начало
Отговорността на посредниците в контекста на новия Регламент за цифровите услуги Отговорността на посредниците в контекста на новия Регламент за цифровите услуги

Кога да патентовам?

Защита на авторски и сродни права, индустриална собственост, патенти и полезни модели
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Кога да патентовам?

Мнениеот krasimir_petrov » 21 Юли 2018, 09:55

Здравейте! Извинявам се ако въпроса е задаван вече!
Изобретих превозно средство, което приятелите ми намират за доста забавно за каране и мисля, че ще има хора който биха искали да си го купят. Въпроса е с патента! Прочетох, че ако патентовам в БГ, после ако искам да патентовам и в други държави, неможе, понеже вече е обявено световно. Проблема е, че в момента немога да си позволя таксите за патент в Европейския съюз. Въпроса ми е, ако го пусна за продажба и има успех, мога ли след време да пусна заявка за патент или ще ми откажат под предлог, че вече е обявено. Благодаря за мнението ви!
krasimir_petrov
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 21 Юли 2018, 09:47

Re: Кога да патентовам?

Мнениеот ivan_lawyer » 21 Юли 2018, 16:24

Първо - практически отговор ли търсите или теоретичен.
Имате право на първоползване, тоест дори да не сте се затърчали към Патентното ведомство, то ако докажете, че вече сте сте сетили за нещото, не може други да се вместват и вмесват във вашата идея. Тоест говорим за дата - например на 21 юли сте се сетили за една идея, обсъдили сте я с приятели, това вече е доказуемо.

Родено е и е годно вече изобретението. Но прекарайте през Патентното ведомство един вид като патент.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5208
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Кога да патентовам?

Мнениеот krasimir_petrov » 23 Юли 2018, 09:37

Ами в моя случай имам достатъчно свидетели кога съм реализирал идеята си и на коя дата. Изделието е налице и може да се продава. Това което ме спира е, ако го пусна в продажба след като са го видели по целия свят, мога ли да подам в последствие заявка за патент(че сега няма пари) или един път обявено вече неможе да се патентова. Другото - ако някои друг реши да го патентова, дали мога да го съдя за това. После, четох че ако го патентовам първо в БГ( че по евтино) в последствие немога да го патентовам в други страни. Верно ли е?
krasimir_petrov
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 21 Юли 2018, 09:47

Re: Кога да патентовам?

Мнениеот ivan_lawyer » 23 Юли 2018, 10:04

А не може ли споделите своевременно своето изобретение, разбира се не тук и разбира се под секрет.

Може и пред нотариус. Като юрист е важна за мен достоверна дата.

Но има и много тънкости - дали е наистина изобретение, дали е рационализация, какво-що.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5208
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46


Назад към Интелектуална собственост


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 4 госта


cron