начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

хонорар за юрисконсулт

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


хонорар за юрисконсулт

Мнениеот niki_adv » 13 Май 2003, 08:42

Преди време бях прочел някъде, че юрисконсулта на предприятие има право на определен процент от присъденото по реда на чл.64 ал.V ат ГПК възнажраждение. Както обикновено се получава обаче, когато ми потрябва не мога да намеря къде съм го прочел. Моля ако някой може да помогне - да ми каже срещал ли е такава разпоредба и къде. Нямам спомен също дали нямаше условие това изрично да е уговорено с трудовия договор или се дължи независимо от това.
niki_adv
Младши потребител
 
Мнения: 15
Регистриран на: 05 Мар 2003, 13:52

Re: хонорар за юрисконсулт

Мнениеот uli » 17 Май 2003, 08:08

Във всеки случай, ако сте на трудов договор трябва предварително да сте уговорили това с работодателя Ви. Няма такова нещо, че се дължи независимо от тр. дог. Не е възможно да бъдете едновременно и адвокат и юрисконсулт по трудов договор, тъй като след влизане в трудово правоотношение сте влъжен да се отпишете от адв. колегия. niki_adv написа:
uli
Младши потребител
 
Мнения: 13
Регистриран на: 28 Яну 2004, 16:25

Re: хонорар за юрисконсулт

Мнениеот bgjurist » 27 Май 2003, 16:57

По принцип, юрисконсултът получава заплата или друго възнаграждение (ако е на граждански договор за личен труд). Колегата преди мене е прав (дори и седнал зад компютъра).
bgjurist
Потребител
 
Мнения: 966
Регистриран на: 11 Сеп 2002, 14:11

Re: хонорар за юрисконсулт

Мнениеот cleo » 05 Юни 2003, 14:17

Не съм съгласна напълно с колегите изразили становище преди мен

Един по-сериозне прочит на митническото и данъчно законодателство би им дал леко ... различен поглед по въпроса....
Не само че се изплащат / не точно като хонорари/ , но обикновено са и в солиден размер ......

Извадка - закон за митниците
(2) (Изм. - ДВ, бр. 63 от 2000 г., в сила от 1.01.2001 г.) Министърът на финансите по предложение на директора на Агенция "Митници" определя служителите за допълнително възнаграждение за участие в борбата срещу митническите и валутните нарушения и престъпления и за материално стимулиране.
(3) (Нова - ДВ, бр. 63 от 2000 г., в сила от 1.01.2001 г.) Средствата по ал. 2 се определят в размер двадесет и пет на сто от годишния размер на средствата за работна заплата по бюджета на Агенция "Митници" за съответната година и се включват в Закона за държавния бюджет за същата година.
(4) (Нова - ДВ, бр. 63 от 2000 г., в сила от 1.01.2001 г.) Редът за определяне на индивидуалния размер на допълнителното възнаграждение по ал. 2 се определя с наредба, издадена от министъра на финансите.
Аватар
cleo
Потребител
 
Мнения: 287
Регистриран на: 19 Сеп 2002, 17:41

Re: хонорар за юрисконсулт

Мнениеот legaladvicebg » 05 Юни 2003, 16:20

Да, за съжаление присъдените разходи се полагат на работодателя Ви. Често се оказва, че вашето възнаграждение е по- малко от определеното по адвокатската тарифа и така работодателят Ви излиза на "печалба". Трябва да се договорите за премия на база спечелени дела и присъдени разноски.
Трудно е да се работи нещо без ясен статут - юрисконсулт, всички останали колеги разчитат на специално за тях законодателство.
legaladvicebg
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 05 Юни 2003, 10:14

Re: хонорар за юрисконсулт

Мнениеот hebigatsu » 06 Юни 2003, 17:27

За legaladvicebg,
Така е, но за юрисконсулта пък няма доста от ограниченията, които са налице по отношение на адвокатите, нито носи тяхната отговорност.
hebigatsu
Активен потребител
 
Мнения: 1008
Регистриран на: 19 Окт 2001, 19:42


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 госта


cron