начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Изгонване на наемател без договор, като нов собственик

Казуси за недвижими имоти


Изгонване на наемател без договор, като нов собственик

Мнениеот super7 » 17 Дек 2019, 10:25

Здравей,

много четох във интернет и този форум, но не успях да намеря подобен казус.

Първо наследих част от търговски имот, а година по-късно придобих другите части от имота след доброволна делба. В момента съм собственик на целия имот и имам съответно нотариален акт. Проблемът, е че там има наемател, който не харесвам и искам да изгоня. Въпросния наемател няма договор за наем от години и е изключително нагъл. Дори не си е плащал наема от близо 1 година.

Много четох в интернет, но както казах не намерих подобен казус. Подредил съм под ред на номерата правните съпки, които бих могъл да предприема при отказ на предишната.

1. Ще предопредя устно наемателя, че трябва да освободи обекта.

2. Ще се опитам да сменя ключалките през ноща.
Имам ли правно основание да направя това ?

3. Ще спра тока.
Имам ли правно основание да направя това ?

4. Нотариална покана
Не съм запознат какъв е точно реда на действие и ще се радвам да ме информирате.

5. Завеждане на гражданско дело по бързата процедура по чл. 310 от ГПК
Ще спечеля ли това дело, след като аз съм собственик, а наемателя няма договор?

6. Завеждане на гражданско дело по бързата процедура по чл. 405 от ГПК, ако спечеля делото по ч.310
Тук доколкото разбрах ще влезе в имота съдия изпълнител, който ще опише вещите на наемателя и ще изисква от него документ за собственост. Тук правилно ли съм разбрал?

Какви права имам при опити за саморазправа от страна на наемателя? Пример: Отивам в имота и му заявявам, че трябва да го напусне, а той от своя страна става агресивен и се опитва да се саморазправя с мен.

Ще се радвам да ме информирате, ако има друг правен начин за решаване на казуса.

Благодаря! Приятен ден!
super7
Нов потребител
 
Мнения: 2
Регистриран на: 17 Дек 2019, 10:03

Re: Изгонване на наемател без договор, като нов собственик

Мнениеот ivan_lawyer » 17 Дек 2019, 14:58

Директен способ е да симулирате между Вас и ваш братовчед също така наемен договор - но - но - с нотариална заверка на подписите Ви и на двамата - това ви дава простор да искате веднага Заповед за изпълнение, все тая - вместо това може да изчакате призовкар да ви потърси - разликата е по алинеите - с нотариална заверка - веднага получавате - без нотариална заверка - изчаквате - ама все тая - нали ще работите с подставен човек.

Снабдени с тази заповед отивате легално при Съдебен изпълнител - дъра-бъра и това не може да се избегне един вид.

Съдебният отключва - като какво става - нищо на практика не Ви пречи да изместите наемателя.


Дело - не - трае едно четири години - акумулацията на лихви и нерви и айде нерви - както и да е - но пари няма да видите от този.

Ако може по-директен начин - най-добре.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Изгонване на наемател без договор, като нов собственик

Мнениеот ivan_lawyer » 17 Дек 2019, 14:58

Директен способ е да симулирате между Вас и ваш братовчед също така наемен договор - но - но - с нотариална заверка на подписите Ви и на двамата - това ви дава простор да искате веднага Заповед за изпълнение, все тая - вместо това може да изчакате призовкар да ви потърси - разликата е по алинеите - с нотариална заверка - веднага получавате - без нотариална заверка - изчаквате - ама все тая - нали ще работите с подставен човек.

Снабдени с тази заповед отивате легално при Съдебен изпълнител - дъра-бъра и това не може да се избегне един вид.

Съдебният отключва - като какво става - нищо на практика не Ви пречи да изместите наемателя.


Дело - не - трае едно четири години - акумулацията на лихви и нерви и айде нерви - както и да е - но пари няма да видите от този.

Ако може по-директен начин - най-добре.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Изгонване на наемател без договор, като нов собственик

Мнениеот ivanov_p » 18 Дек 2019, 11:46

1. Ще предопредя устно наемателя, че трябва да освободи обекта.

Безсмислено.

2. Ще се опитам да сменя ключалките през ноща. Имам ли правно основание да направя това ?

Не го правете!

3. Ще спра тока. Имам ли правно основание да направя това ?

Може да го направите, но може да помогне, може да не помогне.

4. Нотариална покана. Не съм запознат какъв е точно реда на действие и ще се радвам да ме информирате.

Скъпо, но може да се направи или да се изпрати телеграма със заверка на съдържанието.

5. Завеждане на гражданско дело по бързата процедура по чл. 310 от ГПК. Ще спечеля ли това дело, след като аз съм собственик, а наемателя няма договор?

Наемателят има договор, иначе няма да е наемател. След продажбата или във времето, договорът се е трансформирал. Как се е трансформирал зависи от това дали е бил вписан, заверени ли са подписите или е по обикновен, какъвто е най-вероятно. Ако договорът не е бил вписан или с достоверна дата е станал безсрочен, но не е изчезнал от само себе си. Безсрочен означава, че може да го прекратите с едномесечно предизвестие. Доколкото договорът е бил писмен, това предизвестие трябва да е писмено и да докажете, че е достигнало до наемателя (нот.покана, телеграма). Трябва ви и самият договор.

Това, което ще ви посъветвам е да намерите договора, да изпратите съобщението, да вземете документите за собственост и да отидете при адвокат, който да реши дали иска ще е на договорно основание, при наличие на договор, или друго, защото ако искате освобождаване на имота от заело го лице, а то извади договор ще загубите иска и обратно.
Аз лично бързите производства не ги познавам и не смятам, че 9-10-12 месеца могат да се определят като нещо "бързо", затова бих избрал обикновеното, което може да е малко по-дълго, но хем ще го извадите, хем ще си вземете парите за наема/обезщетението, а при бързото само ще го извадите и после пак ще трябва да го съдите за парите.

6. Завеждане на гражданско дело по бързата процедура по чл. 405 от ГПК, ако спечеля делото по ч.310
Тук доколкото разбрах ще влезе в имота съдия изпълнител, който ще опише вещите на наемателя и ще изисква от него документ за собственост. Тук правилно ли съм разбрал?
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4329
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Изгонване на наемател без договор, като нов собственик

Мнениеот teogeo » 19 Дек 2019, 17:30

За София дори бързите производства по 310 от ГПК няма гаранция, че са бързи. Ако беше извън София (където и да е), за 4 месеца да го е изритал навън...

Това е най-читавият вариант иначе. Другото са - стъпване по тънък лед.
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1550
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28


Назад към Имотни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 27 госта


cron