начало
ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС

Прехвърляне на дял от имот, след развод

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Прехвърляне на дял от имот, след развод

Мнениеот trantor » 15 Сеп 2020, 19:17

Здравейте!
Със съпругата си и малката си дъщеря /на 10г/ живеем във Финландия!
Развеждаме се, чрез финландската система за развод, която не може да решава имуществени претенции в друга държава.
Детето ще остане при майката.
В България имаме още една дъщеря на 24 г.
Имаме и апартамент, който е взет с ипотечен кредит и все още се изплаща.
Съпругата ми се отказва от правата върху апартамента и иска да ми го прехвърли целият.
Всъщност той е взет на мое име, през моята банка и само аз съм го изплащал./ако има някакво значение/
Двамата заедно в България, за достатъчно дълго време, едва ли ще се съберем, за да може да го прехвърлим заедно!
Тя отказва да се занимава и ангажира, но може да подпише всички документи, които са необходими.
За мен най-удачното решение е да се изготви пълномощно в посолството в Хелзинки, но не съм сигурен , как точно и какви точно още документи трябват.
И след като живеем с постоянна адресна регистрация във Финландия, от Бг дали ще и искат някакви платени осигуровки и тн. Понеже видях някакви подобни декларации, които може да са нужни.
Съпругата ми е с непостоянен характер и държа документите да бъдат изготвени така, че при бъдеща промяна на мнението, да нямам проблеми!
trantor
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 15 Сеп 2020, 19:02

Re: Прехвърляне на дял от имот, след развод

Мнениеот jhoro » 15 Сеп 2020, 20:58

Здравейте!
Няколко разсъждения - без претенции за изчерпателност!
trantor написа:Имаме и апартамент, който е взет с ипотечен кредит и все още се изплаща.
Съпругата ми се отказва от правата върху апартамента и иска да ми го прехвърли целият.
Всъщност той е взет на мое име, през моята банка и само аз съм го изплащал./ако има някакво значение/

За този имот има опция, да остане само на Ваше име, но трябва доказване на принос! Предполагам, че сте в режим на „съпружеска имуществена общност“ (СИО).
trantor написа:За мен най-удачното решение е да се изготви пълномощно в посолството в Хелзинки, но не съм сигурен , как точно и какви точно още документи трябват.
И след като живеем с постоянна адресна регистрация във Финландия, от Бг дали ще и искат някакви платени осигуровки и тн. Понеже видях някакви подобни декларации, които може да са нужни.

Казвате „пълномощно“, но според мен няма как - хем да сте пълномощник, хем да сте заинтересована страна!
Чл. 38. Представителят не може да договаря от името на представлявания нито лично със себе си, нито с друго лице, което той също представлява, освен ако представляваният е дал съгласието си за това.
ЗЗД

Затова е добре, пълномощника да е трето лице.

Декларациите, да които питате са:
    - Декларация по чл. 264, ал. 1 от ДОПК (Декларация за липса на задължения)
    - Декларация по чл. 25 от Закона за нотариусите и нотариалната дейност. Декларира се гражданство и гражданско състояние – дали сте в брак или не, дали сте разведен/разведена или вдовец/вдовица, дали имате предишни бракове ...
    - Декларация по чл. 42, ал. 2, т.2 от Закона за мерките срещу изпиране на пари.
Принципно се подават и:
    - Декларация по чл. 59, ал. 1, т.3 от Закона за мерките срещу изпиране на пари - от юридически лица и
    - Декларация по чл. 66, ал. 2 от ЗМИП - за произхода на парите, от купувачи.
но те не Ви засягат.
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Прехвърляне на дял от имот, след развод

Мнениеот propensity » 16 Сеп 2020, 12:26

:lol:
Поредният ШИТ от бай гочо хигиенистката.
propensity
Потребител
 
Мнения: 448
Регистриран на: 04 Сеп 2018, 00:00
Местоположение: Аркутянски РС

Re: Прехвърляне на дял от имот, след развод

Мнениеот trantor » 17 Сеп 2020, 18:42

За този имот има опция, да остане само на Ваше име, но трябва доказване на принос! Предполагам, че сте в режим на „съпружеска имуществена общност“ (СИО).

Здравейте!
Как се доказва принос?
Банкови извлечения?

Чл. 38. Представителят не може да договаря от името на представлявания нито лично със себе си, нито с друго лице, което той също представлява, освен ако представляваният е дал съгласието си за това.
ЗЗД

Може ли да се направи такова пълномощно на лице, без негово присъствие?
Да го изготви тук във Финландия и да му го изпрати?!

Предполагам ще ми трябва решение за развод в оригинал, преведено на български и с легализация на решението и на преводача?!
trantor
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 15 Сеп 2020, 19:02

Re: Прехвърляне на дял от имот, след развод

Мнениеот jhoro » 17 Сеп 2020, 21:21

trantor написа:Здравейте!
Как се доказва принос? Банкови извлечения?

