начало

И шефът на ВАС с питане за помощните атестационни комисии И шефът на ВАС с питане за помощните атестационни комисии

Обжалване на решение на Общото събрание

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Обжалване на решение на Общото събрание

Мнениеот anigiliova » 29 Юли 2020, 14:45

Искам да попитам, какво е “пребиваване” по смисъла на чл. 51, ал. 2 от ЗУЕС.? На 08.07.2020 г. имахме Общо събрание на което аз не присъствах, но на което се взе решение да се плаща в такса за фонд "поддръжка и управление"за постоянните обитатели, тип "ежедневни/постоянни гости" (пребиваващи в апартаментите повече от месец), но които не са регистрирани в Домовата книга.При положение, че Домоуправителката не пожела да ме впише мен и моя син в Домовата книга, кой носи отговорността? Как мога да гласувам на Общото събрание при положение, че живея в Общинско жилище и нямах право на глас при избора на Професионален Домоуправител? И още един въпрос, имам човек, който идва всеки ден при нас. С него имаме наше споразумение, за взимане, гледане на детето, разхождане на домашния любимец (пинчер),когато нямам възможност, а също така да ми бъде свидетел при всякакви разправи със съседи, Домоуправител,аз трябва ли да плащам и за него такса Вход? И как мога да обжалвам взетото решение за плащане на такса "гости"?
anigiliova
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 24 Апр 2020, 18:06

Re: Обжалване на решение на Общото събрание

Мнениеот jhoro » 29 Юли 2020, 18:51

anigiliova написа:Как мога да гласувам на Общото събрание при положение, че живея в Общинско жилище и нямах право на глас при избора на Професионален Домоуправител?

Отговора е „не за всичко”!
Справка
Чл. 5. (2) Ползвателите в сграда в режим на етажна собственост имат правото по ал. 1, т. 1 и участват в управлението на етажната собственост, с изключение на вземане на решения по чл. 11, ал. 1, т. 7 и т. 10, букви "а", "б", "в", "г", "ж" и "л", освен ако не е уговорено друго между собственика и ползвателя.

Имате ли такава уговорка, със Собственика (Общината)?

За „гостите” - назначете си портиер и да къса билети за вход. „Влез-излез - 2 лева”!
Последна промяна jhoro на 30 Юли 2020, 01:28, променена общо 1 път
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 1650
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Обжалване на решение на Общото събрание

Мнениеот anigiliova » 29 Юли 2020, 22:51

Благодаря ти jhoro за отговора така и предположих, че няма как да гласувам на Общите събрания тъй като нямам такава уговорка с Общината,но има ли начин да я получа по някакъв начин? А за другия въпрос свързан с проблема ми, че имам всеки ден един и същи човек на гости за по няколко часа с който си имаме наша уговорка да си правим услуги. Но във входа, който нали е Етажна собственост има съседи, които се дразнят и мислят, че и той живее при нас, че и той използва Асансьора и тока във Входа, а нищо не плащам за него, при което на шоследното ОС са взели това решение.Кога точно трябва да Обжалвам? Трябва ли да изчакам, нашия Професионален Домоуправител и съответно съседите, които се дразнят от моя гост да подадат Жалба към Общината, че не изпълнявам тяхното решение от Общото събрание, защото от Домоуправителя при плащане на съответната такса за месец юли получих заплаха, че ще съобщи и ще подаде Жалба към Общината? Надявам се да сте ме разбрали и да ми отговорите. Предварително Ви благодаря за отговорите :)
anigiliova
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 24 Апр 2020, 18:06

Re: Обжалване на решение на Общото събрание

Мнениеот jhoro » 30 Юли 2020, 01:26

anigiliova написа:Благодаря ти jhoro за отговора така и предположих, че няма как да гласувам на Общите събрания, тъй като нямам такава уговорка с Общината,но има ли начин да я получа по някакъв начин?

Не, че нямате право изобщо - само по въпросите:
Чл. 11. (1) Общото събрание:
7. определя размера на паричните вноски във фонд "Ремонт и обновяване";
10. приема решения и за:
а) извършване на разходи, които са необходими или неотложни за поддържането или за възстановяването на общите части, за извършване на полезни разходи, както и за определяне на размера на разходите за изпълнението на указанията в техническия паспорт;
б) отдаване под наем или за предоставяне за безвъзмездно ползване на общи части на сградата при спазване на нормите за пожарна и аварийна безопасност;
в) основен ремонт и/или основно обновяване на сградата;
г) предприемане на подготвителни действия за учредяване на право на ползване, строеж, надстрояване, пристрояване или промяна на предназначението на общи части при спазване изискванията на действащото специално законодателство;
ж) случаите, когато това е предвидено в нормативни актове във връзка с водоснабдяването, електроснабдяването, топлоснабдяването, газоснабдяването, санитарно-хигиенните норми и предоставянето на други услуги;
л) присъединяване на сградата към топлопреносната и газоснабдителната мрежа и за прекратяване на топлоснабдяването и газоснабдяването в етажната собственост;

По тези въпроси гласуват само собственици. За уговорката - ще попитате Общината.
За всички други въпроси (вкл. за Домоуправител) - може са гласувате и Вие!
Пп. В предния пост не успях да цитирам и леко съм Ви подвел.

