начало

Назначиха двама заместници на главния прокурор, Пламена Цветанова подаде оставка като член на ВСС Назначиха двама заместници на главния прокурор, Пламена Цветанова подаде оставка като член на ВСС

При смърт на 3- ма роднина и кредит

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.

При смърт на 3- ма роднина и кредит

Мнениеот bdimitrova » 15 Окт 2019, 16:56

Здравейте, предварително се извинявам, но никак не съм наясно.
Значи Март месец т.г. почина майка ми, която като имущество на нейно име няма нищо, но има 2 кредита (бяха повече, но ги пооправих), през Юни месец почина вуйчо ми (брат й) и дядо ми (баща й), който имаше имоти и нямаше кредити ?
Въпроса ми е, ако направя отказ от наследство, всъщност какво губя ? Оставям ли кредите на майка ми, като не погасени и си имам наследство от дядо ми, който е починал след нея ? Или при отказа губя и наследството и кредитите ? И другото, което е, че преди да пиша тук потърсих информация в Гугъл и там пишеше, че ако вече съм се разореждала с банкова сметка и т.н на починалия, вече автоматично съм приела наследството, съответно и кредита. Поянението ми е, че съм изтеглила ДПФ-то и (ако така се води). Тоест използвала съм ''нейна'' сума пари. Какви са ми вариантите, ако изобщо има такива ?

Благодаря предварително !
bdimitrova
Нов потребител

Re: При смърт на 3- ма роднина и кредит

Мнениеот ivan_lawyer » 15 Окт 2019, 22:06

Наистина има приемане на наследство - но какво от това - кой знае за това, че сте теглили пари. Това е общо казано - всъщност това е заплахата на повечето Банки и не е нещо рядко - да Ви заплашват с това, че сте приели наследството.
ivan_lawyer
Активен потребител

Мнениеот georgiev_sfbg » 07 Ное 2019, 00:34

bdimitrova написа:Здравейте, предварително се извинявам, но никак не съм наясно.
Значи Март месец т.г. почина майка ми, която като имущество на нейно име няма нищо, но има 2 кредита (бяха повече, но ги пооправих), през Юни месец почина вуйчо ми (брат й) и дядо ми (баща й), който имаше имоти и нямаше кредити ?
Въпроса ми е, ако направя отказ от наследство, всъщност какво губя ? Оставям ли кредите на майка ми, като не погасени и си имам наследство от дядо ми, който е починал след нея ? Или при отказа губя и наследството и кредитите ? И другото, което е, че преди да пиша тук потърсих информация в Гугъл и там пишеше, че ако вече съм се разореждала с банкова сметка и т.н на починалия, вече автоматично съм приела наследството, съответно и кредита. Поянението ми е, че съм изтеглила ДПФ-то и (ако така се води). Тоест използвала съм ''нейна'' сума пари. Какви са ми вариантите, ако изобщо има такива ?

Благодаря предварително !

Съвсем на кратко, без да навлизаме в подробности, колко братя и сестри има майка Ви, те имат ли деца, баба Ви жива ли е, Вие имате ли братя и сестри и т.н. и т.н.):
Трябвало е, да се откажете от наследството на майка си, непосредствено след нейната смърт (преди смъртта на дядо Ви) - със Заявление за отказ от наследството на майка Ви - до РС. Така нямаше да наследите нейните кредити, като неин наследник (предполагам единствен).
(Апропо, наследство, наследник и наследодател има само при смърт. Т.е. Майка Ви, във Вашия случай, не може да бъде наследник на дядо Ви, тъй като е починала преди него).
...Така към днешна дата, щяхте да придобиете единствено имотите на своя дядо, като негов наследник (предполагам единствен) към датата/месеца на смъртта му ( имайки предвид, че вуйчо Ви, е починал същия месец).
...Но вече е късно за каквото и да било...
ЗСВ-Съдиите, съдебните заседатели, прокурорите и следователите нямат право да изразяват предварително становище по възложените им дела, както и становище по дела,които не са им възложени. Съдия, прокурор и следовател няма право да дава правни консултации.
georgiev_sfbg
Активен потребител

Мнениеот jhoro » 08 Ное 2019, 20:12

georgiev_sfbg написа:...Но вече е късно за каквото и да било...

Защо да е късно?
Когато е починала майката - тя не е имала активи за наследяване, а само пасиви. Така, че не може да се говори за хипотезата на
Чл. 49. (2) Приемане има и когато наследникът извърши действие, което несъмнено предполага неговото намерение да приеме наследството, или когато укрие наследствено имущество. В последния случай наследникът губи правото на наследствен дял от укритото имущество.

Освен, ако наследникът не се е договорил с кредитора, че ще поеме погасяването на задълженията.
jhoro
Потребител

Мнениеот georgiev_sfbg » 12 Ное 2019, 14:31

jhoro написа:
georgiev_sfbg написа:...Но вече е късно за каквото и да било...

Защо да е късно?
Когато е починала майката - тя не е имала активи за наследяване, а само пасиви. Така, че не може да се говори за хипотезата на
Чл. 49. (2) Приемане има и когато наследникът извърши действие, което несъмнено предполага неговото намерение да приеме наследството, или когато укрие наследствено имущество. В последния случай наследникът губи правото на наследствен дял от укритото имущество.

Освен, ако наследникът не се е договорил с кредитора, че ще поеме погасяването на задълженията.

:!: :arrow:
bdimitrova написа:... ... ако вече съм се разореждала с банкова сметка и т.н на починалия, вече автоматично съм приела наследството, съответно и кредита. Поянението ми е, че съм изтеглила ДПФ-то и (ако така се води). Тоест използвала съм ''нейна'' сума пари. ... ...
ЗСВ-Съдиите, съдебните заседатели, прокурорите и следователите нямат право да изразяват предварително становище по възложените им дела, както и становище по дела,които не са им възложени. Съдия, прокурор и следовател няма право да дава правни консултации.
georgiev_sfbg
Активен потребител

Назад към Взаимопомощ