начало

Протестиращите планират обсада на Съдебната палата Протестиращите планират обсада на Съдебната палата

Имат ли давност невръчени наказателни постановления

Дискусии и казуси в областта на административното право и процес
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.

Имат ли давност невръчени наказателни постановления

Мнениеот korn_val » 15 Юли 2020, 11:35

Здравейте,
Не мога да намеря отговор на този въпрос и това е.

Имам издаден АУАН и на негова основа има издадено наказателно постановление. Наказателното постановление е издадено в срок от 1м, което е в законово установеният ред и ми се обадиха по телефона, за да се явя да ми го връчат. Писмено не са ми изпращали нищо. По тази причина се води невръчено и не е влезнало в сила.

Това, което намирам като информация е, че няма законов срок, в който НП може да бъде връчено. Т.е. може да се връчи и след 10 години примерно.

Въпросът е, тече ли му някаква давност, при условие, че не е връчено и от там не се води влезнало в сила, за да се оповавам на чл.34 или чл. 82 от ЗАНН.
Към момента НП не е придвижвано към НАП или други фирми за събиране. Седи си и чака да бъде връчено.
korn_val
Нов потребител

Re: Имат ли давност невръчени наказателни постановления

Мнениеот korn_val » 15 Юли 2020, 12:57

Това, което намерих е двузначно отново. Не знам 3 или 4.5 години трябва да чакам да мине давността на невръченото постановление. От една адвокатска кантора на сайта им намерих това:

"Каква е давността на наказателното постановление?

Материята на давностните срокове е сложна, затова тук ще ви посочим сроковете, които трябва да следите.

Наказателното постановление следва да бъде връчено в срок 3 години от издаването му – относителна давност.

Ако НП не е връчено в срок 4 години и половина от установяване на нарушението, то е изтекла абсолютна погасителна давност за провеждане на наказателно преследване.

Тези срокове не трябва да се бъркат със срока по чл. 34 ал. 3 от ЗАНН за издаване на наказателно постановление. Този срок не е давностен, а преклузивен и е 6 месеца от съставяне на акта за установяване на нарушение.

Важно! В чл. 82 от ЗАНН е уредена, т.нар. давност за изпълнение на наложеното наказание. Тя е 2 години и започва да тече от датата на влизане в сила на НП. (например: получавате НП, не го обжалването в 7-дневен срок, от 8-мия ден то вече е влязло в сила и подлежи на изпълнение)"
korn_val
Нов потребител

Мнениеот jhoro » 15 Юли 2020, 18:11

Чл. 58. (1) Препис от наказателното постановление се връчва срещу подпис на нарушителя и на поискалия обезщетение.
(2) Когато нарушителят или поискалият обезщетение не се намери на посочения от него адрес, а новият му адрес е неизвестен, наказващият орган отбелязва това върху наказателното постановление и то се счита за връчено от деня на отбелязването.
Доколкото в този форум не се прилага разпоредбата на чл. 313 от НК - всички мнения и съвети трябва да се приемат и използват само като такива!

Не задавай въпроси, на които не искаш да чуеш отговора!
jhoro
Активен потребител

Мнениеот kalahan2008 » 15 Юли 2020, 18:40

Ползването на адвокат не е задължително, но е препоръчително.
kalahan2008
Активен потребител

Мнениеот nikodim77 » 15 Юли 2020, 19:48

Здравейте,
Три години е срокът (давността) за надлежно връчване на НП от момента на неговото издаване.
Няма да разгръщам тематиката за субсидиарно прилагане в правото, но отговорът ми е по аргумент – чл. 11 от ЗАНН във вр. с чл. 80, ал.1, т. 5 от НК. Ирелевантен е чл. 58, цитиран от друг участник в темата.
nikodim77
Потребител

Мнениеот korn_val » 17 Юли 2020, 10:03

Благодаря много на всички!
korn_val
Нов потребител

Назад към Административно право