начало

Ситуацията с COVID-19 в съдебната система се усложнява, все повече магистрати се заразяват Ситуацията с COVID-19 в съдебната система се усложнява, все повече магистрати се заразяват

Гледане и издръжка

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Гледане и издръжка

Мнениеот кой4о » 05 Апр 2003, 00:29

Възможно ли е наследник да развали договор за преххурляне на имот срещу гледане и издръжка?
кой4о
 

Re: Гледане и издръжка

Мнениеот адвокатче » 05 Апр 2003, 04:43

да
адвокатче
 

Re: Гледане и издръжка

Мнениеот bgjurist » 05 Апр 2003, 12:48

Ама трудно...
bgjurist
Потребител
 
Мнения: 966
Регистриран на: 11 Сеп 2002, 14:11

Re: Гледане и издръжка

Мнениеот kolega » 06 Апр 2003, 00:20

........и трябвя да докаже че договарилият дарение и издръжка не е получил след сделката или преживе договорената престация
kolega
 

Re: Гледане и издръжка

Мнениеот кой4о » 06 Апр 2003, 12:44

А има ли някакъв срок в който може да иска тожа разваляне?
кой4о
 

Re: Гледане и издръжка

Мнениеот Тета » 07 Апр 2003, 19:34

Наследникът сам не може да развали договора за издръжка и гледане, той има само право на иск.Основанието е неизпълнение от страна на лицето, което се е задължило да гледа наследодателя и да му дава издръжка. Според практиката на ВСК ,допустимо е разваляне на такъв договор поради невъзможност да се престира, т.е. ако наследодателят е починал непосредствено след сключване на договора.
Както казаха вече колегите, тези искове се доказват много трудно. Аз бих добавила от опит, че тези дела се водят много години и почти винаги преминават и през трите инстанции.
За исковете за разваляне на договор за издръжка и гледане важи чл. 87, ал.5 от ЗЗД, т.е. правото да се иска разваляне на договора се погасява с 5 годишна давност.
Тета
 

Re: Гледане и издръжка

Мнениеот koй4о » 08 Апр 2003, 00:06

А ако наследодателят е починал. Наследникът има ли право да развали договора?
koй4о
 

Re: Гледане и издръжка

Мнениеот 777 » 08 Апр 2003, 19:48

Ами той ако наследодателят не е починал за какъв наследник въобще може да става дума??????
777
 

Re: Гледане и издръжка

Мнениеот Тета » 08 Апр 2003, 22:08

Койчо,
Едно лице се превръща в наследодател , само когато умре. Предполагам,че обяснението ми ти звучи цинично, но затова пък е точно.
Тета
 

Re: Гледане и издръжка

Мнениеот koй4о » 10 Апр 2003, 15:05

Ami toj e pochinal!
koй4о
 

Re: Гледане и издръжка

Мнениеот kolega » 10 Апр 2003, 18:26

....значи ти си наследник. Можеш да искаш разваляне в срок от 10 г. от смъртта на наследодателя.
kolega
 


Назад към Договор за издръжка и гледане


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта


cron