начало
Адвокатите ще се вписват в нов регистър, ако искат да продължат „по занятие“ да се занимават с фирмена регистрация Адвокатите ще се вписват в нов регистър, ако искат да продължат „по занятие“ да се занимават с фирмена регистрация

Разделянае на апартамент при съжителство без брак

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Разделянае на апартамент при съжителство без брак

Мнениеот bborisova » 28 Май 2020, 10:28

Здравейте, ето и моят казус.Живея с мъж на семейни начала от 20 години, имаме и дете.Решихме понеже нямаме брак да ме осигури по някъкъв начин.И предложението от него е: апартамента в който живеем да си го разделим с покупко-продажба, но ме притеснява факта, че той има кредит/погаден е/, но не е вдигната тежестта от него.Молбата ми е да ме посъветвате какво да правя?Да подписвам ли този договор или да искам първо да се вдигне тежестта от него?
bborisova
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 28 Май 2020, 10:14

Re: Разделянае на апартамент при съжителство без брак

Мнениеот jhoro » 28 Май 2020, 11:47

Здравейте!
Не виждам нищо притеснително в ситуацията. Това, че нямате брак, а живеете на семейни начала, вече се приема съвсем спокойно - както от хората, така и от обществото и институциите. Живейте си, уважавайте се (задължително), разбирайте се (колкото можете) и ако все още имате сили - обичайте се!
Пп. При нас периода е 30-годишен, имаме и граждански, и църковен брак, и пак ... „Съкратена история на военното дело - от Пуническите войни до днес“ (но само с конвенционални средства).

За кредита - щом нямате „законов режим на общност“ - то същия си е „на гърба“ само на кредитополучателя. Погасен, но тежестта стои - значи някой не си е свършил работата. Формално искане и тежестта се сваля.

Покупко-продажбата си е нормална, двустранна, възмездна сделка. Но подписването ще трябва да изчака - едва ли ще се намери нотариус, който да изповяда продажба на имот, с тежест!
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Разделянае на апартамент при съжителство без брак

Мнениеот ilian_todorov » 30 Май 2020, 16:08

bborisova написа:Здравейте, ето и моят казус.Живея с мъж на семейни начала от 20 години, имаме и дете.Решихме понеже нямаме брак да ме осигури по някъкъв начин.И предложението от него е: апартамента в който живеем да си го разделим с покупко-продажба, но ме притеснява факта, че той има кредит/погаден е/, но не е вдигната тежестта от него.Молбата ми е да ме посъветвате какво да правя?Да подписвам ли този договор или да искам първо да се вдигне тежестта от него?

Да го разделите с покупко-продажба? :?: Искате да кажете, той да ви прехвърли с фиктивна продажба жилището ли? :?: Ако е така ще трябва да му преведете някаква сума (1/2 от данъчната оценка) по сметката, за да докажете на нотариуса/съдията по вписвания, че той е получил парите по НА. :idea: От 2011 г. сделките в брой над определена сума са забранени. :idea:
Не е ли по-добре в този случай да сключите брак или да Ви завещае половината апартамент? :?: Има вариант и да Ви прехвърли само ползването на 1/2 от апартамента. Ще Ви излезе по-евтино. :idea:
Утре ако се разделите и Вие сте собственик на 1/2 от жилището може да поискате да Ви плати Вашата половина. :idea:
П.п. Ипотеката щом вече няма дълг не е проблем.
Последна промяна ilian_todorov на 30 Май 2020, 22:29, променена общо 1 път
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Re: Разделянае на апартамент при съжителство без брак

Мнениеот nikodim77 » 30 Май 2020, 17:31

Няма да се спирам над продажбата на ½ от имот, но няма как да подмина това:
ilian_todorov написа:
Да го разделите с покупко-продажба? Искате да кажете, той да ви прехвърли с фиктивна продажба жилището ли? Ако е така ще трябва да му преведете някаква сума (1/2 от данъчната оценка) по сметката, за да докажете на съдията по вписвания, че той е получил парите по НА.

Дали е фиктивна или не, си е тяхна работа и има кой да прецени това обстоятелство, в случай на необходимост!
Сума ще трябва да преведе, само ако стойността на сделката е над 10 000 лева. Няма какво да доказват на съдия по вписванията! Доказват (осъществяват сделката) пред нотариус!
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1168
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: Разделянае на апартамент при съжителство без брак

Мнениеот ilian_todorov » 30 Май 2020, 20:15

nikodim77 написа:Няма да се спирам над продажбата на ½ от имот, но няма как да подмина това:
ilian_todorov написа:
Да го разделите с покупко-продажба? Искате да кажете, той да ви прехвърли с фиктивна продажба жилището ли? Ако е така ще трябва да му преведете някаква сума (1/2 от данъчната оценка) по сметката, за да докажете на съдията по вписвания, че той е получил парите по НА.

Дали е фиктивна или не, си е тяхна работа и има кой да прецени това обстоятелство, в случай на необходимост!
Сума ще трябва да преведе, само ако стойността на сделката е над 10 000 лева. Няма какво да доказват на съдия по вписванията! Доказват (осъществяват сделката) пред нотариус!

