начало
Производство за конфликт на интереси срещу прокурор – прекратил преписка срещу АЕЦ, където работи съпругата му Производство за конфликт на интереси срещу прокурор – прекратил преписка срещу АЕЦ, където работи съпругата му

Проблем със стара падаща плоча - какви са ми опциите?

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Проблем със стара падаща плоча - какви са ми опциите?

Мнениеот chichko_pechko » 03 Мар 2020, 13:24

Здравейте,
става въпрос за втори етаж от къща строена през 1965 някъде и плочата излята тогава межди 1-ви и 2-ри етаж е в окаяно състояние. Долу собствениците са други. Самия бетон е бил с ниско качество - малко цимент предполагам. А и самата плоча е около 8см някъде. Провиснала е на места и пружинира. Опасявам се, че вече няма живот в нея. И най-лошото, че може да падне и да убие някой човек отгоре или отдолу.
Ние сме нови собственици на втория етаж, но разбрахме за плочата буквално малко преди да почнем ремонтите : ел. инсталция, парно, замазка, под...
Проблема е, че собствениците отдолу не искат и да чуят за отливане на нова плоча, за подпиране отдолу през това време или за какъвто и да е майсто да влиза в тях. Предложиха ми строители и варианта да направя гредоред над старата плоча, захванат за стените - да вкарам гредите във тухлите над старата плоча. Комшиите са ок с това, но казаха че стане ли нещо долу в тях проблем, ще ни съдят. Не искат да изкарат бабата за 1-2 месеца докато правим ремонта горе, а реално аз не знам дали няма да падне тази плоча и някой да умре.

Отделно, че отказват да участват и в ремонта на покрива, който не е обновяван от 1965г. И ние искам да сменим керемиди, улуци и т.н. (без конструкцията). Казаха, че като протече покрива, тогава да им кажа. Но той ще протече над мене, не над тях. И ако се срути пак ще е над мене - отгоре е каратаван. Т.е. ние ще сме прецаканите винаги, ако покрива не се оправи.

Идея е да извикам конструктор и да оставя общинта да се разправя с тези отдолу. Т.е. да им дам конструктивното мнение на общината за състоянието на плочата и на покрива и техните юристи да принудят комшиите да направим този неотложен ремонт по един или друг начин. Това което ме докарва до така крайност е тяхното отношение. Опитахме с добро много пъти, но едно от последните им изявления беше, че даже скеле не ни дават да сложим в техния двор. Реално двора е общински, а ние имаме право на строеж там. И двора си е общ, но те твърдят, че частта, която са си заобградили е ТЯХНА собственост и отказват достъп до нея даже за неща като ремонт, и още много такива недомислици.

Моля за помощ.
chichko_pechko
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 03 Мар 2020, 13:02

Re: Проблем със стара падаща плоча - какви са ми опциите?

Мнениеот swenstyle » 18 Мар 2020, 16:41

Вие отскоро ли сте собственик?
От изложението ви има едно нещо което твърдите недвъсмислено и не ви трябват никакви доказателства, са заградили и ползват част от двора нерегламентирано, като ви ограничават правото на ползване на тази част. Пуснете жалба срещу тази ограда.

Ако предположим че ще използвате техническо решение за изграждане на в-ра независима носеща подова конструкция, то имате ли достатъчна височина в помещенията? ще ви изяде 18 до 22 см. зависи колко са големи стаите.
swenstyle
Младши потребител
 
Мнения: 81
Регистриран на: 20 Окт 2015, 14:46

Re: Проблем със стара падаща плоча - какви са ми опциите?

Мнениеот wladi » 25 Мар 2020, 02:30

Технически решения да си направите нова втора плоча отгоре има (участват мет.греди), но ще бъде доста (над 3 пъти) по-скъпо спрямо с подпори в долния етаж. Ще Ви трябва и достъп по перифериата на сградата отвън.
Наемете си арх.и конструктор и ще попаднете преди одобряването на проекта в съгласието на съседа.
Алтернатива:
Не зная колко бр. са стаите, но прежалете една и доведете до истинска аварийност плочата - да се напука (но да не е над бабата) за да няма сакатлък. Може тогава съседите да премислят.

Ако не сте нови собственици по наследство, защо изобщо сте закупили този авариен имот?

