начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Конкурс за младши съдии, прокурори и следователи 2021 г.

Дискусионен форум, посветен на конкурсите за магистрати


Конкурс за младши съдии, прокурори и следователи 2021 г.

Мнениеот iustitiab » 28 Яну 2021, 20:47

Здравейте, колеги! Създавам нова тема за конкурса за магистрати към тази година, тъй като вече е излязло решението на ВСС за провеждане на изпита. А и ставаме свидетели на промяната във вижданията на Съдийската колегия, която обяви конкурса само по отношение на Софийски градски съд и желае да приеме модел 4. Темата е и с цел да обменяме коментари всичко, свързано с предстоящия изпит.
Имам и въпроси относно провеждането на конкурса, защото ще ми бъде първо явяване. След като прегледах небходимите документи, въпросиите са ми следните:

1. Задължителено ли е нотариално заверено копие от трудова/служебна и/или осигурителна книжка или друг документ, удостоверяващ съответен стаж по чл. 164 от ЗСВ за длъжността и какво се има в предвид под друг документ?

2. Как се попълва въпросника във връзка с притежаваните от кандидата нравствени качества? С просто "да" или "не" или по друг начин?

3. Препоръките от юридическите среди, ако кандидатстваме на две места 4 ли трябва да бъдат общо, или може да бъдат копирани двете и за конкурсите за двете места?


Написано е, че документите се подават единствено чрез лицензиран пощенски оператор.

Благодаря Ви за отговора!
iustitiab
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 27 Яну 2021, 08:53

Re: Конкурс за младши съдии, прокурори и следователи 2021 г.

Мнениеот kmira9 » 28 Яну 2021, 22:36

Здравейте,
1 - не е задължително да представите трудова книжка, ако нямате стаж;
2 - на въпросника не са отговаря само с ,,да'' и ,,не'', има някои въпроси, които изискват малко повече;
3 - би трябвало да може, но не съм сигурна.

Успех желая на всички!
kmira9
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 28 Апр 2020, 20:07

Re: Конкурс за младши съдии, прокурори и следователи 2021 г.

Мнениеот lawchoice » 28 Яну 2021, 23:37

iustitiab написа:Здравейте, колеги! Създавам нова тема за конкурса за магистрати към тази година, тъй като вече е излязло решението на ВСС за провеждане на изпита. А и ставаме свидетели на промяната във вижданията на Съдийската колегия, която обяви конкурса само по отношение на Софийски градски съд и желае да приеме модел 4. Темата е и с цел да обменяме коментари всичко, свързано с предстоящия изпит.
Имам и въпроси относно провеждането на конкурса, защото ще ми бъде първо явяване. След като прегледах небходимите документи, въпросиите са ми следните:

1. Задължителено ли е нотариално заверено копие от трудова/служебна и/или осигурителна книжка или друг документ, удостоверяващ съответен стаж по чл. 164 от ЗСВ за длъжността и какво се има в предвид под друг документ?

2. Как се попълва въпросника във връзка с притежаваните от кандидата нравствени качества? С просто "да" или "не" или по друг начин?

3. Препоръките от юридическите среди, ако кандидатстваме на две места 4 ли трябва да бъдат общо, или може да бъдат копирани двете и за конкурсите за двете места?


Написано е, че документите се подават единствено чрез лицензиран пощенски оператор.

Благодаря Ви за отговора!


Аз също имам въпроси... Например като този - давате ли си сметка за какви позиции кандидатствате? Назначаването ви в органите на съдебната власт като магистрат не е и не може да бъде еднозначно на простото успешно изкарване на поредния изпит от следващия семестър, въз основа на подсказки от Интернет.

П.П. На сайтът на ВСС са предоставени данни за контакт. Именно чрез тях следва да получите информация от извора... Чийтовете не говорят добре - те не са добра практика при кандидатстването за подобни позиции...
"Човек може да има ум, знания, да бъде дори и гениален, но да няма характер." Ж. Лакордер
lawchoice
Потребител
 
Мнения: 892
Регистриран на: 28 Дек 2014, 22:44

Re: Конкурс за младши съдии, прокурори и следователи 2021 г.

