начало
Депутат от ДПС е осъден за подкуп и търговия с влияние Депутат от ДПС е осъден за подкуп и търговия с влияние

Отказ от наследство, Завещание и кредитори?

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Отказ от наследство, Завещание и кредитори?

Мнениеот petarpetar » 02 Окт 2019, 20:03

Здравейте. Моля Ви за мнение по следния казус:
Жена, собственик на жилище, оставя след смъртта си двама наследници - неин син, и син на нейна починала дъщеря, тоест внук. При това положение двамата наследяват по 1/2 от жилището, нали така? Минават няколко /десетина/години, сина на тази жена почива, като оставя доста големи задължения към най-различни институции - кредити от банки, дългове към НАП, неплащани данъци и др. Неговите наследници се отказват от наследството му. През всичките тези години не е правено нищо с имота, не е прехвърляно нищо на никого, доколкото знам и декларация не е подавана. Внука е плащал данъци на имота, защото бабата приживе е направила нещо, че и тя и внука да плащат данъци, не зная какво. В тази ситуация какъв е изхода на внука - да се откаже и той от наследство, за да не наследи и дълговете? Внука започва да търси съвети от адвокати, те му искат документи, които той има, за да проучат случая. В тези документи внука намира завещание написано от баба му през 2000 година, в което тя оставя всичко на внука. Тя е починала 2006 година. Тоест завещанието все още не е обявено, и за него знае само внука. Какви са възможните пътища от тук нататък - ако не обяви завещанието,и подаде отказ от наследство най-вероятно ще изгуби 1/2 от жилището, но пък със сигурност никой няма да търси от него дълговете на другия наследник? Ако обяви завещанието, вероятността да запази цялото жилище за себе си може би е доста голяма? Но има ли, и какви са рисковете от такъв ход спрямо кредиторите на починалия син? Може ли този ход да се тълкува от тях като мълчаливо приемане на наследство от длъжника? Може ли внука да наследи част или целия дълг на длъжника по някакъв начин в този случай? Кредиторите дали биха съдили внука за това, че той накърнява техни права по този начин? Дали биха искали отмяна на завещанието? Внука вече е подал отказ от наследство, доколкото знам завещанието е представено вече на нотариус, тоест завещанието е задвижено. Какво бихте посъветвали внука да направи?
petarpetar
Младши потребител
 
Мнения: 21
Регистриран на: 02 Окт 2019, 19:39

Re: Отказ от наследство, Завещание и кредитори?

Мнениеот petarpetar » 10 Окт 2019, 19:59

Ей, тоя казус бил егати пауъра, щом никой не отговаря, :D Сигурно трябва да търся адвокат/нотариус ,минимум завършил Кеймбридж енд Оксфорд едновременно 8)
petarpetar
Младши потребител
 
Мнения: 21
Регистриран на: 02 Окт 2019, 19:39

Re: Отказ от наследство, Завещание и кредитори?

