начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Oбжалване на фиш за неизползване на колан

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Oбжалване на фиш за неизползване на колан

Мнениеот tarator » 24 Сеп 2020, 17:07

Здравейте,

Преди 2 дни се возих в кола за споделено пътуване и на магистралата преди София ни спряха от КАТ.
Аз пътувах на задната седалка и полицая ми написа фиш за неизползване на колан в МПС в движение. Аз имах моите възражения, но понеже полицая стана леко агресивен и не исках да се вкарвам в спор, подписах фиша и продължихме. Фиша е написан така, че излиза, че съм едновременно водач и пътник :?:
Също така на фиша пише, че не мога да го обжалвам. Досега не съм получавал фиш (със "златен" контролен талон съм :oops:) и ми е странно как санкция не може да се обжалва. :shock:

Линк към фиша:

https://images.guru/i/QZMkd
tarator
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 24 Сеп 2020, 15:59

Re: Oбжалване на фиш за неизползване на колан

Мнениеот jhoro » 24 Сеп 2020, 21:10

Няма нищо странно! Вие сте се возили в автомобил, който има колани. Не сте си поставили - макар, че е задължително. Да, ако не знаете (а уж сте със „златен" контролен талон) - коланите са задължителни за всички места.
Преди време глобяваха само водача, но заради случаи като Вашия - глобяват конкретния извършител.

Относно обжалването - защо сте подписали фиша???
Отказвате, пишат ви АУАН, следва НП и си обжалвате.
Само дето - и сумата по постановлението ще е по-голяма, и разноските по обжалването ще платите допълнително.
Иначе сте прав за необжалваемостта.
Чл. 189. (13) (Отм. - ДВ, бр. 43 от 2002 г., в сила от 26.04.2002 г., нова - ДВ, бр. 51 от 2007 г., предишна ал. 5, доп. - ДВ, бр. 10 от 2011 г., обявена за противоконституционна с РКС № 1 от 2012 г. - ДВ, бр. 20 от 2012 г.) Не подлежат на обжалване наказателни постановления и електронни фишове, с които е наложена глоба до 50 лв. включително.


Пп. Никъде не пише, че сте „едновременно водач и пътник“! По отношение коланите - задължението е за всички!
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Oбжалване на фиш за неизползване на колан

Мнениеот doondie » 24 Сеп 2020, 21:29

Хванал си се на въдицата, общо взето. Не знам в какво се изразява "леко агресивен," но това е просто театър, за да те подведат да подпишеш, тъй като нямат интерес да ти пишат акт. Такава е схемата просто - на всяка цена да подпишеш - и само в краен случай ти пишат акт, освен ако нарушението е безумно, понеже тогава после ще можеш да обжалваш глобата, която почти сигурно ще получиш с наказателно постановление. С подписания фиш обаче глобата е бетонирана. Оттам насетне се почва репресията за събиране на сумата. Моята препоръка е да продължиш напред, тъй като няма какво да направиш. Запълнил си им бройката за деня и това е.

За да можеше да обжалваш, не е трябвало да подписваш, за да ти напишат акт. Много ми е любопитно как те е видял, че на задната седалка не си носел колан. Дори така да е било, има ли снимка, с която той да го докаже? Колко още полицаи уж са те видели? И ако са те видели, след като сте спрели, какво доказателство имат, че не си го разкопчал след спирането? Те провериха ли дали автомобилът реално е имал колани на задната седалка?

А хората, които са пътували с теб, познаваш ли ги? Имаш ли някакви техни координати? Ако да, тогава има минимален шанс чрез тях да докажеш, че не си бил съгласен, но полицаите са те принудили с поведението си да подпишеш фиша. Това е по-скоро в кръга на научната фантастика обаче, понеже самостоятелно мислещите съдии са рядкост в страната като цяло, не просто в отделните съдилища, и шансът да се паднеш на един или трима от масата роботизирани преписвачи е огромен.

Относно евентуалната грешка, която поради заличаването не можем да видим, че са те отбелязали като водач, то това не е чак толкова съществен порок, за да обосновава незаконосъобразност... още повече че си се съгласил с всичко, т.е. не си имал никакви възражения, подписвайки фиша.
'The best way to predict the future is to invent it!'
Аватар
doondie
Потребител
 
Мнения: 529
Регистриран на: 29 Юли 2017, 17:29
Местоположение: Плевен

Re: Oбжалване на фиш за неизползване на колан

Мнениеот jhoro » 25 Сеп 2020, 11:27

doondie - струва ми се, че правиш „свободни съчинения“! Няма лошо, ама ... не помагат!
Автора да отива да плаща и за друг път - да има „обица на ухото“!
Сам казваш
doondie написа:С подписания фиш обаче глобата е бетонирана.
За да можеше да обжалваш, не е трябвало да подписваш, за да ти напишат акт.

Прочел, съгласил се и подписал! Дата, подпис и печат!
doondie написа:Оттам насетне се почва репресията за събиране на сумата. Моята препоръка е да продължиш напред, тъй като няма какво да направиш. Запълнил си им бройката за деня и това е.

