начало
ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС

Има ли начин да се преодолее 3 метровото отстояние за сондаж

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Има ли начин да се преодолее 3 метровото отстояние за сондаж

Мнениеот gichev_ivaylo » 20 Юли 2020, 16:57

Здравейте,
/дано съм разбрал добре "ЗА ПОТРЕБИТЕЛИТЕ - с уважение и за улеснениe!"
регистрирах се специално по повод на моя случай - нямам опит с такива форуми/

УВОД Представлявам фирма, която изгражда овощна градина в землището на село Ялово, община Велико Търново. За целите на производството в този полупланински район, ни е необходима вода. Направихме пробен сондаж, намерихме вода, получихме разрешение от Басейнова дирекция, намерихме проектант, извадихме виза за проектиране, направихме проекта и ... застанах пред такъв проблем, че като го осъзнах в техническата служба на Килифарево, приседнах на един стол. Това беше миналия четвъртък. Но толкова е свършено в тази посока, че ме задължава да потърся решение на :

САМИЯТ ПРОБЛЕМ Тръбният кладенец /или както му викат разговорно сондажът/ е на самата граница на имота, който фирмата притежава. А на визата за проектиране има пунктир, нанесен с червен химикал, който указва, че трябва да сме 3 метра навътре.
Конкретно търся подход, с който по законен начин, да ни бъде разрешено да пренебрегнем отстоянието от 3 метра към северната граница.

УТОЧНЕНИЯ Мога да отговоря на всевъзможни въпроси по детайли, аз лично се занимавам с този процес, от самото му започване. Но за да изясня още малко случая, важно ми се струва да отбележа,че:
а/ Имот 87360.40.8 е собственост на фирмата която представлявам
б/ Имот 87360.40.15 /северната граница/ е селскостопански път, тип "черен", тип "вътрешен"
в/ Сондажният кладенец не може да се мести, защото това ще струва доста пари, а и подводното тяло е там. Както казват тия с клечките:"Тук се пресичат дамарите".
г/ Отстоянието в момента е около 50 см.
д/ Координатите в разрешението за водовземане от Басейнова дирекция са нанесени коректно,проверихме това внимателно.

Прилагам Визата за проектиране и Ситуацията от проекта ни.
Нашият проектант каза, че според него случаят е юридически, не технически и не може да ни помогне повече. Можело да помислим в посока: бетоновата шахта в горния край на сондажния кладенец е нещо като врата към улицата.

Ще съм благодарен на всякаква помощ и разяснения.
Благодаря! Живи и здрави!
gichev_ivaylo
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 20 Юли 2020, 16:05

Re: Има ли начин да се преодолее 3 метровото отстояние за со

Мнениеот gichev_ivaylo » 20 Юли 2020, 17:14

Моля Ви, кажете как да кача снимка тук, понеже се измъчих. Искам да приложа визата и ситуацията. Опитвах многократно, но явно има нещо, принципно, което бъркам. Благодаря!
gichev_ivaylo
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 20 Юли 2020, 16:05

Re: Има ли начин да се преодолее 3 метровото отстояние за со

Мнениеот ivanov_p » 21 Юли 2020, 08:21

Въпросът не е юридически, а технически. Говорете със сондьора.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4326
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Има ли начин да се преодолее 3 метровото отстояние за со

Мнениеот swenstyle » 21 Юли 2020, 09:47

Не мога да разбера какво питате.
Нали е регистриран в басейнова дирекция, там не ги интересува на колко метра е.
Визата ви само за сондажа ли е или и за сграда.
На документите които са за общината показвате сондажа след 3-тия метър, никой няма да дойде да го гледа къде е.
Презумпцията за 3 метра, не е какво ще се вижда от терена надоре, а самата дупка да не е на границата, все пак някой ден може да се строи на граница и тогава ще започнете едно жалване че ви развалят сондажа. Но пък вие сте на полето и този ден ще е след 200 години.
swenstyle
Младши потребител
 
