начало
Прокурорската колегия не образува дисциплинарка срещу обвинител, предложен за наказание от Сарафов Прокурорската колегия не образува дисциплинарка срещу обвинител, предложен за наказание от Сарафов

СТРАХ ОТ ТРУДОВОПРАВНИ КАЗУСИ?

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


СТРАХ ОТ ТРУДОВОПРАВНИ КАЗУСИ?

Мнениеот ТТТ » 22 Юни 2003, 23:42

Колеги,прави ми впечатление,че много малко са мненията и съветите ви по трудовоправни казуси.Ако споделите противно мнение,ще ви "заредя" с няколко по-особени такива казуси.
ТТТ
 

Re: СТРАХ ОТ ТРУДОВОПРАВНИ КАЗУСИ?

Мнениеот ники » 23 Юни 2003, 08:45

Здравейте, колега!
Не сам с богат юридически опит, а скоро започнах работа като юрисконсулт и голяма част от казусите, които възникват са именно трудовоправни. В този смисъл за мен ще бъде интересно и полезно да обсъждаме такива казуси.
ники
 

Re: СТРАХ ОТ ТРУДОВОПРАВНИ КАЗУСИ?

Мнениеот ТТТ » 23 Юни 2003, 19:29

Здравейте,Ники! Колежка съм.Благодаря за готовността да обменяме идеи.Окуражих се.
ТТТ
 

Re: СТРАХ ОТ ТРУДОВОПРАВНИ КАЗУСИ?

Мнениеот ники » 24 Юни 2003, 08:39

Аз също съм колежка.
Да започваме!
ники
 

Re: СТРАХ ОТ ТРУДОВОПРАВНИ КАЗУСИ?

Мнениеот gulgul » 24 Юни 2003, 09:52

emi mnogo mnogo sa elementarni, napravo skuchni
gulgul
 

Re: СТРАХ ОТ ТРУДОВОПРАВНИ КАЗУСИ?

Мнениеот ТТТ » 25 Юни 2003, 23:40

Ники,като начало вижте във форума,по темата ВЗАИМОПОМОЩ ,по-стари съобщения - един казус за КТД,който бях поставила.Не ме удовлетвориха отговорите на колегите.Със същия ник -ТТТ.
ТТТ
 

Re: СТРАХ ОТ ТРУДОВОПРАВНИ КАЗУСИ?

Мнениеот ники » 26 Юни 2003, 09:04

Здравейте, ТТТ!
За съжаление не можах в по-старите съобщения да намеря тема "Взаимопомощ" и Ви моля да опишете отново казуса.
ники
 

Re: СТРАХ ОТ ТРУДОВОПРАВНИ КАЗУСИ?

Мнениеот ТТТ » 26 Юни 2003, 19:24

Ники,това е текста на казуса,който бях поставила във форума:
В едно училище съществува една синдикална организация - към Съюза на българските учители /СБУ /.През месец май е подписан КТД на отраслово ниво - за отрасъл "Средно образование".В него са договорени редица благоприятни условия за членовете на синдикални организации - страни по договора - това са СБУ, Учителския синдикат към "Подкрепа" и Учителски синдикат към КНСБ.Ръководството на синдикалната организация в училището не иска да подпише КТД на ниво училище,тъй като според тях членовете им се ползват от договореното на отраслово ниво.По този начин обаче нечленуващите в синдикална организация няма към какъв договор да се присъединят,за да ползват тези придобивки /тъй като според КТ присъединяване може да става само към КТД на ниво предприятие /.Според юристи,занимаващи се с трудово право е необходимо да се сключи КТД на ниво училище за да могат дори и синдикалните членове да се ползват от определени придобивки.В този смисъл е и едно тълкуване на проф.В.Мръчков.Но практиката май не е такава.Моля за вашето мнение и помощ
ТТТ
 

Re: СТРАХ ОТ ТРУДОВОПРАВНИ КАЗУСИ?

