начало
Габриел взе мандата за кабинет след безпрецедентно закъснение, преговорите продължават Габриел взе мандата за кабинет след безпрецедентно закъснение, преговорите продължават

въпроси отностно завещание

Казуси за недвижими имоти


въпроси отностно завещание

Мнениеот kiril30 » 10 Май 2021, 10:03

Здравейте,имам 1-2 въпроса отностно наследяване на имущество чрез завещание.

1. При завещание,след като се обяви при нотариус и се придобие имота,таксите към държавата по-високи ли са,в сравнение с обикновенно наследяване(без завещание). Казуса е следният, съпруга завещава на син и дъщеря всичко, като иска да изключи от наследство съпруг. Най-лесният вариант е чрез ръчно написано завещание и въпроса е дали има някакви "подводни камъни" в сравнение примерно с дарение. Дали после няма да ни е по-скъпо да го придобием чрез завещанието?

2. При обикновено наследване син,дъщеря и баща еднаква тежест(дялове) ли имат при наследството.

3. Фразата "завещавам цялото си движимо и недвижимо имущество " включвали евентуално и бъдещи наследства,така де примерно до момента лицето(майка ми) реално има 1 апартамент, ако почине,а има жива майка(баба ми),която след нея почине и реално ние автоматично ли наследяваме и от баба ми или ще се разпредели една част и на съпругът(на майка ми)

Благодаря за отговорите предварително!
kiril30
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 12 Яну 2020, 20:39

Re: въпроси отностно завещание

Мнениеот guest1 » 10 Май 2021, 17:10

Здравейте!
Моето мнение - с оглед Закона за наследството - е :
1. За таксите - няма разлика, дали наследяването е по закон или по завещание.
Изключването на преживелия съпруг обаче няма да стане. Същия си има запазена част, която не може да се накърнява - нито с дарение, нито със завещание чл. 12 и чл. 28. Варианта е покупко-продажба.
2. Да - чл. 9, ал. 1.
3. Кой кога ще почине и кой какво ще наследи - зависи от много неща.
Преживялия съпруг на майка ви не е наследник на баба ви - не ѝ е роднина! Наследници сте внуците.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1771
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: въпроси отностно завещание

Мнениеот kiril30 » 10 Май 2021, 17:14

Благодаря много за отговора! Точно същото сега ми обясниха за завещанието,та явно нещата отиват на други вариант :)
kiril30
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 12 Яну 2020, 20:39

Re: въпроси отностно завещание

Мнениеот guest1 » 10 Май 2021, 17:44

Сега се сещам още една подробност.
Ако става дума за лично имущество - чл. 22 от Семейния кодекс - другия съпруг няма запазена част. Собственика може да се разпорежда както намери за добре.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1771
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: въпроси отностно завещание

Мнениеот kiril30 » 10 Май 2021, 18:40

guest1 написа:Сега се сещам още една подробност.
Ако става дума за лично имущество - чл. 22 от Семейния кодекс - другия съпруг няма запазена част. Собственика може да се разпорежда както намери за добре.

Апартамента е построен по време на брака като в момента и двамата плащат по 1/2 данък от апартамента,така де ако правилно съм Ви разбрал не би трябвало да се води "лично".
kiril30
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 12 Яну 2020, 20:39

Re: въпроси отностно завещание

Мнениеот ykovachev » 10 Май 2021, 19:09

kiril30 написа:Апартамента е построен по време на брака като в момента и двамата плащат по 1/2 данък от апартамента,така де ако правилно съм Ви разбрал не би трябвало да се води "лично".

Не просто не се води, ами не е лично, след като съпрузите и така са го декларирали, очевидно и те го смятат за съпружеска имуществена общност.
guest1 написа:Сега се сещам още една подробност.
Ако става дума за лично имущество - чл. 22 от Семейния кодекс - другия съпруг няма запазена част. Собственика може да се разпорежда както намери за добре.

Това ми звучи малко странно - какво общо има чл. 22 СК със запазената част, уредена в ЗН?
Голям кеф е да млъкнеш, след като установиш, че не можеш да убедиш неубеждаемите.
ykovachev
Активен потребител
 
Мнения: 2061
Регистриран на: 27 Сеп 2005, 12:27

Re: въпроси отностно завещание

Мнениеот kalahan2008 » 11 Май 2021, 01:16

ykovachev написа:
guest1 написа:Сега се сещам още една подробност.
Ако става дума за лично имущество - чл. 22 от Семейния кодекс - другия съпруг няма запазена част. Собственика може да се разпорежда както намери за добре.

