начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Лимит на плащане в брой между роднини при делба

Правила на форума
Ако искате да Ви помогнат, помогнете и Вие: Българската Коледа - http://www.bgkoleda.bg/ ; SOS Детски селища България - http://www.sosbg.org/ ; Спаси, дари на .... - http://www.save-darina.org/ ; И АЗ МОГА - http://www.icantoo.eu/ ; Единен дарителски номер - http://dmsbg.com/projects_list_actual.php ; Коледа 365 - http://koleda365.org/ ...


Лимит на плащане в брой между роднини при делба

Мнениеот mishko1971 » 02 Окт 2019, 11:40

Здравейте,

Имаме ситуация при която двама братя ще си делят наследствен имот. Разбрали са се единият да доплати на другия 25 000 лв, които вече са платени в брой преди официалната делба, на няколко пъти в продължение на няколко месеца срещу разписки. Ясно е ограничението за разплащане в брой до 10 000 лв.
Въпросът ми е от гледна точка на закона и обявяването на горната стойност в Нотариалния акт, тук има ли проблеми, след като сумата е платена в брой, на няколко пъти през изминалите месеци?

Много Благодаря за компетентен отговор.
mishko1971
Младши потребител
 
Мнения: 71
Регистриран на: 11 Мар 2009, 15:26

Re: Лимит на плащане в брой между роднини при делба

Мнениеот mishko1971 » 03 Окт 2019, 09:02

Ще Ви бъда много благодарен за насоки. Например може ли просто в НА да се опишат направените плащания по дати, и всяко под маскимума от 10000 лв, за да е коректно?
mishko1971
Младши потребител
 
Мнения: 71
Регистриран на: 11 Мар 2009, 15:26

Re: Лимит на плащане в брой между роднини при делба

Мнениеот vili_spasova » 03 Окт 2019, 09:16

Не може.

ЗАКОН ЗА НОТАРИУСИТЕ И НОТАРИАЛНАТА ДЕЙНОСТ

Опазване правата и интересите на страните
Чл. 25. (1) Нотариусът е длъжен да опазва правата и интересите на страните, да ги упътва, да изяснява тяхната воля и фактическото положение, да ги запознае ясно и недвусмислено с правните последици и да не допуска пропуски или бавност в работата, които биха довели до накърняване на техните права.
(2) (Нова - ДВ, бр. 19 от 2005 г., изм. - ДВ, бр. 38 от 2012 г., в сила от 19.11.2012 г., изм. - ДВ, бр. 7 от 2018 г.) Преди съставяне на съответния акт нотариусът извършва проверка за наличието на наложена обезпечителна мярка по Закона за противодействие на корупцията и за отнемане на незаконно придобитото имущество.
(3) (Нова - ДВ, бр. 82 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) При всички нотариални удостоверявания във връзка с учредяване, промяна или прекратяване на права върху имот нотариусът е длъжен да направи справка в базата данни и фондовете по чл. 19, ал. 2.
(4) (Изм. - ДВ, бр. 123 от 1997 г., изм. - ДВ, бр. 36 от 2004 г., в сила от 31.07.2004 г., предишна ал. 2 - ДВ, бр. 19 от 2005 г., предишна ал. 3 - ДВ, бр. 82 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г., отм. - ДВ, бр. 41 от 2011 г., в сила от 01.07.2011 г.)
(5) (Нова - ДВ, бр. 123 от 1997 г., изм. - ДВ, бр. 36 от 2004 г., в сила от 31.07.2004 г., предишна ал. 3 - ДВ, бр. 19 от 2005 г., доп. - ДВ, бр. 47 от 2009 г., в сила от 01.10.2009 г., предишна ал. 4 - ДВ, бр. 82 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) Нотариусът представя подлежащите на вписване актове в службата по вписванията в деня на тяхното извършване. Брачният договор в случаите по чл. 39, ал. 3 от Семейния кодекс се представя за вписване при получаване на удостоверението за сключен граждански брак. Преди вписването нотариусът не може да снабдява страните с препис от подлежащия на вписване акт.
(6) (Нова - ДВ, бр. 18 от 2003 г., изм. - ДВ, бр. 36 от 2004 г., в сила от 31.07.2004 г., предишна ал. 4 - ДВ, бр. 19 от 2005 г., предишна ал. 5 - ДВ, бр. 82 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) Актовете, подлежащи на вписване в друг съдебен район, се изпращат в службите по вписванията служебно по разпореждане на съдията по вписванията. Разходите по изпращането им са за сметка на страните.
(7) (Нова - ДВ, бр. 123 от 1997 г., предишна ал. 4 - ДВ, бр. 18 от 2003 г., предишна ал. 5, изм. - ДВ, бр. 19 от 2005 г., предишна ал. 6 - ДВ, бр. 82 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г., отм. - ДВ, бр. 41 от 2011 г., в сила от 01.07.2011 г.)
(8) (Нова - ДВ, бр. 18 от 2003 г., предишна ал. 6 - ДВ, бр. 19 от 2005 г., предишна ал. 7 - ДВ, бр. 82 от 2009 г., в сила от 01.01.2010 г.) При извършване на разпоредителни сделки страните са длъжни да представят пред нотариуса декларация за гражданство и гражданско състояние по образец, утвърден от министъра на правосъдието.
(9) (Нова - ДВ, бр. 41 от 2011 г., в сила от 01.07.2011 г.) При извършване на възмездни сделки, с които се учредяват, прехвърлят, изменят или прекратяват вещни права върху недвижими имоти, участниците в нотариалното производство декларират в извършвания акт, че сумата, посочена в него, е действително уговореното плащане по сделката.
(10) (Нова - ДВ, бр. 41 от 2011 г., в сила от 01.07.2011 г.) Плащанията по ал. 9 в общ размер над 10 000 лв. се извършват по специална банкова сметка на нотариуса или по банкова сметка в избрана от страните банка.