Когато казах „трябва“, пропуснал съм да уточня - при оспорване от другата страна.

trantor написа:Може ли да се направи такова пълномощно на лице, без негово присъствие?
Да го изготви тук във Финландия и да му го изпрати?!
Предполагам ще ми трябва решение за развод в оригинал, преведено на български и с легализация на решението и на преводача?!

Да - може! При упълномощаването - като акт на едностранно волеизявление - не е необходимо присъствието на пълномощника (упълномощения).
Относно прехвърлянето на собствеността - решението за развод не е необходимо (нито оригинал, нито легализиран превод). Не се говори за делба на СИО. Оформя се като дарение и готово.
Ако изобщо ... съпругата е вписана като собственик, на част от жилището.
Детайлите (и специфичните подробности) ще Ви каже всеки нотариус.
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Прехвърляне на дял от имот, след развод

Мнениеот trantor » 18 Сеп 2020, 19:55

Благодаря за отговорите!
Значи, до колкото разбрах, трябва да направя следното:
Съпругата ми прави на някое доверено лице пълномощно за прехвърляне, като дарение.
За самото пълномощно ще ни консултира самият нотариус.
Правилно ли съм разбрал?
Имам, обаче, още няколко въпроса.
Трябва ли вече да съм разведен и да удостоверя това с документ?
Трябва ли съпругата ми да си плати/всъщност аз/ всички здравни осугуровки, при положение, че вече не живее и не работи в България / все още няма финландско гражданство, само постоянна адресна регистрация/?
Тя е и гарант по ипотечният кредит.
Ще трябва ли да търся нейн заместник или това са въпроси към самата банка?
Някакви очаквани спънки или тънкости в процедурата, които мога да очаквам?
trantor
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 15 Сеп 2020, 19:02

Re: Прехвърляне на дял от имот, след развод

Мнениеот lexy21 » 18 Сеп 2020, 20:58

Жирко го игнорирайте. Абс глупости е написал. Той е един много полезен трол, защото в крайна сметка такива като него показват, че въпроси от подобен характер не се решават по форумите. Той ще продължи да Ви пише и обяснява какво е прочел с търсакчата на гугъл и само Вие ще вярвате, че тези знания професионално ги е добил :wink: . Ами не е. Трябва Ви консултация с Бг адвокат, онлайн може да се случи и да Ви изготвят необходимите докумени, които да се подпишат и заверят нотариално във Финландия.
Аватар
lexy21
Активен потребител
 
Мнения: 2607
Регистриран на: 14 Фев 2008, 18:34

Re: Прехвърляне на дял от имот, след развод

Мнениеот propensity » 18 Сеп 2020, 22:32

lexy21 написа:Жирко го игнорирайте. Абс глупости е написал. Той е един много полезен трол, защото в крайна сметка такива като него показват, че въпроси от подобен характер не се решават по форумите. Той ще продължи да Ви пише и обяснява какво е прочел с търсакчата на гугъл и само Вие ще вярвате, че тези знания професионално ги е добил :wink: . Ами не е. Трябва Ви консултация с Бг адвокат, онлайн може да се случи и да Ви изготвят необходимите докумени, които да се подпишат и заверят нотариално във Финландия.


Че ще бъдат заверени във Финалндия... ама нотариално..., но да де, това е редът. 8)

Иначе проблемът, е че хората, които пишат не знаят кой трол и кой не, а Гошко-трола има наглия навик да се изказва ... "аха-аха" авторитетно и незнаещите за неговата тролщина си мислят, че получават отговор от знаещ юрист, вместо кухата градинска лейка каквато е. Да не говорим като започне на нас да ни опонира с неговите малоумнотии. :D
propensity
Потребител
 
Мнения: 448
Регистриран на: 04 Сеп 2018, 00:00
Местоположение: Аркутянски РС

Re: Прехвърляне на дял от имот, след развод

Мнениеот jhoro » 18 Сеп 2020, 23:35

trantor написа:1. Трябва ли вече да съм разведен и да удостоверя това с документ?
2. Трябва ли съпругата ми да си плати /всъщност аз/ всички здравни осигуровки, при положение, че вече не живее и не работи в България (все още няма финландско гражданство, само постоянна адресна регистрация)?
3. Тя е и гарант по ипотечният кредит. Ще трябва ли да търся нейн заместник или това са въпроси към самата банка?
4. Някакви очаквани спънки или тънкости в процедурата, които мога да очаквам?