Мнениеот petarpetar » 10 Окт 2019, 20:07

Из дебрите на българските форуми...
Потребител 1: “Здравейте, може ли да ми дадете съвет, как да удължа един градински маркуч?”
Потребител 2: “Защо искаш да го удължаваш?”
Потребител 1: “Защото е прекалено къс.”
Потребител 3: “Еми по-добре си купи един достатъчно дълъг!”
Потребител 1: “Еми не ми трябва, само 5 метра не ми достигат?”
Потребител 2: “Да, обаче един цял маркуч е винаги по-добре!”
Потребител 3: “Оффф!”
Потребител 4: “Какво офкаш, човекът просту пита как да удължи един мъркуч!”
Потребител 5: “А ти по-дубре научи български първо!”
Потребител 1: “по-дОбре!”
Потребител 5: “Ей такива най-много ги обичам – молят за помощ, ама после се заяждат с другите за правопис!”
Потребител 6: “Ей, все по-зле става в този форум. Аз когато съм удължавал маркучи, ти още прав под масата си ходил!”
Потребител 1: “Еми кажи ми тогава как най-добре да го направя!”
Потребител 5: “На твое място не бих го правил!”
Потребител 2: “Още не си ми казал, защо искаш да го удължаваш, какво ще правиш с него???”
Потребител 1: “Ще си поливам градината.”
Потребител 7: “Е каква е тази градина?”
Потребител 1: “Еми съвсем нормална градина”
Потребител 9: “Без да ти се бъркам, ама нали ти е ясно, че някои растения не трябва да се поливат с много вода?”
Потребител 4: “Офф... той иска само да удължи един маркуч!”
Потребител 7: “Ти не се бъркай бе, .............!”
Потребител 4: “Абе гледай себе си бе, идиот!”
Потребител 1: “Никой ли не може да ми помогне?”
Потребител 12: “Абе стига си давал зор пък ти, бе! Имаме си и друга работа, освен да отговаряме на някакви въпроси на новаците във форума!”
Потребител 1: “Еми тогава защо отговаряш?”
Потребител 13: “На много умен ли ми се правиш, бе?”
Потребител 1: “Не, просто искам да удължа един маркуч!”
Потребител 2: “Преди 10 години удължавах един маркуч, който изкара една година само и оттогава само цели маркучи ползвам!”
Потребител 1: “Е, как го удължи де?”
Потребител 2: “С удължител?”
Потребител 1: “Т.е. сложи просто още един маркуч към него и така, или?”
Потребител 10: “А защо не потърсиш в гугъл???”
Потребител 1: “Еми потърсих там и ме препрати в този форум”
Потребител 15: “Аз още ползвам лейка за поливане, няма нищо по-добро!”
Потребител 17: “Ей да, спомням си. Какви времена бяха едно време... Ама в днешно време нищо не държи много, всичко се чупи бързо!”
Потребител 1: “Да разбирам ли, че никой не може да ми каже как да удължа маркуча?”
Потребител 15: “По-добре зарежи и поливай с лейка, тъкмо малко спорт!”
Потребител 1: “Еми имам проблеми с гърба и не мога да ходя много и да нося тежко”
Потребител 18: “Еми значи си на грешното място тук!”
Потребител 5: “Точно!”
Потребител 1: “Защо?”
Потребител 17: “Еми това е градинарски форум, като не можеш да ходиш и да носиш тежко, отиди в медицински форум. Егати тъпака!!!”
Администратор: "Темата е затворена, Потребител 1 беше блокиран заради спам!"
petarpetar
Младши потребител
 
Мнения: 21
Регистриран на: 02 Окт 2019, 19:39

Re: Отказ от наследство, Завещание и кредитори?

Мнениеот ivan_lawyer » 11 Окт 2019, 07:58

Информацията Ви е пълна. Но - какви пари имате за юридически маневри (не говоря за празни приказки по консултации по адвокати), защото трябва да се разиграят може би някакви ходове.

Първо - величината на дълга - общо бруто, нето, тара, в сантиметри и т.н. - колко е задлъжнял човекът - дефакто. После - какво може да се окастри от дълговете по давност (изкл. НАП - там е особено). На практика - няма нужда от друго освен от този първоначален анализ.

Второ - никой не може да Ви накара да давате - освен ако имате особена ипотека и нещо такова. Ипотека - ако нямате като дълг, не Ви притеснява нищо зловещо. Ако имате ипотека - става зловещо.

Третото е - в каква фаза на агресия е задлъжнялостта - има ли реални атаки - писма - Виолетка обажда ли се - така се казва една колекторка от СГ Груп. Звънят ли на телефони и т.н. Това е маловажно.

Четвърто - единствено жилище ли е по документи (адресна регистрация и други неща), това също влиза в сметките - тоест - също можете да си спите спокойно.

За предаване на реални собствености - не се впускайте засега - има винаги възможности - да се предадете.

С две думи - премислете - дали не е буря в чаша вода всичкото - защото дългове се трупат, но и се погасяват по давност.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5208
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Отказ от наследство, Завещание и кредитори?