Мнениеот iustitiab » 29 Яну 2021, 02:28

До lawchoice

Първо, направих темата, за да могат да се изказват мнения и коментари не само във връзка с кандидатстването, но и да се коментират бъдещите казуси и всичко около провеждането на изпита за магистрати.
Второ, с този груб тон Вие оставяте лошото впечатление, а не аз, след като съм написал, че съм прегледал всички документи в сайта на ВСС.
Аз със сигурност ще се обадя да ги попитам, не ми се правете на много остроумен. Но този форум е и за питане, наясно съм, че основната информация преди да си подам документите, ще я взема от ВСС. Жалко е, че не можете да разберете основната причина, поради която отворих тази тема. Исках да получа преди да попитам ВСС хора, които вече са се явявали и имат опит- говоря за кандидатите през последните години.
Второ, Вие откъде разбрахте какви знания притежавам, за да ми правите тези излишни сравнения със семестриалните изпити и магистратския конкурс?
Трето, откъде знаете и изобщо знаете ли дали съм ползвал някога материали от интернет? Явно самите Вие сте останали на нивото на семестриалните изпити, въпреки че в живота не трябва да се подценява нито един изпит, успех или урок.
Изглежда, че не е добра практика Вие да отговаряте по форуми толкова неадекватно и предубедено към всеки , как мислите?
Проблем ли Ви е, че съм поискал да попитам в правен форум предварително някаква информация, преди да го направя официално чрез сайта на ВСС, колегите?
Май Ви е трудно да различите комуникацията във форума от въпроса с използването на материали в интернет. Може би Вашата подготовка е преминала през интернет източниците и не се нуждаете никога от помощ и обсъждане, нали?
Съветвам Ви да си седнете добре на мястото и да се опитате да измерите Вашите собствени възможности.
iustitiab
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 27 Яну 2021, 08:53

Re: Конкурс за младши съдии, прокурори и следователи 2021 г.

Мнениеот lawchoice » 29 Яну 2021, 12:39

iustitiab написа:До lawchoice

Първо, направих темата, за да могат да се изказват мнения и коментари не само във връзка с кандидатстването, но и да се коментират бъдещите казуси и всичко около провеждането на изпита за магистрати.
Второ, с този груб тон Вие оставяте лошото впечатление, а не аз, след като съм написал, че съм прегледал всички документи в сайта на ВСС.
Аз със сигурност ще се обадя да ги попитам, не ми се правете на много остроумен. Но този форум е и за питане, наясно съм, че основната информация преди да си подам документите, ще я взема от ВСС. Жалко е, че не можете да разберете основната причина, поради която отворих тази тема. Исках да получа преди да попитам ВСС хора, които вече са се явявали и имат опит- говоря за кандидатите през последните години.
Второ, Вие откъде разбрахте какви знания притежавам, за да ми правите тези излишни сравнения със семестриалните изпити и магистратския конкурс?
Трето, откъде знаете и изобщо знаете ли дали съм ползвал някога материали от интернет? Явно самите Вие сте останали на нивото на семестриалните изпити, въпреки че в живота не трябва да се подценява нито един изпит, успех или урок.
Изглежда, че не е добра практика Вие да отговаряте по форуми толкова неадекватно и предубедено към всеки , как мислите?
Проблем ли Ви е, че съм поискал да попитам в правен форум предварително някаква информация, преди да го направя официално чрез сайта на ВСС, колегите?
Май Ви е трудно да различите комуникацията във форума от въпроса с използването на материали в интернет. Може би Вашата подготовка е преминала през интернет източниците и не се нуждаете никога от помощ и обсъждане, нали?
Съветвам Ви да си седнете добре на мястото и да се опитате да измерите Вашите собствени възможности.


Аз съм потребител на този форум и като такъв мога да изразя мнение по коментиран тук въпрос. Не считам, че тонът ми е бил груб. В конкретния случай, моят пост не третира по никакъв начин качеството на придобити от вас правни знания. Той е отговор на ученическият манталитет, който съзрях във вашите въпроси. Упражняването на магистратска длъжност (доколкото и при нея се произвежда краен продукт) не е едно и също с това да произвеждаш и продаваш банички. Ежедневие при него е противоборството между разностранни и често твърде противоречиви интереси. С други думи – за успешното упражняване на тази дейност освен отлични правни знания са необходими и други качества като житейска зрялост и емоционална устойчивост. Затова и аз ще си позволя да ви дам един съвет – опитайте да овладейте емоциите си! Макар и да е разбираемо, вероятно поради младата ви възраст, неовладяването на бушуващите у вас емоции (в последният ви пост) притежава страшна сила, която е способна да разруши всичко по пътя си, затова и то е противопоказно за упражняването на магистратска длъжност.
Благодаря за Вашият съвет, но той е неприложим – отдавна съм си седнал на мястото!
Толкова от мен, че ми изстина обяда

Бъдете здрав/а!
"Човек може да има ум, знания, да бъде дори и гениален, но да няма характер." Ж. Лакордер
lawchoice
Потребител
 
Мнения: 892
Регистриран на: 28 Дек 2014, 22:44

Re: Конкурс за младши съдии, прокурори и следователи 2021 г.

