начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

СТРАХ ОТ ТРУДОВОПРАВНИ КАЗУСИ?

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


СТРАХ ОТ ТРУДОВОПРАВНИ КАЗУСИ?

Мнениеот ТТТ » 22 Юни 2003, 23:42

Колеги,прави ми впечатление,че много малко са мненията и съветите ви по трудовоправни казуси.Ако споделите противно мнение,ще ви "заредя" с няколко по-особени такива казуси.
ТТТ
 

Re: СТРАХ ОТ ТРУДОВОПРАВНИ КАЗУСИ?

Мнениеот ники » 23 Юни 2003, 08:45

Здравейте, колега!
Не сам с богат юридически опит, а скоро започнах работа като юрисконсулт и голяма част от казусите, които възникват са именно трудовоправни. В този смисъл за мен ще бъде интересно и полезно да обсъждаме такива казуси.
ники
 

Re: СТРАХ ОТ ТРУДОВОПРАВНИ КАЗУСИ?

Мнениеот ТТТ » 23 Юни 2003, 19:29

Здравейте,Ники! Колежка съм.Благодаря за готовността да обменяме идеи.Окуражих се.
ТТТ
 

Re: СТРАХ ОТ ТРУДОВОПРАВНИ КАЗУСИ?

Мнениеот ники » 24 Юни 2003, 08:39

Аз също съм колежка.
Да започваме!
ники
 

Re: СТРАХ ОТ ТРУДОВОПРАВНИ КАЗУСИ?

Мнениеот gulgul » 24 Юни 2003, 09:52

emi mnogo mnogo sa elementarni, napravo skuchni
gulgul
 

Re: СТРАХ ОТ ТРУДОВОПРАВНИ КАЗУСИ?

Мнениеот ТТТ » 25 Юни 2003, 23:40

Ники,като начало вижте във форума,по темата ВЗАИМОПОМОЩ ,по-стари съобщения - един казус за КТД,който бях поставила.Не ме удовлетвориха отговорите на колегите.Със същия ник -ТТТ.
ТТТ
 

Re: СТРАХ ОТ ТРУДОВОПРАВНИ КАЗУСИ?

Мнениеот ники » 26 Юни 2003, 09:04

Здравейте, ТТТ!
За съжаление не можах в по-старите съобщения да намеря тема "Взаимопомощ" и Ви моля да опишете отново казуса.
ники
 

Re: СТРАХ ОТ ТРУДОВОПРАВНИ КАЗУСИ?

Мнениеот ТТТ » 26 Юни 2003, 19:24

Ники,това е текста на казуса,който бях поставила във форума:
В едно училище съществува една синдикална организация - към Съюза на българските учители /СБУ /.През месец май е подписан КТД на отраслово ниво - за отрасъл "Средно образование".В него са договорени редица благоприятни условия за членовете на синдикални организации - страни по договора - това са СБУ, Учителския синдикат към "Подкрепа" и Учителски синдикат към КНСБ.Ръководството на синдикалната организация в училището не иска да подпише КТД на ниво училище,тъй като според тях членовете им се ползват от договореното на отраслово ниво.По този начин обаче нечленуващите в синдикална организация няма към какъв договор да се присъединят,за да ползват тези придобивки /тъй като според КТ присъединяване може да става само към КТД на ниво предприятие /.Според юристи,занимаващи се с трудово право е необходимо да се сключи КТД на ниво училище за да могат дори и синдикалните членове да се ползват от определени придобивки.В този смисъл е и едно тълкуване на проф.В.Мръчков.Но практиката май не е такава.Моля за вашето мнение и помощ
ТТТ
 

Re: СТРАХ ОТ ТРУДОВОПРАВНИ КАЗУСИ?

Мнениеот ТТТ » 27 Юни 2003, 21:21

Ники,надявам се,че не сте се уплашила от цитирания казус.Между другото-установих че почти никак не е уреден в трудовото законодателство проблема за колективното договаряне.Има страшно много нюанси,в които не може да се намери приложение на нито един от членовете на КТ.Ако разрешим поставения,казус,ще Ви разкажа и за други подобни.
ТТТ
 

Re: СТРАХ ОТ ТРУДОВОПРАВНИ КАЗУСИ?

Мнениеот shash » 29 Юни 2003, 10:53

Не е интересен казуса.Дай нещо по-свежо!
shash
 

Re: СТРАХ ОТ ТРУДОВОПРАВНИ КАЗУСИ?

Мнениеот ТТТ » 29 Юни 2003, 10:54

Значи е лесен,така ли колега shash? Дайте решение тогава!
ТТТ
 

Re: СТРАХ ОТ ТРУДОВОПРАВНИ КАЗУСИ?

Мнениеот GSV » 03 Юли 2003, 18:49

Много се радвам, ако се включа в този форум. Често ми се налага да работя с трудово право и бих се радвал да обменим опит, а и аз ако мога да бъда полезен, тъй като вечи имам някаква практика.
GSV
 

Re: СТРАХ ОТ ТРУДОВОПРАВНИ КАЗУСИ?

Мнениеот ttt » 03 Юли 2003, 22:20

Ами колега,заповядайте ! Аз се бях отчаяла,защото реално никой не се наема да даде отговор на казуса ми /включително и Вие /.Ако сте готов на сериозна дискусия,след положителен отговор ще изложа моето мнение по поставения казус и ще очаквам с нетърпение и Вашата позиция.Благодаря Ви за "съживяването" на темата ми !
ttt
Младши потребител
 
Мнения: 28
Регистриран на: 12 Мар 2005, 06:43

Re: СТРАХ ОТ ТРУДОВОПРАВНИ КАЗУСИ?

