начало
Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата Общината е осъдена да плати над 30 000 лева на адвокатка – счупила си крака до Съдебната палата

Смърт собственик на ЕООД, ликвидация суми

Казуси по търговско право. Търговска регистрация
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Смърт собственик на ЕООД, ликвидация суми

Мнениеот pitasht » 24 Юни 2019, 09:13

Здравейте почина едноличният собственик на едно ЕООД и имам няколко въпроса:
Наследникът, който е един човек отказа да поеме фирмата с нарочна декларация, прокуратурата поиска обявяване в ликвидация, съдът я обвяви и назначиха ликвидатор.
Оказва се че няма свободни суми за започване на ликвидацията макар че има налично имущество- МПС, стока и недвижим имот.
Ако наследникът даде 500-600 лв като начало по ликвидацията как може да се оформи законно, така че да си вземе сумите в началото на продажбите, а не накрая?
Някакъв вид заем с обезпечение? Или как? Вие какво правите?
Вярно е че не е длъжен но има опасност ликвидаторът да се откаже, а и другите да правят същото и да не се стигне доникъде.
pitasht
Активен потребител
 
Мнения: 1346
Регистриран на: 19 Май 2006, 09:18

Re: Смърт собственик на ЕООД, ликвидация суми

Мнениеот pitasht » 25 Юни 2019, 12:33

Мнения?
pitasht
Активен потребител
 
Мнения: 1346
Регистриран на: 19 Май 2006, 09:18

Re: Смърт собственик на ЕООД, ликвидация суми

Мнениеот kalahan2008 » 25 Юни 2019, 19:34

Агенцията по вписванията служебно назначава ликвидатор, на който обаче държавата не плаща. Това е причината за масови откази от назначения на ликвидаторите.
Някои ликвидатори, които са по-предприемчиви, се свързват с кредитори, наследници и др., за да се разберат дали ще им плащат определеното от АВ месечно възнаграждение - обикновено в размер на 1 МРЗ.
Обикновено получават отказ, затова ликвидаторите отказват назначенията и не подават в срок съгласие с нотариална заверка на подписа, а повечето вече подават изрични заявления за отказ.
Ако наследникът иска да плаща за ликвидацията, ще трябва да поеме възнаграждението на ликвидатора за своя сметка. Доколкото той е наследник на ликвидационния дял на починалия съдружник, той ще се удовлетвори от продажбата на имуществото на дружеството, след като се изплатят задълженията към кредиторите.
Общо взето - въпрос на уговорка с ликвидатора. Може пък и да се съгласи да работи за без пари 6 месеца /минималният срок на ликвидацията/ с надеждата да получи пари от продажбата на имуществото.
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4170
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: Смърт собственик на ЕООД, ликвидация суми

Мнениеот pitasht » 27 Юни 2019, 09:13

Благодаря калахан всичко това ми беше ясно, въпросът беше да не се плаща на черно, ликвидаторът иска еднократно 500-600лв, но без документи. Желанието на клиента ми е да се оформи документално, аз се сещам примерно с договор за заем между дружеството и наследника, но ми се искаше за мнение как точно да стане?
pitasht
Активен потребител
 
Мнения: 1346
Регистриран на: 19 Май 2006, 09:18

Re: Смърт собственик на ЕООД, ликвидация суми

Мнениеот doudoned » 13 Юли 2019, 19:34

Кой ще го подпише този договор, като дружеството в момента няма представляващ?
doudoned
Младши потребител
 
Мнения: 35
Регистриран на: 21 Сеп 2001, 10:04

Re: Смърт собственик на ЕООД, ликвидация суми

Мнениеот nikodim77 » 13 Юли 2019, 22:01

doudoned - написа:
Кой ще го подпише този договор, като дружеството в момента няма представляващ?[

Отговорът „се крие” в в глава 17 от Търговския закон! Съгласно чл. 269, ал. 1 ТЗ “Ликвидаторите представляват дружеството и имат правата и задълженията на изпълнителния му орган” :wink:
nikodim77
Активен потребител
 
Мнения: 1168
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: Смърт собственик на ЕООД, ликвидация суми

Мнениеот kalahan2008 » 16 Юли 2019, 20:36

pitasht написа:Благодаря калахан всичко това ми беше ясно, въпросът беше да не се плаща на черно, ликвидаторът иска еднократно 500-600лв, но без документи. Желанието на клиента ми е да се оформи документално, аз се сещам примерно с договор за заем между дружеството и наследника, но ми се искаше за мнение как точно да стане?

Според мен единственият законен начин е възнаграждението на ликвидатора да се изплаща въз основа на договор между ликвидатора и ликвидиращото се дружество. Плащанията по този договор могат да се извършат и от трето лице-чл. 73 ЗЗД. Плащащият се суброгира в правата на кредитора - чл. 74 ЗЗД.
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4170
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: Смърт собственик на ЕООД, ликвидация суми

Мнениеот pitasht » 13 Яну 2020, 16:39

:D
pitasht
Активен потребител
 
Мнения: 1346
Регистриран на: 19 Май 2006, 09:18


Назад към Търговско право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 7 госта


cron