начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Дарение - възможно ли е да се оспорва от племенници ?!

Казуси за недвижими имоти


Дарение - възможно ли е да се оспорва от племенници ?!

Мнениеот balin » 15 Фев 2020, 23:50

Здравейте, имам следният казус : Имам дарен от майка ми и брат ми апартамент, наследствен от баща ми, който почина преди години и майка ми и брат ми ми дариха с нотариален АКТ техните части от апартамента ! Интересува ме , тъй като не е чиста покупко/продажба , възможно ли е децата на брат ми (моите племенници) след години да имат претенции към този имот, тъй като и брат ми е имал част от него, въпреки че ми го е дарил и имам нотариален АКТ за това ?!
balin
Младши потребител
 
Мнения: 26
Регистриран на: 23 Яну 2012, 13:38

Re: Дарение - възможно ли е да се оспорва от племенници ?!

Мнениеот teogeo » 16 Фев 2020, 10:55

balin написа:Здравейте, имам следният казус : Имам дарен от майка ми и брат ми апартамент, наследствен от баща ми, който почина преди години и майка ми и брат ми ми дариха с нотариален АКТ техните части от апартамента ! Интересува ме , тъй като не е чиста покупко/продажба , възможно ли е децата на брат ми (моите племенници) след години да имат претенции към този имот, тъй като и брат ми е имал част от него, въпреки че ми го е дарил и имам нотариален АКТ за това ?!


да
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1550
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28

Re: Дарение - възможно ли е да се оспорва от племенници ?!

Мнениеот advocatusdiaboli » 16 Фев 2020, 13:40

balin написа:Здравейте, имам следният казус : Имам дарен от майка ми и брат ми апартамент, наследствен от баща ми, който почина преди години и майка ми и брат ми ми дариха с нотариален АКТ техните части от апартамента ! Интересува ме , тъй като не е чиста покупко/продажба , възможно ли е децата на брат ми (моите племенници) след години да имат претенции към този имот, тъй като и брат ми е имал част от него, въпреки че ми го е дарил и имам нотариален АКТ за това ?!

Да, но в определен срок и на определени основания:
Когато надареният:
умишлено убие или се опита да убие дарителя, неговия съпруг или негово дете, или е съучастник в такова престъпление, освен ако деянието е извършено при обстоятелства, които изключват наказуемостта;
набеди дарителя в престъпление, наказуемо с лишаване от свобода не по-малко от три години, освен ако набедяването се преследва по тъжба на пострадалия и такава не е подадена, и
отказва да даде на дарителя издръжка, от която той се нуждае.
Легитимирани да го оспорят са дарителят и наследниците му.
Срок: едногодишен от узнаване на основанието за отмяна.

При накърняване на запазена част и при иск за възстановяване, срокът е петгодишен от откриване на наследството. Летимирани да искат възстановяване на запазена част са наследниците по закон.
"Правото е изкуството да се създава равенство и справедливост, а адвокатът е техен закрилник от незапомнени времена до днес".

https://www.petkovalegal.com/author/fifoza/
advocatusdiaboli
Младши потребител
 
Мнения: 16
Регистриран на: 29 Авг 2019, 11:07

Re: Дарение - възможно ли е да се оспорва от племенници ?!

Мнениеот doondie » 16 Фев 2020, 15:31

Би трябвало да важи и Законът за собствеността:
Чл. 79. Правото на собственост по давност върху недвижим имот се придобива с непрекъснато владение в продължение на 10 години.
Ако владението е добросъвестно, правото на собственост се придобива с непрекъснато владение в продължение на 5 години.
Нелогично е наследниците 5 години да не оспорят дарението.
'The best way to predict the future is to invent it!'
Аватар
doondie
Потребител
 
Мнения: 529
Регистриран на: 29 Юли 2017, 17:29
Местоположение: Плевен

Re: Дарение - възможно ли е да се оспорва от племенници ?!

Мнениеот balin » 17 Фев 2020, 18:15

Може ли с по-прости думи да ми обясните ?! Брат ми си е жив и здрав за щастие, но един ден могат ли неговите деца (моите племенници) да имат претенции към моят дарен имот или не ? И ако има такава възможност да могат да имат такива претенции какво бих могъл да направя за да предотвратя това и имота да остане наследство само на моите деца ?
balin
Младши потребител
 
Мнения: 26
Регистриран на: 23 Яну 2012, 13:38

Re: Дарение - възможно ли е да се оспорва от племенници ?!

Мнениеот advocatusdiaboli » 17 Фев 2020, 20:54

balin написа:Може ли с по-прости думи да ми обясните ?! Брат ми си е жив и здрав за щастие, но един ден могат ли неговите деца (моите племенници) да имат претенции към моят дарен имот или не?

Да, могат.

balin написа:И ако има такава възможност да могат да имат такива претенции какво бих могъл да направя за да предотвратя това и имота да остане наследство само на моите деца?

Можете да предложите на племенниците си уравняване на накърнения им дял в пари.
"Правото е изкуството да се създава равенство и справедливост, а адвокатът е техен закрилник от незапомнени времена до днес".

https://www.petkovalegal.com/author/fifoza/
advocatusdiaboli
Младши потребител
 
Мнения: 16
Регистриран на: 29 Авг 2019, 11:07

Re: Дарение - възможно ли е да се оспорва от племенници ?!

