начало
Отговорността на посредниците в контекста на новия Регламент за цифровите услуги Отговорността на посредниците в контекста на новия Регламент за цифровите услуги

Отказ от наследство - спешно

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Отказ от наследство - спешно

Мнениеот vessto » 16 Сеп 2020, 13:08

Здравейте,

преди дни ми се обадиха, че баща ми е починал. Говори се, че дължи много пари и може би и данъци. Родителите ми са разведени отпреди 44 години. С баща ми не поддържахме връзка. Не знам къде се води като регистрация по лична карта, за да търся от съответната община удостоверение за наследници, с което да се откажа от наследство в същия град. Починал е в гр. Банкя. Как мога да получа информация за адреса му по ЛК и откъде да търся препис от смъртния акт? Моля ви, дайте ми съвет!

В момента се измъквам от свои собствени дългове и неговите просто ще ме заробят до живот.
vessto
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 16 Сеп 2020, 13:01

Re: Отказ от наследство - спешно

Мнениеот jhoro » 16 Сеп 2020, 16:12

Здравейте!
Смъртния акт се издава и съхранява в служба „„Гражданска регистрация и административно обслужване““ (ГРАО).
Отидете с Вашата лична карта (или друг документ за самоличност) в звеното им във Вашата община.
Удостоверение за наследници се издава на основание на:
Закон за гражданската регистрация - чл. 24, ал. 1; чл. 106, ал. 1, т. 1, във връзка с; чл. 5, т. 2
Наредба № РД-02-20-6 от 24.04.2012 г. за издаване на удостоверения въз основа на регистъра на населението - чл. 9; чл. 10; чл. 11; чл. 12
Факта, че нямате информация за последните постоянен и настоящ адрес само ще забави нещата, но не е пречка.
Чл. 11. (2) За определяне на наследниците по закон длъжностното лице прави пълна проверка в регистъра на населението, а когато е необходимо, и в регистрите на актовете за гражданско състояние.
от Наредбата
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Отказ от наследство - спешно

Мнениеот vessto » 17 Сеп 2020, 10:34

Много Ви благодаря за отговора!
vessto
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 16 Сеп 2020, 13:01

Re: Отказ от наследство - спешно

Мнениеот vessto » 01 Окт 2020, 01:47

Здравейте отново!

В Търговски Регистър видях, че лаща ми е имал 2 фирми, и двете имат запори. Единият запор надхвърля капитала на фирмата. Тези фирми и съответно техните задължения ще бъдат ли отнесени към мен? Имал е и кола, сигурно и там ще се прехвърлят някакми такси?
vessto
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 16 Сеп 2020, 13:01

Re: Отказ от наследство - спешно

Мнениеот ykovachev » 01 Окт 2020, 09:05

vessto написа:Здравейте отново!
В Търговски Регистър видях, че лаща ми е имал 2 фирми... Тези фирми и съответно техните задължения ще бъдат ли отнесени към мен?

Много общо казано. "Фирми" има различни, някои с ограничена отговорност, други - не. Съветът ми е да престанете да подпитвате вече във форума, защото нещата се усложняват достатъчно - време е за консултация с адвокат. Не е толкова скъпо, а пък може да се спестят големи главоболия и разходи. Преценката за това, разбира се, е Ваша.
Голям кеф е да млъкнеш, след като установиш, че не можеш да убедиш неубеждаемите.
ykovachev
Активен потребител
 
Мнения: 2061
Регистриран на: 27 Сеп 2005, 12:27

Re: Отказ от наследство - спешно

Мнениеот vessto » 01 Окт 2020, 10:25

Ако имах пари за адвокат нямаше да питам тук. ЕООД са и двете фирми.
vessto
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 16 Сеп 2020, 13:01

Re: Отказ от наследство - спешно

Мнениеот borovinka » 01 Окт 2020, 11:16

Липсата (или по-скоро нежеланието) за заплащане на малка сума за адвокатска консултация сега, води до лавинообразно нарастване на разходите по прието наследство с негативи в бъдеще.
Veritatem dies aperit
borovinka
Активен потребител
 
Мнения: 1513
Регистриран на: 18 Авг 2011, 14:41
Местоположение: Lawrence, KZ

Re: Отказ от наследство - спешно

Мнениеот jhoro » 01 Окт 2020, 11:31

vessto написа:Ако имах пари за адвокат нямаше да питам тук. ЕООД са и двете фирми.