Мнениеот petarpetar » 11 Окт 2019, 18:37

Много благодаря за отговора!
petarpetar
Младши потребител
 
Мнения: 21
Регистриран на: 02 Окт 2019, 19:39

Re: Отказ от наследство, Завещание и кредитори?

Мнениеот ivan_lawyer » 12 Окт 2019, 04:00

Еми - все пак не се доверявайте сляпо на съвети от интернет - а търсете лична отговорност от адвокат - който да Ви консултира, макар и срещу пари, но пък застава зад думите си.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5208
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Отказ от наследство, Завещание и кредитори?

Мнениеот miko_pk » 14 Окт 2019, 11:56

Много юристи, много адвокати, много кибици! Качество нещо липсва! Само празни приказки, али-бали портокали.
То не бяха кандидати за съдии по вписванията, то не бяха кандидати за нотариуси.... на какво ли не се изживявахте!
А знаете ли че? - Наследникът по закон или по завещание има право да получи завета, който му е направен, дори и когато се откаже от наследството.
Демек съм архитект, респект!
miko_pk
Потребител
 
Мнения: 228
Регистриран на: 20 Сеп 2010, 19:20

Re: Отказ от наследство, Завещание и кредитори?

Мнениеот vili_spasova » 14 Окт 2019, 13:43

petarpetar написа: Внука вече е подал отказ от наследство


Бихте ли споделили от чие наследство се е отказал внука?
Не си въобразявай!
vili_spasova
Потребител
 
Мнения: 912
Регистриран на: 05 Дек 2007, 16:16
Местоположение: София

Re: Отказ от наследство, Завещание и кредитори?

Мнениеот petarpetar » 14 Окт 2019, 18:16

"Бихте ли споделили от чие наследство се е отказал внука?"
Внука се е отказал от наследство от починалия син на баба му, собственичка на жилището, тоест негов вуйчо.
petarpetar
Младши потребител
 
Мнения: 21
Регистриран на: 02 Окт 2019, 19:39

Re: Отказ от наследство, Завещание и кредитори?

Мнениеот petarpetar » 14 Окт 2019, 18:19

"А знаете ли че? - Наследникът по закон или по завещание има право да получи завета, който му е направен, дори и когато се откаже от наследството.
Демек съм архитект, респект!"
Това и аз го четох на сайта на една адвокатска колегия.
petarpetar
Младши потребител
 
Мнения: 21
Регистриран на: 02 Окт 2019, 19:39

Re: Отказ от наследство, Завещание и кредитори?

Мнениеот petarpetar » 14 Окт 2019, 18:28

petarpetar
Младши потребител
 
Мнения: 21
Регистриран на: 02 Окт 2019, 19:39

Re: Отказ от наследство, Завещание и кредитори?

Мнениеот vili_spasova » 14 Окт 2019, 18:38

miko_pk написа:Много юристи, много адвокати, много кибици! Качество нещо липсва! Само празни приказки, али-бали портокали.
То не бяха кандидати за съдии по вписванията, то не бяха кандидати за нотариуси.... на какво ли не се изживявахте!
А знаете ли че? - Наследникът по закон или по завещание има право да получи завета, който му е направен, дори и когато се откаже от наследството.
Демек съм архитект, респект!


Ако внукът се е отказал от наследството на вуйчо си, значи завещанието от баба му няма отношение точно по заключението по-горе, тъй като завещателят и наследодателят са различни лица.
Може би внукът е трябвало да приеме наследството от вуйчото по опис, за да прекъсне поредицата от откази от наследство и да отговоря пред кредиторите само до размера на полученото имущество. Сега вероятно кредиторите ще се насочат към следващите наследници.
От друта страна даже и кредиторите да могат да искат отмяна на завещанието, то ще е до размера на запазената част на починалия син, но ... все пак нека колегите с повече опит в съдебната зала да дадат мниние, ако изявят желание.
Не си въобразявай!
vili_spasova
Потребител
 
Мнения: 912
Регистриран на: 05 Дек 2007, 16:16
Местоположение: София

Re: Отказ от наследство, Завещание и кредитори?

