начало
Депутат от ДПС е осъден за подкуп и търговия с влияние Депутат от ДПС е осъден за подкуп и търговия с влияние

въпроси отностно завещание

Казуси за недвижими имоти


въпроси отностно завещание

Мнениеот kiril30 » 10 Май 2021, 10:03

Здравейте,имам 1-2 въпроса отностно наследяване на имущество чрез завещание.

1. При завещание,след като се обяви при нотариус и се придобие имота,таксите към държавата по-високи ли са,в сравнение с обикновенно наследяване(без завещание). Казуса е следният, съпруга завещава на син и дъщеря всичко, като иска да изключи от наследство съпруг. Най-лесният вариант е чрез ръчно написано завещание и въпроса е дали има някакви "подводни камъни" в сравнение примерно с дарение. Дали после няма да ни е по-скъпо да го придобием чрез завещанието?

2. При обикновено наследване син,дъщеря и баща еднаква тежест(дялове) ли имат при наследството.

3. Фразата "завещавам цялото си движимо и недвижимо имущество " включвали евентуално и бъдещи наследства,така де примерно до момента лицето(майка ми) реално има 1 апартамент, ако почине,а има жива майка(баба ми),която след нея почине и реално ние автоматично ли наследяваме и от баба ми или ще се разпредели една част и на съпругът(на майка ми)

Благодаря за отговорите предварително!
kiril30
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 12 Яну 2020, 20:39

Re: въпроси отностно завещание

Мнениеот guest1 » 10 Май 2021, 17:10

Здравейте!
Моето мнение - с оглед Закона за наследството - е :
1. За таксите - няма разлика, дали наследяването е по закон или по завещание.
Изключването на преживелия съпруг обаче няма да стане. Същия си има запазена част, която не може да се накърнява - нито с дарение, нито със завещание чл. 12 и чл. 28. Варианта е покупко-продажба.
2. Да - чл. 9, ал. 1.
3. Кой кога ще почине и кой какво ще наследи - зависи от много неща.
Преживялия съпруг на майка ви не е наследник на баба ви - не ѝ е роднина! Наследници сте внуците.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1772
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: въпроси отностно завещание

Мнениеот kiril30 » 10 Май 2021, 17:14

Благодаря много за отговора! Точно същото сега ми обясниха за завещанието,та явно нещата отиват на други вариант :)
kiril30
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 12 Яну 2020, 20:39

Re: въпроси отностно завещание

Мнениеот guest1 » 10 Май 2021, 17:44

Сега се сещам още една подробност.
Ако става дума за лично имущество - чл. 22 от Семейния кодекс - другия съпруг няма запазена част. Собственика може да се разпорежда както намери за добре.
Човек винаги може да се държи добре с онези, които са му безразлични.
Оскар Уайлд, „Портретът на Дориан Грей“

Това е само мнение, не сте длъжни да се съобразявате с него.
guest1
Активен потребител
 
Мнения: 1772
Регистриран на: 07 Май 2021, 01:34

Re: въпроси отностно завещание

Мнениеот kiril30 » 10 Май 2021, 18:40

guest1 написа:Сега се сещам още една подробност.
Ако става дума за лично имущество - чл. 22 от Семейния кодекс - другия съпруг няма запазена част. Собственика може да се разпорежда както намери за добре.

Апартамента е построен по време на брака като в момента и двамата плащат по 1/2 данък от апартамента,така де ако правилно съм Ви разбрал не би трябвало да се води "лично".
kiril30
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 12 Яну 2020, 20:39

Re: въпроси отностно завещание

Мнениеот ykovachev » 10 Май 2021, 19:09

kiril30 написа:Апартамента е построен по време на брака като в момента и двамата плащат по 1/2 данък от апартамента,така де ако правилно съм Ви разбрал не би трябвало да се води "лично".

Не просто не се води, ами не е лично, след като съпрузите и така са го декларирали, очевидно и те го смятат за съпружеска имуществена общност.
guest1 написа:Сега се сещам още една подробност.
Ако става дума за лично имущество - чл. 22 от Семейния кодекс - другия съпруг няма запазена част. Собственика може да се разпорежда както намери за добре.

Това ми звучи малко странно - какво общо има чл. 22 СК със запазената част, уредена в ЗН?
Голям кеф е да млъкнеш, след като установиш, че не можеш да убедиш неубеждаемите.
ykovachev
Активен потребител
 
Мнения: 2061
Регистриран на: 27 Сеп 2005, 12:27

Re: въпроси отностно завещание

Мнениеот kalahan2008 » 11 Май 2021, 01:16

ykovachev написа:
guest1 написа:Сега се сещам още една подробност.
Ако става дума за лично имущество - чл. 22 от Семейния кодекс - другия съпруг няма запазена част. Собственика може да се разпорежда както намери за добре.

