начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Отказ от Полиграф на свидетел - досъдебно производство

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Отказ от Полиграф на свидетел - досъдебно производство

Мнениеот ivan12345 » 26 Яну 2021, 16:14

Здравейте,

Свидетел съм по досъдебно производство за побой (средна телесна повреда).

Мога ли да откажа да се явя на полиграф ? На какво основание (чл?) и търпя ли негативи - например моят отказ да се счита за прикриване на истина и да бъда обвинен в лъжесвидетелстване?

Има разминавания м/у мойте показания с тези на потърпевшия. Той твърди че съм бил свидетел, а аз не помня такова нещо (пихме доста и ми е мъгла всичко)...

ПС: единствен свидетел съм, ако това е от значение..
СПС: Не прикривам нищо, минаха няколко месеца и вече се обърквам какво видях и какво ми разказват че се е случило.
ivan12345
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 26 Яну 2021, 16:06

Re: Отказ от Полиграф на свидетел - досъдебно производство

Мнениеот ilian_todorov » 26 Яну 2021, 19:30

ivan12345 написа:Здравейте,

Свидетел съм по досъдебно производство за побой (средна телесна повреда).

Мога ли да откажа да се явя на полиграф ? На какво основание (чл?) и търпя ли негативи - например моят отказ да се счита за прикриване на истина и да бъда обвинен в лъжесвидетелстване?

Има разминавания м/у мойте показания с тези на потърпевшия. Той твърди че съм бил свидетел, а аз не помня такова нещо (пихме доста и ми е мъгла всичко)...

ПС: единствен свидетел съм, ако това е от значение..
СПС: Не прикривам нищо, минаха няколко месеца и вече се обърквам какво видях и какво ми разказват че се е случило.

Оказва се, че може. :idea:
https://www.vesti.bg/bulgaria/obshtestv ... af-6025790
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Re: Отказ от Полиграф на свидетел - досъдебно производство

Мнениеот ivanov_p » 26 Яну 2021, 21:24

Може да откажете на основание, че не искате, не сте в настроение, смятате, че проверяващия не може да разбере нищо и т.н. Най-добре е обаче да кажете:"Не прикривам нищо, минаха няколко месеца и вече се обърквам какво видях и какво ми разказват че се е случило".
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4329
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Отказ от Полиграф на свидетел - досъдебно производство

Мнениеот kpts_ » 27 Яну 2021, 10:27

Ако нищо не прикривате /в което не се съмнявам/, защо искате да откажете да бъде извършено такова изследване?
Тук неприятното е, че може да се наложи пътуване, отделяне на време за експертизата и подобни ангажименти.
Ако откажете, няма да ви обвиняват в лъжесвидетелстване, но някакви негативни последици за вас може да има /според разбиранията на хората, това са най-различни и невъзможни за дефиниране неща/.
kpts_
Потребител
 
Мнения: 146
Регистриран на: 15 Авг 2014, 22:42

Re: Отказ от Полиграф на свидетел - досъдебно производство

Мнениеот bvoykov » 27 Яну 2021, 11:15

Аз не мога да разбера какво ви гони всичките този полиграф, той способ на доказване в досъдебното производство ли е? Наказателният процес борави с научни способи, които при едни и същи условия винаги ще дадат един и същи резултат. Не ми е известно "полиграфическото изследване", или не знам там как се нарича, да е официално признат научен способ за събиране на информация и че при едни и същи условия би дал точно един и същи резултат.
Към автора на темата - кой изобщо Ви подхвърли това, че може да Ви "подложат" на полиграф? Аз до сега за разпит "с полиграф" в досъдебното не съм чувал, а в съдебното просто е абсурдно.
bvoykov
Потребител
 
Мнения: 522
Регистриран на: 06 Юни 2013, 17:43

Re: Отказ от Полиграф на свидетел - досъдебно производство

Мнениеот kpts_ » 27 Яну 2021, 16:01

bvoykov написа:Аз не мога да разбера какво ви гони всичките този полиграф, той способ на доказване в досъдебното производство ли е?


Полифизиографското изследване може да е във вид или част от експертиза, включително и в досъдебното.
Има добра научна обосновка и съдиите започват да го възприемат сериозно.
kpts_
Потребител
 
Мнения: 146
Регистриран на: 15 Авг 2014, 22:42

Re: Отказ от Полиграф на свидетел - досъдебно производство

Мнениеот ivan12345 » 27 Яну 2021, 17:41

kpts_ написа:
bvoykov написа:Аз не мога да разбера какво ви гони всичките този полиграф, той способ на доказване в досъдебното производство ли е?


Полифизиографското изследване може да е във вид или част от експертиза, включително и в досъдебното.
Има добра научна обосновка и съдиите започват да го възприемат сериозно.