Това ми звучи малко странно - какво общо има чл. 22 СК със запазената част, уредена в ЗН?

По всичко личи, че jhoro се е пререгистрирал като guest1 и ръси пак някакви безсмислици.
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4168
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: въпроси отностно завещание

Мнениеот roshen » 11 Май 2021, 10:11

kalahan2008 написа:По всичко личи, че jhoro се е пререгистрирал като guest1 и ръси пак някакви безсмислици.

Да, в една друга тема той тактично потвърди. Мисля, че идеята на Melly, че той и аз сме един и същ човек и в частност, че може да се регистрира под най-различни псевдоними, му се стори забавна :)
Към автора на темата: де факто в закона е предвидено, че едни хора са ни толкова близки, че не е редно да ги оставим без нищо след смъртта си. Затова са тия "запазени" части, защото мисленето в България засега (за разлика от, да речем, на американците) е, че близост, доверие, уважение, грижи и т.н. не си ги "купуваме" от близките и съответно не е морално да лишим деца, половинка и родители (в зависимост кой наследява) изцяло от наследство. Ако майка Ви вече не чувства съпруга си близък, може да се разведе. Тогава той няма да я наследява. Всички останали опции са начин за заобикаляне на закона и горещо Ви препоръчвам, ако все пак считате съобразно своите житейски обстоятелства, че това е правилното, да се консултирате с адвокат, ако трябва двама, как точно да се случи.
roshen
Потребител
 
Мнения: 130
Регистриран на: 06 Апр 2021, 16:47

Re: въпроси отностно завещание

Мнениеот ykovachev » 11 Май 2021, 11:44

Мога със задоволство да констатирам, че имаме нов активен участник във форума, който може да даде смислени и полезни за питащите мнения. И не, не е jhoro :D
А това може само да ме радва, като човек, който дращи в тая платформа още от 2002 г., когато регистрация не беше нужна. Не мога да твърдя, че съм форумната Мика Зайкова, ама не съм и Зайо :D
Не че мнението ми има значение, обаче нещата много бяха замрели, уважавани и кадърни колеги се махнаха оттук и явно нямат намерение да се връщат, тъй че е нужна бодра смяна :P
Една птичка пролет не прави, но е по-добре с нея. Да има с кого да се дискутира, че иначе е скука, форумната съдебна система не е достатъчна за разведряване.
Така че не мога да се стърпя и ще кажа "добре дошла" на колегата roshen :)
Голям кеф е да млъкнеш, след като установиш, че не можеш да убедиш неубеждаемите.
ykovachev
Активен потребител
 
Мнения: 2061
Регистриран на: 27 Сеп 2005, 12:27

Re: въпроси отностно завещание

Мнениеот propensity » 11 Май 2021, 15:01

kalahan2008 написа:
ykovachev написа:
guest1 написа:Сега се сещам още една подробност.
Ако става дума за лично имущество - чл. 22 от Семейния кодекс - другияТ съпруг няма запазена част. СобственикЪТ може да се разпорежда както намери за добре.

Това ми звучи малко странно - какво общо има чл. 22 СК със запазената част, уредена в ЗН?

По всичко личи, че jhoro се е пререгистрирал като guest1 и ръси пак някакви безсмислици.


Да, калахан го 'надуши' по два параграфа - пъривят типичните джорковски "Сега се сещам още" - нещо се сещал все. И втори - бат'джорко не познава пълен член.

И пак намерил начин да се пробута с друг псевдоним. Аз за какво го нарчим "паразит"? Тя кухата лейка и боята да си смени пак си е куха лейка.
propensity
Потребител
 
Мнения: 447
Регистриран на: 04 Сеп 2018, 00:00
Местоположение: Аркутянски РС

Re: въпроси отностно завещание

Мнениеот kiril30 » 13 Май 2021, 16:57

Здравейте,след малко "човъркане" изникна още един въпрос по темата и ще се радвам да ме ориентирате дали може да се направи нещо след време:

Брат(баща ми) дарява на сестра си(леля ми,която има наследници) 1/2 от наследствен апартамент. Това става преди 7-8 години(има вариант след това да се сменя собствеността да е на някой от брачедите,но не се знае):) .
Има ли вариант(силно ме съмнява да има,ама да си питам :) ),след време да се атакува това дарение,предполагам че леля ми веднага го е продала на някой от братовчедите и според мен става невъзможно за атакуване?
В момента всичките са живи(колко грубо звучи) и е ясно, че няма как да стане.