Колкото до гостите - предишното беше сарказъм, но по адрес на съседите.
Кой и как доказва - кога ви идват гости, за колко време и на какво основание, ще регулира това?
В ЗУЕС са регламентирани собственици, ползватели и обитатели. Няма понятие „пребиваващи“ или „гости“!
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 1650
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Обжалване на решение на Общото събрание

Мнениеот lakavitsa » 31 Юли 2020, 09:36

Може би с изменението на ЗУЕС през септември т.г., както спомена Телеграф или загатна същия вестник с голямо заглавие на първа страница ва 29 юли, ще се осветлят определенията за "гости", освен собственици, ползватели и обитатели. За изменения чакат 4 млн. сънародници от мината пролет, 2019, особено собствениците по почивни станции, общежития по Черноморието.
lakavitsa
Потребител
 
Мнения: 675
Регистриран на: 26 Май 2010, 14:00

Re: Обжалване на решение на Общото събрание

Мнениеот jhoro » 31 Юли 2020, 10:33

lakavitsa написа:Може би с изменението на ЗУЕС през септември т.г., ...

Тълкуването и коментирането на бъдещи, несигурни събития е ... за друг форум и други хора.
Нищо не разбирам от спиритизъм, окултна магия и прочие.
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 1650
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Обжалване на решение на Общото събрание

Мнениеот lakavitsa » 31 Юли 2020, 15:32

Въпросът е принципен, и не е свързан с окултизъм, гадаене и пр. jhoro. Просто ЗУЕС е неприложим в такива случаи. Винаги ще има съмняващи се, че "тостът" търси начин да не бъде включен в числото на ползвателите на даден апартамент. Ако идва само заради нощувката, то той ще гледа да се вмъкне във входа когато се стъмни и т.н. Или когато управителят на ЕС, УС или член на контролния съвет не могат да проконтролират влизането във входа.
lakavitsa
Потребител
 
Мнения: 675
Регистриран на: 26 Май 2010, 14:00

Re: Обжалване на решение на Общото събрание

Мнениеот jhoro » 31 Юли 2020, 17:27

Хайде, първо си уточнете „каква е разликата между собственик, ползвателите и обитател” и пак ще говорим.

Няма как, някой да „бъде включен в числото на ползвателите” просто така!
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 1650
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Обжалване на решение на Общото събрание

Мнениеот lakavitsa » 31 Юли 2020, 19:58

Най-грубо определяне по ЗУЕС без да го следим как е определил законодателят, собственикът е този който фигурира в документа за собественост, в случая е ОБщината, задалият въпрос даже благодори...Собственик е и този, който е станал такъв по време на брака, ако се е оженил/омъжил. Ползвателите могат да бъдат деца над 6 години, наематели, тези които "пребивават" над 30 дни в етажната единица /апартамента/, при това тези които не фигурирират в гореспоменатия документ за собственост като собственици, докато към обитатели могат да бъдат приравнени към категорията "ползатели" и домашните любимци, ако са с намордник, т.е. кучетата, но не и котките. Това е най-опростеното определение. За повече, при споровете, следва да се обърнете към адвокат. Споровете, според мен, в повечето случаи са по поддържането на сградния фонд в режим на ЕС. И аз благодаря за повдигнатия въпрос и ще бъда доволен/доволна, ако има повече такива в тая посока, щото през през изминалата година се споменаваше доста често, че в сградите ЕС "цари хаос"
lakavitsa
Потребител
 
Мнения: 675
Регистриран на: 26 Май 2010, 14:00

Re: Обжалване на решение на Общото събрание

Мнениеот jhoro » 31 Юли 2020, 21:14

Понеже не ми се пишат дълги постове - ето Ви нещо за четене Правните субекти по чл. 51, ал. 2 от ЗУЕС.
Написано е много разбираемо.
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 1650
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Обжалване на решение на Общото събрание

Мнениеот anigiliova » 31 Юли 2020, 22:33

Благодаря за отговора jhoro, след малко ще прочета това което сте сподели за Правните субекти по чл. 51, ал. 2 от ЗУЕС, а за lakavitsa ще напиша, че нашия гост не се опитва да се вмъкне по тъмно и да приспива при нас, защото той идва по светло и си тръгва да по тъмно, но си тръгва. Също така съм разведена с едно дете дето е със СОП и други болести. А за сарказма jhoro също разбрах даже имам пододящ кандидат за дази длъжност портиер. Ще изчакам и ще видя кога наши професионален домоуправител ще пусне Жалба срещу мен в Общината, тогава може би ще се обърна вече и към адвокат. Благодаря Ви :)
anigiliova
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 24 Апр 2020, 18:06


Назад към Етажна собственост


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 3 госта


cron