Не прикривам нищо, минаха няколко месеца и сега нз какво видях и какво ми разказват че е станало. Това объркване ме кара да се плаша от теста за да не се вкарам в по-големи приключения.

Четох че не се приема за доказателство в съда, а като експертиза. Не съм сигурен каква е разликата...

Като чета Вашите мнения излиза че като откажа пак няма е добре за мен... а уж е доброволно :?
ivan12345
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 26 Яну 2021, 16:06

Re: Отказ от Полиграф на свидетел - досъдебно производство

Мнениеот jzschrstsprstr » 27 Яну 2021, 18:50

И да се прилага, като няма доказателствена стойност какъв е смисълът?
jzschrstsprstr
Потребител
 
Мнения: 114
Регистриран на: 01 Мар 2011, 19:56

Re: Отказ от Полиграф на свидетел - досъдебно производство

Мнениеот ilian_todorov » 27 Яну 2021, 22:07

ivan12345 написа:
kpts_ написа:
bvoykov написа:Аз не мога да разбера какво ви гони всичките този полиграф, той способ на доказване в досъдебното производство ли е?


Полифизиографското изследване може да е във вид или част от експертиза, включително и в досъдебното.
Има добра научна обосновка и съдиите започват да го възприемат сериозно.



Като чета Вашите мнения излиза че като откажа пак няма е добре за мен... а уж е доброволно :?


Няма как да е добре или зле за теб. :idea: Нали си свидетел, а не обвиняем. :idea: Можеш да откажеш под предлог, че не искаш да рискуваш да се заразиш от ковид примерно. Няма проблем да си измислиш каквато искаш причина. :idea:
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Re: Отказ от Полиграф на свидетел - досъдебно производство

Мнениеот bvoykov » 28 Яну 2021, 19:12

kpts_ написа:
bvoykov написа:Аз не мога да разбера какво ви гони всичките този полиграф, той способ на доказване в досъдебното производство ли е?


Полифизиографското изследване може да е във вид или част от експертиза, включително и в досъдебното.
Има добра научна обосновка и съдиите започват да го възприемат сериозно.


Интересно, но аз не откривам практика по този въпрос, освен в обратния смисъл. Примерно Решение № 37 от 24.03.2015 г. на ВКС по н. д. № 1583/2014 г., II н. о., НК :
Неоснователно е и възражението за некредитирането на резултатите от полифизиографско изследване. В тази връзка на л. 55 - 57 от мотивите са изложени подробни и убедителни съображения във връзка с този довод. Настоящата инстанция се солидаризира с тях, както и с направения извод, че полиграфските изследвания, които не се записват със звукозапис или видеозапис, не се документират надлежно, не са регламентирани по законов начин и се извършват от служители на МВР, които се позовават на непроверени факти при беседите и анализа на информацията, прави невъзможно ползването им дори като косвена улика за целите на наказателния процес и нямат никаква доказателствена стойност.



Полиграфското изследване е оперативен способ, но като доказателство трудно издържат пред съда. По-скоро се използват като психологическо въздействие, за да укажат някакъв натиск върху разпитвания. Не виждам какви последици ще има отказът на свидетеля да се "подложи" на такова изследване, щом същото не е способ на доказване според НПК. Единственото, което могат да направят, е да го "вържат" за полиграфа и да извършат т.н. "оперативна беседа", после да извикат тези, които са я провели, които евентуално да преповторят казаното от него, за да звучи по-достоверно, тъй като е абсурдно някой да бъде разпитват по реда на НПК, докато е включен към "детектор на лъжата", камо ли това да стане в съдебната фаза.

П.П. Бих искал да отбележа към автора на темата, че да откажеш полиграфско изследване е едно, а да откажеш да свидетелстваш е друго. Първо разберете какво точно ще правят с Вас, защото мен лично ме съмнява да Ви разпитват както му е реда по НПК, щом ще бъде при полиграфско изследване. Доказателствена стойност има само този разпит, който се провежда по реда на НПК, а на мен не ми е известно на практика някой досега да е извършвал такъв разпит при употребата на "детектор на лъжата". Това за мен е грубо и манипулативно и противоречи на принципите на НПК. За мен от "полиграфско изследване" можете да се откажете. От свидетелстване - можете само при предпоставките на чл. 119 НПК - на кратко - ако е някой близък Ваш кръвен роднина, съпруг или фактически съпруг, което едва ли е налице, следователно в този случай не можете.
bvoykov
Потребител
 
