начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Констативен нотариален акт

Казуси за недвижими имоти


Констативен нотариален акт

Мнениеот viann » 04 Фев 2020, 21:58

Здравейте,
Заветник съм по саморъчно завещание. Обявих го, единствения наследник на починалата дама подписа декларация, че е съгласен с последната воля на майка си, т.е. да получа апартамента ѝ. Получих протокол от обявеното завещание и официален препис от завещанието при нотариус. Нотариалният акт с името на починалата дама е при мен.
Имам официален препис на завещанието, данъчната оценка, акта за смърт, нотариален акт, скица и схема.
Достатъчни ли са тези документи, за да се заведе партидата на мое име в Агенцията по вписванията?
Трябва ли ми Констативен нотариален акт, т.е изричен акт с моето име вътре?
Питането ми е свързано с допълнителните разходи по съставянето и издаването на КНА при нотариус, които, ако може бих искала да отложа във времето.
Предварително благодаря за отговора!
viann
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 04 Фев 2020, 21:41

Re: Констативен нотариален акт

Мнениеот ivan_lawyer » 04 Фев 2020, 22:54

Не давайте пари на нотариус, не е нужно. С тези документи сте ок, проверете само дали книгата за вписвания е попълнена - нещо да не липсва процедурно - КНА не Ви е необходим изобщо.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Констативен нотариален акт

Мнениеот viann » 05 Фев 2020, 19:51

Благодаря за отговора, помогнахте ми много. Нотариусът беше настоятелен относно КНА, за да „приключи процедурата” и да имам изричен акт с фигуриращо името ми. Което вероятно е по-добрия, но и по-разходен вариант. За мен, на този етап това е достатъчно.
viann
Нов потребител
 
Мнения: 3
Регистриран на: 04 Фев 2020, 21:41

Re: Констативен нотариален акт

Мнениеот propensity » 05 Фев 2020, 20:54

Да, на база завещанието сте собственик на имота. КНА ще ви е нужен, ако в един момент решите да се разпоредите с него - прехвърляне, ипотека и др. Тогва можете да си го набавите.
propensity
Потребител
 
Мнения: 448
Регистриран на: 04 Сеп 2018, 00:00
Местоположение: Аркутянски РС

Re: Констативен нотариален акт

Мнениеот amirashine » 11 Фев 2020, 22:42

propensity написа:Да, на база завещанието сте собственик на имота. КНА ще ви е нужен, ако в един момент решите да се разпоредите с него - прехвърляне, ипотека и др. Тогва можете да си го набавите.


Това дали заветникът ще се разпорежда с имота или не няма нищо общо с нуждата от констативен акт. Човекът може и никога да не получи нотариален акт и пак ще може да го продаде, стига да има вписаното завещание и документите, които доказват правото на собственост на неговия наследодател. Констативният акт е просто едно удобство, което който иска, може да има.
amirashine
Младши потребител
 
Мнения: 22
Регистриран на: 15 Юни 2010, 20:28

Re: Констативен нотариален акт

Мнениеот ivan_lawyer » 12 Фев 2020, 02:04

Явно ще е спам това - което ще кажа - но по едно време и самите нотариуси (въпреки да са частни) - отказваха Констативни нотариални актове - защото те наслагват документално просто вече утвърдена собственост.

Наистина - аз като юрист - не виждам нужда от тях - тъй като собствеността се доказва на всякакъв принцип, а Констативките са един вид финтифлюшка (ние адвокатите ги използваме при един вид - да правим илюминация на клиента, за да смукнем пари - изглежда тържествено, церемониално - клиентът е заслепен от нотариуси - актове, такси).

Атракцията е напълно излишна - просто няма нужда от вторичен документ, но в някои редки случаи - си трябва.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Констативен нотариален акт

Мнениеот Melly » 13 Фев 2020, 14:46

Колкото си "трябва" издаването на КНА, толкова и същият създава затруднения.
Всеки случай е "според ЗАВИСИ".
Нали, Ванко? :wink:
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Констативен нотариален акт

Мнениеот propensity » 13 Фев 2020, 18:34

Миналата година, от ФиБанк искаха от жена с изрядни документи по наследствен имот да си изкара КНА за да й отпуснат ипотечен кредит. За това казах, че КНА би бил нужен в един такъв момент.
propensity
Потребител
 
Мнения: 448
Регистриран на: 04 Сеп 2018, 00:00
Местоположение: Аркутянски РС


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 13 госта


cron