начало

Трайчо Трайков ще доказва в съда откъде има имущество за 2,4 млн. лева Трайчо Трайков ще доказва в съда откъде има имущество за 2,4 млн. лева

как да се защитя ?

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


как да се защитя ?

Мнениеот thecrown » 13 Сеп 2018, 12:05

казусът е следният :
срок на испитание 6 месеца
при смесен режим на работа до 56 часа при извънреден труд съгласно КТ продължителноста на извънреден труд 150 ч. за един работник за една календарна година .

как може да бъде спряна тази порочна практика - какво имам в предвид .
работодателя уволнява работника на 4-5 месец като смените на работника са реално 12 часови и се прилага сумарно ощетоводяване на труда положенен от работника .
пример :
ако един работник има изработени 19-21 работни смени по 12 часа чисто математически това прави 228-252 часа за един месец това е реално положения труд от работника
след сумарно изчисляване на заплатата / към 8 часов работрн ден / какво се получава 28,5-31,5 работни дни
и сега идва въпроса - според КТ един работник може да положи труд за един календарен месец до 26 дни - да но от тях 4 дни са извънреден труд следователно която и от двете цифри 28,5-31,5 е по голяма от 26. следователно със този метод на сумарно изчисляване на заплатата - работника е ОЩЕТЕН.
И така един работник е бил уволнен и работодателя е ползвал правото на своите 150 часа извънреден труд
при наемането на следващият работник има ли право да ползва тези 150 часа или НЕ .пояснявам 3 работника отработили по 4 месеца и за всеки от тези работници ли РАБОТОДАТЕЛЯ ПОЛЗВА ПО 150 часа и ако е така излиза че работодателя ползва на практика 450 ЧАСА извънреден труд - а го заплаща като нормален , а както знаем тарифната ставка на нормалния и извънредният труд е различна и по този начин работодателя се облагодетелства от работника си - съответно той има интерес да наема и съответно да уволнява след 3-4 месеца работници
thecrown
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 20 Юни 2016, 14:56

Re: как да се защитя ?

Мнениеот svegrigorov » 13 Сеп 2018, 13:00

Извънредният труд с продължителност 150 часа е за един работник или служител, а не за всички общо.

Когато са нарушени правилата по закон, можеш да откажеш извънредния труд.

Възнаграждението трябва да е съгласно чл. 262 от КТ:
- 50 на сто - за работа през работните дни;
- 75 на сто - за работа през почивните дни;
- 100 на сто - за работа през дните на официалните празници; 4. 50 на сто - за работа при сумирано изчисляване на работното време.
svegrigorov
Потребител
 
Мнения: 118
Регистриран на: 28 Юли 2014, 11:55

Re: как да се защитя ?

Мнениеот thecrown » 13 Сеп 2018, 20:42

svegrigorov написа:Извънредният труд с продължителност 150 часа е за един работник или служител, а не за всички общо.

Когато са нарушени правилата по закон, можеш да откажеш извънредния труд.

Възнаграждението трябва да е съгласно чл. 262 от КТ:
- 50 на сто - за работа през работните дни;
- 75 на сто - за работа през почивните дни;
- 100 на сто - за работа през дните на официалните празници; 4. 50 на сто - за работа при сумирано изчисляване на работното време.


не ме разбрахте правилно - ако фирмата има 10 човека персонал и се сменят 5 от работниците постоянно на всеки 4 месеца / а другите 5 са същите - за това става дума .излиза така че за всеки нов работник - работодателя има право да ползва тези 150 часа / по закон / и всичко това е благодарение на този чл.71 .
въпроса ми е КАК МОЖЕ ДА СЕ СПРЕТАЗИ ПОРОЧНА ПРАКТИКА в която работника е потърпевш ?
thecrown
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 20 Юни 2016, 14:56

Re: как да се защитя ?

Мнениеот svegrigorov » 14 Сеп 2018, 11:55

Работникът е потърпевш, но до момента на уволнението му в срока за изпитване, той няма вече отношение към случващото се.

Може да сезираш Инспекция по труда, която контролира дали тази практика е съобразена със закона.
svegrigorov
Потребител
 
Мнения: 118
Регистриран на: 28 Юли 2014, 11:55


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта


cron