Писах фиктивна за да е напълно ясно какво иска да направи. :idea: Че е тяхна работа, спор няма.
Имаше случаи на отказ да се впишат сделки, а и нотариусът едва ли ще подпише, ако плащането е в брой и е 10000 лева или повече. Едва ли 1/2 от данъчната оценка ще е по-малка. :idea: Разбира се има и вариант да се направят две сделки за по 1/4 ид. части примерно по 9000 лева всяка. Разходите обаче ще са малко по-големи. Добре е да са по банков път и по друга причина - ако някой след време се опита да докаже, че сделката е симулативна и парите не са платени. :idea:
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Re: Разделянае на апартамент при съжителство без брак

Мнениеот Melly » 30 Май 2020, 21:12

bborisova написа:Здравейте, ето и моят казус.Живея с мъж на семейни начала от 20 години, имаме и дете.Решихме понеже нямаме брак да ме осигури по някъкъв начин.И предложението от него е: апартамента в който живеем да си го разделим с покупко-продажба, но ме притеснява факта, че той има кредит/погаден е/, но не е вдигната тежестта от него.Молбата ми е да ме посъветвате какво да правя?Да подписвам ли този договор или да искам първо да се вдигне тежестта от него?


Продължава да ме учудват юзъри, които очакват да получат адекватна правна помощ по поставените в темите им публикувани в Lex.bg въпроси.

bborisova,
Ще отправя добронамерен съвет: Поемате огромен риск да се вслушвате в "мнения" на любители/аматьори в областта на правото.
Melly

Допълвам: Колегата nikodim77 се опита да възпре свободните съчинения на първия откликнал на питането, но по мое мнение не му прави добра услуга.
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Разделянае на апартамент при съжителство без брак

Мнениеот jhoro » 31 Май 2020, 10:45

nikodim77 написа:Дали е фиктивна или не, си е тяхна работа и има кой да прецени това обстоятелство, в случай на необходимост!
Сума ще трябва да преведе, само ако стойността на сделката е над 10 000 лева. Няма какво да доказват на съдия по вписванията! Доказват (осъществяват сделката) пред нотариус!

Съгласен съм с казаното от nikodim77 и Melly, само ще променя малко формулировката.
Няма как една сделка да е фиктивна, щом има реален резултат (Нотариален Акт и смяна на собствеността). Фиктивен е например един брак - има документи, но няма съжителство, обвързаност и всичко останало.

Съдията си вписва, а пред нотариуса даже само се декларира. Че интересите на двете страни съвпадат.
Затова се ходи лично (или чрез пълномощник).
Банков път - ако се плаща с пари. А ако е ... „замяна или друго възмездно прехвърляне на права или имущество“?
Пп. Крал Ричард Трети е казал „Заменям кралство за кон.“ И коня ли ... по банков път?
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Разделянае на апартамент при съжителство без брак

Мнениеот ilian_todorov » 31 Май 2020, 13:46

jhoro написа:
nikodim77 написа:Дали е фиктивна или не, си е тяхна работа и има кой да прецени това обстоятелство, в случай на необходимост!
Сума ще трябва да преведе, само ако стойността на сделката е над 10 000 лева. Няма какво да доказват на съдия по вписванията! Доказват (осъществяват сделката) пред нотариус!

Съгласен съм с казаното от nikodim77 и Melly, само ще променя малко формулировката.
Няма как една сделка да е фиктивна, щом има реален резултат (Нотариален Акт и смяна на собствеността). Фиктивен е например един брак - има документи, но няма съжителство, обвързаност и всичко останало.

Съдията си вписва, а пред нотариуса даже само се декларира. Че интересите на двете страни съвпадат.
Затова се ходи лично (или чрез пълномощник).
Банков път - ако се плаща с пари. А ако е ... „замяна или друго възмездно прехвърляне на права или имущество“?
Пп. Крал Ричард Трети е казал „Заменям кралство за кон.“ И коня ли ... по банков път?


Според теб не е фиктивна, а симулативна сделка не може ли да е? :D Не прикрива ли тази сделка дарение?
Преди много години (повече от 10) на един познат майка му прехвърли апартамента си чрез продажба. След време заведе дело за унищожаване/нищожност на НА, защото синът й я излъгал и не й е платил договорената в брой в НА сума. Спечели делото и синът й остана с пръст в уста. Сега в момента в жилището живее сестра му, а той е на квартира. :idea:
По онова време не е имало закон за ограничаване плащането в брой. :D
Последна промяна ilian_todorov на 31 Май 2020, 14:27, променена общо 1 път
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Re: Разделянае на апартамент при съжителство без брак

Мнениеот Melly » 31 Май 2020, 14:08

jhoro написа:
nikodim77 написа:Дали е фиктивна или не, си е тяхна работа и има кой да прецени това обстоятелство, в случай на необходимост!
Сума ще трябва да преведе, само ако стойността на сделката е над 10 000 лева. Няма какво да доказват на съдия по вписванията! Доказват (осъществяват сделката) пред нотариус!

