начало
Прокуратурата е осъдена да плати 20 000 лева на бившата съдийка Румяна Ченалова Прокуратурата е осъдена да плати 20 000 лева на бившата съдийка Румяна Ченалова

Трудов договор по чл. 114 КТ

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Трудов договор по чл. 114 КТ

Мнениеот boji_dara » 25 Ное 2020, 22:19

Здравейте,

Имам проблем с решаването на следния казус:

Желязко Колев е бил студент в Юридически факултет на Софийския университет. Тъй като бил в материално затруднение, той си намерил товаро-разтоварна работа на Сточна гара, която можел да извършва по 2 часа на ден два-три пъти седмично. Началникът на гарата му предложил да сключат трудов договор по чл. 114 КТ. Колев обаче не бил наясно какви са особеностите на този договор и ще може ли едновременно с работата си по него да изпълнява и учебните си задължения.

ВЪПРОСИ:
1. Какви са особеностите на трудовия договор по чл. 114 КТ ?
2. Как се отчита трудът на работниците и служителите по такъв договор?
Има ли значение за работата по трудов договор чл. 114 КТ обстоятелството, че Колев е студент в редовна форма на обучение ?

Благодаря предварително за помощта и отделеното време!
boji_dara
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 25 Ное 2020, 22:09

Re: Трудов договор по чл. 114 КТ

Мнениеот nikodim77 » 25 Ное 2020, 23:23

Колега!
Представила сте целият казус ведно с въпросите към него. Но не сте пояснил при кой/и/ въпрос/и/ имате затруднения. А да разчитате казусът да Ви се разреши на готово, считам, че не е коректно освен към преподавателите и дисциплината, която изучавате, то и най-вече към самата Вас! В правото (икономиката и счетоводството) се иска труд - четене и много постоянство.
Посочете къде виждате трудности и заедно бихме могли да достигнем до отговор…, нали? :roll: :wink:
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1184
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: Трудов договор по чл. 114 КТ

Мнениеот jhoro » 26 Ное 2020, 15:38

nikodim77 написа:Колега!
Представила сте целият казус ведно с въпросите към него. Но не сте пояснил при кой/и/ въпрос/и/ имате затруднения. А да разчитате казусът да Ви се разреши на готово, считам, че не е коректно освен към преподавателите и дисциплината, която изучавате, то и най-вече към самата Вас! В правото (икономиката и счетоводството) се иска труд - четене и много постоянство.
Посочете къде виждате трудности и заедно бихме могли да достигнем до отговор…, нали? :roll: :wink:

Съгласен, с една добавка! Освен „труд - четене и много постоянство“ се иска най-вече МИСЛЕНЕ!
Защото и Сизиф много се е трудил, ама не е мислил!

Пп. Защо използваш обръщението „Колега“ към бъдещ (несигурно събитие) юрист и настоящ студент?
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Трудов договор по чл. 114 КТ

Мнениеот nikodim77 » 26 Ное 2020, 22:30

Жоро! Какво не разбра от моите молитви и кандърми към теб, да не пишеш след мен несмислени „монолози”?!?!? Какво не разбра бе човек??? Айде да е по темата и да е смислено разбирам и винаги бих те подкрепил…! Но ти пак ръсиш глупости, както и в други теми, в които не намирах сили и време да те апострофирам, но тази вечер ще го сторя!
Искал ли съм твоето съгласие, че да ми пишеш – „Съгласен…”?! А добавката ти предизвика такъв смях у мен, че щях да се задавя с айран! Именно ти си, този който чете (видимо е – адмирирам го), но не осмисля прочетеното както къде и как да го приложи, което всъщност е основният ти проблем по отношение на участието ти по темите в този форум.
Правиш съпоставка с героят на древногръцките митове и легенди – Сезиф, за когото твърдиш, че не мислел…? Не знам какво си чел и колко, но този хитрец е пращял от ум! Сигурен съм, че към днешна дата, ако той беше на твое място щеше да дава изключително смислени, адекватни и точни отговори по поставените теми!!!
Защо използвам обръщението „Колега“, ме питаш, или ми държиш сметка как и към кого да се обръщам?!?
Постът на питащата презумира същата да е студент. Дали е по „Право” или друга икономическо-счетоводна дисциплина не мога да знам, но презумпцията за това, че е студент ми позволи да я нарека „колега”! Нима забрави, че и аз на този ми житейски етап съм такъв. За това и не се обръщам към останалите съфорумци, за които знам, че са юристи с обръщението – „Колега”, защото има да уча още 3 семестъра, да премина през държавни изпити и чак тогава с половин уста мога да се отъждествя с юристите като техен колега. Половин уста, защото следва юрид. правоспособност и много, много предстоящ опит… осъществяване на последно изброените би могло да ме нареди до изричането на думата „колега” с цяла уста…!
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1184
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: Трудов договор по чл. 114 КТ

Мнениеот jhoro » 26 Ное 2020, 23:45

nikodim77 написа:Жоро! ... щях да се задавя с айран! !

Олеле ...
Извинявай, за потенциалния "битов инцидент"!

А за другото - не се хаби, да пишеш толкова дълги постове. Няма да променя нито начина си на мислене, нито на писане!
"Разрешете да остана!" беше в казармата. Това тук е форум - не казарма.
Приятна вечер и внимателно с напитките. Имаш още 3 семестъра и много други неща в бъдещето.
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Трудов договор по чл. 114 КТ

Мнениеот jhoro » 26 Ное 2020, 23:48

Пп. Щях да забравя
Към автора - обърнахте ли внимание, че въпросния член 144 от КТ, е от "Раздел IX. Допълнителен труд по трудов договор"?
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Bing [Bot] и 9 госта


cron