начало

Бившият шеф на агенцията за българите в чужбина отива на съд Бившият шеф на агенцията за българите в чужбина отива на съд

Молба за отпуска - резолюция

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Молба за отпуска - резолюция

Мнениеот goetschl » 05 Юли 2020, 20:15

Здравейте.

Имам следния казус. Подавам молба за отпуска, която ми бива отказана. Прекия ръководител обаче не я разписва - нито с положителен, нито с отрицателен отговор. Отговора, който съм получила е на думи. Интересува ме, понеже зная, че задължително молбата трябва да е разписана, независимо от резултата, къде в закона го пише това черно на бяло? Не обсъждам дали са длъжни да ми уважат молбата или не, а как се входира приема или отказа и длъжен ли е работидателя да се разписва на нея по някакъв начин?

Благодаря предварително!
goetschl
Младши потребител
 
Мнения: 11
Регистриран на: 04 Юни 2009, 19:00

Re: Молба за отпуска - резолюция

Мнениеот jhoro » 06 Юли 2020, 01:31

Здравейте!
Правете разлика между прекия ръководител (служител като Вас) и Работодателя! Разрешаването е от Работодателя!

А текстовете от Кодекса на труда са:
Ред за ползване
Чл. 173.
(1) Платеният годишен отпуск се ползва от работника или служителя с писмено разрешение от работодателя.
(5) Работникът или служителят използва платения си годишен отпуск до края на календарната година, за която се отнася. Работодателят е длъжен да разреши платения годишен отпуск на работника или служителя до края на съответната календарна година, освен ако ползването му е отложено по реда на чл. 176. В този случай на работника или служителя се осигурява ползване на не по-малко от половината от полагащия му се за календарната година платен годишен отпуск.
Чл. 176. (1) Ползването на платения годишен отпуск може да се отложи за следващата календарна година от:
1. работодателя - поради важни производствени причини при условието на чл. 173, ал. 5, изречение трето;
2. работника или служителя - когато ползва друг вид отпуск или по негово искане със съгласието на работодателя.
(2) Когато отпускът е отложен или не е ползван до края на календарната година, за която се отнася, работодателят е длъжен да осигури ползването му през следващата календарна година, но не по-късно от 6 месеца, считано от края на календарната година, за която се полага.
(3) Когато работодателят не е разрешил ползването на отпуска в случаите и в сроковете по ал. 2, работникът или служителят има право сам да определи времето на ползването му, като уведоми за това писмено работодателя най-малко 14 дни предварително.
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 1636
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Молба за отпуска - резолюция

Мнениеот goetschl » 06 Юли 2020, 13:32

Здравейте.

Благодаря за отговора. Но отново не ми стана ясно - при отказ длъжен ли е да напише на молбата, че отказва или тя си остава хвърчащ лист? Как доказвам после аз, че съм искала отпуска и тя ми е отказана ?
goetschl
Младши потребител
 
Мнения: 11
Регистриран на: 04 Юни 2009, 19:00

Re: Молба за отпуска - резолюция

Мнениеот propensity » 06 Юли 2020, 14:35

Каква Ви е крайната цел, да съдите работодателя или?
propensity
Потребител
 
Мнения: 221
Регистриран на: 04 Сеп 2018, 00:00
Местоположение: Аркутяну

Re: Молба за отпуска - резолюция

Мнениеот jhoro » 06 Юли 2020, 17:49

goetschl написа:Здравейте.

Благодаря за отговора. Но отново не ми стана ясно - при отказ длъжен ли е да напише на молбата, че отказва или тя си остава хвърчащ лист? Как доказвам после аз, че съм искала отпуска и тя ми е отказана ?

Естествено, че когато има писменна кореспонденция - и отговора е писмен! С дата на издаване, и дата на връчване!

Пп. Много отдавна бланката не трябва да е „Молба”, а „Заявление”! Защото заявявате Вашето желание, а не се молите.
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 1636
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 1 госта


cron