начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

ГАРАЖ и по кой закон могат да те глобят ако не го използваш

Казуси за недвижими имоти


ГАРАЖ и по кой закон могат да те глобят ако не го използваш

Мнениеот milenacvetkova » 13 Ное 2019, 12:45

Здравейте. Временно съм поставила два дивана в гаража си и не мога да го използвам т.к. сина ми се мести. Комшия е подал оплакване че спирам пред гаража си и не го ползвам като гараж. От Общината ми се обадиха за да ми кажат че щели да ми изпратят комисия за проверка. Можете ли да ми кажете по кои закон е това, за да прочета. Предварително благодаря!
milenacvetkova
Младши потребител
 
Мнения: 18
Регистриран на: 15 Яну 2018, 21:57

Re: ГАРАЖ и по кой закон могат да те глобят ако не го използ

Мнениеот kalahan2008 » 13 Ное 2019, 13:38

Вероятно в някоя наредба на общинския съвет във Вашия град /не конкретизирате къде живеете/.
Този начин на паркиране /имаш гараж, но паркираш отпред/ е особено масово разпространен във Варна и създава много неудобства и неприятности на пешеходците, които просто нямат къде са ходят-нито по улицата, нито по тротоара /с паркираните коли/.
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4170
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: ГАРАЖ и по кой закон могат да те глобят ако не го използ

Мнениеот kpts_ » 13 Ное 2019, 16:58

Щом спирате, надявам се имате валидно свидетелство за управление на МПС.
Тогава би трябвало да познавате и правилата за движение по пътищата.
Те са основно в един закон с това име, който лесно се намира в Интернет.
kpts_
Потребител
 
Мнения: 146
Регистриран на: 15 Авг 2014, 22:42

Re: ГАРАЖ и по кой закон могат да те глобят ако не го използ

Мнениеот milenacvetkova » 15 Ное 2019, 11:47

:roll:
Последна промяна milenacvetkova на 15 Ное 2019, 11:50, променена общо 1 път
milenacvetkova
Младши потребител
 
Мнения: 18
Регистриран на: 15 Яну 2018, 21:57

Re: ГАРАЖ и по кой закон могат да те глобят ако не го използ

Мнениеот milenacvetkova » 15 Ное 2019, 11:49

kpts_ написа:Щом спирате, надявам се имате валидно свидетелство за управление на МПС.
Тогава би трябвало да познавате и правилата за движение по пътищата.
Те са основно в един закон с това име, който лесно се намира в Интернет.

Здравейте. Може би не бях много ясна, става въпрос за ГАРАЖА, а не ЗА КОЛАТА. За ГАРАЖА-коя е комисията която би могла да ме провери какво има в ГАРАЖА? Относно колата -ЗДВп съм го чела-да, записано е "2. на платното за движение и на тротоара непосредствено пред входовете на жилищни сгради и гаражи, когато това затруднява достъпа до тях;" т.е. аз не затруднявам достъпа до гаража защото същия е мой. Благодаря
milenacvetkova
Младши потребител
 
Мнения: 18
Регистриран на: 15 Яну 2018, 21:57

Re: ГАРАЖ и по кой закон могат да те глобят ако не го използ

Мнениеот TheOldMan » 21 Ное 2019, 17:23

milenacvetkova написа:Здравейте. Може би не бях много ясна, става въпрос за ГАРАЖА, а не ЗА КОЛАТА. За ГАРАЖА-коя е комисията която би могла да ме провери какво има в ГАРАЖА? Относно колата -ЗДВп съм го чела-да, записано е "2. на платното за движение и на тротоара непосредствено пред входовете на жилищни сгради и гаражи, когато това затруднява достъпа до тях;" т.е. аз не затруднявам достъпа до гаража защото същия е мой. Благодаря


Един гараж рядко е по-широк от 3 метра. Една кола често е по-дълга от 4 метра. Ако има 3 гаража и средния е вашия, не виждам как ще паркирате 4 метрова кола пред 3 метров гараж без да затруднявате достъпа до съседните гаражи. Все пак трябва да има и място съседа ви свободно да може да направи маневра за да влезе в гаража си.

