начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Доказване на собственост върху стар имот

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Доказване на собственост върху стар имот

Мнениеот getov95 » 05 Май 2020, 13:10

Здравейте имаме имот в регулация с жилищна сграда (срутена) .В този имот е родена и отраснала баба ми ,но с течение на времето се преместват в друга къща и когато е минавал кадастъра не сме вписани като собственици и нямаме нотариален акт .В момента в кадастъра за този имот на вид собственост пише : няма данни .Въпросът ми е какви са възможните варианти да си върнем собствеността ? Може ли да се търсят собствениците от емлячния регистър ,реалният собственик на имота е на баба ми баща й .Или да се издаде скица от кадастъра и със свидетели нотариус да издаде констативен нотариален акт ? Ще съм благодарен на всякакви съвети ,знам че възможността за връщане на имота е малка ,но съм решил да направя всичко възможно по законов ред .
getov95
Младши потребител
 
Мнения: 19
Регистриран на: 29 Апр 2020, 21:42

Re: Доказване на собственост върху стар имот

Мнениеот ivan_lawyer » 05 Май 2020, 13:58

Какво все пак да направите - първо - имотът не е подлежал на реституция и т.н., тоест - винаги сте си били собственици. Не може да няма съвсем никакви документи, а констативният нотариален акт - тук е задължителен, така че да положите начало и на едно владение (знам, че е смешно, но аз съм практик), тоест - да се защитите от всички страни.

Откъде идва емлячен регистър - в града ли е имота, в рамките на населено място ли е.

По принцип си е Ваш - сега - ако го готвите за продажба - наистина - без документи - не може.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Доказване на собственост върху стар имот

Мнениеот getov95 » 05 Май 2020, 14:41

Имотът е в малко планинско селце с 50-тина жители .Ами документи не откриваме (имота не се е обитавал поне 40 години) за това не знам как да действам .Преди години след вписването в кадастъра баба ми е обжалвала ,но не била наела адвокат и нищо не е станало .Плащаме данък за друг имот в това село ,който данък трябва да е за този имот , но и там объркването е голямо .Не искам да го продавам ,имотът има сантиментална стойност и искам да се ползва .Съседите знаят ,че ние сме собственици и ако имат някаква тежест биха свидетелствали .Ще съм благодарен да ме насочите към стъпките от тук нататък , къде и какво да направя първо .Благодарности !
getov95
Младши потребител
 
Мнения: 19
Регистриран на: 29 Апр 2020, 21:42

Re: Доказване на собственост върху стар имот

Мнениеот ivan_lawyer » 05 Май 2020, 15:39

Трябва да се свържете със съответен нотариус - тука адвокат - няма работа, тоест - съдебно нещо няма един вид, а нотариусите са по Съдебни райони - горе-долу съвпадат, със съдебните - сега трябва да е съгласен на цялата галимация. Имах случай - в Луковит - там е един нотариус май - и какво да кажа - докато си купя сутрешно кафе, то клиентът - един пъргав дядка - се шмугна - той да си оправел нещата - му отказаха веднага, защото - то си трябва договорка, не е книжарница - да влезеш, тоест - трябва си обяснение на случая - защото - нотариусите много се стягат на обстоятелствени проверки, просто - почват да треперят като лиственици.

Иначе - обстоятелствената проверка е доста дълъг и мъчителен (детероден) процес, но си заслужава - да си имате документа, сега - наясно съм с неуредиците по конкретните общини, губят се документи и изобщо.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Доказване на собственост върху стар имот

Мнениеот kalahan2008 » 05 Май 2020, 18:27

Според мен при всички положения трябва да се снабдите с констативен нотариален акт, въпросът е какъв.
Ако можете да намерите някакви документи, например от емлячния регистър, доказващи собствеността, дори и косвено - трябва да опитате да си извадите нотариален акт въз основа на документи. Ако не можете да се снабдите с такива - въз основа на обстоятелствена проверка, по давност.
Друг вариант е да се води установителен иск, но не виждам някой да оспорва собствеността Ви, следователно такъв иск би бил недопустим.
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4170
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: Доказване на собственост върху стар имот

Мнениеот getov95 » 05 Май 2020, 19:40

Благодаря много ,че се отзовахте . При първа възмовност ще действаме и ще видим до къде ще я докараме .
getov95
Младши потребител
 
Мнения: 19
Регистриран на: 29 Апр 2020, 21:42

Re: Доказване на собственост върху стар имот

Мнениеот Melly » 05 Май 2020, 20:43

getov95 написа:.... реалният собственик на имота е на баба ми баща й.

Аз бих ви дала следната насока:
От изложеното до тук за мен е ясно, че този имот има собственик - вашият прадядо.
Това е отправната точка, за да издирите от архивите към съответния съд по техните азбучници „това са книги, всяка една подвързана и прошнурована за съответната година" за вписаните актове с отбелязване на №, нот.дело и година - продажби на недвижими имоти.
Въоръжете се с търпение и достатъчно време да прелиствате лист по лист, том по том и да откриете посочените по-горе данни, след което със заявление и У-ние за наследници на вашия прадядо, поискайте издаване на заверен препис от този нотариален акт.
Следващата стъпка е:
С копие от получения заверен препис на НА+у-нието ще трябва да заявите вписване на това обстоятелство в имотния регистър към СГКК на съответния град.

