начало
Адвокатите ще се вписват в нов регистър, ако искат да продължат „по занятие“ да се занимават с фирмена регистрация Адвокатите ще се вписват в нов регистър, ако искат да продължат „по занятие“ да се занимават с фирмена регистрация

Преместваем обект в земеделска земя и изисквания

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Преместваем обект в земеделска земя и изисквания

Мнениеот wheatman » 04 Фев 2020, 13:24

Здравейте! Притежавам ПИ в общ. София, с.Кокаляне (над селото), извън регулация, с размер 200кв.м. и лице 10м, който се води земеделска земя 10та категория. Ако разбирам правилно, той е под минималния размер за да му сменя статута на УПИ съгласно чл.19 от ЗУТ (250кв.м. и 12м лице). Съответно си търся възможни варианти, какво мога да сложа върху него. Един от съседите ми каза, че имам право да сложа преместваем обект от типа на къщите от Tophouse. Вярно ли е това?

Ако да, въпросът ми е, дали мога да го направя самостоятелно и какви са нормативните изисквания за такъв обект. Прочетох Наредбата за преместваемите обекти за София, обаче не намерих конкретно определение, какво е преместваем обект и какви са нормите за такъв. Предполагам, че трябва да има някакъв документ, потвърждаващ, че обекта е преместваем, или? Къщите от Топхаус са вариант, обаче честно казано не ми харесват нито като качество, нито като дизайн, нито като цена. Искам сам да изградя модулна конструкция ок. 30кв.м. от греди, сандвич-панели и стъкла, която да монтирам върху бетонови кубчета (да не е трайно свързана с терена) от типа като на прикачената снимка (възможности и умения за това имам). В общи линии къщичката ще има сглобен скелет, а стените ще са от предварително сглобени плоскости, и самата къща се сглобява като Лего конструктор, което според мен би било подходящо да се води преместваема. Някой да има подобен опит / информация?

Изображение
wheatman
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 28 Окт 2019, 15:37

Re: Преместваем обект в земеделска земя и изисквания

Мнениеот swenstyle » 06 Фев 2020, 18:45

Не ви трябва наредбата на столична община няма да правите сергия, трябва ви НАРЕДБА № 19 ОТ 25 ОКТОМВРИ 2012 Г. ЗА СТРОИТЕЛСТВО В ЗЕМЕДЕЛСКИТЕ ЗЕМИ БЕЗ ПРОМЯНА НА ПРЕДНАЗНАЧЕНИЕТО ИМ.
Главния арх ще ви издаде виза за ПИ-то. Колко далеч сте от последното УПИ?
swenstyle
Младши потребител
 
Мнения: 81
Регистриран на: 20 Окт 2015, 14:46

Re: Преместваем обект в земеделска земя и изисквания

Мнениеот wheatman » 06 Фев 2020, 21:43

swenstyle написа:Не ви трябва наредбата на столична община няма да правите сергия, трябва ви НАРЕДБА № 19 ОТ 25 ОКТОМВРИ 2012 Г. ЗА СТРОИТЕЛСТВО В ЗЕМЕДЕЛСКИТЕ ЗЕМИ БЕЗ ПРОМЯНА НА ПРЕДНАЗНАЧЕНИЕТО ИМ.
Главния арх ще ви издаде виза за ПИ-то. Колко далеч сте от последното УПИ?


С тази наредба съм добре запознат и не ми е подходящо това, което тя позволява, защото има ограничение на терена за строеж от 10% на всички притежавани земи в землището (което е 20кв.м. в моят случай) и още едно от 20% на този терен, така че общо се получават точно 4 квадратни метра селскостопанска постройка :) За това въпросът ми е точно за преместваеми обекти, не свързани трайно с терена.

Иначе вече по-напред съм с детайлите, които описах във форума "направи сам" ето тук
wheatman
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 28 Окт 2019, 15:37

Re: Преместваем обект в земеделска земя и изисквания

Мнениеот probcho » 06 Фев 2020, 22:52

В земеделски земи е недопустимо да се поставят поставяеми обекти!
За целта е необходимо да процедирате ПУП.
Преди това:
- имота Ви попада ли в обхвата на вилна зона?
- преценете колко площ ще застроите?
- наличието на вода ( само сондажа може да твърде скъп, а и може да няма жила, която да хванете)
- самоосигуряването (слънце и вятър) с ток е несигурно!
- периода на ползване на постройката!

