начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Откриване на ЕООД от ФЛ със задължения

Дискусии и казуси в областта на данъчното право
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Откриване на ЕООД от ФЛ със задължения

Мнениеот ivanov80 » 20 Юни 2021, 02:56

Здравейте,
Дали някой може да даде категоричен отговор:
Накратко, след ревизия Физическо Лице дължи определена немалка сума, която е започнало да погася (30% накуп), и се е свързало с публичния изпълнител да уточни по колко ще погася оттук нататък.
Публичният изпълнител е запорирал на ФЛ:
"Всички налични и постъпващи суми по банкови сметки, по депозити, вложени вещи в трезори, включително и съдържанието на касетите, както и суми, предоставени за доверително управление, находящи се в БАНКА... (еди-коя си определена банка, в която ФЛ има сметка)"

Въпросът е, ако задълженото ФЛ започне регистрация на ЕООД, със съответната набирателна сметка, в същата банка, ще запорират ли началния капитал в набирателната сметка, и по този начин ще се прецака ли ЕООД-то? Внесените от ФЛ средства водят ли се "суми, предоставени за доверително управление", и въобще има ли шанс това да се случи? Същия публичен изпълнител е казал на лицето в разговор, че могат да му пипат само по ЕГН сметки, но ако е ЕООД нямат право. Но знае ли някой със сигурност какво ще стане при внасяне на средствата...
ivanov80
Младши потребител
 
Мнения: 20
Регистриран на: 23 Дек 2020, 00:05

Re: Откриване на ЕООД от ФЛ със задължения

Мнениеот guest1 » 20 Юни 2021, 11:04

Здравейте.
Струва ми се, че смесвате понятията при ЕТ и ООД (еднолично или не).
Физическото лице и юридическото (ООД) са различни субекти, и никое не отговаря за задълженията на другото.

Пп. Не мога, да не се усмихна при въпроса
ivanov80 написа:… ще запорират ли началния капитал в набирателната сметка, и по този начин ще се прецака ли ЕООД-то?

В момента минималния размер на капитала за регистрация на ООД е 2 лева.
ПИ … и двата ли ще запорира накуп или … един по един?
Последна промяна guest1 на 20 Юни 2021, 11:18, променена общо 1 път
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1796
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Откриване на ЕООД от ФЛ със задължения

Мнениеот svegrigorov » 20 Юни 2021, 11:12

Ще запорират дружествения дял притежаван от физическото лице в ЕООД-то. На по-късен етап, теоретично, могат да поискат прекратяване на дружеството за изплащане на задълженията.
svegrigorov
Потребител
 
Мнения: 230
Регистриран на: 28 Юли 2014, 11:55

Re: Откриване на ЕООД от ФЛ със задължения

Мнениеот ivanov80 » 20 Юни 2021, 13:29

guest1, сумата ще е в хиляди, и с нея ще се започне дейност. Затова питам.

svegrigorov, а след като аз съм обещал да изплатя задълженията като ФЛ, и съм започнал, освен това ще представя следващия месец план за погасяне в следващите 1-2 години, дали е редно да запорират да речем 4-5 хиляди лева, след като аз имам доста повече да им връщам? Не ми ли спират дейността по този начин, което реално е и незаконно? Имам впредвид, по закон не трябва да ми налагат мерки, които да ми спират дейността и да е невъзможно да изплащам задълженията оттук нататък. Или греша?
ivanov80
Младши потребител
 
Мнения: 20
Регистриран на: 23 Дек 2020, 00:05

Re: Откриване на ЕООД от ФЛ със задължения

Мнениеот guest1 » 20 Юни 2021, 13:58

Странна ситуация!
Хем сте казали ...
ivanov80 написа:Публичният изпълнител е запорирал на ФЛ: „Всички налични и постъпващи суми по банкови сметки, по депозити, вложени вещи в трезори, включително и съдържанието на касетите, както и суми, предоставени за доверително управление, находящи се в БАНКА... (еди-коя си определена банка, в която ФЛ има сметка)"

хем - започвате регистрация, при която ...
ivanov80 написа:сумата ще е в хиляди, и с нея ще се започне дейност.

Не е ли по-лесно - „със спестявания от закуски“ („минималния размер на капитала за регистрация“ е малко над цената една баничка) да регистрирате ООД-то, а после ЮЛ - „да си привлече средства за дейността“?
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1796
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Откриване на ЕООД от ФЛ със задължения

Мнениеот ykovachev » 20 Юни 2021, 14:30

ivanov80 написа:svegrigorov, а след като аз съм обещал да изплатя задълженията като ФЛ, и съм започнал, освен това ще представя следващия месец план за погасяне в следващите 1-2 години, дали е редно да запорират да речем 4-5 хиляди лева, след като аз имам доста повече да им връщам? Не ми ли спират дейността по този начин, което реално е и незаконно? Имам впредвид, по закон не трябва да ми налагат мерки, които да ми спират дейността и да е невъзможно да изплащам задълженията оттук нататък. Или греша?