Това ми звучи малко странно - какво общо има чл. 22 СК със запазената част, уредена в ЗН?

По всичко личи, че jhoro се е пререгистрирал като guest1 и ръси пак някакви безсмислици.
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4168
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: въпроси отностно завещание

Мнениеот roshen » 11 Май 2021, 10:11

kalahan2008 написа:По всичко личи, че jhoro се е пререгистрирал като guest1 и ръси пак някакви безсмислици.

Да, в една друга тема той тактично потвърди. Мисля, че идеята на Melly, че той и аз сме един и същ човек и в частност, че може да се регистрира под най-различни псевдоними, му се стори забавна :)
Към автора на темата: де факто в закона е предвидено, че едни хора са ни толкова близки, че не е редно да ги оставим без нищо след смъртта си. Затова са тия "запазени" части, защото мисленето в България засега (за разлика от, да речем, на американците) е, че близост, доверие, уважение, грижи и т.н. не си ги "купуваме" от близките и съответно не е морално да лишим деца, половинка и родители (в зависимост кой наследява) изцяло от наследство. Ако майка Ви вече не чувства съпруга си близък, може да се разведе. Тогава той няма да я наследява. Всички останали опции са начин за заобикаляне на закона и горещо Ви препоръчвам, ако все пак считате съобразно своите житейски обстоятелства, че това е правилното, да се консултирате с адвокат, ако трябва двама, как точно да се случи.
roshen
Потребител
 
Мнения: 130
Регистриран на: 06 Апр 2021, 16:47

Re: въпроси отностно завещание

Мнениеот ykovachev » 11 Май 2021, 11:44

Мога със задоволство да констатирам, че имаме нов активен участник във форума, който може да даде смислени и полезни за питащите мнения. И не, не е jhoro :D
А това може само да ме радва, като човек, който дращи в тая платформа още от 2002 г., когато регистрация не беше нужна. Не мога да твърдя, че съм форумната Мика Зайкова, ама не съм и Зайо :D
Не че мнението ми има значение, обаче нещата много бяха замрели, уважавани и кадърни колеги се махнаха оттук и явно нямат намерение да се връщат, тъй че е нужна бодра смяна :P
Една птичка пролет не прави, но е по-добре с нея. Да има с кого да се дискутира, че иначе е скука, форумната съдебна система не е достатъчна за разведряване.
Така че не мога да се стърпя и ще кажа "добре дошла" на колегата roshen :)
Голям кеф е да млъкнеш, след като установиш, че не можеш да убедиш неубеждаемите.
ykovachev
Активен потребител
 
Мнения: 2061
Регистриран на: 27 Сеп 2005, 12:27

Re: въпроси отностно завещание

Мнениеот propensity » 11 Май 2021, 15:01

kalahan2008 написа:
ykovachev написа:
guest1 написа:Сега се сещам още една подробност.
Ако става дума за лично имущество - чл. 22 от Семейния кодекс - другияТ съпруг няма запазена част. СобственикЪТ може да се разпорежда както намери за добре.

Това ми звучи малко странно - какво общо има чл. 22 СК със запазената част, уредена в ЗН?

По всичко личи, че jhoro се е пререгистрирал като guest1 и ръси пак някакви безсмислици.


Да, калахан го 'надуши' по два параграфа - пъривят типичните джорковски "Сега се сещам още" - нещо се сещал все. И втори - бат'джорко не познава пълен член.

И пак намерил начин да се пробута с друг псевдоним. Аз за какво го нарчим "паразит"? Тя кухата лейка и боята да си смени пак си е куха лейка.
propensity
Потребител
 
Мнения: 447
Регистриран на: 04 Сеп 2018, 00:00
Местоположение: Аркутянски РС

Re: въпроси отностно завещание

Мнениеот kiril30 » 13 Май 2021, 16:57

Здравейте,след малко "човъркане" изникна още един въпрос по темата и ще се радвам да ме ориентирате дали може да се направи нещо след време:

Брат(баща ми) дарява на сестра си(леля ми,която има наследници) 1/2 от наследствен апартамент. Това става преди 7-8 години(има вариант след това да се сменя собствеността да е на някой от брачедите,но не се знае):) .
Има ли вариант(силно ме съмнява да има,ама да си питам :) ),след време да се атакува това дарение,предполагам че леля ми веднага го е продала на някой от братовчедите и според мен става невъзможно за атакуване?
В момента всичките са живи(колко грубо звучи) и е ясно, че няма как да стане.