ПП.Общината е хубаво първом да Ви направи предписание (да има), но няма да се случи общ.юристи да ги принудят.
Истината рядко е чиста и никога проста
Аватар
wladi
Потребител
 
Мнения: 350
Регистриран на: 16 Мар 2008, 15:02

Re: Проблем със стара падаща плоча - какви са ми опциите?

Мнениеот chichko_pechko » 27 Мар 2020, 13:44

swenstyle написа:Вие отскоро ли сте собственик?
От изложението ви има едно нещо което твърдите недвъсмислено и не ви трябват никакви доказателства, са заградили и ползват част от двора нерегламентирано, като ви ограничават правото на ползване на тази част. Пуснете жалба срещу тази ограда.

Ако предположим че ще използвате техническо решение за изграждане на в-ра независима носеща подова конструкция, то имате ли достатъчна височина в помещенията? ще ви изяде 18 до 22 см. зависи колко са големи стаите.


Засега не мисля да се заяждам за двора. То ми стигат и другите разправии.
И да, има място за гредоред над плочата. Таваните са високи по 2.70 някъде.
chichko_pechko
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 03 Мар 2020, 13:02

Re: Проблем със стара падаща плоча - какви са ми опциите?

Мнениеот chichko_pechko » 27 Мар 2020, 13:49

wladi написа:Ако не сте нови собственици по наследство, защо изобщо сте закупили този авариен имот?

ПП.Общината е хубаво първом да Ви направи предписание (да има), но няма да се случи общ.юристи да ги принудят.


Ами не очакваме, че ще има такъв проблем. А и имота си беше на добра цена. Стр. инженер дойде и ни предложи да направим гредоред. Изготви и план за това. Според него няма как да падне плочата, но в сегашното състояние не позволява замазки или полагане на тръби за парно в нея. Така че засега ще карам според това. Дано да нямам други разправии с комшиите макар, че последно ми заявиха, че чак като прокапе покрива, тогава може да ги търся за ремонт :(
А реално ще прокапе над мен, отделно, че след 10 години ако стане, може и гредите на покрива да изгният до тогава.
chichko_pechko
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 03 Мар 2020, 13:02

Re: Проблем със стара падаща плоча - какви са ми опциите?

Мнениеот lagerta » 14 Апр 2020, 02:13

От прочетеното разбирам, че плочата не е падаща, само е изградена по стари нормативи, вероято е 10 см и с въпросния ремонт ще я натоварите повече от 10 процента, което буди притеснения у Вас или у майстора Ви за общата сигурност. Ако изводът ми е правилен, имате единствена възможност да наемете проектант-конструктор с опит в реконструкциите на сгради - като задължително условие, за да ви предостави елегантен детайл за подходящо усилване на проблемния или проблемните участъци. Въпросното усилване трябва да бъде одобрено от общинската администрация, т.е внесено като проект със съответните изискуеми части, защото засяга конструктивен елемент от сградата и не се води ремонт. Проектантският екип е съставен най-малко от конструктор, втори проектант-конструктор в качеството си на контрол и архитект. Това е гаранцията Ви, че усилването ще бъде успешно, т.е подплатено с техните лицензи, подписи и подписите на колгите им от общинската администрация. Тук опираме до въпросите как ще внесете частично усилване, а и да се пробвате това да стане без съгласието на съседите... Да приемем, че това се случи. Следващата стъпка, след като получите разрешение за усилването, е да извършвате строителните работи със строителна фирма, която е вписана в регистъра на строителите, защото само вписаните редовни фирми имат застраховка Професионална отговорност. В договора за строителство се вписва въпросната застраховка и застрахователя, което Ви е ЕДИНСТВЕНАТА сигурна гаранция за некачествено извършени работи и претърпени щети от Вас и от трети лица. Дори да не се впише в договора, застрахователят може лесно да се провери в строителната камара. Така няма да носите Вие отговорността за бабата, а компетентине лица, изброени по-горе. Покривът е обща собственост, както и части от водопровода, канализацията, електро и т.н. инсталации и елементи. Имате шанс по правен път да си възвърнете средствата за поддръжка, но ако спазите правния ред. И накрая, ако мога да ви разведря, може пък на неразбраните съседи върху собствеността да потече в някой момент мръсна вода, а вие имате късмета да ви полее чист дъждец, ако ме разбирате правилно :-).
Избирайте си вариант според разбирането и възможностите. Успех!
lagerta
Младши потребител
 
Мнения: 38
Регистриран на: 12 Окт 2019, 20:25


Назад към Строителство и регулация


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 19 госта


cron