Ок - разбираемо е. Нямате пари за консултация - питате тук. Но поне уточнявайте всички детайли!
Защото е казано - „Когато задаваш теоретични въпроси - получаваш ... теоретични отговори“!

Щом става дума за Еднолично Дружество с Ограничена Отговорност (ЕООД) - отговора е лесен!
По определение - ООД е дружество (фирма), „учредителите на което отговарят за задълженията на дружеството с дяловата си вноска в капитала на дружеството“!
Ако капиталът на ЕООД-то е 2 (два) лева (колкото е минимума) дружеството може да има задължения за 2 милиона - собственика ще загуби само тези два лева!
Това за фирмите. За автомобила - трябва да проверите статута му. Казвате „имал е“ - в момента все още ли е негова собственост? Или е продаден, спрян от движение, дерегистриран ... За кои периоди данъка е платен и за кои е дължим?
Питайте в НАП, НОИ, КАТ - там поне не искат пари за проверките. Повече питайте и по-малко подписвайте. Поне докато не сте сигурни, дали няма да се „набутате“!

borovinka написа:Липсата (или по-скоро нежеланието) за заплащане на малка сума за адвокатска консултация сега, води до лавинообразно нарастване на разходите по прието наследство с негативи в бъдеще.

Съгласен съм, но ... казвайки „малка сума“ - имайте предвид, че за един човек - 100 000 лева са „джобни“, а за друг - 100 лева са фалит! Все още в България НЯМА адвокати, които да консултират „на доброволни начала“ - безплатно.
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Отказ от наследство - спешно

Мнениеот vessto » 01 Окт 2020, 12:06

Имам вноски към колектори и живея под наем. Остават ми 200 лв. за храна месечно. Ако имах "излишни" пари нямаше да ползвам безплатни услуги.

Капиталовият му дял е 5000 лв. и за двете фирми. Единият запор е под тази сума, другият е 8000 лв., без лихвите.
vessto
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 16 Сеп 2020, 13:01

Re: Отказ от наследство - спешно

Мнениеот Melly » 01 Окт 2020, 12:15

jhoro написа:
vessto написа:Ако имах пари за адвокат нямаше да питам тук. ЕООД са и двете фирми.

Ок - разбираемо е. Нямате пари за консултация - питате тук. Но поне уточнявайте всички детайли!
Защото е казано - „Когато задаваш теоретични въпроси - получаваш ... теоретични отговори“!

Щом става дума за Еднолично Дружество с Ограничена Отговорност (ЕООД) - отговора е лесен!
По определение - ООД е дружество (фирма), „учредителите на което отговарят за задълженията на дружеството с дяловата си вноска в капитала на дружеството“!
Ако капиталът на ЕООД-то е 2 (два) лева ([size=85]колкото е минимума) дружеството може да има задължения за 2 милиона - собственика ще загуби само тези два лева!
Това за фирмите. За автомобила - трябва да проверите статута му. Казвате „имал е“ - в момента все още ли е негова собственост? Или е продаден, спрян от движение, дерегистриран ... За кои периоди данъка е платен и за кои е дължим?
Питайте в НАП, НОИ, КАТ - там поне не искат пари за проверките. Повече питайте и по-малко подписвайте. Поне докато не сте сигурни, дали няма да се „набутате“!

borovinka написа:Липсата (или по-скоро нежеланието) за заплащане на малка сума за адвокатска консултация сега, води до лавинообразно нарастване на разходите по прието наследство с негативи в бъдеще.

Съгласен съм, но ... казвайки „малка сума“ - имайте предвид, че за един човек - 100 000 лева са „джобни“, а за друг - 100 лева са фалит! Все още в България НЯМА адвокати, които да консултират „на доброволни начала“ - безплатно.



Към питащия, потребител vessto:


Особено опасно е да се доверите на написаното от потребителя "jhoro", тъй като по същество изказването му относно размера на отговорността на собственика на ЕООД е лишено от правна логика, а в останалата му част - е извън темата.

Предупреден сте! :idea:
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Отказ от наследство - спешно

Мнениеот vessto » 01 Окт 2020, 16:57

borovinka написа:Липсата (или по-скоро нежеланието) за заплащане на малка сума за адвокатска консултация сега, води до лавинообразно нарастване на разходите по прието наследство с негативи в бъдеще.


