начало
Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса Кадровиците не отстраниха от длъжност Константин Сулев, изслушаха прокурорите по делото срещу Нотариуса

При неиздадена фактура налице ли е неоснователно обогатяване

Виртуална приемна - кажете това, което мислите, за това, което искате!
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


При неиздадена фактура налице ли е неоснователно обогатяване

Мнениеот shekila » 13 Яну 2021, 17:51

ДаматаПре 2019г. се запознах с една българка, която живее в Италия. Като познати и споделих, че имам намерение да разширя бизнеса си извън България, но не познавам, човек на който да се доверя, не познавам чуждия пазар, нито правните изисквания. Тя прояви интерес и каза, че ще помогне. После замина. Подписах и пълномощно да ме представлява пред физ. и юридически лица в Италия с цел проучване на пазара и правните изисквания. Писахме си по мейл, че е уредил среща с няколко бизнесмена. После получих проформа, че и дължа 2400 лева, за консултантската и дейност. За мен беше абсурд, защото нямахме нито подписан консултантски договор, нито изготвени консултантски доклади, проспект и пр. Тя обеща, че ще ми изпрати ' всичко', когато платя. Счетоводителката ми преведе парите, но не получих, нито фактура, нито консултация. Сега приключвам годината и ми трябва фактура. Писах и, при коего тя ми отговори, че след като нямаме договор не можела да ми издаде фактура. Мисля да я съдя за неоснователно обогатяване, защото е получила пари без правно основание, имам ли шанс? А дали не е налице и измама по НК?
Предварително благодаря за коментарите!
shekila
Младши потребител
 
Мнения: 72
Регистриран на: 05 Окт 2006, 13:24

Re: При неиздадена фактура налице ли е неоснователно обогатя

Мнениеот ivanov_p » 13 Яну 2021, 20:51

Издадена ви е про-форма фактура според която трябва да платите 2400 лв. за консултантска услуга, вие сте платили. Правното основание за плащането е предоставяне на консултантска услуга. Може да искате връщането на парите, липсва насрещна престация, но тя е договорена, иначе нямаше да платите, и затова не е налице неоснователно обогатяване.
Последна промяна ivanov_p на 13 Яну 2021, 21:41, променена общо 1 път
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4326
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: При неиздадена фактура налице ли е неоснователно обогатя

Мнениеот propensity » 13 Яну 2021, 20:53

shekila написа:Мисля да я съдя за неоснователно обогатяване, защото е получила пари без правно основание, имам ли шанс?


Никакъв.
propensity
Потребител
 
Мнения: 448
Регистриран на: 04 Сеп 2018, 00:00
Местоположение: Аркутянски РС

Re: При неиздадена фактура налице ли е неоснователно обогатя

Мнениеот ivan_lawyer » 13 Яну 2021, 23:15

През наказателна процедура - все пак са много парите, това ще изясни донякъде какво и дали има лъжа.

После - задължително през съдебен ред - гражданска процедура, като се прикачат и дадените пред прокурора обяснения - независимо дали изобщо ще я питат или не - все нещо ще се е насъбрало.

Неоснователното обогатяване ще се парира от отсрещната страна с тезата за договорна връзка - това не е притеснително, но и по договорната връзка има неизпълнение, така че - с две думи - трябва да заведете обикновено дело и - нека тя да възразява, тогава - нека да докаже тя - че има договор, малко е трудно за нея.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: При неиздадена фактура налице ли е неоснователно обогатя

Мнениеот jhoro » 16 Яну 2021, 17:56

Здравейте!
Гледам - писали сте, да кажа и аз, какво виждам.
Фактологията:
- страна А (автора) твърди, че има договор(ка) за пратена услуга. Страна Б (нищо общо с „бандит“) нищи не казва. Просто, страна „Б“ не е представена!
- осъществен е банков превод. Наличието му е лесно доказуемо (банкови извлечения), но основанието е неизвестно.
- има „проформа фактура“, но връзката между нея и плащането трябва да се докаже.

Като цяло - претенцията за „неоснователно обогатяване“ е хипотетична, но за недекларирани доходи - много по-реална.
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58


Назад към Общи дискусии


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 17 госта


cron