начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

Договор за Заем за Послужване

Казуси за недвижими имоти


Договор за Заем за Послужване

Мнениеот another » 10 Юни 2021, 23:04

Здравейте,

От един месец се опитвам да посетя адвокат, но все не ми остава време, а искам да направя кратка консултация.

Ще използвам Договор за заем за послужване на недвижим имот, който преправих спрямо особеностите.

А особеностите са следните:

- собствениците на имота са двама души
- аз като заемател съм юр. лице

Договора може да се види тук: https://drive.google.com/file/d/1XdS5txIvxnksQakmrS-vTT26uSJzcnT8/view?usp=sharing
another
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 17 Фев 2021, 23:21

Re: Договор за Заем за Послужване

Мнениеот nikodim77 » 11 Юни 2021, 00:51

Здравейте,
От Вашето изложение става ясно, че:
От един месец се опитвате да посетите адвокат, но все не Ви остава време. Двете твърдения взаимно си противоречат: Липсата на време отхвърля възможността за осъществен опит. Така че не, не се опитвате, а простно не Ви остава време да опитате!?
Става ясно, че умеете и явно сте съставил (променил вече съществуващ образец) договор, основан на чл. 243 и сл. от ЗЗД.
Предполагате, че нормални обстоятелства от ежедневието са „особености”.

Добре! Изведете въпрос, на който търсите отговор все пак!
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1168
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: Договор за Заем за Послужване

Мнениеот another » 11 Юни 2021, 18:56

Здравейте,

Правилно сте познали - промених вече съществуващ образец. Не знам дали обстоятелствата, които казах, че съм променил в договора в първоначалната ми публикация, могат да се наречат особености, но именно това ме притеснява - изглежда ли преправеният образец законосъобразен?
another
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 17 Фев 2021, 23:21

Re: Договор за Заем за Послужване

Мнениеот nikodim77 » 11 Юни 2021, 19:47

Здравейте отново,
Човече! Мислех, че вече сте горд стопанин на ателие за обработка на благородни метали, а Вие още се помайвате с договори разни…?!? :lol:
Бре правете един договор за ползване и прочие, и действайте! :roll: :wink:
Ако нотариалният акт е на името на единия от тези, които визирате като собственици, достатъчно е подписване на договора само с него. (съгласие на двамата се иска при разпоредителна сделка с имота – продажба, дарение и т.н…., Но за дог. за наем или заем за послужване (Договор за учредяване на безвъзмездно право на ползване) е достатъчен и само този, който е собственик по нотар. акт. В случай, че и двамата са собственици, то тогава ползвате договора, който сте си изготвил. А заглавието му може да бъде това, което е по-горе в скобите.
Успех!
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1168
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: Договор за Заем за Послужване

Мнениеот another » 11 Юни 2021, 21:56

Ами наистина трябваше да съм го изкарал лиценза досега, но тази несигурност ме разколеба! :D
Благодаря! :)
another
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 17 Фев 2021, 23:21

Re: Договор за Заем за Послужване

Мнениеот another » 15 Юни 2021, 22:46

Един въпрос - в първо римско число, първа точка:

1. Заемодателят предоставя на Заемателя за временно и безвъзмездно ползване
.................. .............................................................................., наричана накратко ВЕЩТА.

Какво трябва да се попълне - адреса на обекта?

Примерно: недвижимото имущество с адрес "ул. Дунавска" 19 ?

Или има по-добър начин да се формулира спрямо състава на изречението?
another
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 17 Фев 2021, 23:21

Re: Договор за Заем за Послужване

Мнениеот bozyo » 16 Юни 2021, 12:35

nikodim77 написа:Ако нотариалният акт е на името на единия от тези, които визирате като собственици, достатъчно е подписване на договора само с него. (съгласие на двамата се иска при разпоредителна сделка с имота – продажба, дарение и т.н…., Но за дог. за наем или заем за послужване (Договор за учредяване на безвъзмездно право на ползване) е достатъчен и само този, който е собственик по нотар. акт. В случай, че и двамата са собственици, то тогава ползвате договора, който сте си изготвил.

дори ако нотариалният акт е на името на един човек, то собственик може да не е само той. например това да е имущество придобито по време на брака, независимо от това дали собственикът е още семеен или вече разведен. за разпоредителна сделка трябва съгласие на съпруга/-та. учредяването на право на ползване обикновено се вписва в партидата на имота и също изисква съгласие на всички собственици. в случай, че има двама собственици, има допълнителни подварианти: те са съпруг и съпруга, някой от тях е (е бил) семеен, и двамата са (били) семейни. договор без нотариална заверка не се вписва в партидата на имота и не е противопоставим срещу новия собственик при продажба.

така че казусът е по-сложен, отколкото е описан, и няма отговор поради липса на ключова информация.
bozyo
Потребител
 
Мнения: 172
Регистриран на: 24 Мар 2021, 00:24

Re: Договор за Заем за Послужване

Мнениеот nikodim77 » 16 Юни 2021, 14:16

Привет отново,
Привет и на Вас bozyo, :)
Да, напълно съм съгласен с написаното от Вас и в предходният ми пост не съм целял да игнорирам, това, което допълвате. Написах нещата така (джаста- праста) защото, цялата работа с договора е, доказване пред институция, че помещението се ползва на някакво валидно правно основание. Договорът ще се сключи м-у питащия и неговите родители, ще се вмъкне в една папка с още камара документи, които ще удостоверяват (доказват) годността на питащия да работи с благородни метали… Договорът ще е за ползване защото питащият не желае да товари родителите си с данъчни алибализми и прочие.
С риск да се повторя, наясно съм, че в друг случай това, което сте написал следва да бъде според буквата на закона. Приемам забележката и заради неточният ми изказ. :oops: Благодаря! :)
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1168
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: Договор за Заем за Послужване

Мнениеот another » 16 Юни 2021, 21:32

Да, @nikodim77 е по-запознат с казуса, затова отговаря директно.

А иначе по казуса:

1. Заемодателят предоставя на Заемателя за временно и безвъзмездно ползване
.................. .............................................................................., наричана накратко ВЕЩТА.

Какво трябва да се попълне - адреса на обекта?

Примерно: недвижимото имущество с адрес "ул. Дунавска" 19 ?

Или има по-добър начин да се формулира спрямо състава на изречението?

Някой да помогне, моля.
another
Нов потребител
 
Мнения: 7
Регистриран на: 17 Фев 2021, 23:21


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 22 госта


cron