начало

Назначиха двама заместници на главния прокурор, Пламена Цветанова подаде оставка като член на ВСС Назначиха двама заместници на главния прокурор, Пламена Цветанова подаде оставка като член на ВСС

данък дарение на пари

Дискусии и казуси в областта на данъчното право
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


данък дарение на пари

Мнениеот spirov » 16 Окт 2012, 12:43

Трябва да се извърши дарение на пари от родители на дете.
Получената от надарения сума облагаем доход ли е съгласно:
- Закона за облагане доходите на физическите лица
- Закона за местните данъци и такси.
Трябва ли договора за дарение на пари да бъде с нотариална заверка на подписите?
ако дарената сума е над 15 000 лева и сумата трябва да бъде преведена по банков път, има ли значение от сметката на кой родител са преведени парите, ако двамата са в състояние на брак
spirov
Младши потребител
 
Мнения: 11
Регистриран на: 17 Сеп 2012, 20:34

Re: данък дарение на пари

Мнениеот emigeorgieva » 17 Ное 2012, 17:56

Здравейте,
Сумата за надарения не се явява облагаем доход, евентуално в някои общини дарителят трябва да заплати данък върху тази сума. Също така не е нужна нотариална заверка на подписите, единственото на което следва да се обърне внимание е има ли дарителят достатъчно доходи за да направи дарението. По отношение на банковата сметка, не мога да кажа нищо, тъй като при мен го нямаше този проблем и не съм запозната.
emigeorgieva
Младши потребител
 
Мнения: 23
Регистриран на: 31 Яну 2002, 18:53

Re: данък дарение на пари

Мнениеот andreev » 05 Ное 2013, 11:40

Здравейте, колеги!

Тези дни и аз имах сблъсък с подобен проблем - дарение на определена сума пари от родител на дете.
Изводите до които стигнах въз основа на нормативната база у нас са (моля да ме поправите ако греша):
чл. 225, ал. 2 ЗЗД "Дарението на движими имущества трябва да стане в писмена форма с нотариално заверени подписи или чрез предаване, а на ценни книжа - по надлежния начин за прехвърлянето им";
чл. 13, ал. 2 ЗДДФЛ "Не се смята за доход полученото имущество по наследство, завет и дарение, както и полученото имущество с възстановено право на собственост по реда на нормативен акт";
чл. 44, ал. 6 ЗМДТ "Не се облагат с данък имуществата, придобити по дарение между роднини по права линия и между съпрузи",
следователно дарената парична сума от родител на дете (роднини по права линия) не следва да бъде облагана с данък "дарение" по ЗМДТ. Писмена форма с нотариална заверка на подписите не е необходима, ако дарението се осъществява чрез предаване.

Поздрави
andreev
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 31 Авг 2009, 10:10

Re: данък дарение на пари

Мнениеот bird_of_paradise » 05 Ное 2013, 12:11

spirov написа:ако дарената сума е над 15 000 лева и сумата трябва да бъде преведена по банков път, има ли значение от сметката на кой родител са преведени парите, ако двамата са в състояние на брак

А, според мен искате да си създадете писмени доказателства по реди причини- изяснете целта на занятието, за да получите що годе коректен отговор.
Иначе, принципът е, че парите в банков влог материализират вземане на титуляра по сметката към определена банка и са индивидуална негова собственост, ерго след превода им дарява само титуляра по сметката.
Дали ще е дарение или друго...- зависи от основанието, което ще поискате банковия служител да запише в преводното нареждане.

п.п. Андреев, темата е от 2012г... Голяма реанимация, че и аз участвах в нея без да съобразя.
"Човек е дълго изречение, написано с много любов и вдъхновение, ала пълно с правописни грешки.”
bird_of_paradise
Активен потребител
 
Мнения: 2668
Регистриран на: 25 Яну 2013, 15:27

Re: данък дарение на пари

Мнениеот vaskovasko » 08 Ное 2013, 16:32

andreev написа:Здравейте, колеги!

Тези дни и аз имах сблъсък с подобен проблем - дарение на определена сума пари от родител на дете.
Изводите до които стигнах въз основа на нормативната база у нас са (моля да ме поправите ако греша):
чл. 225, ал. 2 ЗЗД "Дарението на движими имущества трябва да стане в писмена форма с нотариално заверени подписи или чрез предаване, а на ценни книжа - по надлежния начин за прехвърлянето им";
чл. 13, ал. 2 ЗДДФЛ "Не се смята за доход полученото имущество по наследство, завет и дарение, както и полученото имущество с възстановено право на собственост по реда на нормативен акт";
чл. 44, ал. 6 ЗМДТ "Не се облагат с данък имуществата, придобити по дарение между роднини по права линия и между съпрузи",
следователно дарената парична сума от родител на дете (роднини по права линия) не следва да бъде облагана с данък "дарение" по ЗМДТ. Писмена форма с нотариална заверка на подписите не е необходима, ако дарението се осъществява чрез предаване.
Поздрави


До правилни изводи сте стигнал. Ако е във връзка с данъчна проверка обаче има някои неща които е добре да се съобразят - например доказване къде и как са съхранявани кинтите, както и че към момента на дарението дарителят реално е разполагал с тези пари.
vaskovasko
Потребител
 
Мнения: 154
Регистриран на: 24 Мар 2010, 00:37


Назад към Данъчно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта


cron