Щом цялото плащане е над 10 000 лв.дори и да е направено на части под 10 000 лв. трябва да е по банков път. Консултирайте се с нотариуса по сделката как да преодолеете проблема.
Не си въобразявай!
vili_spasova
Потребител
 
Мнения: 912
Регистриран на: 05 Дек 2007, 16:16
Местоположение: София

Re: Лимит на плащане в брой между роднини при делба

Мнениеот mishko1971 » 03 Окт 2019, 09:23

Благодаря Ви. Последно възможно ли е в конкретния случай да се преведат 15х. по сметка, а 10 - максимумът, да са били предадени в брой.
mishko1971
Младши потребител
 
Мнения: 71
Регистриран на: 11 Мар 2009, 15:26

Re: Лимит на плащане в брой между роднини при делба

Мнениеот vili_spasova » 03 Окт 2019, 09:32

По принцип не може. Попитайте нотариуса, може би ще Ви предложи някакво решение. Вижте указанията, които са направили от Министерство на фининсите:


https://www.prime-property.bg/promeni-v-zakona-za-notariusite-i-notarialnata-deynost
Не си въобразявай!
vili_spasova
Потребител
 
Мнения: 912
Регистриран на: 05 Дек 2007, 16:16
Местоположение: София

Re: Лимит на плащане в брой между роднини при делба

Мнениеот mishko1971 » 07 Окт 2019, 10:02

а може ли да се опише: "Всички отношения между страните са уредени...." и с това да се изчерпи финансовата тема в НА?
mishko1971
Младши потребител
 
Мнения: 71
Регистриран на: 11 Мар 2009, 15:26

Re: Лимит на плащане в брой между роднини при делба

Мнениеот Melly » 07 Окт 2019, 13:41

mishko1971 написа:а може ли да се опише: "Всички отношения между страните са уредени...." и с това да се изчерпи финансовата тема в НА?

