начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Въпрос за тупик и кадастрална карта

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Въпрос за тупик и кадастрална карта

Мнениеот milow » 31 Май 2020, 19:49

Здравейте,
Предварително се извинявам ако не съм задал въпросите си по коректен начин. Тематиката все още ми е много нова.
След приемане на кадастрална карта, през мое УПИ минава задънена улица(тупик), обслужваща две съседни УПИ-та от другата и страна. За задънената улица все още не е минала процедура по очуждаване на имота ми.
Текущата ширина на проектираната задънена улица в частта си, в която засяга нашия парцел е около 9 метра. В останалата си част задънената улица е с по-малка ширина(5 метра). Общата дължина на задънената улица е около 60метра.
Може ли да претендирам за промяна на устройствения план, така че задънената улица да бъде разположена по начин, който засяга по-малка част от моето УПИ, като същевременно и не ощетява повече останалите съседи. Целта ми е широчината на цялата улица да е 5 метра, а не 9 метра в началото на улицата, понеже тези 9 метра практически засягат текущия вход към моя имот.
Необходимо ли е ширината на задънената улица да е 9 метра при преминавето през моя парцел, след като в съседния ширината и е намалена на 5 метра? Възможно ли е задънена улица да се проектира с ширина по-малка от 5 метра? Каква е законовата минималната ширина на задънената улица и как се определя тя? Възможно ли е улицата да направи много лек завой с цел запазване на по-голяма част от площта на имота ми?
Възможно ли е да подам молба/предложение за промяна на устройствен план след като е стартирана процедура по очуждаване или задължително това трябва да се направи преди тази процедура?

Благодаря Ви за помощта!
milow
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 31 Май 2020, 10:09

Re: Въпрос за тупик и кадастрална карта

Мнениеот ivanov_p » 01 Юни 2020, 07:08

Минималната ширина на тупика във вашия случай е 3,5 м. Възможно е да е повече за да се осигури лице на някой от имотите, в случай, че се стеснява към тупика, но това не може да се определи по разкази.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4329
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Въпрос за тупик и кадастрална карта

Мнениеот swenstyle » 02 Юни 2020, 18:43

няколко кухи размишления:

1. Моля убедете се че правите разлика между кадастър и регулация.
2. Въпреки че няма изискване, ако имота в дъното иска да има по голямо от 3,5 метра лице към тупика да си направи в дъното на тупика обръщало (уширение).
swenstyle
Младши потребител
 
Мнения: 81
Регистриран на: 20 Окт 2015, 14:46

Re: Въпрос за тупик и кадастрална карта

Мнениеот milow » 02 Юни 2020, 19:15

Благодаря Ви за отговорите!
Това значи ли че мога да подам заявление за промяна на кадастралния план?
@swenstyle, по точката:
1. Моля убедете се че правите разлика между кадастър и регулация.
може ли да ми обясните какво имате предвид? Тематиката ми е нова и търсенето на понятията в интернет не ми помогна много
milow
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 31 Май 2020, 10:09

Re: Въпрос за тупик и кадастрална карта

Мнениеот jhoro » 02 Юни 2020, 19:51

milow написа:1. Моля убедете се че правите разлика между кадастър и регулация.
може ли да ми обясните какво имате предвид? Тематиката ми е нова и търсенето на понятията в интернет не ми помогна много

Струва ми се, че не само темата, а и търсачките са ви проблем.
„Када̀стър“ е регистър на поземлените имоти. В него фигурират всички имоти - както тези „в регулация“, така и другите.
„Регулация“ - изкуствено понятие, произхожда от „урегулирани (УПИ)“ и „неурегулирани“ имоти. Първите са „за които с подробен устройствен план са определени граници, достъп от улица, път или алея, конкретно предназначение и режим на устройство.“ "Неурегулирана територия" е територия, в която поземлените имоти не са урегулирани с подробен устройствен план.

В началото сте попитали
Възможно ли е да подам молба/предложение за промяна на устройствен план след като е стартирана процедура по отчуждаване или задължително това трябва да се направи преди тази процедура?

