начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Възможно описване от ЧСИ



Възможно описване от ЧСИ

Мнениеот delphib » 12 Дек 2019, 00:37

Здравейте, през 2015 година купихме апартамент и той се води на майка ми, но в него живея аз, постоянно получавам писма адресирани до бившите обитатели, дори към един от тях пристигаха писма и от прокуратура всички писма съм върнал на изпращача съответно без да ги отварям. До онзи ден когато въпросния господин дойдоха да го търсят полицаи, обясних всичко показах документи за собственост и, че съответното лице, никога в периода след закупуване на жилището не е живяло на адреса (въпросното лице не е било никога собственик на апартамента), при което полицаите ми казаха че въпросния хубостник 2018 година си е изкарал нова лична карта и е потвърдил адресите (и постоянния и настоящия му адрес се намират в нашия апартамент). Тъй като не знам за какво става дума е възможно да бъде осъден и да му бъде запорирано имущество та въпроса ми е следния: Има ли право ЧСИ да влезе в имота ни без нашето съгласие и нашето присъствие /по 3 месеца в годината няма някой в жилището/, ако се залепи такава бележка от ЧСИ и мен ме няма съответно няма кой да отключи на ЧСИ могат ли да влязат примерно с ключар. Ако съм тук имам фактури на всичко закупено от мен през последните 4 години, но ако ме няма имат ли право да описват и конфискуват имущество? Дори да разбера че са влизали може да е прекалено късно за да обжалвам, тогава какво се предприема?
delphib
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 12 Дек 2019, 00:25

Re: Възможно описване от ЧСИ

Мнениеот katerinakuch » 17 Дек 2019, 01:08

Без съгласието и присъствието на собственика не могат нищо да предприемат в жилището. Не могат просто ей-така да си влязат и да описват, недопустимо е такова нахлуване в частна собственост. Ако толкова искат да влизат в апартамента, просто ще търсят по надлежен ред майка Ви с надлежно призоваване и уведомления, които са оспорими. Хубаво е, че имате документи, доказващи собственост върху имущество. Това имущество е несеквестируемо, не могат да Ви го отнемат.
katerinakuch
Активен потребител
 
Мнения: 1162
Регистриран на: 28 Юни 2007, 12:27

Re: Възможно описване от ЧСИ

Мнениеот ivan_lawyer » 17 Дек 2019, 10:13

Колежката е коректно отразила какво що.

Има обаче агресивни ЧСИ, но те намаляват все повече, тоест - вече са на ниво бюрократи (и всички производни каламбури - бюроклати, блюдоклати и тн).

Така, че - наистина - реална опасност няма.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5212
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Възможно описване от ЧСИ

Мнениеот teogeo » 17 Дек 2019, 10:15

katerinakuch написа:Без съгласието и присъствието на собственика не могат нищо да предприемат в жилището. Не могат просто ей-така да си влязат и да описват, недопустимо е такова нахлуване в частна собственост. Ако толкова искат да влизат в апартамента, просто ще търсят по надлежен ред майка Ви с надлежно призоваване и уведомления, които са оспорими. Хубаво е, че имате документи, доказващи собственост върху имущество. Това имущество е несеквестируемо, не могат да Ви го отнемат.


Абе, могат и още как. Правено е. Но в случая би трябвало ЧСИ хубаво да провери къде отива да описва.

И... няма такова нещо като "несеквестируемо имущество". Като ви напишат акт за начет или ви осъдят за деликт, стойте и гледайте колко е несеквестируемо. Недейте толкова лесно раздава съвети и мнения.
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1550
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28

Re: Възможно описване от ЧСИ

Мнениеот kalahan2008 » 17 Дек 2019, 14:13

Частни вземания по актове за начет, които се събират по реда на ГПК, се издават единствено от АДФИ. А това е много, много, много рядка хипотеза.
НОИ също издава актове за начет, но те се събират по реда на ДОПК.
Тази норма в ГПК /относно отпадането на несеквестируемостта за събиране на вземанията по акт за начет в чл. 445 ГПК/ е останала от стария ГПК и при приемане на новия ГПК никой не се е сетил да я промени.
В случая изобщо не става въпрос за несеквестируемо имущство, а за имущество на трето лице, което не е длъжник по изп. дело. Защитата е чрез жалба по реда на чл. 435, ал. 4 ГПК или чрез иск за вреди срещу ЧСИ.
Имало е случаи, при които ЧСИ влизат в чуждо жилище без съгласието и дори без знанието на собствениците /мисля, че в Шумен имаше такъв случай/, но като цяло ЧСИ се пазят от такива изпълнения, особено ако няма сигурни данни, че жилището е собственост на длъжника. Само въз основа на справка за регистриран адрес трудно ще се осмели някой ЧСИ да влезе в жилището с ключар, и то за описване на движими вещи, освен ако не е надлежно "мотивиран" от взискателя и "подсигурен" от съответните органи на МВР.
При опис на недвижим имот нещата са по-различни.
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4170
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: Възможно описване от ЧСИ

Мнениеот ivanov_p » 18 Дек 2019, 11:57

И... няма такова нещо като "несеквестируемо имущество". Като ви напишат акт за начет или ви осъдят за деликт, стойте и гледайте колко е несеквестируемо. Недейте толкова лесно раздава съвети и мнения.


В допълнение, това, че едно имущество е несеквестируемо не означава, че не може да се продаде. Не се ли ожалиш в много кратките срокове - отиде та се не видя.

Описвали сме оборудване на ресторант на трето лице, филанкишия по делото, купил вещите от длъжника преди 5-6 години. Накрая то плати дълга на длъжника и встъпи като взискател, за да не продадем оборудването в началото на сезона. Даже бях праснал някакъв фашистки хонорар от 2000 лв. за 11-12 хил. дълг, но платиха и него и това не беше случаен човек, а хотелиер с адвокати.
Всичко става, винаги има шанс да го отнесеш, ако не си ли вързал гащите от всякъде и то два пъти.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4329
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Възможно описване от ЧСИ

Мнениеот teogeo » 19 Дек 2019, 17:17

ivanov_p написа:
И... няма такова нещо като "несеквестируемо имущество". Като ви напишат акт за начет или ви осъдят за деликт, стойте и гледайте колко е несеквестируемо. Недейте толкова лесно раздава съвети и мнения.


В допълнение, това, че едно имущество е несеквестируемо не означава, че не може да се продаде. Не се ли ожалиш в много кратките срокове - отиде та се не видя.

Описвали сме оборудване на ресторант на трето лице, филанкишия по делото, купил вещите от длъжника преди 5-6 години. Накрая то плати дълга на длъжника и встъпи като взискател, за да не продадем оборудването в началото на сезона. Даже бях праснал някакъв фашистки хонорар от 2000 лв. за 11-12 хил. дълг, но платиха и него и това не беше случаен човек, а хотелиер с адвокати.
Всичко става, винаги има шанс да го отнесеш, ако не си ли вързал гащите от всякъде и то два пъти.


Да, ако мине продажба, на фаза разпределение (а и по-нататък) не можеш да пискаш и да отменяш проданта на това основание. Но можеш да прибереш парите от проданта.
Аватар
teogeo
Активен потребител
 
Мнения: 1550
Регистриран на: 15 Юли 2009, 22:28


Назад към Изпълнително и обезпечително производство


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 8 госта


cron