Отговорът на svegrigorov е точен и Ви дава добри ориентири.
Още малко разяснения по допълнителните питания: няма да Ви запорират "4-5 хиляди", а дяловете в дружеството. Запорът сам по себе си не пречи дружеството да си развива дейност, просто ако речете да прехвърляте дялове някому, ще Ви откажат вписване на прехвърлянето, ама ако нямате такива намерения, това не е кой знае какъв проблем.
Въпросът е да не се стига до споменатото "теоретично" от колегата, защото тогава идеята е дяловете да се осребрят, колкото и пари да стоят зад тях (може да е нула, а може и милиони левове, да не задълбаваме сега в това). Обаче за да се стигне до прекратяването на дружеството, си има процедура, която ще изисква съответният чиновник да си надвие на мързела, щото няма да стане с натракването на някаква бумага със зелен печат отдолу. Едно такова производство също може да не приключи с ликвидация, но може да бъде лост да Ви натиснат да плащате предсрочно, за да не се прекрати дружеството - а именно тогава дейността ще спре (ама на какво основание да се плаща предсрочно, ако изпълнявате погасителния план, не знам).
Няма как да се прецени какъв е рискът от такива гимнастики, зависи твърде много от това, какво правителство ще дойде на власт и какъв ще е ентусиазмът му да отупва брашнения чувал по стахановски. Но запор върху дяловете, за да си гарантират събиране на нещо, ако спрете да плащате, е твърде вероятно да има при каквото и да било правителство. Запорът обаче не касае работата на дружеството, пак да подчертая.
Така че обмислете нещата и преценете какво да правите.
Голям кеф е да млъкнеш, след като установиш, че не можеш да убедиш неубеждаемите.
ykovachev
Активен потребител
 
Мнения: 2061
Регистриран на: 27 Сеп 2005, 12:27

Re: Откриване на ЕООД от ФЛ със задължения

Мнениеот ivan_lawyer » 20 Юни 2021, 15:43

Май се е уредил човека, то от публичния изпълнител зависи, дано да продължи да се развива, теоретично - могат да го зашеметят, като риба на сухо.

Според мен - наистина - ще е сложно точно 4-500 лева да подгонят, ма де да ги знаеш.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Откриване на ЕООД от ФЛ със задължения

Мнениеот ivanov80 » 20 Юни 2021, 16:34

Благодаря ви много за отговорите!
Мисля че ми се изясни. Значи, аз си отварям ЕООД, те (евентуално) ми го запорират формално, в смисъл парите и стоката която ще купя с тях, но аз мога да продължа да си действам година-две, докато си погася като ФЛ задълженията, и после ми махат запора на ЕООД-то и си работя нормално.
Но все пак мисля да звънна утре-вдругиден на публ. изпълнител да я питам дали точно така стоят нещата, за да съм сигурен че ще мога да си работя от мое име.
ivanov80
Младши потребител
 
Мнения: 20
Регистриран на: 23 Дек 2020, 00:05

Re: Откриване на ЕООД от ФЛ със задължения

Мнениеот guest1 » 20 Юни 2021, 17:04

Благодаря за точното обяснение...
ykovachev написа:... няма да Ви запорират "4-5 хиляди", а дяловете в дружеството. Запорът сам по себе си не пречи дружеството да си развива дейност, просто ако речете да прехвърляте дялове някому, ще Ви откажат вписване на прехвърлянето, ама ако нямате такива намерения, това не е кой знае какъв проблем.
Запорът обаче не касае работата на дружеството, пак да подчертая.
Така че обмислете нещата и преценете какво да правите.

Нещо такова си мислех, но докато го формулирам!

Нещо по-просто.
Дали става дума за запор (на движими вещи и вземания, на сметки, на стоки в оборот) или възбрана върху недвижим имот - това са обезпечителни мерки. Налагат се, за да се гарантира някакво вземане.
При налагане на обезпечителни мерки се лимитира само една част от правото на собственост - праното на разпореждане. Другите две - право на владение и на ползване - не се засягат.

Пример - ако имате възбрана върху жилището - това не означава, че трябва да останете „на пътя“!
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1796
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: Откриване на ЕООД от ФЛ със задължения

Мнениеот ykovachev » 21 Юни 2021, 10:48

ivanov80 написа:Мисля че ми се изясни. Значи, аз си отварям ЕООД, те (евентуално) ми го запорират формално, в смисъл парите и стоката която ще купя с тях, но аз мога да продължа да си действам година-две, докато си погася като ФЛ задълженията, и после ми махат запора на ЕООД-то и си работя нормално.
Но все пак мисля да звънна утре-вдругиден на публ. изпълнител да я питам дали точно така стоят нещата, за да съм сигурен че ще мога да си работя от мое име.

Не Ви се е доизяснило съвсем.
Запорират Ви дяловете - те са Ваши. За другото вижте по-горе в предходния ми отговор по тая процедура.
Парите и стоката са си на ЕООД-то (т.е. не сте техен собственик) и додето то не е длъжник, нищо не следва да му запорират. И ЕООД-то си работи, ако не пристъпят към прекратяване на дружеството, което ще рече влизане в ликвидация. Ако има запор върху парите и стоката, те стават непрехвърляеми, казано простичко, а така дружеството наистина не би могло да работи. Но пак подчертавам - дружеството си има отделно имущество, а Вие си имате (евентуално) запор върху Вашите дялове.
Голям кеф е да млъкнеш, след като установиш, че не можеш да убедиш неубеждаемите.
ykovachev
Активен потребител
 
Мнения: 2061
Регистриран на: 27 Сеп 2005, 12:27

Re: Откриване на ЕООД от ФЛ със задължения

Мнениеот ivanov80 » 22 Юни 2021, 17:45

Благодаря много!
Да, явно не съм запознат с нещата, не съм имал фирма никога.
Според вас, въобще да говоря ли със съдебната изпълнителка, или да си действам с фирмата, да я отварям и т. н.? При положение че тя самата ми каза преди месец като се видяхме, че само по ЕГН могат да ми запорират, и ако отворя ЕООД мога да си действам?
ivanov80
Младши потребител
 
Мнения: 20
Регистриран на: 23 Дек 2020, 00:05


Назад към Данъчно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 8 госта


cron