Мнениеот monteskio » 04 Юли 2003, 13:07

Който го е страх от мечки не ходи в гората!
Предложи ми един казус!)
monteskio
Активен потребител
 
Мнения: 1636
Регистриран на: 04 Юли 2003, 12:51
Местоположение: Варна

Re: СТРАХ ОТ ТРУДОВОПРАВНИ КАЗУСИ?

Мнениеот monteskio » 04 Юли 2003, 13:25

колега,видях казуса и ще се опитам да помогна)
monteskio
Активен потребител
 
Мнения: 1636
Регистриран на: 04 Юли 2003, 12:51
Местоположение: Варна

Re: СТРАХ ОТ ТРУДОВОПРАВНИ КАЗУСИ?

Мнениеот monteskio » 04 Юли 2003, 13:33

a
monteskio
Активен потребител
 
Мнения: 1636
Регистриран на: 04 Юли 2003, 12:51
Местоположение: Варна

Re: СТРАХ ОТ ТРУДОВОПРАВНИ КАЗУСИ?

Мнениеот hebigatsu » 04 Юли 2003, 16:27

Съжалявям, че толкова късно се включвам по тази тема(а другата за КТД, съм я пропуснал).
В посоченият случай, ако наистина няма друга възможност, можете да опитате с чл.52 ал.2 от КТ.
А що се отнася до присъединяването по чл.57 ал.2 от КТ, аз лично считам, че е допустимо присъединяване и към отраслов или браншов КТД, при положение, че в съответното предприятие съществува структура на синдикална организация подписала съответния договор и работодателя също членува в съответната организация на работодатели подписала същия дъговор.(Арг.чл.52 ал.1 изр.1от КТ).
hebigatsu
Активен потребител
 
Мнения: 1008
Регистриран на: 19 Окт 2001, 19:42

Re: СТРАХ ОТ ТРУДОВОПРАВНИ КАЗУСИ?

Мнениеот ttt » 04 Юли 2003, 18:46

Колега Hebigatsu,точно в това е проблемът.Съгласно чл.57 ал.2 присъединяване може да става само към сключен КТД на ниво предприятие.Т.е- ако синдикалната организация в предприятието приеме,че тя и нейните членове черпят директно права от КТД на отраслово или браншово ниво и не желае да сключи КТД на ниво предприятие,то тогава нечленуващите в синдикална организация НЯМА КЪМ КАКВО ДА СЕ ПРИСЪЕДИНЯТ.Това аз определям като синдикален рекет.Но въпросът ми е - имат ли право членовете на синдикална организация - страна по договор на отраслово ниво да черпят права директно и само от този КТД на отраслово ниво? И за да съм по-конкретна - става въпрос за подписания през м.май 2003 година КТД за отрасъл "Средно образование".Страни по него са 3 синдикални организации на учителите - Синдикат на българските учители / СБУ /,Учителски синдикат към КНСБ и още един синдикат,от една страна и от друга - две организации на работодателите /директори на училища/ в средното образование.Аз лично смятам,че отрасловите и браншови КТД дават само рамката,която да бъде конкретизирана в КТД на ниво -в случая - училище.Намирам основание в логиката,но не мога да я намеря в КТ.Защото по силата на логиката - ако в едно училище има синдикална организация - член на синдикат,страна по отрасловия КТД ,но директорът като работодател не е член на нито една от работодателските организации - страни по КТД - на какво основание членовете на синдикалната организация ще черпят директно права от отрасловия КТД ?
ttt
Младши потребител
 
Мнения: 28
Регистриран на: 12 Мар 2005, 06:43

Re: СТРАХ ОТ ТРУДОВОПРАВНИ КАЗУСИ?

Мнениеот hebigatsu » 04 Юли 2003, 20:12

Не съм съгласен. Къде в чл.57 от КТ е посочено, че присъединяване може да има само към КТД в конкретното предприятие? Какъв е смисъла на разпоредбите на чл.52 ал.1 от КТ тогава?!?
Освен това за конкретния случай, предполагам че е налице приложение на чл.51б ал.4 от КТ.
(Една забележка: Директора на училището като физическо лице не е член на организацията на работодателите и не е работодател, а представляващ)
hebigatsu
Активен потребител
 
Мнения: 1008
Регистриран на: 19 Окт 2001, 19:42

Re: СТРАХ ОТ ТРУДОВОПРАВНИ КАЗУСИ?

Мнениеот ttt » 04 Юли 2003, 22:10

Колега,в текста на чл.57 ал.2 е казано : "Работниците и служителите,които не членуват в синдикална организация,страна по договора,могат да се присъединяват към сключения колективен трудов договор ОТ ТЕХНИЯ РАБОТОДАТЕЛ с писмено заявление до него .................................." Техният работодател сключва КТД на ниво предприятието,в случая - училищего.Следователно присъединяването може да стане само ако има такъв КТД. А що се касае до приложението на чл.51б ал.4 - това щеше да бъде перфектният вариант,който нямаше да изисква изобщо присъединяване,защото щеше да се прилага във всички училища.Но не е така.В отрасловия КТД е предвидена процедурата по присъединяването към КТД на ниво училище и тази процедура включва дори възможността присъединяването да става СРЕЩУ ЗАПЛАЩАНЕ НА ОПРЕДЕЛЕНА ОТ СТРАНИТЕ ПО ДОГОВОРА СУМА !!!
Директорът на училище Е РАБОТОДАТЕЛ. Той членува в организация на работодателите в системата на средното образование в качеството си на такъв /ако иска /.И ако членува,то той се превръща в страна по КТД на отраслово ниво.Но ако не членува ?
Ами аз казах,че казусът е объркан.И то защото КТ не урежда добре точно тази материя.
ttt
Младши потребител
 
Мнения: 28
Регистриран на: 12 Мар 2005, 06:43

Следваща

Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 21 госта


cron