А в гаража си можете да държите каквото си искате и да го ползвате или да не го ползвате и никаква комисия не може да ви дава акъл как да си го ползвате. Стига да не отворите фризьорски салон, сервиз или магазин в него ...
Аз не съм юрист. Ползвайте съветите ми на своя отговорност!
TheOldMan
Активен потребител
 
Мнения: 1646
Регистриран на: 08 Май 2008, 15:19

Re: ГАРАЖ и по кой закон могат да те глобят ако не го използ

Мнениеот kalahan2008 » 21 Ное 2019, 19:25

Има 4 начина да се паркира колата пред гаража:
- надлъжно на тротоара - пречи на съседните гаражи и пешеходците;
- напречно на гаража - пречи на пешеходците;
- надлъжно на улицата - пречи на съседните гаражи;
- напречно на улицата - пречи на колите и е забранено по закон.
Вие по кой точно начин си паркирате колата?
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4170
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: ГАРАЖ и по кой закон могат да те глобят ако не го използ

Мнениеот jhoro » 21 Ное 2019, 22:34

kalahan2008 написа:Има 4 начина да се паркира колата пред гаража:
- надлъжно на тротоара - пречи на съседните гаражи и пешеходците;
- напречно на гаража - пречи на пешеходците;
- надлъжно на улицата - пречи на съседните гаражи;
- напречно на улицата - пречи на колите и е забранено по закон.
Вие по кой точно начин си паркирате колата?

Дали са само тези 4? Не смятам!
Конкретно. При мен ситуацията е следната - улица с прилежащ тротоар, подход - около 5 метра и чак тогава - гараж. Така, че спокойно си паркирам пред гаража (по продължение) и не преча на никого!
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: ГАРАЖ и по кой закон могат да те глобят ако не го използ

Мнениеот kalahan2008 » 22 Ное 2019, 00:55

jhoro написа:
kalahan2008 написа:Има 4 начина да се паркира колата пред гаража:
- надлъжно на тротоара - пречи на съседните гаражи и пешеходците;
- напречно на гаража - пречи на пешеходците;
- надлъжно на улицата - пречи на съседните гаражи;
- напречно на улицата - пречи на колите и е забранено по закон.
Вие по кой точно начин си паркирате колата?

Дали са само тези 4? Не смятам!
Конкретно. При мен ситуацията е следната - улица с прилежащ тротоар, подход - около 5 метра и чак тогава - гараж. Така, че спокойно си паркирам пред гаража (по продължение) и не преча на никого!

И такъв вариант има, но в случая се е оплакал съсед и вероятно тази кола му пречи.
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4170
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: ГАРАЖ и по кой закон могат да те глобят ако не го използ

Мнениеот milenacvetkova » 28 Ное 2019, 13:51

jhoro написа:
kalahan2008 написа:Има 4 начина да се паркира колата пред гаража:
- надлъжно на тротоара - пречи на съседните гаражи и пешеходците;
- напречно на гаража - пречи на пешеходците;
- надлъжно на улицата - пречи на съседните гаражи;
- напречно на улицата - пречи на колите и е забранено по закон.
Вие по кой точно начин си паркирате колата?

Дали са само тези 4? Не смятам!
Конкретно. При мен ситуацията е следната - улица с прилежащ тротоар, подход - около 5 метра и чак тогава - гараж. Така, че спокойно си паркирам пред гаража (по продължение) и не преча на никого!


Не са само тези 4-ри които от kalahan2008 » 21 Ное 2019 06:25 pm е описал естественно
вход-гараж-огромно дърво-след дървото ограда на двор
Спирам точно на чертата на гаража и продължението на колата е в рамките на дървото/не засягам входа, не засягам оградата на дворното място/.