Струва ми се, че въпросите на питащия са свързани с притеснението, че не може да докаже произход на средствата си за цената на сделката.
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Лимит на плащане в брой между роднини при делба

Мнениеот mishko1971 » 07 Окт 2019, 16:43

А на мен ми се струва, че коментиращата Мелли е редно първо да изчете внимателно въпроса и кореспонденцията. Ако се притеснявах за доходи какво пречеше Делбата да се обяви без доплащания от страните? Ако парите се опишат в НА, а аз държа да се опишат, явно трябва да му ги преведа отново. Проблемът е, че парите са предадени отдавна на вноски, заради настоятелните и спешни нужди на другия брат. Даже обмислям да му ги платя втори път с превод, но едва ли ще ги изтегли и ще ми ги върне. Жалко е, че старши потребител с над 7000 поста, който сигурно има и познанието да отговори, измества темата абсолютно несъстоятелно. А вероятно някога си била капацитет ...
mishko1971
Младши потребител
 
Мнения: 71
Регистриран на: 11 Мар 2009, 15:26

Re: Лимит на плащане в брой между роднини при делба

Мнениеот Melly » 07 Окт 2019, 23:01

mishko1971 написа:А на мен ми се струва, че коментиращата Мелли е редно първо да изчете внимателно въпроса и кореспонденцията. ===============
Жалко е, че старши потребител с над 7000 поста, който сигурно има и познанието да отговори, измества темата абсолютно несъстоятелно. А вероятно някога си била капацитет ...

Ако някога съм била капацитет, сега, драги, съм оценявана няколко нива вповече по скалата за капацитетите. Не си ти този, който да дава оценки на юристи.
А аз не съм от адвокатите, които да вкарват клиентите си в разни схеми само и само да угодят на щенията им.
Да си мислил преди да плащаш на части без да си обезпечил сигурността на договорките за прехвърляне на собственост срещу цена.
Сега по-ясна ли съм? 8)
"Понякога седя и си мисля...а понякога просто си седя."
http://vbox7.com/play:68f9c028
Аватар
Melly
Старши потребител
 
Мнения: 8003
Регистриран на: 18 Окт 2007, 23:13
Местоположение: гр. София

Re: Лимит на плащане в брой между роднини при делба

Мнениеот mishko1971 » 08 Окт 2019, 06:29

С какво помагаш при разискването на конкретната тема, освен че започваш леко да се издигаш от повърхността, като балон с хелий :D
mishko1971
Младши потребител
 
Мнения: 71
Регистриран на: 11 Мар 2009, 15:26

Re: Лимит на плащане в брой между роднини при делба

Мнениеот karanedeff » 08 Окт 2019, 09:30

Melly написа:Струва ми се, че въпросите на питащия са свързани с притеснението, че не може да докаже произход на средствата си за цената на сделката.

А ти не опроверга това :idea:
http://inscribe.free.bg/cgi-php/phpbb3/index.php
Аватар
karanedeff
Активен потребител
 
Мнения: 1237
Регистриран на: 30 Ное 2002, 17:20

Re: Лимит на плащане в брой между роднини при делба

Мнениеот mishko1971 » 08 Окт 2019, 09:34

karanedeff написа:
Melly написа:Струва ми се, че въпросите на питащия са свързани с притеснението, че не може да докаже произход на средствата си за цената на сделката.

А ти не опроверга това :idea:

Самата тема е опровержение за който чете и разсъждава.
mishko1971
Младши потребител
 
Мнения: 71
Регистриран на: 11 Мар 2009, 15:26

Re: Лимит на плащане в брой между роднини при делба

Мнениеот karanedeff » 08 Окт 2019, 10:09

Ясно, очевидно не можеш да ги докажеш :lol:
http://inscribe.free.bg/cgi-php/phpbb3/index.php
Аватар
karanedeff
Активен потребител
 
Мнения: 1237
Регистриран на: 30 Ное 2002, 17:20

Re: Лимит на плащане в брой между роднини при делба

Мнениеот mishko1971 » 08 Окт 2019, 10:28

Започвам да си мисля, че определението за 80-те процента специфичен материал се разпределя пропорционално върху множество групи в обществото :) Благодаря на Вили за насоките, както и на всички, които се включиха в обсъждането.
mishko1971
Младши потребител
 
Мнения: 71
Регистриран на: 11 Мар 2009, 15:26

Re: Лимит на плащане в брой между роднини при делба

Мнениеот vili_spasova » 08 Окт 2019, 12:32

Melly написа:
mishko1971 написа:а може ли да се опише: "Всички отношения между страните са уредени...." и с това да се изчерпи финансовата тема в НА?