Мнениеот ТТТ » 27 Юни 2003, 21:21

Ники,надявам се,че не сте се уплашила от цитирания казус.Между другото-установих че почти никак не е уреден в трудовото законодателство проблема за колективното договаряне.Има страшно много нюанси,в които не може да се намери приложение на нито един от членовете на КТ.Ако разрешим поставения,казус,ще Ви разкажа и за други подобни.
ТТТ
 

Re: СТРАХ ОТ ТРУДОВОПРАВНИ КАЗУСИ?

Мнениеот shash » 29 Юни 2003, 10:53

Не е интересен казуса.Дай нещо по-свежо!
shash
 

Re: СТРАХ ОТ ТРУДОВОПРАВНИ КАЗУСИ?

Мнениеот ТТТ » 29 Юни 2003, 10:54

Значи е лесен,така ли колега shash? Дайте решение тогава!
ТТТ
 

Re: СТРАХ ОТ ТРУДОВОПРАВНИ КАЗУСИ?

Мнениеот GSV » 03 Юли 2003, 18:49

Много се радвам, ако се включа в този форум. Често ми се налага да работя с трудово право и бих се радвал да обменим опит, а и аз ако мога да бъда полезен, тъй като вечи имам някаква практика.
GSV
 

Re: СТРАХ ОТ ТРУДОВОПРАВНИ КАЗУСИ?

Мнениеот ttt » 03 Юли 2003, 22:20

Ами колега,заповядайте ! Аз се бях отчаяла,защото реално никой не се наема да даде отговор на казуса ми /включително и Вие /.Ако сте готов на сериозна дискусия,след положителен отговор ще изложа моето мнение по поставения казус и ще очаквам с нетърпение и Вашата позиция.Благодаря Ви за "съживяването" на темата ми !
ttt
Младши потребител
 
Мнения: 28
Регистриран на: 12 Мар 2005, 06:43

Re: СТРАХ ОТ ТРУДОВОПРАВНИ КАЗУСИ?

Мнениеот monteskio » 04 Юли 2003, 13:07

Който го е страх от мечки не ходи в гората!
Предложи ми един казус!)
monteskio
Активен потребител
 
Мнения: 1636
Регистриран на: 04 Юли 2003, 12:51
Местоположение: Варна

Re: СТРАХ ОТ ТРУДОВОПРАВНИ КАЗУСИ?

Мнениеот monteskio » 04 Юли 2003, 13:25

колега,видях казуса и ще се опитам да помогна)
monteskio
Активен потребител
 
Мнения: 1636
Регистриран на: 04 Юли 2003, 12:51
Местоположение: Варна

Re: СТРАХ ОТ ТРУДОВОПРАВНИ КАЗУСИ?

Мнениеот monteskio » 04 Юли 2003, 13:33

a
monteskio
Активен потребител
 
Мнения: 1636
Регистриран на: 04 Юли 2003, 12:51
Местоположение: Варна

Re: СТРАХ ОТ ТРУДОВОПРАВНИ КАЗУСИ?

Мнениеот hebigatsu » 04 Юли 2003, 16:27

Съжалявям, че толкова късно се включвам по тази тема(а другата за КТД, съм я пропуснал).
В посоченият случай, ако наистина няма друга възможност, можете да опитате с чл.52 ал.2 от КТ.
А що се отнася до присъединяването по чл.57 ал.2 от КТ, аз лично считам, че е допустимо присъединяване и към отраслов или браншов КТД, при положение, че в съответното предприятие съществува структура на синдикална организация подписала съответния договор и работодателя също членува в съответната организация на работодатели подписала същия дъговор.(Арг.чл.52 ал.1 изр.1от КТ).
hebigatsu
Активен потребител
 
Мнения: 1008
Регистриран на: 19 Окт 2001, 19:42

Re: СТРАХ ОТ ТРУДОВОПРАВНИ КАЗУСИ?

