начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Наследство

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Наследство

Мнениеот philanthropist__ » 23 Май 2020, 15:30

Здравейте,

казвам се Михаил и бих искал да попитам:Баща ми придобива имот от родителите си срещу договор за издръжка и гледане преди брака с майка ми,който впоследствие сключва.Баща ми почина и има брат,мой чичо и неговата майка моя баба.Кои сме наследници на имота на баща ми -само аз и майка ми или чичо ми и баба ми също?Също така какви са дяловете на всеки един от нас като наследници?
philanthropist__
Младши потребител
 
Мнения: 31
Регистриран на: 02 Юни 2017, 03:21

Re: Наследство

Мнениеот jhoro » 24 Май 2020, 15:22

Здравейте Михаил!
Всички изброени сте наследници. Вие сте 1-ви ред, като син. Вашата баба е 2-ри ред, като майка. Чичо Ви е 3-ти ред. Допълнително е майка Ви - преживял съпруг.
На принципа - „всеки ред наследници изключва следващия ред при наследяването“ - правоимащи сте Вие и майка Ви. Дяловете са по една втора (ако не се договорите друго).

Относно споменатия „договор за издръжка“ - по правилно би било „дарение със задължение за осигуряване на издръжка“ - Вие, като наследници ще я дължите на бабата!
Последна промяна jhoro на 24 Май 2020, 16:30, променена общо 1 път
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Наследство

Мнениеот Melly » 24 Май 2020, 15:56

philanthropist__ написа:Здравейте,
Баща ми придобива имот от родителите си срещу договор за издръжка и гледане преди брака с майка ми,............

ДГИ е ненаименован договор, но по правната си природа е възмезден договор - прехвърляне на имот срещу бъдещи грижи и издръжка.!!!
Докато договорът за дарение на имот е безвъзмезден договор - собствеността се прехвърля без насрещна престация от надарения. Единствено условие за валидността на тази сделка е изявлението на надарения за приемане на дарението. Всяка уговорка за бъдеща възмездна престация към дарителя има за последица нищожност на сделката, независимо че договорът е сключен във формата на чл.18 ЗЗД.

Ето защо изразразявам несъгласие с мнението на колегата, писал преди мен.
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Наследство

Мнениеот jhoro » 24 Май 2020, 16:38

Melly написа:
philanthropist__ написа:Здравейте,
Баща ми придобива имот от родителите си срещу договор за издръжка и гледане преди брака с майка ми,............

ДГИ е ненаименован договор, но по правната си природа е възмезден договор - прехвърляне на имот срещу бъдещи грижи и издръжка.!!!
Докато договорът за дарение на имот е безвъзмезден договор - собствеността се прехвърля без насрещна престация от надарения. Единствено условие за валидността на тази сделка е изявлението на надарения за приемане на дарението. Всяка уговорка за бъдеща възмездна престация към дарителя има за последица нищожност на сделката, независимо че договорът е сключен във формата на чл.18 ЗЗД.

Ето защо изразразявам несъгласие с мнението на колегата, писал преди мен.

С коя част или с цялото мневие?
Колкото до подчертаното ...
Калайджиев: задължението за осигуряване на издръжка не е функция на самия договор за дарение. То възниква като последица от допълнително настъпил юридически факт, а именно нуждата от издръжка. Така че то не е последица на самия договор, а на новонастъпил юридически факт. На базата на това основание за отмяна като че ли не може да се обоснове двустранният характер на договора, а най-много може да се приеме, че договорът би имал характера на несъвършен двустранен договор. Но при дарението с тежест господстващото виждане е, че това дарение в някаква степен има двустранен характер и за него в някаква степен се прилагат правилата за двустранните договори.
http://www.lawsbg.com/lectures/75-oblig ... ml?start=2
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Наследство

Мнениеот Melly » 24 Май 2020, 18:44

jhoro написа:
Melly написа:
philanthropist__ написа:Здравейте,
Баща ми придобива имот от родителите си срещу договор за издръжка и гледане преди брака с майка ми,............

ДГИ е ненаименован договор, но по правната си природа е възмезден договор - прехвърляне на имот срещу бъдещи грижи и издръжка.!!!
Докато договорът за дарение на имот е безвъзмезден договор - собствеността се прехвърля без насрещна престация от надарения. Единствено условие за валидността на тази сделка е изявлението на надарения за приемане на дарението. Всяка уговорка за бъдеща възмездна престация към дарителя има за последица нищожност на сделката, независимо че договорът е сключен във формата на чл.18 ЗЗД.

Ето защо изразразявам несъгласие с мнението на колегата, писал преди мен.