ПП
При лице на имота от 10м и осигурени по 3м отстояние от страничните регулационни линии Ви остава 4м широчина на застройката... И картинката която сте качили... да не се окаже, че големите стъкълца ще гледат към съседите... Може би трябва да помислите за закупуване на допълнителни квадрати... Вие преценете колко, къде и как!
probcho
Потребител
 
Мнения: 995
Регистриран на: 27 Яну 2010, 22:55

Re: Преместваем обект в земеделска земя и изисквания

Мнениеот wheatman » 06 Фев 2020, 23:26

probcho написа:В земеделски земи е недопустимо да се поставят поставяеми обекти!
За целта е необходимо да процедирате ПУП.
Преди това:
- имота Ви попада ли в обхвата на вилна зона?
- преценете колко площ ще застроите?
- наличието на вода ( само сондажа може да твърде скъп, а и може да няма жила, която да хванете)
- самоосигуряването (слънце и вятър) с ток е несигурно!
- периода на ползване на постройката!

ПП
При лице на имота от 10м и осигурени по 3м отстояние от страничните регулационни линии Ви остава 4м широчина на застройката... И картинката която сте качили... да не се окаже, че големите стъкълца ще гледат към съседите... Може би трябва да помислите за закупуване на допълнителни квадрати... Вие преценете колко, къде и как!


Описах това, което разбрах днес от всичките институции, които посетих, във форума, линкът към който дадох в предишния ми пост. Копирам го и тук, ако Ви е интересно, кликнете

Ще продължавам да пиша в тази тема да я направя на нещо като упътване за всички евентуално заинтересувани и да ми служи на мен като дневник на проекта :)

Днес беше голямо тичане по институции :twisted: Първо дойдох в НАГ на третия етаж, където ме пратиха от общината. Там обаче казаха, че архитектът е в отпуск, а и за преместваемите обекти са отговорни в отдел "Благоустройствени дейности" на партерен етаж - добре, слязох при тях. Там се сблъснах с вече добре позната ситуация "не знаем, така че ще измисляме по пътя". Първо искаха да ме пратят към община Панчарево, ама им казах че са закъсняли и от общината бяха първи да прехвърлят топката :wink: В общи линии, девойката каза, че трябва да отида при архитект, който да ми направи проект и т.н., обаче ограниченията са същите като за стопански постройки по Закона за земеделските земи. На аргумента, че преместваем обект не е сграда, няма фундамент и т.н. отговорът беше "няма значение". Това ми прозвуча странно (понеже за сега не твърдя със 100%, че не е вярно, ама поне не е логично), и реших да уточня в Министерство на земеделието.

Отидох там, обясних, какво искам да направя, и служителката най-накрая ме препрати към Областната дирекция Земеделие и гори на бул. Витоша 148, като ми посочи, че обектът, който искам да изградя, попада в категория, предвидена по чл. 59 от Правилника за прилагане на Закона за опазване на земеделските земи:

(2) За разполагане на преместваеми обекти, които не са трайно свързани с терена, както и за други нужди без застрояване се допуска ползване на земя от физически и юридически лица за не повече от 10 години.
...
В случаите по чл. 59а временното ползване на
земеделската земя се разрешава с решение на комисията по чл. 17, ал. 1, т. 1 ЗОЗЗ.
(3) (Предишна ал. 2 - ДВ, бр. 35 от 2012 г. ) За всеки обект се комплектува преписка,
която съдържа:
1. предложение от собственика на земята или от инвеститора;
2. копие от документа за собственост или изрично писмено съгласие от собственика
на поземления имот;
3. скица на имота (имотите) в два екземпляра в М 1:500 до 1:5000 с нанесените
граници на предложените площадки, заверена от общинската служба по земеделие,
съответно от Агенцията по кадастъра;
4. становище от съответната регионална инспекция по околна среда и води;
5. (изм. - ДВ, бр. 35 от 2012 г. ) проект на подробен устройствен план или
ситуационна скица за разполагане на временния обект.
(4) (Нова - ДВ, бр. 35 от 2012 г. ) При удължаване на срока до 10 години се
представят актуализирани документи по ал. 3, т. 1 - 4.