На никой не преча!!! Вариациите Ви не са пълни/от kalahan2008 » 21 Ное 2019 06:25 pm/ или сте описали тези пред Вас!
Последна промяна milenacvetkova на 28 Ное 2019, 13:54, променена общо 1 път
milenacvetkova
Младши потребител
 
Мнения: 18
Регистриран на: 15 Яну 2018, 21:57

Re: ГАРАЖ и по кой закон могат да те глобят ако не го използ

Мнениеот milenacvetkova » 28 Ное 2019, 13:53

kalahan2008 написа:Има 4 начина да се паркира колата пред гаража:
- надлъжно на тротоара - пречи на съседните гаражи и пешеходците;
- напречно на гаража - пречи на пешеходците;
- надлъжно на улицата - пречи на съседните гаражи;
- напречно на улицата - пречи на колите и е забранено по закон.
Вие по кой точно начин си паркирате колата?



вход-гараж-огромно дърво-след дървото ограда на двор
Спирам точно на чертата на гаража и продължението на колата е в рамките на дървото/не засягам входа, не засягам оградата на дворното място/.

На никой не преча!!! Вариациите Ви не са пълни или сте описали тези пред Вас!
Жалбата от ПЕНСИОНЕРА които живее срещу моя гараж е заради това, че същия в продължение на 10г си спираше пред моя гараж и не се изместваше с месеци т.к. толкова си кара колата, а ако не е спрял той спираше ПРЕД ГАРАЖА МИ зет му, дъщеря му, сина му, снаха му. Сега като сложих антипаркинг съоръжение и му стана неудобно и е подал ЖАЛБА!
milenacvetkova
Младши потребител
 
Мнения: 18
Регистриран на: 15 Яну 2018, 21:57

Re: ГАРАЖ и по кой закон могат да те глобят ако не го използ

Мнениеот TheOldMan » 02 Дек 2019, 08:45

Демонтирате антипаркинг съоръжението, съседа ви паркира колата си, вие викате паяк, той му вдига колата, вие си търсите 30-40-те лева (които ще трябва да платите за услугата по освобождаване на входа на гаража ви) по съдебен път, на него му съставят акт за неправилно паркиране и плаща престоя на наказателния паркинг. После ви възстановява парите за паяка и за евентуални съдебни разноски.
В иска можете да включите и цената за наемане на буса, който е идвал да натовари двата ви дивана, но поради това че колата на съседа ви е пречела операцията се е провалила (не че реално е идвал бус ). И надницата на двама хамали които са идвали да товарят (не че и те реално са идвали)...
След 2-3 такива сцени съседа ще спре да паркира...

Накратко - проблема както го виждам не опира до ЗДвП, а си е чисто съседско заяждане. Подбирайте правилните инструменти.
Аз не съм юрист. Ползвайте съветите ми на своя отговорност!
TheOldMan
Активен потребител
 
Мнения: 1646
Регистриран на: 08 Май 2008, 15:19

Re: ГАРАЖ и по кой закон могат да те глобят ако не го използ

Мнениеот vasgg88 » 07 Апр 2020, 14:50

Привет на всички в групата !!

Преди около година закупих гараж 4 / прилагам план на разпределение/. За съжаление тогава не настоях архитектурен план, тспоред нотариуса не ми трябвало. Една година по-късно строителя на сградата е получил правата върху имота и сега продава паркоместата П1 и П2/ от плана на разпределението/. Как ще ги продаде не ми е известно, дали като общи части или като право на ползване. ПРОБЛЕМА е видно от схемата, че ми блокират достъпа до гаража, не мога да направя маневра напред и след това влизам назад. Не е възможно и влизане напред. Прилагам още една схема с разположението на подхода към гаражите спрямо улицата. На практика не спират пред гаража, но няма и 5 м до оградата и не мога да правя маневри.Сградата е строена 2010г. и според думите на една моя приятелка, която е урбанист, преди не са взимали радиусите на завиване при колите. Мога ли да си търся правата при нотариуса, при който сключих сделката? Моля Ви, за съвет, мнение и коментари!!!
Прилагам линк към схемата: https://we.tl/t-C49C7ye7Kr
vasgg88
Младши потребител
 