С коя част или с цялото мневие?
Колкото до подчертаното ...
Калайджиев: задължението за осигуряване на издръжка не е функция на самия договор за дарение. То възниква като последица от допълнително настъпил юридически факт, а именно нуждата от издръжка. Така че то не е последица на самия договор, а на новонастъпил юридически факт. На базата на това основание за отмяна като че ли не може да се обоснове двустранният характер на договора, а най-много може да се приеме, че договорът би имал характера на несъвършен двустранен договор. Но при дарението с тежест господстващото виждане е, че това дарение в някаква степен има двустранен характер и за него в някаква степен се прилагат правилата за двустранните договори.
http://www.lawsbg.com/lectures/75-oblig ... ml?start=2

Не казвам нищо по-различно от позицията на проф. Калайджиев.
И двата договора (ДГИ и договорът за дарение) са правни сделки за прехвърляне на собственост върху имот, какъвто е случая в конкретно поставената тема.
Само че, договорът по чл.225 ЗЗД има изрична правна уредба - договор с еднократно действие - надареният приема дара с волеизявление заявено под формата на признателност и затова същият е безвъзмезден договор.
Дори и да приемем, че договорът е сключен с тежест под формата на обещание (задължаване даване на издръжка и гледане), то чл.226 указва, че тази уговорка е нищожна, което подсказва безвъзмездния му характер.

При ДГИ има тази особеност, че собствеността се придобива с акта сключен във формата на чл.18 ЗЗД, но задължението на приобретателя е да полага занапред грижи и издръжка, които в живия живот имат стойностно изражение - т.е престацията е възмездна. В съдебната практика безпротиваречиво се приема, че този ненаименован договор е алеаторен -изпълнението на задължението на приобретателя по него е занапред докато е жив прехвърлителя.
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Наследство

Мнениеот philanthropist__ » 24 Май 2020, 20:23

jhoro написа:Здравейте Михаил!
Всички изброени сте наследници. Вие сте 1-ви ред, като син. Вашата баба е 2-ри ред, като майка. Чичо Ви е 3-ти ред. Допълнително е майка Ви - преживял съпруг.
На принципа - „всеки ред наследници изключва следващия ред при наследяването“ - правоимащи сте Вие и майка Ви. Дяловете са по една втора (ако не се договорите друго).

Относно споменатия „договор за издръжка“ - по правилно би било „дарение със задължение за осигуряване на издръжка“ - Вие, като наследници ще я дължите на бабата!


Благодаря.Значи баба ми и чичо ми не наследяват нищо от имота?
philanthropist__
Младши потребител
 
Мнения: 31
Регистриран на: 02 Юни 2017, 03:21

Re: Наследство

Мнениеот philanthropist__ » 24 Май 2020, 20:38

При ДГИ има тази особеност, че собствеността се придобива с акта сключен във формата на чл.18 ЗЗД, но задължението на приобретателя е да полага занапред грижи и издръжка, които в живия живот имат стойностно изражение - т.е престацията е възмездна. В съдебната практика безпротиваречиво се приема, че този ненаименован договор е алеаторен -изпълнението на задължението на приобретателя по него е занапред докато е жив прехвърлителя.


Благодаря.Това означава ли,че след като дядо ми като прехвърлител по договора за гледане и издръжка е починал,вече аз и майка ми не дължиме това гледане и издръжка на баба ми?
philanthropist__
Младши потребител
 
Мнения: 31
Регистриран на: 02 Юни 2017, 03:21

Re: Наследство

Мнениеот jhoro » 24 Май 2020, 22:57

Melly написа:Не казвам нищо по-различно от позицията на проф. Калайджиев.
И двата договора (ДГИ и договорът за дарение) са правни сделки за прехвърляне на собственост върху имот, какъвто е случая в конкретно поставената тема.
Само че, договорът по чл.225 ЗЗД има изрична правна уредба - договор с еднократно действие - надареният приема дара с волеизявление заявено под формата на признателност и затова същият е безвъзмезден договор.
Дори и да приемем, че договорът е сключен с тежест под формата на обещание (задължаване даване на издръжка и гледане), то чл.226 указва, че тази уговорка е нищожна, което подсказва безвъзмездния му характер.
При ДГИ има тази особеност, че собствеността се придобива с акта сключен във формата на чл.18 ЗЗД, но задължението на приобретателя е да полага занапред грижи и издръжка, които в живия живот имат стойностно изражение - т.е престацията е възмездна. В съдебната практика безпротиваречиво се приема, че този ненаименован договор е алеаторен -изпълнението на задължението на приобретателя по него е занапред докато е жив прехвърлителя.

Благодаря за отделеното внимание! Казвам го съвсем сериозно, без никаква ирония!
Винаги е добре, да се чуе още едно мнение, а когато е от професионалист ... е безценно!
philanthropist__ написа:Благодаря.Значи баба ми и чичо ми не наследяват нищо от имота?

