начало
ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС ВАС окончателно отхвърли жалба на бивша спецсъдийка, поискала преместване в Търговското отделение на СГС

Данък при дарен имот на човек с ТЕЛК

Дискусии и казуси в областта на данъчното право
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Данък при дарен имот на човек с ТЕЛК

Мнениеот kirilovsf » 27 Фев 2020, 17:15

Здравейте!Нямах имоти на мое име, но баща ми ми дари един. Аз имам ТЕЛК с над 50% ТНР и реших да се възползвам от облечен данък. В общината ми отказаха защото в нотариалния акт пише: " Дарителят си запазва безвъзмездно правото на ползване върху описаните в точка едно недвижим имот докато е жив"
Дори продължиха да си го водят на негово име въпреки, че подадох декларация за промяната. Правилно ли е това?
kirilovsf
Младши потребител
 
Мнения: 13
Регистриран на: 04 Мар 2010, 17:48

Re: Данък при дарен имот на човек с ТЕЛК

Мнениеот vili_spasova » 27 Фев 2020, 17:53

Да, прави са.

ЗАКОН ЗА МЕСТНИТЕ ДАНЪЦИ И ТАКСИ

Чл. 11. (1) Данъчно задължени лица са собствениците на облагаеми с данък недвижими имоти.
(2) (Доп. - ДВ, бр. 153 от 1998 г., изм. - ДВ, бр. 106 от 2004 г., в сила от 01.01.2005 г., доп. - ДВ, бр. 98 от 2010 г., в сила от 01.01.2011 г.) Собственикът на сграда, построена върху държавен или общински поземлен имот, е данъчно задължен и за този имот или съответната част от него.

(3) (Доп. - ДВ, бр. 109 от 2001 г., в сила от 01.01.2002 г., изм. - ДВ, бр. 36 от 2006 г., в сила от 01.07.2006 г.) При учредено вещно право на ползване данъчно задължен е ползвателят.

(4) (Нова - ДВ, бр. 36 от 2006 г., в сила от 01.07.2006 г., изм. - ДВ, бр. 97 от 2016 г., в сила от 01.01.2017 г.) При концесия данъчно задължен е концесионерът. При концесия за добив данъчно задължено лице е собственикът, с изключение на случаите, при които в полза на концесионера е учредено вещно право на ползване върху поземления имот или съответната част от него.
(5) (Нова - ДВ, бр. 98 от 2010 г., в сила от 01.01.2011 г.) За имот - държавна или общинска собственост, данъчно задължено е лицето, на което имотът е предоставен за управление.
Не си въобразявай!
vili_spasova
Потребител
 
Мнения: 912
Регистриран на: 05 Дек 2007, 16:16
Местоположение: София

Re: Данък при дарен имот на човек с ТЕЛК

Мнениеот tochotocho » 09 Мар 2020, 20:12

А,бе братия, нарочно не братя, защо не го напишете на китайски, на Пешо ще му стане по-ясно. А тук съгласно чл. ал. парагр., наредба ,тълкуване и какво ли още не! Е, Пешо разбра ли? И повече не питай тук! Аз, ще ти го кажа в литературен стил. - Тейко ти ти е дарил имот ,но си е запазил пожизнено правото на ползване. Демек той е ползвател, а не ти. и данъците са към него. Ти докато е жив си формален собственик. Тейко ти е длъжен да плаща данъците, партидата е на негово име. НЕ МОЖЕШ да ползваш правата за инвалидност!
tochotocho
Потребител
 
Мнения: 476
Регистриран на: 16 Юни 2013, 22:34

Re: Данък при дарен имот на човек с ТЕЛК

Мнениеот kirilovsf » 10 Мар 2020, 14:58

Благодаря и на двамата за изчерпателните отговори :) Не очаквах така да са уредени нещата, но законодателят явно така е преценил...
kirilovsf
Младши потребител
 
Мнения: 13
Регистриран на: 04 Мар 2010, 17:48


Назад към Данъчно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 14 госта


cron