Мнениеот iustitiab » 29 Яну 2021, 13:17

До lawchoice
Къде го виждате този ученически манталитет, след като аз за първи път публикувам във форума тема и зададох няколко въпроса с цел да получа и почерпа информация не само от ВСС, но и от явили се с опит. Явно не сте видeли, че темата съм я направил главно заради обмяната на информация, свързана с изпита( по това, че не сте прочели добре първите редове).
Според Вас е нещо лошо да се пита и задават въпроси, свързани с изпита, така ли?
Това, че мога да си проверя дадена информация, като се свържа с ВСС, не значи, че не мога и не трябва да поискам от другиго, от кандидат, който може да изрази своето мнение по темата. Вие можете да изразите Вашето мнение, както написахте, но излиза, че другите не могат да го сторят, да направят дискусия за конкурса, защото това било ученически манталитет да правиш дискусия и да питаш няколко въпроса.
И как да не се отнасяте непристойно, след като изказвахте мнение за напълно непознат човек и ме обидихте, че съм свикнал да взимам изпити чрез интернет материали, без ме познавате как съм учил, откъде съм чел и какви резултати съм постигнал?
Отново говорите и правите изводи за "непознатото", кой как е щял да упражнява магистратската длъжност, къде видяхте емоции, след като Вие сипахте сол в така доброжелателната ми тема, която отворих за всички кандидати магистрати?
Явно Вашата емоционалност не стой никак на място. Вие можете да изразявате натоварващо мнение, а другите не могат да се защитят и да кажат своето, така ли?
Вашето не е ли детски манталитет да общувате така с непознати и да правите предварителни оценки, без да познавате в действителност мен, работата ми и начините, по които съм успявал. Явно съм Ви се сторил току-що завършил юрист, поради това, че написах,че не съм се явявал на този конкурс.
Впрочем, прегледайте си отново коментара колко пълни и кратки членове сте изпуснали, но по стремеж за заядливост сте първи. Ако така се обръщате към всеки при зададен въпрос или отворена тема, Вие ще изгоните почти всички колеги. Ако си мислите, че те питат във форума, за да разчитат само и единствено на форум в интернет, жестоко се лъжете. И как да се упражнява съдийска или прокурорска дейност я обяснявайте на някой друг. Всеки сериозен юрист знае кое е във вреда или от полза.


И Вие бъдете здрав/а и по-прецизен в изказа си!
iustitiab
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 27 Яну 2021, 08:53

Re: Конкурс за младши съдии, прокурори и следователи 2021 г.

Мнениеот bvoykov » 29 Яну 2021, 16:13

iustitiab написа: След като прегледах небходимите документи, въпросиите са ми следните:

1. Задължителено ли е нотариално заверено копие от трудова/служебна и/или осигурителна книжка или друг документ, удостоверяващ съответен стаж по чл. 164 от ЗСВ за длъжността и какво се има в предвид под друг документ?

2. Как се попълва въпросника във връзка с притежаваните от кандидата нравствени качества? С просто "да" или "не" или по друг начин?

3. Препоръките от юридическите среди, ако кандидатстваме на две места 4 ли трябва да бъдат общо, или може да бъдат копирани двете и за конкурсите за двете места?


Написано е, че документите се подават единствено чрез лицензиран пощенски оператор.

Благодаря Ви за отговора!


По първия въпрос, за младши магистрат не се иска стаж, не знам дали ще е в нещо повече, ако представите документи за такъв. Може евентуално да се третира като доказателство за професионални качества може би, за тези, които са представили документи, че са били на работа или някъде на стаж (може би и ако в CV-то са упоменали също) знам, че от ВСС отправят запитвания към работодател или съответната организация за "качествата". Това обаче мисля е за класираните и евентуално резервите, но не съм сигурен напълно, трябва да питате някого, на когото му се е случвало.
По втория - принципно аз лично не бих приел за много сериозно, ако се напише в отговора само едно просто "Да" или "Не", не че пък самите въпроси са много сериозни, предвид изявленията на тогавашните (2017 г.) членове на ВСС "Ние сме значи глупави ex lege, щом законът ни задължава да приемем такъв въпросник". Чувал съм, че може и само с "Да" или "Не", но аз лично, когато съм кандидатствал на времето, съм писал накратко 1-2 макс изречения. Има някои са се оливали в подробности, което мисля е излишно, но пък, ако им харесва да разсъждават философски, няма проблеми :D . Не си мислете обаче, че не ги четат. Чувал съм, че някакъв колега копирал от колежка отговорите, без да смени от женски в мъжки род и са му се обадили от ВСС май да ги коригира...
По третия въпрос - не знам за какви препоръки говорите. Чл. 181, ал. 4, т. 7 ЗСВ, която искаше за тези конкурси да се представят препоръки, е отменена миналата година, така че за настоящия конкурс не би трябвало да се иска. ВСС ще упоменат повече информация за това дали са необходими, след като обнародват решенията в Държавен вестник, ще качат и информация на сайта си. Аз принципно като подавах съм прилагал оригинални и/или нотариално заверени копия за всички 3 конкурса, но тогава допускаха оригиналните документи да бъдат приложени само за един конкурс, а другите комплекти даваха да са със заверка "вярно с оригинала". Тогава се подаваха на място обаче и питат всеки, ако подава за няколко конкурса, за кой конкурс са му оригиналните документи. Сега, щом става през пощите само, може и да не е така.
bvoykov
Потребител
 