Мнения: 81
Регистриран на: 20 Окт 2015, 14:46

Re: Има ли начин да се преодолее 3 метровото отстояние за со

Мнениеот gichev_ivaylo » 22 Юли 2020, 14:46

Явно не съм се изразил добре.
Дупката на сондажа е на 1 м от границата на имота. Сондажът е практически направен и не може да се измести. В разрешителното от Басейнова дирекция координатите са коректни. За да изградим една шахта около сондажа, в която да сложим различни съоръжения за обслужване на сондажа, ни е необходимо разрешение за строеж. Такива неща се изграждат по ЗУТ - така ми казаха, проверих го - така е. А на визата и в ЗУТ трябва да има отстояние от три метра.
Главният въпрос е: Има ли начин да пренебрегнем това отстояние? Или да се обърнем към онзи, който може да го допусне? И второстепенният въпрос е: как да го обосновем?

Благодаря!

Технически е бил проблемът преди да направим пробния сондаж. Вече не е.
gichev_ivaylo
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 20 Юли 2020, 16:05

Re: Има ли начин да се преодолее 3 метровото отстояние за со

Мнениеот swenstyle » 23 Юли 2020, 15:06

Хипотетично: сондажа си стои на мястото, оформяте в него шахта само за помпата, правите друга шахта ( или постройка) след третия метър, в която поемствате другите съоръжения. На всички чертежи за общината показвате че имате 1 сондаж и 1 шахта- тази която е след 3-тия метър. Обекта ви е 6-та категория, май не се и приема.
Трябват ви услугите на архитект.
swenstyle
Младши потребител
 
Мнения: 81
Регистриран на: 20 Окт 2015, 14:46

Re: Има ли начин да се преодолее 3 метровото отстояние за со

Мнениеот gichev_ivaylo » 23 Юли 2020, 15:47

Благодаря, swenstyle! Тази хипотеза ми дава недежда, нещо като резервен план. Макар че ще бъде много неудобно за осъществяване.
Мисля, че сте прав, това езадача за архитект - опитен в системата набюрокрацията.
gichev_ivaylo
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 20 Юли 2020, 16:05

Re: Има ли начин да се преодолее 3 метровото отстояние за со

Мнениеот probcho » 23 Юли 2020, 18:23

Не знам за гимнастиките на ..... Ама както и да е!
Изискването от 3м е относимо по отношение на основното застрояване! Допълващото може да бъде и на граница разположено! Сондажа, предполагам за лични нужди (поради липса на ВиК) може да се тренира и като "аналог на водемерната шахта" за имота! Предполагам, че шахтата няма да ви стърчи .... твърде много над нивото на терена?!?
probcho
Потребител
 
Мнения: 995
Регистриран на: 27 Яну 2010, 22:55

Re: Има ли начин да се преодолее 3 метровото отстояние за со

Мнениеот teogeo » 26 Юли 2020, 01:09

probcho написа:Не знам за гимнастиките на ..... Ама както и да е!
Изискването от 3м е относимо по отношение на основното застрояване! Допълващото може да бъде и на граница разположено! Сондажа, предполагам за лични нужди (поради липса на ВиК) може да се тренира и като "аналог на водемерната шахта" за имота! Предполагам, че шахтата няма да ви стърчи .... твърде много над нивото на терена?!?


Чл. 47.
(2) Басейни, кладенци, чешми, септични ями и временни тоалетни се изграждат в урегулирания поземлен имот съобразно техническите и санитарно-хигиенните изисквания на разстояние не по-малко от 3 м от границите на имота
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1550
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28

Re: Има ли начин да се преодолее 3 метровото отстояние за со

Мнениеот teogeo » 26 Юли 2020, 01:13

swenstyle написа:Хипотетично: сондажа си стои на мястото, оформяте в него шахта само за помпата, правите друга шахта ( или постройка) след третия метър, в която поемствате другите съоръжения. На всички чертежи за общината показвате че имате 1 сондаж и 1 шахта- тази която е след 3-тия метър. Обекта ви е 6-та категория, май не се и приема.
Трябват ви услугите на архитект.