Да!
philanthropist__ написа:Благодаря. Това означава ли, че след като дядо ми като прехвърлител по договора за гледане и издръжка е починал, вече аз и майка ми не дължиме това гледане и издръжка на баба ми?

Юридически - да (може би), от човешка гледна точка - НЕ!
Казвам „може би“, защото в началото написахте - „Баща ми придобива имот от родителите си...“. А родителите на баща Ви, са дядо Ви и баба Ви! Тоест - не само дядо Ви е страна по договора.
От човешка гледна точка (а правото винаги следва живота) - е абсурдно!
Защото - преди да е Ваша баба - тази жена е майка на Вашия баща!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Наследство

Мнениеот Melly » 25 Май 2020, 00:24

philanthropist__ написа:
При ДГИ има тази особеност, че собствеността се придобива с акта сключен във формата на чл.18 ЗЗД, но задължението на приобретателя е да полага занапред грижи и издръжка, които в живия живот имат стойностно изражение - т.е престацията е възмездна. В съдебната практика безпротиваречиво се приема, че този ненаименован договор е алеаторен -изпълнението на задължението на приобретателя по него е занапред докато е жив прехвърлителя.


Благодаря.Това означава ли,че след като дядо ми като прехвърлител по договора за гледане и издръжка е починал,вече аз и майка ми не дължиме това гледане и издръжка на баба ми?

Отговор:
Не, не означава че като наследници на вашия баща задължението ви за издръжка и гледане е погасено със смъртта на дядо ви. Наследството представлява имуществено право и е комплекс от правата и задълженията на вашия наследодател - баща ви.
Ако държите имотът да остане изцяло "ваш", то осигурете на баба ви достойни старини.
Не забравяйте, че сте получили вещ и то във всички случаи на висока стойност безплатно :!: :idea:
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Наследство

Мнениеот ilian_todorov » 26 Май 2020, 16:32

philanthropist__ написа:
При ДГИ има тази особеност, че собствеността се придобива с акта сключен във формата на чл.18 ЗЗД, но задължението на приобретателя е да полага занапред грижи и издръжка, които в живия живот имат стойностно изражение - т.е престацията е възмездна. В съдебната практика безпротиваречиво се приема, че този ненаименован договор е алеаторен -изпълнението на задължението на приобретателя по него е занапред докато е жив прехвърлителя.


Благодаря.Това означава ли,че след като дядо ми като прехвърлител по договора за гледане и издръжка е починал,вече аз и майка ми не дължиме това гледане и издръжка на баба ми?


Разбира се, че не дължиш издръжка, освен ако не ви задължат да плащате издръжка на основание не помня кой член на СК, както писа Мели, но това едва ли ще стане. Баба ти няма да тръгне да те съди, повярвай ми.
В днешно време пенсионерите са най-добре. :D Имат гарантиран месечен доход. :idea: Свикнали са да живеят икономично, почти мизерно. Рядко им трябва издръжка. Нуждаят се от уважение и добро отношение от деца и внуци. :idea: Освен добра дума и една чанта с плодове веднъж месечно и помощ в поддържането на жилището им. Ако е необходимо да се отиде с тях на лекар. Такива ми ти работи...
Не съм юрист (правото ми е хоби) и ползвай съветите ми на собствена отговорност!
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34

Re: Наследство

Мнениеот ivanov_p » 26 Май 2020, 18:32

Ако дядото и бабата са прехвърлили имота срещу гледане и издръжка на сина си, който е починал, както и дядото, на бабата се дължи издръжка от наследниците на бащата. Това не е филм "по желание", приемаш наследството с правата и задълженията по него. Издръжка няма да се дължи само ако имота е бил личен на дядото.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4326
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Наследство

Мнениеот ilian_todorov » 26 Май 2020, 18:48

philanthropist__ написа:
При ДГИ има тази особеност, че собствеността се придобива с акта сключен във формата на чл.18 ЗЗД, но задължението на приобретателя е да полага занапред грижи и издръжка, които в живия живот имат стойностно изражение - т.е престацията е възмездна. В съдебната практика безпротиваречиво се приема, че този ненаименован договор е алеаторен -изпълнението на задължението на приобретателя по него е занапред докато е жив прехвърлителя.


Благодаря.Това означава ли,че след като дядо ми като прехвърлител по договора за гледане и издръжка е починал,вече аз и майка ми не дължиме това гледане и издръжка на баба ми?


Да уточним нещо. Дядо ти единствен прехвърлител ли е на имота, т.е. негов личен имот ли е бил или и на баба ти? :?: Ако е второто дължиш издръжка на баба ти, но не мисля, че тя ще ти заведе дело за да развали договора с баща ти. Отнасяй се добре с нея, както ти бях писал и няма да имаш проблеми.
ilian_todorov
Активен потребител
 
Мнения: 1345
Регистриран на: 08 Юни 2013, 13:34


Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 30 госта


cron