Не е нежелание. Моля ви престанете с тези купешки приказки. Ако не знаете какво е нямане, ама наистина нямане, поне замълчете.
vessto
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 16 Сеп 2020, 13:01

Re: Отказ от наследство - спешно

Мнениеот propensity » 01 Окт 2020, 18:18

vessto написа:
borovinka написа:Липсата (или по-скоро нежеланието) за заплащане на малка сума за адвокатска консултация сега, води до лавинообразно нарастване на разходите по прието наследство с негативи в бъдеще.


Не е нежелание. Моля ви престанете с тези купешки приказки. Ако не знаете какво е нямане, ама наистина нямане, поне замълчете.


И какво точно очаквате от този форум? Някой адвокат безплатно да Ви реши казуса ли? И защо? Защото нямате пари? Това е личен проблем. Липсата на пари не е извинение. Работете повече, лишете се от други харчове и си приотизирайте важните ангажименти.

В случая става въпрос за консултация, в която да ви се дадат точни напътствия спрямо вашия случай.

Най-най-ценният съвет, който тук ще получите е да ходите при адвокат час по-скоро, защото в момента течат срокове (от момента на узнаване на кончината на баща Ви) и ако не се забързате и изпуснете сроковете и не вземете нужните мерки - малкият адвокатски хонорар сега ще Ви се струва като капка в морето в сравнение с това, което може да Ви се случи.
propensity
Потребител
 
Мнения: 447
Регистриран на: 04 Сеп 2018, 00:00
Местоположение: Аркутянски РС

Re: Отказ от наследство - спешно

Мнениеот jhoro » 01 Окт 2020, 18:41

propensity написа:И какво точно очаквате от този форум? Някой адвокат безплатно да Ви реши казуса ли? И защо? Защото нямате пари? Това е личен проблем. Липсата на пари не е извинение. Работете повече, лишете се от други харчове и си приотизирайте важните ангажименти.

И защо не - някой АДВОКАТИН, да поработи малко безплатно? Ще обеднее ли?
Ама не! Повечето Бг адвокатини са „отворили едни уста и искат да лапнат целия свят. Никой не е отнесъл нищо оттатък. Голи идваме на тоя свят и голи си отиваме.” Познато ли Ви е?
Към автора/ката - има Закон за правната помощ. Щом нямате финансова възможност - обърнете се към регионалният адвокатски съвет - за съдействие.
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Отказ от наследство - спешно

Мнениеот propensity » 01 Окт 2020, 19:53

jhoro написа:
propensity написа:И какво точно очаквате от този форум? Някой адвокат безплатно да Ви реши казуса ли? И защо? Защото нямате пари? Това е личен проблем. Липсата на пари не е извинение. Работете повече, лишете се от други харчове и си приотизирайте важните ангажименти.

И защо не - някой АДВОКАТИН, да поработи малко безплатно? Ще обеднее ли?
Ама не! Повечето Бг адвокатини са „отворили едни уста и искат да лапнат целия свят. Никой не е отнесъл нищо оттатък. Голи идваме на тоя свят и голи си отиваме.” Познато ли Ви е?
Към автора/ката - има Закон за правната помощ. Щом нямате финансова възможност - обърнете се към регионалният адвокатски съвет - за съдействие.


А бе келеш недоразвит!

Що ЧЕЗ не "поработи малко безплатно", че да не си платя тока този месец?
Що зъболекарят ми да не "поработи малко безплатно", вместо да ми взима пари всеки път, безсрамникът?
Що пък да плащам и на автомеханика ми, вместо да "поработи малко безплатно", аз а да си свиркам?

На тях може, ама адвокатите, нали са богати и прости, ще работят за 'добър ден', понеже някой си "нямал пари". Ноу проблем, ние сме фондация към Червен Кръст, а семействата ни се хранят с "мерси"!

Айде да го фукна на всички некадърници дето все нямат пари и светът им е крив, а всички останали са им или длъжни, или виновни.

Ма най-вече да го фукна на теб, ПАРАЗИТ малоумен!!! :evil:
propensity
Потребител
 
Мнения: 447
Регистриран на: 04 Сеп 2018, 00:00
Местоположение: Аркутянски РС

Re: Отказ от наследство - спешно

Мнениеот Melly » 01 Окт 2020, 20:16

propensity написа:
jhoro написа:
propensity написа:И какво точно очаквате от този форум? Някой адвокат безплатно да Ви реши казуса ли? И защо? Защото нямате пари? Това е личен проблем. Липсата на пари не е извинение. Работете повече, лишете се от други харчове и си приотизирайте важните ангажименти.

