начало
Адвокатите ще се вписват в нов регистър, ако искат да продължат „по занятие“ да се занимават с фирмена регистрация Адвокатите ще се вписват в нов регистър, ако искат да продължат „по занятие“ да се занимават с фирмена регистрация

Гараж и апартамент - проблем със съсед

Казуси за недвижими имоти


Гараж и апартамент - проблем със съсед

Мнениеот krotzi » 10 Юли 2020, 23:42

Здравейте,

Имам следният казус. Закупил съм 2 гаража, един до друг, с преграда помежду им, на отделни нотариални актове са. И пред 2та гаража има 10 метра място, което е заградено от 2те страни (не от мен) и излиза директно на улицата. С други думи, никой няма работа там реално освен аз.

В края на имота, които се води общинска земя към сградата ни има ограда. Причината да има ограда, е че общината не може да си върши работата и да подсигури:
- че никой друг няма да паркира
- че няма да влизат и да цапат други хора (това се беше случвало)
- че ще поддържа чистотата пред входа на 2та ми имота, за които претендирам
- че ще осигури достатъчно пожаробезопасна среда, понеже има доста бурени и е доста сухо

Допълнително до гаражите кола не може да се качи, защото има 30 см рязко изкачване.
Отделно улуците на къщата, в която нямам други имоти се вливат на земята пред гаражите ми (бяха вътре, колкото и абсурдно това да звучи, но го оправихме на наши разноски)

И 2та гаража са преправени за живеене КАТО съхранявам вътре и колелета, гуми и инструменти за да се използва гаража по предназначение.

Ток и вода са изнесени на отделни партиди и не са към нищо общо. Не вдигаме шум нито пречим.

Проблемът:

Имаме прекрасен съсед, в съседната сграда които е подал оплакване че на всичките ни залепени сгради собствениците на гаражи са ги преправили на апартаменти и са заградили незаконно. Не зная това така ли е при съседите.

На мен прави особен проблем понеже хвърля боклуци пред имота ми и му правя забележка за това.

Доколкото познавам законите и това което изчитам:
- Могат да ми спрат захранването и водоснабдяването.
** Токът ако се опитат да ми спрат ще имат проблем понеже гаражните врати не са махани и са автоматични. Имам дископатия и невралгия и ток ми трябва за да мога да ползвам вратите. Отделно имам малко, по план, помещение което се нуждае от изкуствена светлина.
** За водата нямам какво да кажа, което да е основателно.

Идеята ми е да преправя 1ния гараж на апартамент легално(възможно е в общината в която съм) за да нямат право да ми спрат водата и токът по никакъв начин.

Въпросът:

Iма ли какво да ми кажат за оградата, предвид че земята не е лично моя (не съм сигурен дали не беше на сградата, а не общинска дори), предвид че това са ми входовете и на 2та имота и че общината не може да подсигури гореописаните ми претенции, които дори излагат имота ми на опасност.

Благодаря предварително за отговорите.
krotzi
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 10 Юли 2020, 23:20

Re: Гараж и апартамент - проблем със съсед

Мнениеот propensity » 11 Юли 2020, 16:02

Има. Общината не е длъжна да осигури нито една от претенциите ви.

А заграждането на държавен, частен или частен-държвен имот без разрешение е незаконно.

Незаконно е и ползването на гараж за нуждите за живеене, а и не можете законно да промените статута му.
propensity
Потребител
 
Мнения: 448
Регистриран на: 04 Сеп 2018, 00:00
Местоположение: Аркутянски РС

Re: Гараж и апартамент - проблем със съсед

Мнениеот krotzi » 12 Юли 2020, 22:57

След консултация в общината и с нотариуса при който извърих сделката, успях да си отговоря на повечето въпроси, които ме притесняваха.

@propensity: Както съм описал в оригиналния коментар, статута може да се промени, понеже вече съм проверил и събрал достатъчно информация за това в общината. Не всички сме в София :)

Оградата се оказа ок по член 48 на ЗУТ. Оградата е доста ниска и малка и мисля че общината просто няма сериозни забрани изисквания към оградите, стига да не са критично зле или да не са плътни и високи.

Темата може да се сметне за затворена. Благодаря!
krotzi
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 10 Юли 2020, 23:20


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 30 госта


cron