Струва ми се, че въпросите на питащия са свързани с притеснението, че не може да докаже произход на средствата си за цената на сделката.



Сори, че пак се намесвам, обаче, ако правилно съм разбрала става въпрос за 25 000лв, а декларацията за произход на средства по ЗМИП е за суми над 30 000лв.

ЗМИП

Чл. 76. (1) Лицата по чл. 4 уведомяват дирекция "Финансово разузнаване" на Държавна агенция "Национална сигурност" за всяко плащане в брой на стойност над 30 000 лв. или тяхната равностойност в чужда валута, извършено от или на техен клиент в рамките на установените отношения или при случайни сделки или операции.

в ППЗМИП има приложение - въпросната декларация

Приложение № 4 към чл. 47, ал. 1
ДЕКЛАРАЦИЯ
по чл. 66, ал. 2 от ЗМИП
Долуподписаният/ата: ..................................................,
(име, презиме, фамилия)
ЕГН ............, документ за самоличност ......................,
издаден на ......................... от ........................................,
постоянен адрес: ...........................................................,
гражданство/а ...............................................................,
в качеството ми на ......................................................,
в .........................................................................................,
ЕИК/БУЛСТАТ/регистрационен номер или друг идентификационен номер .........................................
Декларирам, че паричните средства, използвани в рамките на следното делово
взаимоотношение .........................................................................................,
или предмет на следната операция или сделка ..........................................................................................,
в размер ………….................................................................,
(посочват се размерът и видът на валутата)
имат следния произход: .......................................................................................................................................
При посочване на физическо лице се посочват имената, ЕГН/ЛНЧ, а за лицата, които не попадат в обхвата на чл. 3, ал. 2 от Закона за гражданската регистрация – дата на раждане; при посочване на юридическо лице или друго правно образувание – неговото наименование, ЕИК/БУЛСТАТ, а ако същото е регистрирано в друга държава – наименованието, регистрационният номер или друг идентификационен номер, под който същото е вписано в съответния регистър на другата държава.
При посочване на договори (включително договори за дарение), фактури или други документи се посочват техният вид, номер (ако е приложимо), дата на сключване или подписване, както и данни за лицата, с които е сключен договорът или които са подписали или издали документите.
При посочване на наследство се посочват година на придобиване и данни за наследодателя или наследодателите, при посочване на спестявания – периодът, в който са натрупани спестяванията, както и данни за източника, а при посочване на доходи от търговска или трудова дейност, както и друг общоформулиран източник – периодът, в който са генерирани доходите, както и данни за работодателя или контрагентите.
Известна ми е наказателната отговорност по чл. 313 от Наказателния кодекс за деклариране на неверни обстоятелства.
Дата на деклариране: Декларатор:
...................................... .......................
(подпис)



---------------------------------------------------------------------------------
Та накратко - дори и да се наложи да платят отново тези 25 000лв в конкретния случай ще е необходимо плащането да стане по банков път, дори и да е на части, но не е необходимо да се попълва декларация за произход на средства, понеже сумата е под 30 000 лв. Поправете ме, ако греша.
Не си въобразявай!
vili_spasova
Потребител
 
Мнения: 912
Регистриран на: 05 Дек 2007, 16:16
Местоположение: София

Re: Лимит на плащане в брой между роднини при делба

Мнениеот mishko1971 » 08 Окт 2019, 17:08

Мерси отново Вили, и доказваш, че има добър материал :)
Относно произхода, аз ако на 48 години не съм успял да събера и докажа доход от 25 х.лв. значи мнооого съм загазил и няма форум, който да ми помогне. Сладури.
mishko1971
Младши потребител
 
Мнения: 71
Регистриран на: 11 Мар 2009, 15:26


Назад към Съсобственост и делба


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 9 госта


cron