Съгласен съм с казаното от nikodim77 и Melly, само ще променя малко формулировката.
Няма как една сделка да е фиктивна, щом има реален резултат (Нотариален Акт и смяна на собствеността). Фиктивен е например един брак - има документи, но няма съжителство, обвързаност и всичко останало.

Съдията си вписва, а пред нотариуса даже само се декларира. Че интересите на двете страни съвпадат.
Затова се ходи лично (или чрез пълномощник).
Банков път - ако се плаща с пари. А ако е ... „замяна или друго възмездно прехвърляне на права или имущество“?
Пп. Крал Ричард Трети е казал „Заменям кралство за кон.“ И коня ли ... по банков път?

Ето, че и тук ще се включа с ясната представа, че ще укоря последващите действия на колегата jhoro.
Колега, нали си наясно, че като трето лице не притежаваш правен интерес да променяш, макар и малко формулировката в обстоятелствената част извън поставения в темата въпрос!
В случай, че имаш различно мнение от това на nikodim77, то би могъл да го споделиш с него на Л.С.

Не мислиш ли, че първо ние трябва да се дисциплинираме и да не разводняваме с предположения допълващи фактическата страна в поставения от автора й в темата въпрос?

Време е да осъзнаваме, че носим отговорност към питащите такава, че да ги предпазваме от мнения на любители аматьори в правната материя, които в повечето случаи ги насочват към предприемане на действия в грешна посока.

С най добри чувства,
Melly
Последна промяна Melly на 31 Май 2020, 14:10, променена общо 1 път
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Разделянае на апартамент при съжителство без брак

Мнениеот ilian_todorov » 31 Май 2020, 14:10

Melly написа:[size=85][quote="bborisova"
Продължава да ме учудват юзъри, които очакват да получат адекватна правна помощ по поставените в темите им публикувани в Lex.bg въпроси.

bborisova,
Ще отправя добронамерен съвет: Поемате огромен риск да се вслушвате в "мнения" на любители/аматьори в областта на правото.
Melly

Допълвам: Колегата nikodim77 се опита да възпре свободните съчинения на първия откликнал на питането, но по мое мнение не му прави добра услуга.


Форумът дава само насоки. Питащият сам трябва да реши къде да се вслушва. Отговорността си е изцяло негова. Може да получи грешна информация не само от любители, но и от правоспособни специалисти.
Тук е и ролята на вас истинските специалисти (ако сте такива) да поправят аргументирано тези, които грешат.
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Re: Разделянае на апартамент при съжителство без брак

Мнениеот Melly » 31 Май 2020, 14:19

ilian_todorov написа:
Melly написа:Продължава да ме учудват юзъри, които очакват да получат адекватна правна помощ по поставените в темите им публикувани в Lex.bg въпроси.

bborisova,
Ще отправя добронамерен съвет: Поемате огромен риск да се вслушвате в "мнения" на любители/аматьори в областта на правото.
Melly

Допълвам: Колегата nikodim77 се опита да възпре свободните съчинения на първия откликнал на питането, но по мое мнение не му прави добра услуга.


Форумът дава само насоки. Питащият сам трябва да реши къде да се вслушва. Отговорността си е изцяло негова. Може да получи грешна информация не само от любители, но и от правоспособни специалисти.
Тук е и ролята на вас истинските специалисти (ако сте такива) да поправят аргументирано тези, които грешат.


В дълбока заблуда си, Илияне,

Този форум не е платформа за дистанционно обучение на потребители без юридическо образование, още по-малко за такива без юридическа правоспособност, да не говоря за такива, които не притежават адвокатска правоспособност!

Учудваш ме с дебелоочието си да се натрапваш с коментари по всяка тема.
Престани!
Нанасяш повече вреди отколкото ползи на питащите. :evil:
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Разделянае на апартамент при съжителство без брак

Мнениеот ilian_todorov » 31 Май 2020, 14:31

Melly написа:
ilian_todorov написа:
Melly написа:Продължава да ме учудват юзъри, които очакват да получат адекватна правна помощ по поставените в темите им публикувани в Lex.bg въпроси.

bborisova,
Ще отправя добронамерен съвет: Поемате огромен риск да се вслушвате в "мнения" на любители/аматьори в областта на правото.
Melly

Допълвам: Колегата nikodim77 се опита да възпре свободните съчинения на първия откликнал на питането, но по мое мнение не му прави добра услуга.


Форумът дава само насоки. Питащият сам трябва да реши къде да се вслушва. Отговорността си е изцяло негова. Може да получи грешна информация не само от любители, но и от правоспособни специалисти.
Тук е и ролята на вас истинските специалисти (ако сте такива) да поправят аргументирано тези, които грешат.


В дълбока заблуда си, Илияне,

Този форум не е платформа за дистанционно обучение на потребители без юридическо образование, още по-малко за такива без юридическа правоспособност, да не говоря за такива, които не притежават адвокатска правоспособност!

Учудваш ме с дебелоочието си да се натрапваш с коментари по всяка тема.
Престани!
Нанасяш повече вреди отколкото ползи на питащите. :evil:


Предлагаш да се наложи цензура на форума ли? :D
Аз пък имам друга идея. Не чети мненията ми и няма да се дразниш. :idea:
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34


Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 23 госта


cron