Успех!
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Доказване на собственост върху стар имот

Мнениеот getov95 » 06 Май 2020, 13:01

Не съм чувал за тези азбучници ,те са отделен документ от емлячния регистър ,така ли ? Иначе прадядо ми е починал 72-ра година ,а преди него пък собственик е бил прапра дядо ми ,така че имота сигурно е над 100 години собстеност на рода ми ( по-назад ми е трудно да върна лентата ).Малко съм скептичен към тези архиви ,става въпрос за много години назад ,но ще пробвам да открия нещо .
getov95
Младши потребител
 
Мнения: 19
Регистриран на: 29 Апр 2020, 21:42

Re: Доказване на собственост върху стар имот

Мнениеот getov95 » 20 Май 2020, 14:01

Интересното е ,че в кадастъра в скицата на имота е въведена и скицата на къщата .Та аджеба ,като са го правили този кадастър ,толкова ли не са се поинтересували на кой е къщата и имота ... Или за тях къщата е паднала от небето и е по лесно да пишем ,че няма данни за собственост .Също по думи на баба ми и границите на имота в кадастъра са правени на око и не са както са били едно време .
getov95
Младши потребител
 
Мнения: 19
Регистриран на: 29 Апр 2020, 21:42

Re: Доказване на собственост върху стар имот

Мнениеот jhoro » 20 Май 2020, 14:27

getov95 написа:Интересното е ...

Интересно я!
Понеже „вие питате - ние отговаряме“, но вашия стил е „едно си баба знае - едно си баба бае“ - отговарям така.
Да, в скицата на имота е посочено мястото, където е (или трябва да има) постройка /къща. Евентуално - и собственика.
Но едно е фактическата обстановка, друго е собствеността към даден момент.
Ето ви „прясна информация“ - ПОЧТИ е готова Наредбата за връзката между кадастъра и имотния регистър. Ама ... почти!
Отделно, че по времето на прадядо Ви - какво е трябвало, пък какво е ставало ...

Според мен основния въпрос е - „Има ли трета страна претенции“?
Ако не - „Придобиване по давност“.
Всички публикации, свързани с този профил, са плод на вашата фантазия!
Интернет не съществува!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Доказване на собственост върху стар имот

Мнениеот getov95 » 20 Май 2020, 15:44

Няма претенции от трета страна .Оказа се ,че емлячният регистър е преместен от селото в общината .Та тези дни ще подам заявление за удостоверение за собственост от емлячен регистър .И да се надяваме прадядо ми да фигурира в този регистър (защото кметският наместник спомена ,че регистрите били преместени в общината поради злоупотреба с тях от предишни кметски наместници ) .
getov95
Младши потребител
 
Мнения: 19
Регистриран на: 29 Апр 2020, 21:42

Re: Доказване на собственост върху стар имот

Мнениеот ivan_lawyer » 20 Май 2020, 17:43

Побързайте, защото съм виждал откъснати страници от емлячни регистри.

После е невъзможно да се води дело, защото наистина има злоупотреби.

С две думи - трябва да се плъзнете и шмугнете като една бърза светкавица.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Доказване на собственост върху стар имот

Мнениеот getov95 » 20 Май 2020, 21:59

Ново 20 , днес при проверка в данъчното се установи ,че сме плащали и продължаваме да плащаме данък за въпросния имот .Само ,че в данъчното е деклариран 1,7 декара ,а в кадастъра е 2,5 ,също е сбъркана и махалата в която се намира имота ,но по стар номер плащания данък съвпада с въпросния имот .
getov95
Младши потребител
 
Мнения: 19
Регистриран на: 29 Апр 2020, 21:42

Re: Доказване на собственост върху стар имот

Мнениеот getov95 » 26 Май 2020, 16:31

Циркът е пълен ,от данъчното ни прехвърлиха да ходим първо при нотариус и не ни извадиха бележка ,че сме плащали данъци за имота .А в общината емлячен регистър няма ,показаха ни някаква книга в която е записано ,че имота се води на несъществуващо лице (но пък със същата фамилия като на прадядо ми ) .Оказа се ,че и не е в регулация ,а е само в урбанизирана територия .Отделно по новия кадастриален план са объркани границите в наша щета .Кашата е пълна ,толкова поразии са направили от фирмата подизпълнител на кадастъра ,че няма накъде .Единствената възможност която ми остава е да се обърна към нотариус ,който да се навиее на цялата галимация и разправия .Ако не постигна резултат , мисля да заградя мястото и да влеза във владение , а ако се появят претенции ще се води съдебна битка .
getov95
Младши потребител
 
Мнения: 19
Регистриран на: 29 Апр 2020, 21:42


Назад към Съсобственост и делба


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 6 госта


cron