснението!
milen24
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 16 Юни 2021, 00:59

Re: Наследство и проценти?

Мнениеот ykovachev » 17 Юни 2021, 12:13

Ооо, не са гарантирани, "каквото и да стане".
Ако дядо Ви продаде нивата и изпие парите, нищо няма да получите с лелята.
Ами ако има завещание към някое трето лице?
И т.н. Може нещо да стане, може и да не стане.
Затова колегата lawchoice Ви написа някои неща, ама сигурно не Ви харесват. Съветът ми е да не ги игнорирате и да изчакате спокойно бъдещето.
Голям кеф е да млъкнеш, след като установиш, че не можеш да убедиш неубеждаемите.
ykovachev
Активен потребител
 
Мнения: 2061
Регистриран на: 27 Сеп 2005, 12:27

Re: Наследство и проценти?

Мнениеот guest1 » 17 Юни 2021, 12:16

milen24 написа:Ако Ви разбрах правилно, моите 50% са си гарантирани? Каквото и да стане?

„Гарантирани“ - в живота гаранции няма.
Такива са сметките, при сегашната ситуация.

Както lawchoice Ви е казал...
lawchoice написа:Не си тормозете главицата с такива неща. Правото не обича бъдещи несигурни събития.

Колкото до „преселването“ - за там ред ... има, но никой не го знае.

Просто животът е като игра шах. Но с много повече фигури и по-раздвижени правила. Изчисляването на вариации „няколко хода напред“ е само теоретично.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1772
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Наследство и проценти?

Мнениеот ilian_todorov » 17 Юни 2021, 12:44

milen24 написа:
guest1 написа:Здравейте!
Ако и на двата въпроса сте отговорили с „да” баба ви вече е починала, а вие сте единствено дете) - процентите са точно така.
Искаме или не - един ден ще си заминем всички.
Ако леля ви почине преди дядо ви - нейните 50% ще се делят между децата ѝ.

Много Ви благодаря за отговора. Успокоихте ме. Просто леля много лоша и само ме заплашва...
Ако Ви разбрах правилно, моите 50% са си гарантирани? Каквото и да стане? Моля само да потвърдите!
И отново ви благодаря за разяснението!

Само да допълня, майка Ви също е наследник на тези 50%. Вие имате еднакъв дял с нея, т.е. получавате 25%, ако дядо Ви почине и нивите са налице, както и няма завещание. :idea:
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Re: Наследство и проценти?

Мнениеот milen24 » 17 Юни 2021, 13:27

guest1 написа:„Гарантирани“ - в живота гаранции няма.
Такива са сметките, при сегашната ситуация.
Просто животът е като игра шах..

Да, разбирам. Аз имах предвид "при сегашната ситуация". Но дано не се случва нищо с дядо, дано поне не е скоро...

ilian_todorov написа:Само да допълня, майка Ви също е наследник на тези 50%. Вие имате еднакъв дял с нея, т.е. получавате 25%, ако дядо Ви почине и нивите са налице, както и няма завещание. :idea:

Ами то аз......пак се оплетох. 50% за мен, или по 25% с мама? Странно ще е, щото дядо и мама не си говорят от години.
Последна промяна milen24 на 17 Юни 2021, 13:37, променена общо 4 пъти
milen24
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 16 Юни 2021, 00:59

Re: Наследство и проценти?

Мнениеот nikodim77 » 17 Юни 2021, 13:28

Здравейте,
Г-н И. Тодоров, това, което сте написал:
Само да допълня, майка Ви също е наследник на тези 50%. Вие имате еднакъв дял с нея, т.е. получавате 25%, ако дядо Ви почине и нивите са налице, както и няма завещание.

Ви принизява до един друг спамер във форума! Недейте!
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1167
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: Наследство и проценти?