Мнениеот petarpetar » 14 Окт 2019, 19:42

"Може би внукът е трябвало да приеме наследството от вуйчото по опис..... и да отговоря пред кредиторите....."
Внука не знам какъв трябва да е, за да иска това нещо? Да отговаря пред кредитори за чужди кредити? Или греша?
petarpetar
Младши потребител
 
Мнения: 21
Регистриран на: 02 Окт 2019, 19:39

Re: Отказ от наследство, Завещание и кредитори?

Мнениеот ykovachev » 15 Окт 2019, 10:14

petarpetar написа:Да отговаря пред кредитори за чужди кредити?

По повод на казаното да уточня: чужди са, освен ако не бъдат наследени. Тогава стават "свои".
Голям кеф е да млъкнеш, след като установиш, че не можеш да убедиш неубеждаемите.
ykovachev
Активен потребител
 
Мнения: 2061
Регистриран на: 27 Сеп 2005, 12:27

Re: Отказ от наследство, Завещание и кредитори?

Мнениеот vili_spasova » 15 Окт 2019, 11:35

petarpetar написа:"Може би внукът е трябвало да приеме наследството от вуйчото по опис..... и да отговоря пред кредиторите....."
Внука не знам какъв трябва да е, за да иска това нещо? Да отговаря пред кредитори за чужди кредити? Или греша?


Вижте, ако наследеното имущество е на по-голяма стойност от наследените дългове, може би е имало резон. И то само с оглед на това, кой ще е съсобственик на внука при неблагоприятно стечение на обстоятелствата за него.

Ако наследеният дълг е по-голям от стойността на половин апартамент в София премирно, явно починалия си е поживял добре, без много да му мисли.
Не си въобразявай!
vili_spasova
Потребител
 
Мнения: 912
Регистриран на: 05 Дек 2007, 16:16
Местоположение: София

Re: Отказ от наследство, Завещание и кредитори?

Мнениеот petarpetar » 15 Окт 2019, 19:59

"По повод на казаното да уточня: чужди са, освен ако не бъдат наследени. Тогава стават "свои"."
Внука нали е подал отказ от наследство от вуйчо си, пак ли може да наследи дългове от него? Внука иска завещаното от баба си, не иска да наследява нищо от вуйчо си - нито пасиви, нито активи?
petarpetar
Младши потребител
 
Мнения: 21
Регистриран на: 02 Окт 2019, 19:39

Re: Отказ от наследство, Завещание и кредитори?

Мнениеот ykovachev » 16 Окт 2019, 10:41

petarpetar написа:Внука нали е подал отказ от наследство от вуйчо си, пак ли може да наследи дългове от него? Внука иска завещаното от баба си, не иска да наследява нищо от вуйчо си - нито пасиви, нито активи?

Аз затова съм написал "освен ако". Колегите вече писаха - ако кредиторите са се "вдъхновили", имат възможност да опитат някои ходове - хайде да не гадаем дали и какво би станало. Пасиви пряко не биха се наследили, но е възможно косвено да се отразят на наследството от бабата. Внукът нека си гони това, което счита, че му се полага и да посреща спокойно действията на кредиторите, ако има такива действия. Ако няма - чудесно.
Голям кеф е да млъкнеш, след като установиш, че не можеш да убедиш неубеждаемите.
ykovachev
Активен потребител
 
Мнения: 2061
Регистриран на: 27 Сеп 2005, 12:27

Re: Отказ от наследство, Завещание и кредитори?

Мнениеот petarpetar » 16 Окт 2019, 18:19

Още веднъж благодаря на всички за отговорите, консултирах се и с адвокати и нотариуси, общо взето ми казаха това, което и вие тук. Ако случайно /защото нарочно не бих го направил/, съм засегнал някого с въпросите си, моля за извинение - не е било нарочно.
petarpetar
Младши потребител
 
Мнения: 21
Регистриран на: 02 Окт 2019, 19:39


Назад към Съсобственост и делба


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта


cron