И защо не - някой АДВОКАТИН, да поработи малко безплатно? Ще обеднее ли?
Ама не! Повечето Бг адвокатини са „отворили едни уста и искат да лапнат целия свят. Никой не е отнесъл нищо оттатък. Голи идваме на тоя свят и голи си отиваме.” Познато ли Ви е?
Към автора/ката - има Закон за правната помощ. Щом нямате финансова възможност - обърнете се към регионалният адвокатски съвет - за съдействие.


А бе келеш недоразвит!

Що ЧЕЗ не "поработи малко безплатно", че да не си платя тока този месец?
Що зъболекарят ми да не "поработи малко безплатно", вместо да ми взима пари всеки път, безсрамникът?
Що пък да плащам и на автомеханика ми, вместо да "поработи малко безплатно", аз а да си свиркам?

На тях може, ама адвокатите, нали са богати и прости, ще работят за 'добър ден', понеже някой си "нямал пари". Ноу проблем, ние сме фондация към Червен Кръст, а семействата ни се хранят с "мерси"!

Айде да го фукна на всички некадърници дето все нямат пари и светът им е крив, а всички останали са им или длъжни, или виновни.

Ма най-вече да го фукна на теб, ПАРАЗИТ малоумен!!! :evil:

Ако бЕх мъжка (АМА НЕ СЪМ) и аз бих му го н*фукала без извинение на този безобразник и БЕЗОЧЛИВ нахал Жорко. :evil:
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Отказ от наследство - спешно

Мнениеот kalahan2008 » 01 Окт 2020, 20:20

jhoro написа:И защо не - някой АДВОКАТИН, да поработи малко безплатно? Ще обеднее ли?
Ама не! Повечето Бг адвокатини са „отворили едни уста и искат да лапнат целия свят. Никой не е отнесъл нищо оттатък. Голи идваме на тоя свят и голи си отиваме.” Познато ли Ви е?

Аз всеки месец плащам два наема - за квартирата и за офиса. И аз искам да не ги плащам, но ако не ги платя, ще отида на улицата.
Освен това всеки месец плащам и осигуровки на НАП. И аз искам да не ги платя, но ако не ги платя, НАП ще ми запорира това, което имам.
Всеки месец си плащам ток, вода, топла вода, сградна инсталация, телефон и интернет+кабелна телевизия; членски внос. Ако закъснея и един ден, ще ми спрат телефона, ще ми спрат тока, ще ми спрат интернета.
Никой от гореизброените "бирници" не ме пита аз как осигурявам средствата за своите разходи. Нямам избор - трябва да ги платя. Но за да ги платя, някой преди това трябва да ми ги даде. Единият вариант е да седна с паничката на Света Неделя и да чакам някой да се смили да ми даде милостиня. Или да се моля на държавата /ако даде/.
Другият вариант е да работя. И аз го правя. Но не просто да работя, но и да вземам пари за това. Защото ако работя за без пари, няма да мога да си покрия разходите.
И аз искам да имам толкова доходи, че да мога да си позволя да работя pro bono. Реално в много случаи точно това се случва - например напишеш съответната жалба/искова молба и после клиентът почва да те лъже, че сега не може да плати, но после ще плати.
Но нямам тази възможност, jhoro. Ако Вие имате тази възможност - добре.
Между другото - Вие къде работите? На заплата ли сте? Работите ли pro bono?
И малко да Ви образовам /явно не сте адвокат/:
Закон за адвокатурата:
Чл. 36. (1) (Доп. - ДВ, бр. 97 от 2012 г.) Адвокатът или адвокатът от Европейския съюз има право на възнаграждение за своя труд.
(2) (Доп. - ДВ, бр. 97 от 2012 г.) Размерът на възнаграждението се определя в договор между адвоката или адвоката от Европейския съюз и клиента. Този размер трябва да бъде справедлив и обоснован и не може да бъде по-нисък от предвидения в наредба на Висшия адвокатски съвет размер за съответния вид работа.
Чл. 132. Дисциплинарно нарушение е виновното неизпълнение на задълженията по този закон и Етичния кодекс на адвоката, на наредбите и решенията на Висшия адвокатски съвет и на решенията на адвокатските съвети и общите събрания, както и:
.......
5. уговаряне на възнаграждение от клиенти, по-ниско от предвиденото в наредбата на Висшия адвокатски съвет за съответния вид работа освен в случаите, когато в този закон и в наредбата е предвидена такава възможност;