Мнения: 13
Регистриран на: 07 Апр 2020, 14:23

Re: ГАРАЖ и по кой закон могат да те глобят ако не го използ

Мнениеот jhoro » 07 Апр 2020, 18:10

Здравейте.
Ситуацията изобщо не е за чудене - явно въпросния строител (сега - собственик) си действа само от негова гледна точка.
От приложената схема виждам, че има 4 бр. самостоятелни обекта (гаражи) и място за маневри и преминаване. Следната Наредба № 2 от 2001 г. не е никак нова.
Чл. 32. (4) Паркирането върху обособени площи извън пътното платно се извършва чрез подреждане в паркоместа (клетки), между които се осигуряват ивици за маневри и преминаване на пътните превозни средства.

Освен двете измислени „паркоместа“ - на преминаването ще пречи и автомобила (на схемата) срещу входа. Защото повечето коли са с диаметър на завиване над 9 метра.
А вашата приятелка ... не знам колко е урбанист, но май е работила на "Пристанище Варна" ЕАД - Контейнерен Терминал. Там контейнерите ги спускат с крана - отгоре!
Колкото до нотариуса - няма смисъл да го занимавате. Той си е свършил работата - изповядал е сделката.

Пп. Може да монтирате пред гаража „автомобилен обръщач“! Изкарвате колата направо, завъртате я на 90 градуса и пак направо!
Изображение
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: ГАРАЖ и по кой закон могат да те глобят ако не го използ

Мнениеот vasgg88 » 07 Апр 2020, 18:38

Ситуацията в момента е такава, че строителя иска да ги види местата, поне така ми каза по телефона, и да преценим дали ще могат да са обект на сделка. Това според него ще е след 13 май, заради извънредното положение.
вар1 - Най-добрият вариант е да се разберем човешки и видно и на място, че не мога да ползвам гараж 4.

вар 2. Продава и двете паркоместа. Наредбата цитира разположението на паркоместата и свободната зона, която трябва да се обособи, но това е непосредствено зад тях. Достатъчна ли е ? Тази зона е непосредствено пред гараж 4 и недостатъчна за него за маневри. Къде мога да намеря правила за определяне на необходимата площ за маневриране за гараж?Как мога да се защитя тогава ??

Посъветваха ме да се обърна към РДНСК София. Това ли е правилния път в случай, че не се разберем със собственика на земята?

Моля ви мнението Ви е много важно за мен.

Поздрави,
vasgg88
Младши потребител
 
Мнения: 13
Регистриран на: 07 Апр 2020, 14:23

Re: ГАРАЖ и по кой закон могат да те глобят ако не го използ

Мнениеот jhoro » 07 Апр 2020, 19:42

Както и да се разбирате - човешки или не-човешки (каквото и да означава последното) - той няма права върху т.нар. „паркоместа“! Защото - както пространството между входа и вашия гараж е „подход“, така пространството сред вашия гараж е „площ, необходима за маневриране“.
vasgg88 написа:Посъветваха ме да се обърна към РДНСК София. Това ли е правилния път в случай, че не се разберем със собственика на земята?