П.П. То е ясно,че ще се ходи по адвокати за консултации,ама всяко допълнително мнение е добре дошло, най-малко да се ориентирам на къде "духа вятъра" :).
kiril30
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 12 Яну 2020, 20:39

Re: въпроси отностно завещание

Мнениеот ykovachev » 14 Май 2021, 12:25

Е точно тук стигаме до запазената част.
Само че тя варира в зависимост от това, колко и какви са наследниците с такава част.
И още нещо: "1/2 от апартамент" нищо не значи, защото чл. 31 от Закона за наследството казва така: "За да се определи разполагаемата част, както и размерът на запазената част на наследника, образува се една маса от всички имоти, които са принадлежали на наследодателя в момента на смъртта му, като се извадят задълженията и увеличението на наследството по чл. 12, ал. 2. След това се прибавят към нея даренията с изключение на обичайните такива според тяхното положение по време на подаряването и според стойността им по време на откриването на наследството за недвижимите имоти и по време на подаряване - за движимите".
В заключение: добре е да не бързате да си правите сметки по повод на неоткрито наследство. Като му дойде времето, смятате, а ако не можете, отивате при специалист. Сега пред Вас, някъде в мъглата на бъдещето, стоят куп несигурни събития и всякакви сметки могат да излязат криви.
Голям кеф е да млъкнеш, след като установиш, че не можеш да убедиш неубеждаемите.
ykovachev
Активен потребител
 
Мнения: 2061
Регистриран на: 27 Сеп 2005, 12:27

Re: въпроси отностно завещание

Мнениеот kiril30 » 14 Май 2021, 13:20

ykovachev написа:Е точно тук стигаме до запазената част.
Само че тя варира в зависимост от това, колко и какви са наследниците с такава част.
И още нещо: "1/2 от апартамент" нищо не значи, защото чл. 31 от Закона за наследството казва така: "За да се определи разполагаемата част, както и размерът на запазената част на наследника, образува се една маса от всички имоти, които са принадлежали на наследодателя в момента на смъртта му, като се извадят задълженията и увеличението на наследството по чл. 12, ал. 2. След това се прибавят към нея даренията с изключение на обичайните такива според тяхното положение по време на подаряването и според стойността им по време на откриването на наследството за недвижимите имоти и по време на подаряване - за движимите".
В заключение: добре е да не бързате да си правите сметки по повод на неоткрито наследство. Като му дойде времето, смятате, а ако не можете, отивате при специалист. Сега пред Вас, някъде в мъглата на бъдещето, стоят куп несигурни събития и всякакви сметки могат да излязат криви.

Благодаря за отговора!
Ами не правя сметки от сега,просто се интересувам дали мога от сега да предприема нещо(май няма какво). Ако след дарението е продаден имота,доколкото ми обясниха юристи май нищо не може да се направи?
Сега имота се ползва от леля ми,но доколкото разбрах в тая ситуация няма давност(5 или 10 години),така де ако след смъртта на баща ми предява иск и ако имота все още се води на леля ми(не го е продала на някой от брачедите) май имам някакъв шанс да "спася" положението донякъде :) ?

П.П. то идеята не е за каква част мога да претендирам след време,а дали въобще мога да се заям с роднините,просто за спорта(поне ако имам минимален шанс да спечеля :) ).
kiril30
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 12 Яну 2020, 20:39

Re: въпроси отностно завещание

Мнениеот ykovachev » 14 Май 2021, 13:54

kiril30 написа:П.П. то идеята не е за каква част мога да претендирам след време,а дали въобще мога да се заям с роднините,просто за спорта(поне ако имам минимален шанс да спечеля :) ).

Не знам колко по-ясно мога да се изразя, но да опитам:
Маже и да можете, може и да не можете!
Не е ясно кой кого ще наследи например - баща Ви майка Ви или обратното, ако няма развод. И оттам не е ясна оная "маса" по чл. 31 ЗН.
Има си правила и за "отчужденията на завещаните или подарени недвижими имоти", както се говори в чл. 37 ЗН, ама хайде да не теоретизираме и да разиграваме варианти - ако това стане, ако онова стане - нещата не са ясни сега и толкоз.
Голям кеф е да млъкнеш, след като установиш, че не можеш да убедиш неубеждаемите.
ykovachev
Активен потребител
 
Мнения: 2061
Регистриран на: 27 Сеп 2005, 12:27


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 26 госта


cron