Здравейте!
1. Не. Става дума за прехвърляне на лична собственост между физически лица, без значение техните взаимоотношения.
2. Когато даден човек не е живял повече от 185 дни, за една календарна година в България и/или ЕС - той не е длъжен да се осигурява. Когато не е живял в България, но е живял в друга държава от ЕС - трябва само да докаже, че е бил осигурен! Гражданството в случая ... не е от значение.
3. Гарант (поръчител), солидарен длъжник и съкредитополучател са много различни неща! Тя е гарант, но това ще я търсят само, ако Вие спрете плащанията!
4. Очаквай ... неочакваното! Това по принцип.
lexy21 написа:Жирко го игнорирайте. Абс глупости е написал. Той е един много полезен трол, защото в крайна сметка такива като него показват, че въпроси от подобен характер не се решават по форумите. Той ще продължи да Ви пише и обяснява какво е прочел с търсачката на гугъл и само Вие ще вярвате, че тези знания професионално ги е добил :wink: . Ами не е. Трябва Ви консултация с Бг адвокат, онлайн може да се случи и да Ви изготвят необходимите документи, които да се подпишат и заверят нотариално във Финландия.

Странно звучащи разсъждения. Да - тези въпроси няма да се решат тук или в друг форум.
Кой какво знае и откъде го е научил - няма как да се знае от дистанция!

Бг адвокатите - като цяло - не са много „в час“ с изискванията на законодателството в други държави. Факт е, че официални български институции (НАП, НОИ и пр.) не са наясно - точно какви формуляри се издават за конкретни ситуации.

Като заключение - съгласен съм с мнението, че е необходима консултация с български и финландски адвокати (в най-добрия случай - някой, който е наясно с двете законодателства).
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Прехвърляне на дял от имот, след развод

Мнениеот trantor » 19 Сеп 2020, 17:03

Трол - мрол, човекът единственно отговаря.
Не виждам друг да е написал нещо смислено.
Явно всички юристи по професия чакат да дам парите и тогава да кажат нещо.
Аз опитвам да се ориентирам в ситуацията, а после, ако си наема адвокат, поне да мога да реагирам адекватно , да съм донякъде подготвен, да следя поне малко нещата и най-вече да си спестя време !
trantor
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 15 Сеп 2020, 19:02

Re: Прехвърляне на дял от имот, след развод

Мнениеот propensity » 19 Сеп 2020, 19:20

Трол - мрол, човекът единственно отговаря.


Отговря ви един галфон, който си няма потянтие от материята. Ако отговори от такъв човек ви устройват - ние нямаме никакви претенции.

Явно всички юристи по професия чакат да дам парите и тогава да кажат нещо.


Извинявайте, ние забравихме, че сме ви длъжни, и че във Финландия като влезете в супермаркета първо си хапвате от ябълките - и после ги плащате на касата.

Не виждам друг да е написал нещо смислено.


Всичко смислено ви бе написано от lexy21. Свързвате се с адвокат, изготвят ви се нужните документи и ви се пращат за заверка в посолството + каквито друго заръки ви бъдат дадени.
propensity
Потребител
 
Мнения: 448
Регистриран на: 04 Сеп 2018, 00:00
Местоположение: Аркутянски РС

Re: Прехвърляне на дял от имот, след развод

Мнениеот jhoro » 19 Сеп 2020, 21:15

propensity написа:Извинявайте, ние забравихме, че сме ви длъжни, и че във Финландия като влезете в супермаркета първо си хапвате от ябълките - и после ги плащате на касата.

Не сте извинен, защото правите неподходящи сравнения!
Даже и в България - няма проблем, ако стоката е опакована - първо да си я изядете, а на каса да покажете само опаковката. Колкото да я маркират.
Вече, ако се тегли на касата - тогава трябва да е налична.

Най-трудно се променя манталитета. А Вашия е още в ... НРБ.
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Прехвърляне на дял от имот, след развод

Мнениеот trantor » 20 Сеп 2020, 13:41

Наясно съм, че безплатен обяд няма!
Все на някой ще трябва да платя!
Но разумният човек първо гледа да се информира.

Можете поне да предложите адвокати, които са на ТИ с темата, които имат опит, които са коректни!

Може да живея във Финландия, но това не означава, че съм готов да раздавам пари с шепи и още по-малко, че ги имам.
Всъщност аз точно затова се развеждам, защото с пет пари не мога да се видя от глупостите на жена ми!
Тя отказва, категорично да плаща поне част от кредити, заеми, издръжка на голямата дъщеря, която следва, наеми и тн. А с всички тия неща , поне повечето , съм се набутал само и единственно заради нея.
Това трябва да приключи.
В България бяхме безпарични, сега така стана и във Финландия!
trantor
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 15 Сеп 2020, 19:02

Re: Прехвърляне на дял от имот, след развод

Мнениеот lexy21 » 20 Сеп 2020, 16:40

propensity написа: Че ще бъдат заверени във Финалндия... ама нотариално..., но да де, това е редът. 8)

