начало

ВКС постанови регистрацията на партията на Васил Божков ВКС постанови регистрацията на партията на Васил Божков

Има ли право на собственост бивша съпруга?

Казуси за недвижими имоти


Има ли право на собственост бивша съпруга?

Мнениеот 17-09-1975 » 22 Фев 2021, 17:04

Здравейте, имам следния въпрос:
Има ли право на собственост върху имот, придобит чрез ЖСК бивша съпруга.
ЖСК е построена 1982г., Нотариалния акт обаче е издаден 1990г. Брака между двамата съпрузи е през 1984г., а развода е през 1993г.
По принцип имота е собственост само на съпруга защото жилището е завършено 1982г., но тъй като процедурата по ликвидация на ЖСК е малко тромава и Нот.акт е издаден 1990г. сега има спор бившата съпруга може ли да има претенции към имота на бившия си съпруг?
17-09-1975
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 22 Фев 2021, 16:52

Re: Има ли право на собственост бивша съпруга?

Мнениеот dimist » 22 Фев 2021, 18:10

Толкова ли беше трудно да погледнете член 35 от ЗЖСК ? В чл. 35 ал. 2 ЗЖСК изрично се казва , че правото на собственост се придобива с издаването на нотариалния акт. Дотогава имате членствени права в ЖСК. Но пък имате и други средства за защита, защото по давност могат да се придобиват и идеални части от правото на собственост. Можете да претендирате и трансформация на права. Както се казва, ще е интересно дело. А, предполагам, че може да сте решили да продавате имота, и нотариуса не иска да изповяда сделката ?
dimist
Потребител
 
Мнения: 426
Регистриран на: 26 Ное 2007, 14:58

Re: Има ли право на собственост бивша съпруга?

Мнениеот propensity » 22 Фев 2021, 18:17

Никакъв спор няма. Имотът е придобит по възмезден начин по време на брак в режим на СИО. Съпругата е законен собственик на 1/2 ид.ч от имота.

Що се отнася до горния коментар за давности и трансформация, за мен, лично, си е 'пунта мара'. Да, има такива правни възможности, доколко ще ги реализирате...
propensity
Потребител
 
Мнения: 316
Регистриран на: 04 Сеп 2018, 00:00
Местоположение: Аркутянски РС

Re: Има ли право на собственост бивша съпруга?

Мнениеот jhoro » 23 Фев 2021, 01:16

Големи глупости!
Придобиването на собствеността - НА и прочие - е въз основа членство в ЖСК!
Кога е учредена ЖСК? Кога и кой е бил член-кооператор?
Това, че собствеността е индивидуализирана след брака - нищо не означава! Жилището не е част от СИО!
Имотът НЕ е придобит по възмезден начин по време на брак, а като резултат от участие (индивидуално) в ЖСК!

Вие ... в коя държава живеете???
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2197
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Има ли право на собственост бивша съпруга?

Мнениеот propensity » 23 Фев 2021, 02:59

jhoro написа:Големи глупости!


ГолЕмият ГЛУПАК си ти! Нагъл дeбил и имбецил!


Чети ВКС практика и не си позовлявай да ми опонираш, защото си доказан олигофрeн!

Съгласно указанията, дадени в т.2 от ППВС № 3 от 12.11.1983 г. по гр.д.№ 1 от 1983 г., правото на собственост върху обекти в сграда, изградена от Ж., каквито са спорните по настоящото дело обекти, се придобива от датата на съставяне на нотариалния акт по чл.35, ал.2 ЗЖСК, а не в някакъв предходен момент като например момента на завършване на строежа на сградата или момента на влизане в сила на окончателния разпределителен протокол. Ако този нотариален акт е съставен по време на действието на СК от 1985 г отм. и по време на брака на член-кооператор в Ж., на когото е разпределен имотът, презумпцията на чл.19, ал.3 СК от 1985 г отм. за съвместен принос в придобиването намира приложение /до доказване на противното се счита, че имотът е СИО/, независимо от това дали в нотариалния акт като собственици са посочени двамата съпрузи или само един от тях и независимо от това дали другият съпруг е бил член-кооператор на Ж. или не.


https://ex-lege.info/%D0%92%D0%9A%D0%A1 ... B5/418375/
propensity
Потребител
 
Мнения: 316
Регистриран на: 04 Сеп 2018, 00:00
Местоположение: Аркутянски РС

Re: Има ли право на собственост бивша съпруга?

Мнениеот jhoro » 23 Фев 2021, 19:27

propensity написа:Чети ВКС практика ...
Съгласно указанията, дадени в т.2 от ППВС № 3 от 12.11.1983 г. по гр.д.№ 1 от 1983 г., правото на собственост върху обекти в сграда, изградена от Ж., каквито са спорните по настоящото дело обекти, се придобива от датата на съставяне на нотариалния акт по чл.35, ал.2 ЗЖСК, а не в някакъв предходен момент като например момента на завършване на строежа на сградата или момента на влизане в сила на окончателния разпределителен протокол. Ако този нотариален акт е съставен по време на действието на СК от 1985 г отм. и по време на брака на член-кооператор в Ж., на когото е разпределен имотът, презумпцията на чл.19, ал.3 СК от 1985 г отм. за съвместен принос в придобиването намира приложение /до доказване на противното се счита, че имотът е СИО/, независимо от това дали в нотариалния акт като собственици са посочени двамата съпрузи или само един от тях и независимо от това дали другият съпруг е бил член-кооператор на Ж. или не. В този случай би могло да се признае, че имотът е индивидуална собственост на единия съпруг само ако той докаже, че другият съпруг няма никакъв принос за придобиването на този имот.

Като четеш, чети всичко - а не само това, което ти харесва! Последното изречение - защо го изпусна?
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2197
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Има ли право на собственост бивша съпруга?

Мнениеот propensity » 24 Фев 2021, 00:15

jhoro написа:
propensity написа:Чети ВКС практика ...
Съгласно указанията, дадени в т.2 от ППВС № 3 от 12.11.1983 г. по гр.д.№ 1 от 1983 г., правото на собственост върху обекти в сграда, изградена от Ж., каквито са спорните по настоящото дело обекти, се придобива от датата на съставяне на нотариалния акт по чл.35, ал.2 ЗЖСК, а не в някакъв предходен момент като например момента на завършване на строежа на сградата или момента на влизане в сила на окончателния разпределителен протокол. Ако този нотариален акт е съставен по време на действието на СК от 1985 г отм. и по време на брака на член-кооператор в Ж., на когото е разпределен имотът, презумпцията на чл.19, ал.3 СК от 1985 г отм. за съвместен принос в придобиването намира приложение /до доказване на противното се счита, че имотът е СИО/, независимо от това дали в нотариалния акт като собственици са посочени двамата съпрузи или само един от тях и независимо от това дали другият съпруг е бил член-кооператор на Ж. или не. В този случай би могло да се признае, че имотът е индивидуална собственост на единия съпруг само ако той докаже, че другият съпруг няма никакъв принос за придобиването на този имот.

Като четеш, чети всичко - а не само това, което ти харесва! Последното изречение - защо го изпусна?


Ех, тъпо говедо си! Цитираш нещо, с което сам се оборваш и дори не схващаш защо. Действително си ТОЛКОВА ограничен!
propensity
Потребител
 
Мнения: 316
Регистриран на: 04 Сеп 2018, 00:00
Местоположение: Аркутянски РС


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 госта


cron