Мнения: 522
Регистриран на: 06 Юни 2013, 17:43

Re: Отказ от Полиграф на свидетел - досъдебно производство

Мнениеот kpts_ » 29 Яну 2021, 16:44

Както вече писах, имам предвид изготвяне на заключение по назначена съдебно-психологична експертиза с включено в нея и полифизиографско изследване. Способът на доказване е ясен - експертиза.
Ако обаче се извърши само някакъв разпит на свидетел с елементи на психологическо изследване - ясно е, че доказателствената стойност ще бъде съмнителна.
kpts_
Потребител
 
Мнения: 146
Регистриран на: 15 Авг 2014, 22:42

Re: Отказ от Полиграф на свидетел - досъдебно производство

Мнениеот ivan12345 » 29 Яну 2021, 16:56

bvoykov написа:
П.П. Бих искал да отбележа към автора на темата, че да откажеш полиграфско изследване е едно, а да откажеш да свидетелстваш е друго. Първо разберете какво точно ще правят с Вас, защото мен лично ме съмнява да Ви разпитват както му е реда по НПК, щом ще бъде при полиграфско изследване. Доказателствена стойност има само този разпит, който се провежда по реда на НПК, а на мен не ми е известно на практика някой досега да е извършвал такъв разпит при употребата на "детектор на лъжата". Това за мен е грубо и манипулативно и противоречи на принципите на НПК. За мен от "полиграфско изследване" можете да се откажете. От свидетелстване - можете само при предпоставките на чл. 119 НПК - на кратко - ако е някой близък Ваш кръвен роднина, съпруг или фактически съпруг, което едва ли е налице, следователно в този случай не можете.


Не съм отказвал да свидетелствам и няма да го направя.

Дадох показания по досъдебно производство.
Полицаят каза че ще ме викнат на очна ставка и ако трябва и дори полиграф защото имало съществени противоречия м/у нашите 2 показания (аз казвам че не помня, а потърпевшия твърди че съм бил свидител на случката)

Нямам призовка за нито едно от 2те: очна ставка или полиграф, но беше доста заплашителен полицая.

ПС: оточнения: едиствен свидетел съм, средно тежка телесна поверда.
ivan12345
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 26 Яну 2021, 16:06

Re: Отказ от Полиграф на свидетел - досъдебно производство

Мнениеот jzschrstsprstr » 29 Яну 2021, 18:45

Според мен дори едно полиграфско изследване да се "замаскира" чрез експертиза, това нищо не променя (най-много да опорочи експертизата).
jzschrstsprstr
Потребител
 
Мнения: 114
Регистриран на: 01 Мар 2011, 19:56

Re: Отказ от Полиграф на свидетел - досъдебно производство

Мнениеот ivanov_p » 29 Яну 2021, 21:06

Пак се отплеснахме по отнесени теоретични постановки. Наказателния адвокат не допуска клиента да се яви на полиграф, без значение от качеството му. Никой не го е грижа дали самото изследване е доказателство или не, обвинението дори няма да го използва в съда, но от него ще разбере къде да души. Камери, записи на разговори, снимки може да са недопустими, но уличават някой, разследващия вече знае къде е бил и какво е правил, от тук нататък ще намери начин да го докаже с допустими средства. Защитава се клиента, а не правната теория.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4329
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Отказ от Полиграф на свидетел - досъдебно производство

Мнениеот kpts_ » 31 Яну 2021, 22:49

ivanov_p написа:Пак се отплеснахме по отнесени теоретични постановки. Наказателния адвокат не допуска клиента да се яви на полиграф, без значение от качеството му...

Питащият няма наказателен адвокат. Той е просто свидетел в досъдебно. Затова и пише тук.
Явно разследващият не му вярва и иска да приключи делото, като разчита на плашене с полифизиографа.
Ако свидетелят откаже, няма как да извършат експертиза, но може да се опитат с натиск, допълнителни разпити, предупреждения и други подобни методи на границата на законното и малко отвъд нея.
kpts_
Потребител
 
Мнения: 146
Регистриран на: 15 Авг 2014, 22:42

Re: Отказ от Полиграф на свидетел - досъдебно производство

Мнениеот depresiran » 20 Фев 2021, 10:57

здравейте, свидетел лъжесвидетелства - доказвам че лъже -мога ли да изисквам да бъде разпитан с полиграф?благодаря!
depresiran
Младши потребител
 
Мнения: 60
Регистриран на: 31 Май 2017, 20:11

Re: Отказ от Полиграф на свидетел - досъдебно производство

Мнениеот kpts_ » 22 Фев 2021, 22:06

depresiran написа:здравейте, свидетел лъжесвидетелства - доказвам че лъже -мога ли да изисквам да бъде разпитан с полиграф?благодаря!

Вие може да искате, той може да не иска, съдът може да не допусне и други такива варианти.
Защо не пишете жалба в Прокуратурата, щом имате доказателства?
kpts_
Потребител
 
Мнения: 146
Регистриран на: 15 Авг 2014, 22:42


Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 29 госта


cron