Мнениеот doondie » 18 Фев 2020, 02:11

teogeo написа:да
advocatusdiaboli написа:Да, могат.
И на какво основание ще могат след например 10 години наследниците на дарителя да претендират за каквото и да било?

balin написа:какво бих могъл да направя за да предотвратя това
Покупко-продажбата не можела да се оспорва, казват. Или поне било много по-трудно.
'The best way to predict the future is to invent it!'
Аватар
doondie
Потребител
 
Мнения: 529
Регистриран на: 29 Юли 2017, 17:29
Местоположение: Плевен

Re: Дарение - възможно ли е да се оспорва от племенници ?!

Мнениеот ivanov_p » 18 Фев 2020, 10:01

Може да се оспори в много малко случаи. Макар да ви е дарил неговата част, брат ви може да оспори дарението направено от майка ви, наследниците му могат да оспорят пък неговото дарение. Това може да стане при две условия - първо, да не са изминали 5 години от смъртта на майка ви, съответно на брат ви, второ, третинките от апартамента, които са ви дарили, са по-големи от размера на запазения дял на брат ви, съответно наследниците му в наследствената маса. Пример, дарената от брат ви част от апартамента струва 20 хил. лв., ако той е оставил наследство за повече от 40 хил. синовете му не могат да развалят дарението, ако е оставил за 20 хил, могат да искат да им изплатите 7 хил. лв., ако не е оставил нищо 14 хил.
От тук нататък не правите нищо, каквото е писано, това ще стане.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4326
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Дарение - възможно ли е да се оспорва от племенници ?!

Мнениеот kalahan2008 » 18 Фев 2020, 10:38

doondie написа:
teogeo написа:да
advocatusdiaboli написа:Да, могат.
И на какво основание ще могат след например 10 години наследниците на дарителя да претендират за каквото и да било?


Според практиката на ВКС правото на собственост може да бъде придобито по давност само от лице, което не притежава това право на друго правно основание. Собственикът упражнява фактическата власт върху имота като елемент от това право, но не и с цел да придобие същото право повторно на друго правно основание (решение № 1220 /02.12.2008 г. по гр.д. 4730 /2007 г. на ВКС, І г.о.).
http://domino.vks.bg/bcap/scc/webdata.n ... 4A002DC283
В случая надареният е придобил имота чрез правна сделка, поради което не може да се позовава на придобивна давност.

Отделен е въпросът, че дареният имот може да бъде завладян от трето лице и то да придобие имота по давност.
http://ex-lege.info/%D0%92%D0%9A%D0%A1/ ... B5/444426/
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4170
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: Дарение - възможно ли е да се оспорва от племенници ?!

Мнениеот balin » 23 Фев 2020, 13:48

В крайна сметка не разбрах от различните мнения и коментари - може ли след години моите племенници да претендират за част от имота ми или не след като брат ми ми е дарил неговата част и имам нотариален акт за това ?!!
balin
Младши потребител
 
Мнения: 26
Регистриран на: 23 Яну 2012, 13:38

Re: Дарение - възможно ли е да се оспорва от племенници ?!

Мнениеот ivan_lawyer » 23 Фев 2020, 18:50

Има една четвърт (1/4) запазена част, защото се счита, че при продажба постъпва нещо в джоба на роднината Ви, което някак ще премине по-късно при Вас. При дарението, обаче излиза че просто си събличаш "ризата" и я даваш безплатно, тоест ощетяваш своите деца. Каква е целта на закона - децата Ви не са нито Ваша собственост, нито Вие сте тяхна собственост, всеки по пътя си. Но все пак - както в романът "Тримата мускетари", поне една кобила на Д`Артанян се полага, по наследство. Тоест някакъв капитал.

Запазената част в случая ще се заплати - не в някакви проценти от имота - тоест - няма да се сбутате в една квартира, а ще им заплатите парични неща, това обаче е толкова отчаян процес, че нямам думи и аз - това е нещо, което никога няма да дочакат.
Тоест - трябва водят дело за пари, после Ви осъдят и т.н.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Дарение - възможно ли е да се оспорва от племенници ?!

Мнениеот jhoro » 24 Мар 2020, 23:40

Много странни разсъждения???
Първо - бащата починал и тримата преки наследници си получили части от това наследство. До тук добре.
После ограничавате правата на всеки от тях, да се разпорежда със собствеността си. За какви запазени части става дума? От бъдещо наследство ли?
Да ви напомням ли, че жив човек няма наследници?
Последна промяна jhoro на 25 Мар 2020, 16:35, променена общо 1 път
jhoro
Активен потребител
 
Мнения: 2230
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58

Re: Дарение - възможно ли е да се оспорва от племенници ?!

Мнениеот Melly » 25 Мар 2020, 02:48

jhoro написа:Да ви напомням ли, че жив човек няма наследници?

:lol: :lol: :lol: Остави ги. Нека продължават да си хортуват.
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Дарение - възможно ли е да се оспорва от племенници ?!

Мнениеот balin » 06 Ное 2021, 19:48

:arrow:
balin
Младши потребител
 
Мнения: 26
Регистриран на: 23 Яну 2012, 13:38


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 14 госта


cron