Това изобщо не е сигурно! Самия аз имам един подобен фиш (за светлини) от преди ... 11 години! Минал е през КАТ, НАП и си „виси“ при ПИ! И вече е „дал фира“!
doondie написа:Много ми е любопитно как те е видял, че на задната седалка не си носел колан. Дори така да е било, има ли снимка, с която той да го докаже? Колко още полицаи уж са те видели? И ако са те видели, след като сте спрели, какво доказателство имат, че не си го разкопчал след спирането? Те провериха ли дали автомобилът реално е имал колани на задната седалка?

Тук вече са хипотези:
- как е видял? С очи - погледнал е през стъклото.
- защо е нужна снимка? Питащия се е съгласил с констатацията!
- колко полицаи са видели? Необходимо ли е половин РПУ да присъства?
- разкопчал след спирането ... В САЩ инструкциите са - „Когато ви спре пътна полиция - не правете нищо, особено - резки движения. Водача поставя ръцете на волана, пътниците не мърдат, всички чакат указания от полицая.“
- дали автомобилът реално има колани на задната седалка? Всички съвременни автомобили имат. MPV (минивановете) имат даже на третия ред седалки. Даже въведоха същото изискване за автобусите!
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Oбжалване на фиш за неизползване на колан

Мнениеот tarator » 25 Сеп 2020, 13:13

jhoro написа:doondie - струва ми се, че правиш „свободни съчинения“! Няма лошо, ама ... не помагат!
Автора да отива да плаща и за друг път - да има „обица на ухото“!
Сам казваш
doondie написа:С подписания фиш обаче глобата е бетонирана.
За да можеше да обжалваш, не е трябвало да подписваш, за да ти напишат акт.

Прочел, съгласил се и подписал! Дата, подпис и печат!
doondie написа:Оттам насетне се почва репресията за събиране на сумата. Моята препоръка е да продължиш напред, тъй като няма какво да направиш. Запълнил си им бройката за деня и това е.

Това изобщо не е сигурно! Самия аз имам един подобен фиш (за светлини) от преди ... 11 години! Минал е през КАТ, НАП и си „виси“ при ПИ! И вече е „дал фира“!
doondie написа:Много ми е любопитно как те е видял, че на задната седалка не си носел колан. Дори така да е било, има ли снимка, с която той да го докаже? Колко още полицаи уж са те видели? И ако са те видели, след като сте спрели, какво доказателство имат, че не си го разкопчал след спирането? Те провериха ли дали автомобилът реално е имал колани на задната седалка?

Тук вече са хипотези:
- как е видял? С очи - погледнал е през стъклото.
- защо е нужна снимка? Питащия се е съгласил с констатацията!
- колко полицаи са видели? Необходимо ли е половин РПУ да присъства?
- разкопчал след спирането ... В САЩ инструкциите са - „Когато ви спре пътна полиция - не правете нищо, особено - резки движения. Водача поставя ръцете на волана, пътниците не мърдат, всички чакат указания от полицая.“
- дали автомобилът реално има колани на задната седалка? Всички съвременни автомобили имат. MPV (минивановете) имат даже на третия ред седалки. Даже въведоха същото изискване за автобусите!



Jhoro, звучите все едно 50-те лева при вас ще отидат.. Питах нормално, а вие ми скачате.

Колан използвах, просто при спирането го свалих и полицая почна да ми се заяжда, нямах лична карта, защото ми беше изтекла и отнета от паспортната служба. Носех международен паспорт и квитанция от паспортната службата за платена такса, че съм пуснал нова лична карта за издаване. Ако не бях подписал, имах чувството, че шанса да пренощувам в някое районно е доста голям. Подписах и продължихме по пътя си.

След допълнително ровене из интернет, намерих тази статия написана от юрист.

https://lexprobono.com/bg/1350-globiha- ... obzhalvam/

Изглежда мога да откажа заплащането на фиша и те нямат право да ми съставят АУАН с по-голяма глоба, нито да изискват от мен изплащане на обжалването.

Съдът може да потвърди, измени или отмени наложеното наказание. Евентуална замяна не може да бъде за по-тежко наказание. Такси по тези дела от страна на жалбоподателя не се заплащат, а явяването в съдебни заседания не е задължително. Имайки предвид широкия кръг от основания за отмяна пък, в практиката нерядко има случаи на дела, при които съдът намира основание за отмяна на наказанието, за което жалбоподателят дори не предполага, че е налице. Така че от атакуване на електронен фиш или наказателно постановление вие всъщност нищо не можете да загубите, но можете да спечелите!
tarator
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 24 Сеп 2020, 15:59

Re: Oбжалване на фиш за неизползване на колан

Мнениеот doondie » 25 Сеп 2020, 16:40

jhoro написа:doondie - струва ми се, че правиш „свободни съчинения“! Няма лошо, ама ... не помагат!
Автора да отива да плаща и за друг път - да има „обица на ухото“!
Казал съм му точно това - да пие една студена вода and to move on. В същото време съм му обяснил каква е схемата на катаджиите и къде му е грешката, защо не може да обжалва и при какви условия щеше да е възможно. Дал съм му и вариант за реакция, но за нея шансовете са минимални, тъй като зависят от множество фактори.