Мнениеот portokal » 17 Юни 2021, 13:43

Една втора за теб, майка ти не е наследник.
Не мога да разбера защо масово народът напира да изразява наследствени дялове в проценти. Айде, 50% и една втора е едно и също, ами 1/3 или 1/18... Дори 1/16 е 6,25%.
Citrus sinensis от семейство Седефчеви
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5497
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Re: Наследство и проценти?

Мнениеот ilian_todorov » 17 Юни 2021, 14:02

portokal написа:Една втора за теб, майка ти не е наследник.
Не мога да разбера защо масово народът напира да изразява наследствени дялове в проценти. Айде, 50% и една втора е едно и също, ами 1/3 или 1/18... Дори 1/16 е 6,25%.

Защо майка му да не е наследник? Ако беше починал баща му, щеше да бъде наследник. :idea: Той заема мястото на баща му ли? Може да си прав.
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Re: Наследство и проценти?

Мнениеот milen24 » 17 Юни 2021, 14:04

portokal написа:Една втора за теб, майка ти не е наследник.
Не мога да разбера защо масово народът напира да изразява наследствени дялове в проценти. Айде, 50% и една втора е едно и също, ами 1/3 или 1/18... Дори 1/16 е 6,25%.

Благодаря ви много и на вас. Значи мама не е наследник на дядо, само аз съм? То няма проблем от моя страна де, просто те с дядо не си говорят от години. И не знам, дядо дали ще е съгласен - ако мама наследи нещо от него.
Ако от мен зависи - нивата няма да се пипа. Но леля и мама ще искат да я продават. Не трябва да го допускам това...
milen24
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 16 Юни 2021, 00:59

Re: Наследство и проценти?

Мнениеот ilian_todorov » 17 Юни 2021, 14:07

nikodim77 написа:Здравейте,
Г-н И. Тодоров, това, което сте написал:
Само да допълня, майка Ви също е наследник на тези 50%. Вие имате еднакъв дял с нея, т.е. получавате 25%, ако дядо Ви почине и нивите са налице, както и няма завещание.

Ви принизява до един друг спамер във форума! Недейте!

Защо? Дори да греша, аз не упорствам в грешките си, а бързо се съгласявам, щом не съм прав. :idea:
Така си припомням някои неща и обогатявам познанията си по право. Не претендирам да зная много. :idea:
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Re: Наследство и проценти?

Мнениеот milen24 » 17 Юни 2021, 14:08

milen24 написа:
portokal написа:Една втора за теб, майка ти не е наследник.
Не мога да разбера защо масово народът напира да изразява наследствени дялове в проценти. Айде, 50% и една втора е едно и също, ами 1/3 или 1/18... Дори 1/16 е 6,25%.

Благодаря ви много и на вас. Значи мама не е наследник на дядо, само аз съм с 1/2?
То няма проблем от моя страна де. Просто те с дядо не си говорят от години. И не знам, дядо дали ще е съгласен - ако мама наследи нещо от него.
Ако от мен зависи - нивата няма да се пипа. Но леля и мама ще искат да я продават. Те само ще чакат дядо да почине и ще продават. Не трябва да го допускам това. Трябва да измисля вариант...
Последна промяна milen24 на 17 Юни 2021, 14:15, променена общо 1 път
milen24
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 16 Юни 2021, 00:59

Re: Наследство и проценти?

Мнениеот ykovachev » 17 Юни 2021, 14:30

ilian_todorov написа:Защо? Дори да греша, аз не упорствам в грешките си, а бързо се съгласявам, щом не съм прав. :idea:
Така си припомням някои неща и обогатявам познанията си по право. Не претендирам да зная много. :idea:

Г-н Тодоров, да обогатя познанията Ви тогава. Наследник по закон е и съпругът, ама по съществуващ брак. Със смъртта на единия от съпрузите, бракът се прекратява. Преживелият съпруг наследява от това, което е останало към момента на смъртта на починалия съпруг. А сега ми кажете майката (вече вдовица) като как ще наследи по закон бащата на починалия си съпруг, който дядо сега си е жив и здрав?
Голям кеф е да млъкнеш, след като установиш, че не можеш да убедиш неубеждаемите.
ykovachev
Активен потребител
 
Мнения: 2061
Регистриран на: 27 Сеп 2005, 12:27

Re: Наследство и проценти?