За да се променят нещата - трябва изменение на ПУП-ПРЗ, но щом е стартирана процедурата ... вероятно сте изпуснали срока за обжалване на акта за одобряването.
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Въпрос за тупик и кадастрална карта

Мнениеот swenstyle » 03 Юни 2020, 16:50

или по просто казано,
Кадастър - моментното положение, независимо дали сградите и оградите са законни или не, всичко е замерено на място и нанесено в кадастъра с черни линии. В кадастралната карта се правят промени само на технически грешки по кадастъра.
Регулация - проектното решение, как ще изглежда за в бъдеще, (червените и сини линии) най-грубо с регулацията се изправят криви имотни граници, или пък се отнема/придава от/към имоти за да се прокарат или разширят улици, обединяват се имоти или се разделят и др. определя се и какъв вид сграда можете да строите - жилищна, производствена, стопанска и др. Определя се и колко голяма и на колко етажа може да е максимално.
Вие в момента би трябвало да не харесвате предвижданията на регулационния план.
Въпреки че втория абзац от въпроса ви е цитирам: "След приемане на кадастрална карта, през мое УПИ минава задънена улица(тупик), обслужваща две съседни УПИ-та от другата и страна."

п.с. предварително се извинявам на потребителите, за кухите съвети.
swenstyle
Младши потребител
 
Мнения: 81
Регистриран на: 20 Окт 2015, 14:46

Re: Въпрос за тупик и кадастрална карта

Мнениеот jhoro » 03 Юни 2020, 17:24

Няколко допълнителни разсъждения.
milow написа:Необходимо ли е ширината на задънената улица да е 9 метра при преминаването през моя парцел, след като в съседния ширината и е намалена на 5 метра? Възможно ли е задънена улица да се проектира с ширина по-малка от 5 метра?

Дали пред вашия парцел не е предвидено изграждане на паркинг?
При габарит на оразмерителното ППС - под 5 метра - сметката е точно такава.
ivanov_p написа:Минималната ширина на тупика във вашия случай е 3,5 м.

Да, ама това е само пътното платно! Като добавим по 0,25 м от двете страни (бордюр) и поне по 1 м банкет - стават 5 метра!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Въпрос за тупик и кадастрална карта

Мнениеот milow » 07 Юни 2020, 18:42

Здравейте,
@swenstyle, благодаря ви за обяснението! В моя случай е приета кадастрална карта(КККР), която обаче не отразява текущите граници и положение на оградите, така както са замерени на място, а отразява бъдещо състояние. Кадастралната карта я разглеждам в kais.cadastre.bg, там всичко е с черни линии.
milow
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 31 Май 2020, 10:09

Re: Въпрос за тупик и кадастрална карта

Мнениеот swenstyle » 09 Юни 2020, 17:06

jhoro написа:
ivanov_p написа:Минималната ширина на тупика във вашия случай е 3,5 м.

Да, ама това е само пътното платно! Като добавим по 0,25 м от двете страни (бордюр) и поне по 1 м банкет - стават 5 метра!


тези 3,5 м са за пътно платно + тротоар, освен това бордюрите са широки 15 см, също така може да е едностранен тротоара, или въобще да няма - алея за хора и пешеходци, все пак обслужва 1 имот.
swenstyle
Младши потребител
 
Мнения: 81
Регистриран на: 20 Окт 2015, 14:46

Re: Въпрос за тупик и кадастрална карта

Мнениеот jhoro » 09 Юни 2020, 19:16

swenstyle написа:тези 3,5 м са за пътно платно + тротоар, освен това бордюрите са широки 15 см, също така може да е едностранен тротоара, или въобще да няма - алея за хора и пешеходци, все пак обслужва 1 имот.

Малка корекция! Пътна лента - част от пътя за движение в една посока. Пътно платно = платно за движение (сбора от всички ленти) + тротоари, банкети и пр.
Когато ivanov_p написа „Минималната ширина на тупика“ има се предвид разстоянието между реалните граници на имотите от двете страни! И този размер (3,5 метра) е при по-малко от 4 имота - при повече е 6 метра.
Изобщо - защо решихте, че зелия тупик, обслужва 1 имот? Питащия говори за поне четири - неговия, съседния и две съседни УПИ-та от другата страна.
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58


Назад към Строителство и регулация


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 10 госта


cron