5-та категория. чл. 147, ал. 1, т. 5, б. в от ЗУТ
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1550
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28

Re: Има ли начин да се преодолее 3 метровото отстояние за со

Мнениеот probcho » 26 Юли 2020, 10:55

teogeo написа:
Чл. 47.
(2) Басейни, кладенци, чешми, септични ями и временни тоалетни се изграждат в урегулирания поземлен имот съобразно техническите и санитарно-хигиенните изисквания на разстояние не по-малко от 3 м от границите на имота

Предлагате да се измести дамара ли? Макар че ......
градински и паркови елементи с височина до 2,5 м над прилежащия терен;

както и
изграждане на сградни водопроводни и канализационни инсталации и водопроводни и канализационни мрежи, когато се изграждат извън обхвата на инвестиционния проект за основното застрояване, разположени в регулационните граници на имоти - частна собственост, отредени за индивидуално ниско жилищно застрояване, до измервателните уреди на водопроводните отклонения за присъединяване към уличната водопроводна мрежа, съответно до ревизионната канализационна шахта за присъединяване към уличните канализационни мрежи;

излиза, че ще ги задължите да са на 3м от ул. регулация?
teogeo написа:5-та категория. чл. 147, ал. 1, т. 5, б. в от ЗУТ

Пълни глупости! Уточнете се! Ако е по чл.147 няма как да е 5-та категория! Ако пък се опитвате да визирате категорията - няма как да попадне в посоченото!
probcho
Потребител
 
Мнения: 995
Регистриран на: 27 Яну 2010, 22:55

Re: Има ли начин да се преодолее 3 метровото отстояние за со

Мнениеот teogeo » 26 Юли 2020, 16:38

А в коя категория попада, probcho, мотивирайте се?

Грешката е моя, да се чете чл. 137, а не чл. 147 от ЗУТ

Ето моите мотиви - съгласно чл. 47, ал. 2 от ЗУТ кладенците са допълващо застрояване (раздел VII).

В чл. 137 е казано кои строежи са от шеста категория:

6. шеста категория - строежите по чл. 54, ал. 1 и 4 и чл. 147.


чл. 54 са временните строежи - ясно е, че тук са "непричем". Чл. 147 са тези, за които не се изисква одобряване на ИП. Там ми кажете по коя категория попадате, че да вкарате геранЯ като шеста категория строеж?

P.S. Глупости може да говорите Вие, не и аз.
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1550
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28

Re: Има ли начин да се преодолее 3 метровото отстояние за со

Мнениеот probcho » 26 Юли 2020, 18:56

teogeo написа:P.S. Глупости може да говорите Вие, не и аз.

Ами не знам! Вие ми отговорете!
Първо - предполагам, че става въпрос за НУПИ!
Второ - сред като за прозирна ограда с плътна част до 60см, разположена изцяло в имота не се изисква РС!
Трето - сондажа може да е тръбен, т.е. да не се реализира реален "геранЯ", макар че както посочих
probcho написа:
градински и паркови елементи с височина до 2,5 м над прилежащия терен;

както и
изграждане на сградни водопроводни и канализационни инсталации и водопроводни и канализационни мрежи, когато се изграждат извън обхвата на инвестиционния проект за основното застрояване, разположени в регулационните граници на имоти - частна собственост, отредени за индивидуално ниско жилищно застрояване, до измервателните уреди на водопроводните отклонения за присъединяване към уличната водопроводна мрежа, съответно до ревизионната канализационна шахта за присъединяване към уличните канализационни мрежи;