Чл. 133. (1) (Доп. - ДВ, бр. 97 от 2012 г.) За извършено дисциплинарно нарушение на адвоката, както и на адвоката от Европейския съюз се налагат следните наказания:
1. порицание;
2. глоба от една до осем минимални работни заплати;
3. лишаване от право да бъде избиран в органите на адвокатурата за срок от една до три години;
4. лишаване от право да упражнява адвокатска професия за срок от 3 до 18 месеца;
5. лишаване от право да упражнява адвокатска професия за срок до 5 години при повторно нарушение.
Последна промяна kalahan2008 на 01 Окт 2020, 20:22, променена общо 1 път
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4168
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: Отказ от наследство - спешно

Мнениеот jhoro » 01 Окт 2020, 20:21

propensity написа:А бе келеш недоразвит!
Ма най-вече да го фукна на теб, ПАРАЗИТ малоумен!!! :evil:

Охо, изпускаме си нервите?
Да препоръчам психотерапевт? Не безплатно, ама за моя сметка!
propensity написа:… а семействата ни се хранят с "мерси"!

С бонбони „Мерси” ли?
Недейте така - сладкото вдига кръвното и много хормони. Ще се повредите!
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Отказ от наследство - спешно

Мнениеот kalahan2008 » 01 Окт 2020, 20:26

jhoro, не знам кой сте, но искам да ми кажете истината: как си изкарвате прехраната? какво точно работите? На заплата ли сте или сте свободна професия?
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4168
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: Отказ от наследство - спешно

Мнениеот Melly » 01 Окт 2020, 21:05

kalahan2008 написа:jhoro, не знам кой сте, но искам да ми кажете истината: как си изкарвате прехраната? какво точно работите? На заплата ли сте или сте свободна професия?

Не очаквай да ти се представи, Калахан. :cry:

В замяна ще си позволя да постна част от личната ми кореспонденция с въпросния нахал, който вместо да сведе глава стана още по-безочлив:

Melly написа:
jhoro написа:
Melly написа: Практиката ми като действащ адвокат ме среща с много хора чиито проблеми вече са поставени в грешни коловози и изходът от съдебния спор за тях е предрешен - губят. Не само емоционално, но и материално. Защо ли, ще ме попиташ.
Именно защото общуват виртуално и търсят отговори на въпросите си по форумите. Огромна тяхна грешка, защото такива като теб, с най-благородни чувства да помогнат, дават мнения по преразказ. И се започва едно питане-отговор, пак питане-отговор и т.н. - до откат.
И когато усетя, че разрешаването на "споделения" проблем върви в погрешна, от правна гл. точка посока, само защото липсват важни опорни точки (набор от писмени доказателства), се намесвам.

Всичко което казваш е така, но ... не са само форумите. Сигурен съм, че си имала много повече случаи (моите са хиляди - без значение по каква тема) - когато подвеждащата информация е от ясно идентифицируем източник. Роднина, съсед, приятел или просто познат. И уж-питащия заявява - „Не ме учи, еди-кой-си каза така!“
Казваш практика. Да се обърнеш към специалист и да настояваш на собственото си мнение - все едно да те хоспитализират, а ти да учиш лекарите как да те лекуват.
Затова - или си правя нещата сам (за моя сметка), или ги давам на съответния човек, и чакам резултат. :!: :idea:

Колкото до форума Lex.bg изпитвам носталгия, защото не е това, което бе едно време. Много ми е дал за годините до преди за първи път да смени собственика си.
Чувства, които ме владеят въпреки нездравословната за мен среда. Факт... Сантименти разни... Нещо като първата любов, която не се забравя....
Бъди здрав!
Melly
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Отказ от наследство - спешно

Мнениеот kalahan2008 » 01 Окт 2020, 21:14

Melly написа:
kalahan2008 написа:jhoro, не знам кой сте, но искам да ми кажете истината: как си изкарвате прехраната? какво точно работите? На заплата ли сте или сте свободна професия?

Не очаквай да ти се представи, Калахан. :cry:

Не искам да се представи, а да посочи как точно си изкарва хляба. Ако не го стори, значи е лицемерен лентяй, който от някъде има сигурни доходи и само си се забавлява тук с питащите за тяхна сметка. Лошо няма, но това е безотговорно към хората и за такива като него има един специален казан в ада.
На мен много ми напомня като поведение на един стар герой от форума - студента Пламен Николов, подвизаващ се под името advokat_nikolov. Който го помни, ще разбере.
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4168
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Следваща

Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 22 госта


cron