Мнениеот ykovachev » 17 Юни 2021, 14:35

milen24 написа:Ако от мен зависи - нивата няма да се пипа. Но леля и мама ще искат да я продават. Те само ще чакат дядо да почине и ще продават. Не трябва да го допускам това. Трябва да измисля вариант...[/b]

Някак не разбирате, че приживе всеки може да се разпорежда със собствеността си, както намери за добре.
Вариантът е да изкупувате от съсобственика си, който иска да продава - ако се стигне дотам.
С това смятам да приключа участието си в тоя стратегически земеделско-земен план :D
Голям кеф е да млъкнеш, след като установиш, че не можеш да убедиш неубеждаемите.
ykovachev
Активен потребител
 
Мнения: 2061
Регистриран на: 27 Сеп 2005, 12:27

Re: Наследство и проценти?

Мнениеот ilian_todorov » 17 Юни 2021, 14:39

ykovachev написа:
ilian_todorov написа:Защо? Дори да греша, аз не упорствам в грешките си, а бързо се съгласявам, щом не съм прав. :idea:
Така си припомням някои неща и обогатявам познанията си по право. Не претендирам да зная много. :idea:

Г-н Тодоров, да обогатя познанията Ви тогава. Наследник по закон е и съпругът, ама по съществуващ брак. Със смъртта на единия от съпрузите, бракът се прекратява. Преживелият съпруг наследява от това, което е останало към момента на смъртта на починалия съпруг. А сега ми кажете майката (вече вдовица) като как ще наследи по закон бащата на починалия си съпруг, който дядо сега си е жив и здрав?

Няма как. Така е. :idea: Благодаря!
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Re: Наследство и проценти?

Мнениеот guest1 » 17 Юни 2021, 15:53

ykovachev написа:Г-н Тодоров, да обогатя познанията Ви тогава. Наследник по закон е и съпругът, ама по съществуващ брак. Със смъртта на единия от съпрузите, бракът се прекратява. Преживелият съпруг наследява от това, което е останало към момента на смъртта на починалия съпруг. А сега ми кажете майката (вече вдовица) като как ще наследи по закон бащата на починалия си съпруг, който дядо сега си е жив и здрав?

Това, което казвате е вярно, но много завъртяно.
Снахата на наследодателя не е негов наследник, защото не е „роднина по кръв” - по права или съребрена линия.
Ако бащата на питащия беше жив, към момента на смъртта на дядото, а после почине - щеше са има две наследявания. Ит дядото към бащата и от бащата - към майката.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1772
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Наследство и проценти?

Мнениеот vili_spasova » 17 Юни 2021, 17:18

guest1 написа:
Това, което казвате е вярно, но много завъртяно.
Снахата на наследодателя не е негов наследник, защото не е „роднина по кръв” - по права или съребрена линия.
Ако бащата на питащия беше жив, към момента на смъртта на дядото, а после почине - щеше са има две наследявания. Ит дядото към бащата и от бащата - към майката.


Вижте чл. 10 ЗН
Чл. 10. (1) Низходящите на наследодателя, които са починали преди него или са недостойни, се заместват в наследяването по закон от своите низходящи без ограничение на степените.
Не си въобразявай!
vili_spasova
Потребител
 
Мнения: 912
Регистриран на: 05 Дек 2007, 16:16
Местоположение: София

Re: Наследство и проценти?

Мнениеот guest1 » 17 Юни 2021, 23:15

vili_spasova написа:Вижте чл. 10 ЗН
Чл. 10. (1) Низходящите на наследодателя, които са починали преди него или са недостойни, се заместват в наследяването по закон от своите низходящи без ограничение на степените.


Да - добре. Видях, прочетох ... и какво различно има?
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1772
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Следваща

Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 29 госта


cron