Мнения: 522
Регистриран на: 06 Юни 2013, 17:43

Re: Конкурс за младши съдии, прокурори и следователи 2021 г.

Мнениеот lawchoice » 30 Яну 2021, 12:13

iustitiab написа:До lawchoice
Къде го виждате този ученически манталитет, след като аз за първи път публикувам във форума тема и зададох няколко въпроса с цел да получа и почерпа информация не само от ВСС, но и от явили се с опит. Явно не сте видeли, че темата съм я направил главно заради обмяната на информация, свързана с изпита( по това, че не сте прочели добре първите редове).
Според Вас е нещо лошо да се пита и задават въпроси, свързани с изпита, така ли?
Това, че мога да си проверя дадена информация, като се свържа с ВСС, не значи, че не мога и не трябва да поискам от другиго, от кандидат, който може да изрази своето мнение по темата. Вие можете да изразите Вашето мнение, както написахте, но излиза, че другите не могат да го сторят, да направят дискусия за конкурса, защото това било ученически манталитет да правиш дискусия и да питаш няколко въпроса.
И как да не се отнасяте непристойно, след като изказвахте мнение за напълно непознат човек и ме обидихте, че съм свикнал да взимам изпити чрез интернет материали, без ме познавате как съм учил, откъде съм чел и какви резултати съм постигнал?
Отново говорите и правите изводи за "непознатото", кой как е щял да упражнява магистратската длъжност, къде видяхте емоции, след като Вие сипахте сол в така доброжелателната ми тема, която отворих за всички кандидати магистрати?
Явно Вашата емоционалност не стой никак на място. Вие можете да изразявате натоварващо мнение, а другите не могат да се защитят и да кажат своето, така ли?
Вашето не е ли детски манталитет да общувате така с непознати и да правите предварителни оценки, без да познавате в действителност мен, работата ми и начините, по които съм успявал. Явно съм Ви се сторил току-що завършил юрист, поради това, че написах,че не съм се явявал на този конкурс.
Впрочем, прегледайте си отново коментара колко пълни и кратки членове сте изпуснали, но по стремеж за заядливост сте първи. Ако така се обръщате към всеки при зададен въпрос или отворена тема, Вие ще изгоните почти всички колеги. Ако си мислите, че те питат във форума, за да разчитат само и единствено на форум в интернет, жестоко се лъжете. И как да се упражнява съдийска или прокурорска дейност я обяснявайте на някой друг. Всеки сериозен юрист знае кое е във вреда или от полза.


И Вие бъдете здрав/а и по-прецизен в изказа си!


Морето винаги е до колене за този, който гледа от брега...
"Човек може да има ум, знания, да бъде дори и гениален, но да няма характер." Ж. Лакордер
lawchoice
Потребител
 
Мнения: 892
Регистриран на: 28 Дек 2014, 22:44

Re: Конкурс за младши съдии, прокурори и следователи 2021 г.

Мнениеот raya_nik » 11 Фев 2021, 18:50

Интересно кога ли ще се провеждат изпитите- април или пак лятото... И с изискването за провеждане на изпити до 2ч. няма как да ги организират преди лятото, май...
raya_nik
Нов потребител
 
Мнения: 4
Регистриран на: 09 Фев 2017, 09:59

Re: Конкурс за младши съдии, прокурори и следователи 2021 г.

Мнениеот coollander » 03 Мар 2021, 13:29

Здравейте на всички,

Моля да ме извините за това, че постът ми не съответства на заглавието на темата, но се надявам, че имате представа. Дали тази година, предвид пандемията, се очаква да обявят конкурси за съдебни помощници в СРС и СГС?
coollander
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 08 Май 2020, 14:11

Re: Конкурс за младши съдии, прокурори и следователи 2021 г.

