начало

Рашков обяви, че поне 123 политици и граждани са следени по време на протестите Рашков обяви, че поне 123 политици и граждани са следени по време на протестите

НЕВЪЗСТАНОВЕНО ДОБРОВОЛНО ОБЕЗЩЕТЕНИЕ

Осигурителноправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


НЕВЪЗСТАНОВЕНО ДОБРОВОЛНО ОБЕЗЩЕТЕНИЕ

Мнениеот kostahov » 13 Май 2021, 21:14

През 2010 г. уволнен служител, записва се в бюрото по труда от където получава обезщетение за безработен в размер на 17 лв. Дневно, от януари до август месец, работи два месеца, след което до януари на 2011 г. е безработен, съответно получава обезщетение. През януари 2011 г. започва работа до 2019 г., когато пак е уволнен. Междувременно през 2010 г. С решение на ВАС е установено, че уволнението му през 2010 г. е незаконно, осъжда работодателя който му изплаща 6 месечни заплати.
Въпрос: дължи ли на НОИ възстановяване на полученото обезщетение, след записването на служителя в бюрото по труда през 2019 г.? Това обезщетение не е възстановено доброволно до тогава, разбира се. Няма ли давност за вземането на НОИ.
МОЛЯ за мнение, като благодаря предварително!
kostahov
Младши потребител
 
Мнения: 50
Регистриран на: 21 Фев 2012, 16:42

Re: НЕВЪЗСТАНОВЕНО ДОБРОВОЛНО ОБЕЗЩЕТЕНИЕ

Мнениеот borko1981111 » 14 Май 2021, 12:30

Всяко публично вземане има давност /чл. 171 ДОПК/ В случая важно е от кога е възникнало вземането на НОИ за неправомерно полученото обезщетение. Според мен давността е започнала да тече през 2010 г. /от постановяване решението на ВАС/, след което е прекъсната с издаването на акт от страна на НОИ. Трябват детайли за да се прецени точно. Ако не е изтекла абсолютната давност, лицето следва да възрази за изтекла 5-годишна такава, тъй като не се прилага служебно. Лично мнение, не съм адвокат, нито служител на НОИ :wink:
borko1981111
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 25 Авг 2019, 20:41


Назад към Осигурително право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 0 госта


cron