начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Заповедно произв. по чл. 410 от ГПК -- обжалване на разнoски

Виртуална приемна - кажете това, което мислите, за това, което искате!
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Заповедно произв. по чл. 410 от ГПК -- обжалване на разнoски

Мнениеот user123 » 19 Сеп 2019, 17:26

Здравейте,

На 17.09 получих заповед за изпълнение на парично задължение по чл. 410 от ГПК. Задължението е към Топлофикация за периода от 09.2016 до 08.2019 в размер на 1045.81 лв. главница и 141.49 лв. лихва. Освен това, в Заповедта са разпоредени за плащане и направени по делото разноски за 325 лв.

Нямам претенции към задължението. Предоставя ми се обаче възможност в двуседмичен срок да обжалвам заповедта само в частта за разноските като прекомерни.

Моля за съвет какъв е редът в този случай. Какво трябва да се направи, ако се платят в срок задълженията по главницата и по лихвата, но *без* разноските? Следва ли да се подаде възражение по чл. 414а ГПК за доброволно изпълнение и ако да - това действие изцяло или частично изпълнение на Заповедта се явява?
user123
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 19 Сеп 2019, 16:35

Re: Заповедно произв. по чл. 410 от ГПК -- обжалване на разн

Мнениеот memento_mori » 02 Яну 2020, 22:36

В случая трябва да подадете въззивна частна жалба чрез районния съд до окръжния съд. Не е нужно да пишете възражение. Трябва да платите държавна такса, да подадете платежно плюс копие от платежното, заповедта за изпълнение плюс копие от заповедта за изпълнение, както и въззивната частна жалба!
memento_mori
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 22 Апр 2006, 15:58

Re: Заповедно произв. по чл. 410 от ГПК -- обжалване на разн

Мнениеот Melly » 03 Яну 2020, 00:51

Познай от първи път колко мноооого си закъснял с насоките към автора на темата. :?
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Заповедно произв. по чл. 410 от ГПК -- обжалване на разн

Мнениеот memento_mori » 04 Яну 2020, 16:01

За съжаление чак сега видях темата, но може да бъде полезна за други потребители с подобен въпрос
memento_mori
Нов потребител
 
Мнения: 9
Регистриран на: 22 Апр 2006, 15:58

Re: Заповедно произв. по чл. 410 от ГПК -- обжалване на разн

Мнениеот ivanov_p » 07 Яну 2020, 20:05

Имам един интересен случай, който ми се развява от 3-4 години.
Заповедно в СРС от моя страна;
възражение от управителят длъжника, без искане за присъждане на разноски и заедно с възражението, частна жалба до СГС, с която ЗИ се жали и в частта на разноските (преди промяната в ГПК), от процесуален представител, с ДТ и адвокатски, с искане (до СГС) за присъждане на разноските по жалбата.
Не помня по каква причина не заведох исково и след обезсилването на ЗИ, СГС отхвърли жалбата срещу разноските като недопустима, след година получих за отговор молба от другата страна, чрез процесуалния представител по частната жалба пред СГС, с която от СРС се иска да присъди разноските сторени по частната жалба пред СГС, подписана от процесуалния представител, без приложено пълномощно по делото в СРС.

Нито четох молбата, нито отговорих, защото ми беше омръзнало да пиша отговори по това дело и сега чакам определение. За мене исканията са абсурдни, но съдът решава.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4329
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Заповедно произв. по чл. 410 от ГПК -- обжалване на разн

Мнениеот Melly » 09 Яну 2020, 03:37

ivanov_p написа:..........................................
Нито четох молбата, нито отговорих, защото ми беше омръзнало да пиша отговори по това дело и сега чакам определение. За мене исканията са абсурдни, но съдът решава.

Здравей, Пейчо и ЧНГ!
Ако правилно съм разшифровала написаното от теб, очаквай СРС да те сурувака, като се произнесе по искането (вероятно длъжникът по ЗИ след обезсилването й) е завел дело срещу теб с искане да му бъдат присъдени направените пред СГС разноски, а и не само тях - + разноските пред СРС.

Това, че искането пред СГС по ч.жалба за разноски е отхвърлено тогава като процесуално недопустимо, не лишава длъжника в нов исков процес да претендира правото си да получи сторените тогава разноски, които представляват вземане по материално субективно право за разноски (негов неприкосновен актив).

П.П Ще ми е интересно дали съм познала, затова драсни няколко реда тук по развитие на казуса ти.
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Заповедно произв. по чл. 410 от ГПК -- обжалване на разн

Мнениеот ivanov_p » 10 Яну 2020, 16:43

Здравей, Мели и на тебе много успехи през новата година.
Няма ново дело, присъждането на разноските по ЧЖ е поискано от заповедния съд, т.е. заповедния съдия трябва да се произнесе и да присъди с определене или постановление разноски направени по ЧЖ пред горестоящ съд.
Ще пиша по подробно понеделник или вторник, сега ми е трудно.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4329
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53


Назад към Общи дискусии


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 25 госта


cron