Мнениеот durdanova » 09 Мар 2021, 15:10

raya_nik написа:Интересно кога ли ще се провеждат изпитите- април или пак лятото... И с изискването за провеждане на изпити до 2ч. няма как да ги организират преди лятото, май...


Днес на заседанието на СК на ВСС избраха дата за писмената част на изпита за младши съдии - 10.04.2021г, утре е заседанието и на ПК на ВСС, но по всяка вероятност и тя ще е през април.

ПС: към момента все още не е качено като съобщение на сайта на ВСС
durdanova
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 15 Фев 2018, 15:21

Re: Конкурс за младши съдии, прокурори и следователи 2021 г.

Мнениеот amicus » 14 Мар 2021, 11:46

Здравейте, колеги,
Някой, който се е явявал вече на тези конкурси, може ли да сподели дали е позволено на писмения изпит да се използва нормативна уредба за теста по Право на ЕС и права на човека? Съдейки от посоченото в Наредбата (чл. 17, ал. 3) излиза, че е позволено, но все пак може ли някой да потвърди дали се отнася не само до решаването на казуса, но и за теста?
amicus
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 14 Мар 2021, 11:37

Re: Конкурс за младши съдии, прокурори и следователи 2021 г.

Мнениеот haronsmile » 21 Мар 2021, 14:55

Да, писмените изпити за младши прокурори и младши следователи са определени съответно за 17/04 и 24/04.
Не ми се вярва да се проведат на тези дати.
haronsmile
Младши потребител
 
Мнения: 11
Регистриран на: 03 Фев 2021, 20:42

Re: Конкурс за младши съдии, прокурори и следователи 2021 г.

Мнениеот haronsmile » 25 Мар 2021, 08:11

Все пак ги обявиха, може да видите в сайта.
haronsmile
Младши потребител
 
Мнения: 11
Регистриран на: 03 Фев 2021, 20:42

Re: Конкурс за младши съдии, прокурори и следователи 2021 г.

Мнениеот dantold » 25 Мар 2021, 10:54

Има време до обявените дати. Възможно е все пак предвид Covid ситуацията, да ги отложат. Но ще видим :)
dantold
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 25 Мар 2021, 10:52

Re: Конкурс за младши съдии, прокурори и следователи 2021 г.

Мнениеот mukimuki » 29 Мар 2021, 20:36

Привет, колеги!

Откъде се подготвяте за теста по ПЕС?
mukimuki
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 29 Мар 2021, 20:32

Re: Конкурс за младши съдии, прокурори и следователи 2021 г.

Мнениеот lawchoice » 29 Мар 2021, 22:12

mukimuki написа:Привет, колеги!

Откъде се подготвяте за теста по ПЕС?


https://www.youtube.com/watch?v=ycXERjICpt4
"Човек може да има ум, знания, да бъде дори и гениален, но да няма характер." Ж. Лакордер
lawchoice
Потребител
 
Мнения: 892
Регистриран на: 28 Дек 2014, 22:44

Re: Конкурс за младши съдии, прокурори и следователи 2021 г.

Мнениеот durdanova » 30 Мар 2021, 09:08

mukimuki написа:Привет, колеги!

Откъде се подготвяте за теста по ПЕС?


Право на ЕС, Жасмин Попова
durdanova
Младши потребител
 
Мнения: 10
Регистриран на: 15 Фев 2018, 15:21

Re: Конкурс за младши съдии, прокурори и следователи 2021 г.

Мнениеот kmira9 » 02 Апр 2021, 12:12

А от къде четете по правата на човека?
kmira9
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 28 Апр 2020, 20:07

Re: Конкурс за младши съдии, прокурори и следователи 2021 г.

Мнениеот lawchoice » 02 Апр 2021, 22:10

kmira9 написа:А от къде четете по правата на човека?

Сега ли се сетихте да четете? Според мен, редно би било да проявите поне малко уважение към позициите, за които евентуално ще кандидатствате...

П.П. Не ми пука, че вероятно ще бъда възприет като хейтър в тази тема. За мен друго е важно - изясняването на мотивацията и формирането на адекватна самооценка у кандитатите за обявените свободни бройки... Хубаво е да се залага на младите, ама правораздаването е отговорна дейност и там не бива да има място за сантименти...
"Човек може да има ум, знания, да бъде дори и гениален, но да няма характер." Ж. Лакордер
lawchoice
Потребител
 
Мнения: 892
Регистриран на: 28 Дек 2014, 22:44

Следваща

Назад към Конкурси, изпити


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 16 госта


cron