Ако държиш на свободни съчинения, ето ти едно:
jhoro написа:Само дето - и сумата по постановлението ще е по-голяма, и разноските по обжалването ще платите допълнително.
В конкретния случай глобата е фиксирана - 50 лв, така че няма абсолютно никакво значение за размера ѝ от това как ще е наложена - дали с фиш, дали с НП. Относно разноските за обжалване на НП - не се заплаща ДТ, нито човек е длъжен да се представлява от адвокат. Да, КАТ биха могли да изпратят юрисконсулт, както и може да се наложи извършване на експертизи, но може и да не се случи. Това не означава, че човек не бива да си търси правата. Разбира се, всеки си преценява дали е готов да загуби. Това за мен е част от репресията - със страх от допълнителни разходи да те принудят да не обжалваш.

jhoro написа:
doondie написа:Оттам насетне се почва репресията за събиране на сумата. Моята препоръка е да продължиш напред, тъй като няма какво да направиш. Запълнил си им бройката за деня и това е.

Това изобщо не е сигурно! Самия аз имам един подобен фиш (за светлини) от преди ... 11 години! Минал е през КАТ, НАП и си „виси“ при ПИ! И вече е „дал фира“!
Кое по-точно не е сигурно? Че при следваща "рутинна проверка" няма да му вземат книжката, докато не плати? Че не може да си смени книжката, докато не плати? Че НАП няма да го търсят, ако не плати? Че на границата няма да го пуснат, ако не плати? Че не може да иска определени документи, ако има задължения към държавата? За мен всичко това е сигурно възможно. Друг е въпросът дали ще се случи.

jhoro написа:Тук вече са хипотези:
- как е видял? С очи - погледнал е през стъклото.
- защо е нужна снимка? Питащия се е съгласил с констатацията!
- колко полицаи са видели? Необходимо ли е половин РПУ да присъства?
- разкопчал след спирането ... В САЩ инструкциите са - „Когато ви спре пътна полиция - не правете нищо, особено - резки движения. Водача поставя ръцете на волана, пътниците не мърдат, всички чакат указания от полицая.“
- дали автомобилът реално има колани на задната седалка? Всички съвременни автомобили имат. MPV (минивановете) имат даже на третия ред седалки. Даже въведоха същото изискване за автобусите!
Въпросът е дали е видял в движение и изобщо имал ли е видимост към колана на седящия на задната седалка.
Снимка е нужна за доказателство, иначе е думата на полицая срещу думата на обвинения. Това, че се е съгласил, е отделен въпрос. Тук хипотезата е, ако не беше подписал.
Да, необходимо е повече от един очевидец, макар и измислен, както обикновено правят, за да мине глобата при обжалване.
В САЩ може и да има, но в България не съм чул да има.
Не ме интересуват другите автомобили, а конкретният. For all you know, може и да са му повредени или премахнати.

П.С. @tarator Не си отговорил на въпросите ми, затова няма смисъл да коментирам повече.
'The best way to predict the future is to invent it!'
Аватар
doondie
Потребител
 
Мнения: 529
Регистриран на: 29 Юли 2017, 17:29
Местоположение: Плевен

Re: Oбжалване на фиш за неизползване на колан

Мнениеот jhoro » 25 Сеп 2020, 17:03

tarator написа:Jhoro, звучите все едно 50-те лева при вас ще отидат.. Питах нормално, а вие ми скачате.
Колан използвах, просто при спирането го свалих и полицая почна да ми се заяжда, нямах лична карта, защото ми беше изтекла и отнета от паспортната служба. Носех международен паспорт и квитанция от паспортната службата за платена такса, че съм пуснал нова лична карта за издаване. Ако не бях подписал, имах чувството, че шанса да пренощувам в някое районно е доста голям. Подписах и продължихме по пътя си.
След допълнително ровене из интернет, намерих тази статия написана от юрист.
https://lexprobono.com/bg/1350-globiha- ... obzhalvam/
Изглежда мога да откажа заплащането на фиша и те нямат право да ми съставят АУАН с по-голяма глоба, нито да изискват от мен изплащане на обжалването.

Чак пък „скачане“? Просто Ви казах директно, че сам сте си отрекли правата - подписвайки фиша!
Относно свалянето (откопчаването) на колана - защо сте го направили? Искахте да слезете ли?
Нямали сте ЛК, но пък носите друг ID - няма проблем.
„Преспиване в районното“ - много филми гледате!
Може да откажете да подпишете фиша - сега не може да откажете плащането! АУАН е само констативен документ - с него не се определят глоби. Санкции (глоби и др.) се налагат с последващо НП.

doondie написа:Не ме интересуват другите автомобили, а конкретният. For all you know, може и да са му повредени или премахнати.

За коланите на конкретния автомобил (и не само) - виж Наредба № Н-32.
Липсата или наличие на повредени предпазни колани, е основание за не-преминаване на Годишен технически Преглед!
Тоест - тогава ще „изгори“ и собственика/водача на автомобила!
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 24 госта


cron