Като начало - да. Началникът на РДНСК се произнася с мотивирана заповед.
Заповед на началника на Столична РДНСК, подлежи на обжалване пред Софийски градски съд.
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: ГАРАЖ и по кой закон могат да те глобят ако не го използ

Мнениеот vasgg88 » 07 Апр 2020, 20:13

Разстоянието от чупката надясно към подходите и пътното платно, което не се вижда на схемата е приблизително 25 m, като по средата е и входа за жилищната сграда с врата, която се отваря навън. Широчината на подхода е 3.10 m. Съществува ли вероятност строителя да ми каже да влизам назад и да правя много трудни маневри и да рискувам да блъсна човек или малко дете, излизащо внезапно от сградата? тогава има някаква много малка вероятност да вляза в гаража назад. В закона за движенията по пътищата мисля 40 член ал.2 обаче гласи:

Чл. 40. (1) Преди да започне движение назад, водачът е длъжен да се убеди, че пътят зад превозното средство е свободен и че няма да създаде опасност или затруднения за останалите участници в движението.
(2) По време на движението си назад водачът е длъжен непрекъснато да наблюдава пътя зад превозното средство, а когато това е невъзможно, той е длъжен да осигури лице, което да му сигнализира за опасности.

И аз разсъждавам, че никой не може да ми се меси как ще влизам в подхода към гаража. Дали мисля правилно?
vasgg88
Младши потребител
 
Мнения: 13
Регистриран на: 07 Апр 2020, 14:23

Re: ГАРАЖ и по кой закон могат да те глобят ако не го използ

Мнениеот jhoro » 07 Апр 2020, 22:51

vasgg88 написа:Съществува ли вероятност строителя да ми каже да влизам назад …

Съществува, разбира се! Особено, като си представя манталитета на въпросния субект. Може да ви каже - да влизате назад, настрани, през прозореца, изобщо да не влизате … Виждал съм и по-големи простотии!
Чл. 6. (1) Собствениците са длъжни да:
1. не пречат на другите собственици, ползватели и обитатели да използват общите части на сградата;
ЗУЕС
Последна промяна jhoro на 08 Апр 2020, 19:00, променена общо 1 път
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: ГАРАЖ и по кой закон могат да те глобят ако не го използ

Мнениеот vasgg88 » 08 Апр 2020, 07:38

В слуачай, ако колата е над 4.90 м която е например нормална семейна кола и ако караш назад завоя е на 90 градуса и там трябва да се мине на 2 3 см от оградата, която и не се вижда защото е изградена до + 35 см..... . По този начин се създава изключителна пречка.. да не говорим че жена ми не може да кара назад. Входа според Вас не създава ли допълнителни неприятности? Това, че на теория може да се влиза назад може ли да ми изиграе лоша шега пред РДНСК София ?
vasgg88
Младши потребител
 
Мнения: 13
Регистриран на: 07 Апр 2020, 14:23

Re: ГАРАЖ и по кой закон могат да те глобят ако не го използ

Мнениеот ivanov_p » 08 Апр 2020, 14:23

Може да отидете и РДНСК, но рискувате да попаднете на честен служител и да се наложи да разрушат сградата, и разстрелят проектантите и строителя.
Паркоместа 1 и 2 не отговарят на изискванията, които са 2,5 широчина и 5 м. (4.30+0.70) дължина, а паркомясто 3 не може да е там;
Широчината за маневриране (широчината на пътя между вратата на гаража и оградата) при перпендикулярно паркиране е 6 м., а в случая не е повече от 5 - 5,3 м. Предната стена на гаражите може да се върне назад, ако е налице нужната дълбочина на клетката, но колоните и страничната шайба няма как да се върнат.
Не е направен тротоар, който да води до входа на сградата;
Входящия път, даден с широчина 3 м. трябва да е 4 м. + 2х0.25 м., при широко затворени очи, доколкото това е широчината на еднопосочен път при завой от 90 градуса, а този е двупосочен, като освен това вероятно не покрива и изискванията за видимост.

Аз лично, ако проекта с трите нови паркоместа е влязъл в сила, щях да потърся вещо лице, специалист по архитектура и строителство към РС и да му възложа експертиза, а по неговото заключение щях да реша дали да се жаля в РДНСК или да заведа дело по ЗС, основавайки се на това заключение.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4326
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Следваща

Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 19 госта


cron