В дирекцията обаче не ме изслушаха, само дадоха бланка и казаха да идвам с подготвени документи и да ги подавам по общ ред. Към момента това звучи правдоподобно и се надявам да не изскочи нещо ново, докато подготвям документите. Имам подозрения, че в лошия случай може да се наложи все пак да минавам процедурата по узаконяване на самия обект като преместваем в НАГ, но се надявам на обратното. Ще пиша тук за напредването в процеса :)


За разположението на сградата - вече премерих всичко и окей съм - размерите ще са около 4х7, което позволява да спазя всичките отстояния, прозорците ще гледат към пътя и Витоша от едната страна и към гората от другата. И двата съседа ще са отстрани. Ако имате интерес, по-добре съм го описал всичко във втория форум, че там е доста по-живо :)
wheatman
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 28 Окт 2019, 15:37

Re: Преместваем обект в земеделска земя и изисквания

Мнениеот probcho » 07 Фев 2020, 08:53

Щом всичко Ви е наред защо създавате тема в този форум!
Можехте да си стоите само в "живия" форум, те мечтите са винаги върху крилата на Хермес! :lol:

ПП
Това с копчето... много е забавно! :twisted:
probcho
Потребител
 
Мнения: 995
Регистриран на: 27 Яну 2010, 22:55

Re: Преместваем обект в земеделска земя и изисквания

Мнениеот wheatman » 07 Фев 2020, 09:53

probcho написа:Щом всичко Ви е наред защо създавате тема в този форум!
Можехте да си стоите само в "живия" форум, те мечтите са винаги върху крилата на Хермес! :lol:

ПП
Това с копчето... много е забавно! :twisted:


защото първо направих тема тук, изчаках един ден без отговори и продължих да търся :)
wheatman
Нов потребител
 
Мнения: 8
Регистриран на: 28 Окт 2019, 15:37

Re: Преместваем обект в земеделска земя и изисквания

Мнениеот swenstyle » 07 Фев 2020, 17:05

wheatman написа:С тази наредба съм добре запознат и не ми е подходящо това, което тя позволява, защото има ограничение на терена за строеж от 10% на всички притежавани земи в землището (което е 20кв.м. в моят случай) и още едно от 20% на този терен, така че общо се получават точно 4 квадратни метра селскостопанска постройка :)


само за да сме коректни 20% от 200 е 40 квадрата, не 4!
swenstyle
Младши потребител
 
Мнения: 81
Регистриран на: 20 Окт 2015, 14:46

Re: Преместваем обект в земеделска земя и изисквания

Мнениеот probcho » 07 Фев 2020, 19:35

wheatman написа:защото първо направих тема тук, изчаках един ден без отговори и продължих да търся :)

Моля да ме извините, просто не знаех, че тук е спешна помощ и трябва да се действа "на пожар"!

ПП
Но ще ми е интересно как ще Ви се развие случая! :twisted:
probcho
Потребител
 
Мнения: 995
Регистриран на: 27 Яну 2010, 22:55

Re: Преместваем обект в земеделска земя и изисквания

Мнениеот ivanov_p » 07 Фев 2020, 20:00

За такива случаи хората са измислили караваните.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4335
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Преместваем обект в земеделска земя и изисквания

Мнениеот tochotocho » 13 Фев 2020, 18:41

Възстановен собственик съм на ПИ , не е УПИ , а земеделска земя общо 1,5 дка с лице от пътя 36 метра. За строителство ,считам много изисквания. Затова искам да си поставя -преместваем обект = една каравана . Трябва ли разрешение и какво още за да си поставя в собственото място една каравана.
tochotocho
Потребител
 
Мнения: 476
Регистриран на: 16 Юни 2013, 22:34

Re: Преместваем обект в земеделска земя и изисквания

Мнениеот ivanov_p » 13 Фев 2020, 22:33

Не трябва разрешение за каравана, но трябва да се вземат мерки да не тръгне нанякъде докато ви няма.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4335
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Преместваем обект в земеделска земя и изисквания

Мнениеот tochotocho » 15 Фев 2020, 10:57

Благодарност за отговора! Ще взема мерки по въпроса!
tochotocho
Потребител
 
Мнения: 476
Регистриран на: 16 Юни 2013, 22:34


Назад към Строителство и регулация


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 12 госта


cron