начало

Удължиха извънредната обстановка до 30 ноември Удължиха извънредната обстановка до 30 ноември

Molba za pomost!

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Molba za pomost!

Мнениеот marto » 11 Авг 2003, 12:04

Zdraveite!Imam sledniat problem -rabotia na bezsro4en trudov dogovor,no na smeni,kato za mesetsa napr-ima 21r.dni-168h-kolko dni po4ivka mi se polaga?Na praznitsi triabva li da mi gi plastat pove4e i triabva li da mi davat pove4e po4ivni dni za praznitsite?
I posleden vapros -na den rabotia po12h-ima li ograni4enie za rabotnia den,kato prodalzitelnost v zakona?Polaga li mi se kato dni dopalnitelna otpuska?

MNOGO BLAGODARIA ZA SADEISTVIETO VI!!!
marto
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 28 Яну 2004, 15:43

Re: Molba za pomost!

Мнениеот monteskio » 11 Авг 2003, 19:51

Уважаеми Марто,на така поставените от Вас въпроси ще отговоря по следния начин:
1.Ако не сте договорили допълнителни условия относно работното време и почивките в сключения между Вас и работодателя трудов договор законоустановената продулжителност на работната седмица измерена в работни часове е до 40 часа,при пет дневна работна седмица,т.е. нормалната продължителност през деня е до 8 часа.,почивните дни са 2-събота и неделя.( тази законова регламентация е приложима както споменах по-горе,ако липсват в трудовия договор уговорки относно сменността Ви на работа.
2.Положения труд през дните събота и неделя,както и през празнични дни се заплаща според уговореното,но не по-малко от удвоения размер на трудовото възнаграждение( чл.264 КТ ).
3. При наличие на 8-месечен трудов стаж имате право на редовен палтен годишен отпуск в размер на 20 дни.
а) Ако за изпълняваната от Вас длъжност в закон или в колективен трудов договор ( при положение ,че има сключен такъв във Вашето предприятие) ,се предвижда допълнителен платен годишен отпуск -то Вие имате право на такъв ( чл.156,156а КТ)
4.Относно продължителността н аработната Ви смяна,то неината продължителност се определя в правилника вътрешния трудов ред( чл.141 ал.3 във връзка със чл.141.ал.1 КТ )
Надявам се, да съм Ви помогнал.!
Успех.
monteskio
Активен потребител
 
Мнения: 1632
Регистриран на: 04 Юли 2003, 12:51
Местоположение: Варна

Re: Molba za pomost!

Мнениеот marto » 12 Авг 2003, 08:46

Mnogo blagodaria!
Vaprosa e 4e ne sme podpisvali dopalnitelno sporazumenie i za da ne ni plastat dopalnitelno za sabota i nedelia ni vodiat 4e rabotim na plavasto rabotno vreme-21r.dni168h Nie rabotim to4no tolkova na mesets.Moga li po-niakakav na4in da si potarsia pravata?
marto
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 28 Яну 2004, 15:43

Re: Molba za pomost!

Мнениеот Ilona » 12 Авг 2003, 10:24

Kak se razporezhdat bwlgarskite zakoni za kontrabanda na znachitelno kolichestvo droga?
MNOGO BLAGODARIA ZA SADEISTVIETO VI!!!
Ilona
 

Re: Molba za pomost!

Мнениеот monteskio » 12 Авг 2003, 11:35

Както Ви казах по-горе, начина на разпределението на работното време е установен от правилника за вътрешния трудов ред.Поради факта, че за Вас е установено плаващо работно време И няма подписано допълнително споразумение относно другите условия от съдържанието на трудовия договор( включ.и " почивки,отпуски др. ), смятам че положението Ви е предрешено.Въпреки всичко може да подадете сигнал до "инспекцията по труда", която да проведе съответната проверка.
monteskio
Активен потребител
 
Мнения: 1632
Регистриран на: 04 Юли 2003, 12:51
Местоположение: Варна

Re: Molba za pomost!

Мнениеот marto » 12 Авг 2003, 12:01

Blagodaria!
marto
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 28 Яну 2004, 15:43

Re: Molba za pomost!

Мнениеот H.ж » 12 Авг 2003, 13:58

Марто,явно че си на сумирано изчисляване на работното време-тоест за определен период от време(1 месец при теб).
Имаш право на допълнително възнаграждение за извънреден труд в почивните дни(75на 100) и на празници(двоино).
Засега няма задължение за допълнителна отпуска при извънреден труд.
Има даже забрана за компенсиране на извънреден труд с нещо друго освен с пари , но това масово се нарушава.Очаква се да приемат изменение на КТ с което да задължат работодателите да дават почивка след извънреден труд + допълнителното възнаграждение. Така че поискай си парите, а ако ти дадат дни пак се радвай.
Пиши жалба до Инспекцията по труда. Знай обаче че не приемат анонимни жалби.
H.ж
 


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта


cron