начало

ВАС отказа да даде указания на Съдийската колегия как да упражнява правомощията си ВАС отказа да даде указания на Съдийската колегия как да упражнява правомощията си

Водач на МПС без СУМПС , но с възстановени права

Дискусии и казуси в областта на: Наказателно право, Наказателен процес, Криминалистика, Съдебни експертизи
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Водач на МПС без СУМПС , но с възстановени права

Мнениеот bestman » 05 Юни 2019, 18:11

Здравейте,

Случая е следният :

Лице, които е спряно за проверка от КАТ е без СУМПС, като правата (курс, изпити, психотест и медицинско свидетелство) са били възстновени и по система на КАТ се води ПРАВОСПОСОБЕН водач.
Реално лицето е без СУМПС , защото не е подало документи за издаването му.

Според вас, този водач трябва ли да бъде съден по чл. 343 В , ал 2 , ако същият е бил наказан преди това административно и спирането му е в едногодишният срок ?
bestman
Потребител
 
Мнения: 183
Регистриран на: 16 Сеп 2012, 16:01

Re: Водач на МПС без СУМПС , но с възстановени права

Мнениеот doudoned » 05 Юни 2019, 18:57

От изложеното разбираме следното: 1. лицето е загубило правоспособност по някаква причина. 2. тази причина е отпаднала и правоспособността е възстановена, но лицето не е поискало и получило ново СУМПС 3. междувременно е спирано веднъж и му е наложена административна санкция за управление без книжка 4. в едногодишен срок след първото спиране и адм. санкция е спряно втори път. От практиката - едни съдебни състави приемат, че лице, което е правоспособно, но по някаква причина няма или не носи книжката или книжката е с изтекъл срок на валидност е правоспособен водач и не осъществява изпълнително деяние по чл.343 В НК и такова лице следва да бъде наказано по адм. сред по чл. 183, ал.1 т.1 ЗДвП с глоба 10 лв. ДРУГИ съдии приемат, че ако няма издадено свидетелство, макар и правоспособен или свидетелството е изтекло, то такъв водач е НЕПРАВОСПОСОБЕН с всички последици. Интересно е дали нак. постановление при първото спиране без книжка е било обжалвано пред съд и какво е решението на този съд.
doudoned
Младши потребител
 
Мнения: 32
Регистриран на: 21 Сеп 2001, 10:04

Re: Водач на МПС без СУМПС , но с възстановени права

Мнениеот bestman » 05 Юни 2019, 19:29

doudoned написа:От изложеното разбираме следното: 1. лицето е загубило правоспособност по някаква причина. 2. тази причина е отпаднала и правоспособността е възстановена, но лицето не е поискало и получило ново СУМПС 3. междувременно е спирано веднъж и му е наложена административна санкция за управление без книжка 4. в едногодишен срок след първото спиране и адм. санкция е спряно втори път. От практиката - едни съдебни състави приемат, че лице, което е правоспособно, но по някаква причина няма или не носи книжката или книжката е с изтекъл срок на валидност е правоспособен водач и не осъществява изпълнително деяние по чл.343 В НК и такова лице следва да бъде наказано по адм. сред по чл. 183, ал.1 т.1 ЗДвП с глоба 10 лв. ДРУГИ съдии приемат, че ако няма издадено свидетелство, макар и правоспособен или свидетелството е изтекло, то такъв водач е НЕПРАВОСПОСОБЕН с всички последици. Интересно е дали нак. постановление при първото спиране без книжка е било обжалвано пред съд и какво е решението на този съд.


Не е обжалвано наказателното постановление.
Не е обжалван акта.
bestman
Потребител
 
Мнения: 183
Регистриран на: 16 Сеп 2012, 16:01

Re: Водач на МПС без СУМПС , но с възстановени права

Мнениеот nikodim77 » 06 Юни 2019, 02:13

Тук се намира някакъв отговор на въпроса:
Решение №211/28.10.2016 по дело №724/2016 на ВКС, НК, II н.о.
Но, следва да се има предвид, че чл. 343в има и алинея 1 :!:


пп. Той си се води правоспособен още от издаване на първото му СУМПС. А в последствие след като не е подавал документи за възстановяване на отнетото му СУМПС, те от КАТ няма как да знаят, че е преминал процедурата по възстановяване (курс, изпити, психотест и медицинско свидетелство). :roll:
nikodim77
Потребител
 
Мнения: 485
Регистриран на: 23 Апр 2009, 14:29

Re: Водач на МПС без СУМПС , но с възстановени права

Мнениеот bestman » 06 Юни 2019, 13:48

Да, няма как да знаят от КАТ.

Ал. 1 - наказанието е до три години
Ал. 2 - наказанието е от една до три години

Проблема в настоящето обвинение е долната граница.

Прочетох решението, което изпратихте.

Видно е, че присъдата се отменя.
Видни е, че преди това подсъдимата е била осъдена.
В крайна сметка, как да тълкувам закона ?
От моите наблюдения, излиза че всичко зависи от “настроението” и “възприятието”
На съдебният състав.
bestman
Потребител
 
Мнения: 183
Регистриран на: 16 Сеп 2012, 16:01

Re: Водач на МПС без СУМПС , но с възстановени права

Мнениеот marek972 » 12 Юни 2019, 07:18

от стремежа на законодателя всяко едно нарушение да е престъпление се получават такива недомислици...
но светлина в тунела няма, чакаме следващата безумица...
marek972
Потребител
 
Мнения: 531
Регистриран на: 07 Апр 2008, 13:34

Re: Водач на МПС без СУМПС , но с възстановени права

Мнениеот jhoro » 09 Юли 2019, 11:27

nikodim77 написа:пп. Той си се води правоспособен още от издаване на първото му СУМПС. А в последствие след като не е подавал документи за възстановяване на отнетото му СУМПС, те от КАТ няма как да знаят, че е преминал процедурата по възстановяване (курс, изпити, психотест и медицинско свидетелство). :roll:

Напротив - има как да знаят.
Както същия този патрул на „Пътна полиция“ (който прави проверката на пътя) знае, че водача има неплатени глоби или както съответната дирекция „Местни данъци и такси“ (може да) знае, че сте регистрирали/снели от отчет МПС. Друг въпрос е, дали системата работи както трябва!
anthony21 написа:Не е обжалвано наказателното постановление.
Не е обжалван акта.

За протокола:
Акт (АУАН) не се обжалва! Към АУАН се правят обяснения или възражения - както в самия акт, така и в тридневен срок от подписването му.
Обжалва се само наказателното постановление
Закон за административните нарушения и наказания
jhoro
Потребител
 
Мнения: 770
Регистриран на: 05 Окт 2006, 11:58


Назад към Наказателно право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 2 госта


cron