също не се нуждаят от РС!
Четвърто - за този "строеж" как точно общинската администрация ще издаде УВЕ, т.е. да го въведе в експлоатация?
Пето - следва ли, че всяка една чешма в селските дворове представлява незаконен строеж, без значение дали са налице спазени 3м или се намира при намалени отстояния?
Шесто - ако поне малко сте наясно с наличието на "червената пунктирана линия" то ще Ви е ясно, че тя е относима към основното застрояване! Но да не забравяме, че дори такова може да се допусне по уличната регулация!
Седмо - съгласно наредбата за строителство в земеделски земи няма определение, кое е допълващо застрояване! В тази връзка Вашите членове... от която искате глава..... си ги гледайте внимателно!
А сега за дадената консултацията.... ще ми позволите ли да Ви оценя с
"Пълни глупости!"
Ако "да" - не виждам смисъл тук да пишат хора, които не познават нормативната уредба!
Ако "не" - не виждам смисъл повече да пиша....

ПП
Много качествени участници се отказаха да участват във форума, точно заради ей-такива изпълнения....
И не само в тази тема, а и по другите...
probcho
Потребител
 
Мнения: 995
Регистриран на: 27 Яну 2010, 22:55

Re: Има ли начин да се преодолее 3 метровото отстояние за со

Мнениеот Melly » 27 Юли 2020, 00:11

Не се ядосвай, probcho.
Прав си, но... за някои участници в този форум все още си оставаш неоценен.

Бъди здрав!
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Има ли начин да се преодолее 3 метровото отстояние за со

Мнениеот gichev_ivaylo » 03 Авг 2020, 12:07

Пообърках се от вашия спор, признавам. Вижте, аз много добре разбирам и оценявам важността на тълкуването на нормативната база. Това е работа за специалисти и е част от изработването на норми и процедури.
Благодаря и за сериозното отношение към нашия проблем.

Височината на шахтата ще е 1,30 м над кота 0 - ще има метален капак отгоре.
Целите на сондажа са захранване на поливна система за овощни насаждения в доста беден на подземни води район. Хубаво би било да сме в район, където можеш да си избираш мястото на сондажа. Сондажът е 100 метра дълбок и има вода, на чието количество някои биха се присмели, но за нашите фиданки и тя е нещо.
Питането ми е отворено - ще дам тук и имейла си,за всеки, който поиска да види документите. /написах вече, че не можах да приложа снимки-документи в този форум/

Надявах се да намеря тук съвет за някаква процедура... Например: "пишете на главния архитект с молба за еди какво си..." или "имах подобен случай наскоро, да се свържем..."

Моята цел е да намеря решение. А решение в този случай значи: сондаж и шахта изградени по държавните норми и процедури, пломбиран от Басейнова дирекция водомер и вода за овощната градина.
В момента не мога да достигна до Строително разрешение, защото сондажния кладенец е в триметровата зона на границата на имота.

Благодаря!
gichev_ivaylo
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 20 Юли 2020, 16:05

Re: Има ли начин да се преодолее 3 метровото отстояние за со

Мнениеот gichev_ivaylo » 03 Авг 2020, 12:14

gichev.ivaylo@gmail.com

Мнение от probcho » 23 Юли 2020 05:23 pm

Не знам за гимнастиките на ..... Ама както и да е!
Изискването от 3м е относимо по отношение на основното застрояване! Допълващото може да бъде и на граница разположено! Сондажа, предполагам за лични нужди (поради липса на ВиК) може да се тренира и като "аналог на водемерната шахта" за имота! Предполагам, че шахтата няма да ви стърчи .... твърде много над нивото на терена?!?


Това ми изглежда като решение - моля, ако ви е възможно, да ми кажете към кое лице от администрацията да се обърна с молба да разгледа нашия случай в тази светлина. И в кой нормативен документ и член е описано тазидопустимост за допълващо застрояване?
Благодаря!
gichev_ivaylo
Нов потребител
 
Мнения: 6
Регистриран на: 20 Юли 2020, 16:05


Назад към Строителство и регулация


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта


cron