начало
Необходим е по-строг контрол на затворниците, работещи на външни обекти Необходим е по-строг контрол на затворниците, работещи на външни обекти

Назначаване на заместник на лице, ползващо ПГО

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Назначаване на заместник на лице, ползващо ПГО

Мнениеот milam » 09 Мар 2018, 15:42

Здравейте,

Ние сме бюджетна структура. Към момента ръководството настоява да преминем към непрекъсваем работен процес. Остава нерешен въпросът с ползване на полагаемият се платен годишен отпуск на служителите през летния период от м. юни до м. август включително. Въпросът е може ли да се назначават заместници, които не са предвидени по щатно разписание и съответно по бюджет в средствата по параграф 1 - работни заплати? Правомерно ли е да се изплащат двойни заплати за един щат?

Благодаря предварително!
milam
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 09 Юли 2010, 09:29

Re: Назначаване на заместник на лице, ползващо ПГО

Мнениеот jhoro » 10 Мар 2018, 19:54

Първо - уточнете за какво заместване става дума.
„Външно“ - нов(и) служител(и) със срочни договори на основание чл. 68, ал.1, т.3 или „Вътрешно“ - на основание чл. 259 ?
Второ - основната заплата се изплаща само за отработените дни. ПГО е по друг параграф!
jhoro
Потребител
 
Мнения: 732
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Назначаване на заместник на лице, ползващо ПГО

Мнениеот milam » 12 Мар 2018, 12:58

Става въпрос за назначаване на външни лица - учители, на срочни договори за неучебно време.
milam
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 09 Юли 2010, 09:29

Re: Назначаване на заместник на лице, ползващо ПГО

Мнениеот jhoro » 12 Мар 2018, 18:13

milam написа:Става въпрос за назначаване на външни лица - учители, на срочни договори за неучебно време.


Хммм ...
С този отговор вместо да добявите яснота, предизвиквате повече допълнителни въпроси и разсъждения.
1. Принципно учителите не ползват платен годишет отпуск през учебно време (поне не за големи периоди)
2. В неучебно време (лятната ваканция основно) натовареността на учителите е много намалена - няма лекторски часове, няма консултации, няма подготвяне на уроци, почти няма самоподготовка ...
В неучебното време основно се дават дежурства, провеждат се приемни кампании (ако имате такива), някъде се прявят ремонти (макар, че учителите не са точно хората за тази работа) и други подобни.
3. Не сте казали нищо за размера на училището, но ми е трудно да повярвам (не, че е невъзможно), че е нужно всички отсъстващи поради отпуск учители, да бъдат замествани.

И накрая, но не на последно място. Задавате въпроса тук, а имате цяло министерство, което отговаря за над 2000 училища (данните за 2010 г са 2445 държавни или общински). Сигурен съм, че този въпрос стои за всяко едно от тях. В МОН - дали нямат готово решение?
jhoro
Потребител
 
Мнения: 732
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Назначаване на заместник на лице, ползващо ПГО

Мнениеот milam » 13 Мар 2018, 15:26

Казусът е още по-заплетен, защото става въпрос за детска градина.
Детската градина е с шест групи, като едната група е в друго населено място /село/, а едната е яслена група.
В учебно време е наистина почти невъзможно ползването на отпуск - единствено в случаи, когато спешно се налага. Нямаме допълнителни педагогически бройки като музикален учител, психолог и т.н, които бихме могли да ползваме за заместници. Разполагаме единствено с 10 учители - по 2 на група.
Въпросът не мога да го задам към МОН, защото сме общинска градина и общината е тази, която иска да работим без да прекъсваме през лятото - без ремонти, почистване и т.н. В същото време нямаме допълнително финансиране за назначаване на заместници, а бюджета е разчетен за минималните изискуеми по нормативна уредба щатни бройки персонал.
milam
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 09 Юли 2010, 09:29

Re: Назначаване на заместник на лице, ползващо ПГО

Мнениеот jhoro » 13 Мар 2018, 21:11

Ммммм-да!
Казуса е сложен! И в същото време - изобщо не е . Но опира до желание и мислене! Даже - повече мислене.
Учителите Ви не са много като бройка, имат нужда и право да си ползват платения отпуск ...
И пак - минимални ставки, незаети щатове ...

Хубава работа, ама ... българска! (да не използвам по-нелицеприятни изрази)
jhoro
Потребител
 
Мнения: 732
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта


cron