Мнениеот ttt » 04 Юли 2003, 18:46

Колега Hebigatsu,точно в това е проблемът.Съгласно чл.57 ал.2 присъединяване може да става само към сключен КТД на ниво предприятие.Т.е- ако синдикалната организация в предприятието приеме,че тя и нейните членове черпят директно права от КТД на отраслово или браншово ниво и не желае да сключи КТД на ниво предприятие,то тогава нечленуващите в синдикална организация НЯМА КЪМ КАКВО ДА СЕ ПРИСЪЕДИНЯТ.Това аз определям като синдикален рекет.Но въпросът ми е - имат ли право членовете на синдикална организация - страна по договор на отраслово ниво да черпят права директно и само от този КТД на отраслово ниво? И за да съм по-конкретна - става въпрос за подписания през м.май 2003 година КТД за отрасъл "Средно образование".Страни по него са 3 синдикални организации на учителите - Синдикат на българските учители / СБУ /,Учителски синдикат към КНСБ и още един синдикат,от една страна и от друга - две организации на работодателите /директори на училища/ в средното образование.Аз лично смятам,че отрасловите и браншови КТД дават само рамката,която да бъде конкретизирана в КТД на ниво -в случая - училище.Намирам основание в логиката,но не мога да я намеря в КТ.Защото по силата на логиката - ако в едно училище има синдикална организация - член на синдикат,страна по отрасловия КТД ,но директорът като работодател не е член на нито една от работодателските организации - страни по КТД - на какво основание членовете на синдикалната организация ще черпят директно права от отрасловия КТД ?
ttt
Младши потребител
 
Мнения: 28
Регистриран на: 12 Мар 2005, 06:43

Re: СТРАХ ОТ ТРУДОВОПРАВНИ КАЗУСИ?

Мнениеот hebigatsu » 04 Юли 2003, 20:12

Не съм съгласен. Къде в чл.57 от КТ е посочено, че присъединяване може да има само към КТД в конкретното предприятие? Какъв е смисъла на разпоредбите на чл.52 ал.1 от КТ тогава?!?
Освен това за конкретния случай, предполагам че е налице приложение на чл.51б ал.4 от КТ.
(Една забележка: Директора на училището като физическо лице не е член на организацията на работодателите и не е работодател, а представляващ)
hebigatsu
Активен потребител
 
Мнения: 1008
Регистриран на: 19 Окт 2001, 19:42

Re: СТРАХ ОТ ТРУДОВОПРАВНИ КАЗУСИ?

Мнениеот ttt » 04 Юли 2003, 22:10

Колега,в текста на чл.57 ал.2 е казано : "Работниците и служителите,които не членуват в синдикална организация,страна по договора,могат да се присъединяват към сключения колективен трудов договор ОТ ТЕХНИЯ РАБОТОДАТЕЛ с писмено заявление до него .................................." Техният работодател сключва КТД на ниво предприятието,в случая - училищего.Следователно присъединяването може да стане само ако има такъв КТД. А що се касае до приложението на чл.51б ал.4 - това щеше да бъде перфектният вариант,който нямаше да изисква изобщо присъединяване,защото щеше да се прилага във всички училища.Но не е така.В отрасловия КТД е предвидена процедурата по присъединяването към КТД на ниво училище и тази процедура включва дори възможността присъединяването да става СРЕЩУ ЗАПЛАЩАНЕ НА ОПРЕДЕЛЕНА ОТ СТРАНИТЕ ПО ДОГОВОРА СУМА !!!
Директорът на училище Е РАБОТОДАТЕЛ. Той членува в организация на работодателите в системата на средното образование в качеството си на такъв /ако иска /.И ако членува,то той се превръща в страна по КТД на отраслово ниво.Но ако не членува ?
Ами аз казах,че казусът е объркан.И то защото КТ не урежда добре точно тази материя.
ttt
Младши потребител
 
Мнения: 28
Регистриран на: 12 Мар 2005, 06:43

Следваща

Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 26 госта


cron