П.П. То е ясно,че ще се ходи по адвокати за консултации,ама всяко допълнително мнение е добре дошло, най-малко да се ориентирам на къде "духа вятъра" :).
kiril30
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 12 Яну 2020, 20:39

Re: въпроси отностно завещание

Мнениеот ykovachev » 14 Май 2021, 12:25

Е точно тук стигаме до запазената част.
Само че тя варира в зависимост от това, колко и какви са наследниците с такава част.
И още нещо: "1/2 от апартамент" нищо не значи, защото чл. 31 от Закона за наследството казва така: "За да се определи разполагаемата част, както и размерът на запазената част на наследника, образува се една маса от всички имоти, които са принадлежали на наследодателя в момента на смъртта му, като се извадят задълженията и увеличението на наследството по чл. 12, ал. 2. След това се прибавят към нея даренията с изключение на обичайните такива според тяхното положение по време на подаряването и според стойността им по време на откриването на наследството за недвижимите имоти и по време на подаряване - за движимите".
В заключение: добре е да не бързате да си правите сметки по повод на неоткрито наследство. Като му дойде времето, смятате, а ако не можете, отивате при специалист. Сега пред Вас, някъде в мъглата на бъдещето, стоят куп несигурни събития и всякакви сметки могат да излязат криви.
Голям кеф е да млъкнеш, след като установиш, че не можеш да убедиш неубеждаемите.
ykovachev
Активен потребител
 
Мнения: 2061
Регистриран на: 27 Сеп 2005, 12:27

Re: въпроси отностно завещание

Мнениеот kiril30 » 14 Май 2021, 13:20

ykovachev написа:Е точно тук стигаме до запазената част.
Само че тя варира в зависимост от това, колко и какви са наследниците с такава част.
И още нещо: "1/2 от апартамент" нищо не значи, защото чл. 31 от Закона за наследството казва така: "За да се определи разполагаемата част, както и размерът на запазената част на наследника, образува се една маса от всички имоти, които са принадлежали на наследодателя в момента на смъртта му, като се извадят задълженията и увеличението на наследството по чл. 12, ал. 2. След това се прибавят към нея даренията с изключение на обичайните такива според тяхното положение по време на подаряването и според стойността им по време на откриването на наследството за недвижимите имоти и по време на подаряване - за движимите".
В заключение: добре е да не бързате да си правите сметки по повод на неоткрито наследство. Като му дойде времето, смятате, а ако не можете, отивате при специалист. Сега пред Вас, някъде в мъглата на бъдещето, стоят куп несигурни събития и всякакви сметки могат да излязат криви.

Благодаря за отговора!
Ами не правя сметки от сега,просто се интересувам дали мога от сега да предприема нещо(май няма какво). Ако след дарението е продаден имота,доколкото ми обясниха юристи май нищо не може да се направи?
Сега имота се ползва от леля ми,но доколкото разбрах в тая ситуация няма давност(5 или 10 години),така де ако след смъртта на баща ми предява иск и ако имота все още се води на леля ми(не го е продала на някой от брачедите) май имам някакъв шанс да "спася" положението донякъде :) ?

П.П. то идеята не е за каква част мога да претендирам след време,а дали въобще мога да се заям с роднините,просто за спорта(поне ако имам минимален шанс да спечеля :) ).
kiril30
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 12 Яну 2020, 20:39

Re: въпроси отностно завещание

Мнениеот ykovachev » 14 Май 2021, 13:54

kiril30 написа:П.П. то идеята не е за каква част мога да претендирам след време,а дали въобще мога да се заям с роднините,просто за спорта(поне ако имам минимален шанс да спечеля :) ).

Не знам колко по-ясно мога да се изразя, но да опитам:
Маже и да можете, може и да не можете!
Не е ясно кой кого ще наследи например - баща Ви майка Ви или обратното, ако няма развод. И оттам не е ясна оная "маса" по чл. 31 ЗН.
Има си правила и за "отчужденията на завещаните или подарени недвижими имоти", както се говори в чл. 37 ЗН, ама хайде да не теоретизираме и да разиграваме варианти - ако това стане, ако онова стане - нещата не са ясни сега и толкоз.
Голям кеф е да млъкнеш, след като установиш, че не можеш да убедиш неубеждаемите.
ykovachev
Активен потребител
 
Мнения: 2061
Регистриран на: 27 Сеп 2005, 12:27


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 21 госта


cron