Удостоверявайки датата, съдържанието и подписите на частни документи, българските консулски длъжностни лица в чужбина извършват именно нотариална дейност, упражнявайки нотариални фунции, установени в закон, по редана на нотариалните прооизводства, регламентирани в ГПК, така че - да, извършават нотариално удостоверяване.
Аватар
lexy21
Активен потребител
 
Мнения: 2607
Регистриран на: 14 Фев 2008, 18:34

Re: Прехвърляне на дял от имот, след развод

Мнениеот propensity » 20 Сеп 2020, 17:51

Извършват консулска заверка по реда на ГПК и ЗННД е по-точно казано, според мен предвид факта, че в посолоствата няма нотариуси и че не всеки документ може да бъде заверен там. Иначе говорим за едно и също.
propensity
Потребител
 
Мнения: 448
Регистриран на: 04 Сеп 2018, 00:00
Местоположение: Аркутянски РС

Re: Прехвърляне на дял от имот, след развод

Мнениеот jhoro » 21 Сеп 2020, 00:02

propensity написа:Извършват консулска заверка по реда на ГПК и ЗННД е по-точно казано, според мен предвид факта, че в посолоствата няма нотариуси и че не всеки документ може да бъде заверен там. Иначе говорим за едно и също.

Правиш ли разлика между:
1. Посланник/ посолство и консулски служител?
2. Заверка на документ и заверка на подпис?
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Прехвърляне на дял от имот, след развод

Мнениеот propensity » 21 Сеп 2020, 08:26

jhoro написа:
propensity написа:Извършват консулска заверка по реда на ГПК и ЗННД е по-точно казано, според мен предвид факта, че в посолоствата няма нотариуси и че не всеки документ може да бъде заверен там. Иначе говорим за едно и също.

Правиш ли разлика между:
1. Посланник/ посолство и консулски служител?
2. Заверка на документ и заверка на подпис?


Тролев, пак ли ти!?

Чл. 84. (Доп. - ДВ, бр. 18 от 2003 г., изм. - ДВ, бр. 87 от 2010 г.) (1) Българските консулски длъжностни лица в чужбина, при спазване на съответните разпоредби на Гражданския процесуален кодекс и ако документът е съставен на български език, могат:
1. да удостоверяват датата, съдържанието и подписите на частни документи, които не подлежат на вписване и са представени от български или чужди граждани;
2. да удостоверяват верността на преписи и извлечения от документи, представени от български граждани;
3. да съставят нотариални завещания на български граждани.
(2) Удостоверяването на датата, съдържанието и подписа на частен документ, който не подлежи на вписване и е представен от чужд гражданин, се извършва само ако документът е предназначен да произведе действието си на територията на Република България.


"Консулски" е ясно записно в закона. Дали е в консулство или посолство или на полето сред птичките, въпрсът бе, че заверката е "консулска", не "нотариална", доколкото в дипломатическите мисии няма "нотариуси".

По въпрос втори - "заверка на документ", тиквич, може да означава заверка на препис да речем от диплома, което си е документ, може да означава и заверка на подписа на пълномощно или договор, което отново е документ, с което "заверка на документ" обобщава ситуацуята.

Но нали си нагъл трол и на всяка манджа меродия...
propensity
Потребител
 
Мнения: 448
Регистриран на: 04 Сеп 2018, 00:00
Местоположение: Аркутянски РС

Re: Прехвърляне на дял от имот, след развод

Мнениеот jhoro » 21 Сеп 2020, 12:41

propensity написа:...

Пак цитати, ама този път - от теб!
За финала - „Каквото повикало …”

Изобщо - нещо напрегнат ми изглеждаш.

Пп. „Заверка на подпис” означава само и единствено това - кой се е подписал!
Без значение на договор, пълномощно или запечатан плик, със завещание. Съдържанието по-горе … не е интересно.
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Прехвърляне на дял от имот, след развод

Мнениеот propensity » 21 Сеп 2020, 18:50

Кухолейков, не се мъчи да разсъждаваш, че ш'се повредиш.
propensity
Потребител
 
Мнения: 448
Регистриран на: 04 Сеп 2018, 00:00
Местоположение: Аркутянски РС

Re: Прехвърляне на дял от имот, след развод

Мнениеот lexy21 » 10 Окт 2020, 00:03

Аз пак ще се намеся, за да подчертая, че установената в закона формата за действителонст е писмена с нотариално удостоверяване на ... и не нотариусът прави формата, я производството и лицето, на което са предоставени нотариални функкции, за да го проведе - нямаме консулски, кметски, капитански или други форми, в зависимост от лицата, които в определини хипотези упражняват нотариални компетентности по реда на нотариалните производства.
Аватар
lexy21
Активен потребител
 
Мнения: 2607
Регистриран на: 14 Фев 2008, 18:34


Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 17 госта


cron