начало
Габриел взе мандата за кабинет след безпрецедентно закъснение, преговорите продължават Габриел взе мандата за кабинет след безпрецедентно закъснение, преговорите продължават

Нормално ли е продадена кола след 6 месеца да не е на купува

Виртуална приемна - кажете това, което мислите, за това, което искате!
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Нормално ли е продадена кола след 6 месеца да не е на купува

Мнениеот dakiss » 25 Мар 2019, 15:27

Нормално ли е продадена кола след 6 месеца, да не е все още собственост на купувача?
Колата е продадена с Договор за продажба на 26.09.2018г. и заверен от Нотариус.
Преди няколко дни ходих да си плащам данъците и се установи, че колата все още е моя собственост пред данъчните.
dakiss
Младши потребител
 
Мнения: 66
Регистриран на: 03 Фев 2019, 13:30

Re: Нормално ли е продадена кола след 6 месеца да не е на ку

Мнениеот miko_pk » 25 Мар 2019, 16:47

Отпиши я, гений!
miko_pk
Потребител
 
Мнения: 228
Регистриран на: 20 Сеп 2010, 19:20

Re: Нормално ли е продадена кола след 6 месеца да не е на ку

Мнениеот dakiss » 26 Мар 2019, 16:46

miko_pk написа:Отпиши я, гений!

Абе сладур, да не си мислиш, че съм й платил данъка :D
dakiss
Младши потребител
 
Мнения: 66
Регистриран на: 03 Фев 2019, 13:30

Re: Нормално ли е продадена кола след 6 месеца да не е на ку

Мнениеот borovinka » 27 Мар 2019, 12:41

dakiss написа:
miko_pk написа:Отпиши я, гений!

Абе сладур, да не си мислиш, че съм й платил данъка :D


Вместо да се заяждате, послушайте съвета, даден ви от Митко.
Все още не всички общини имат пряка връзка с регистрите на КАТ и не получават своевременно информация за всяка продадена и регистрирана на ново име кола.
Вашият случай е идентичен.
Просто трябва да подадете декларация по образец в местната ви служба по местни данъци и такси, към която да приложите копие от договора за покупко-продажбата на колата.
Данъците, начислени за нея, ще ви бъдат приспаднати или отписани (за кое от двете ще трябва вие да решите).
Veritatem dies aperit
borovinka
Активен потребител
 
Мнения: 1513
Регистриран на: 18 Авг 2011, 14:41
Местоположение: Lawrence, KZ

Re: Нормално ли е продадена кола след 6 месеца да не е на ку

Мнениеот dakiss » 04 Апр 2019, 13:32

borovinka написа:.... Данъците, начислени за нея, ще ви бъдат приспаднати или отписани (за кое от двете ще трябва вие да решите).


Ама Вие сериозно ли :D
Аз какво съм виновен, че общината нямала връзка ..... в кой век живеем?
Според закона продавача не прави нищо за прехвърлянето на собствеността си. Купувача е задължен до 14 дни да си прехвърли всичко.
Mай излиза, че той си плаща данъците за колата ама ме търсят и мен :D
dakiss
Младши потребител
 
Мнения: 66
Регистриран на: 03 Фев 2019, 13:30

Re: Нормално ли е продадена кола след 6 месеца да не е на ку

Мнениеот stoianovs » 04 Апр 2019, 13:43

За съжаление според закона е едно, а на практика, съвсем друго. Да и от нотариуса трябва да се получава информация по служебен път, нооо. Ако купувача си я е регистрирал на свое име в КАТ, то неговата община получава данни и му я завеждат и му търсят данъка. Но това не значи, че автоматично на теб ти отпада и ти я отписват.
Така, че послушай писалите по-горе и се разходи до общината с копие от договора.
Пиша го от собствен опит.
stoianovs
Младши потребител
 
Мнения: 17
Регистриран на: 06 Мар 2008, 11:29

Re: Нормално ли е продадена кола след 6 месеца да не е на ку

Мнениеот kalahan2008 » 10 Апр 2019, 10:38

dakiss написа:
borovinka написа:.... Данъците, начислени за нея, ще ви бъдат приспаднати или отписани (за кое от двете ще трябва вие да решите).


Ама Вие сериозно ли :D
Аз какво съм виновен, че общината нямала връзка ..... в кой век живеем?
Според закона продавача не прави нищо за прехвърлянето на собствеността си. Купувача е задължен до 14 дни да си прехвърли всичко.
Mай излиза, че той си плаща данъците за колата ама ме търсят и мен :D

Ако искате да си спестите нерви, си я отпишете. Ако искате да проявите инат, с аргумента, че живеем в 21 век, това е Ваше право, нищо не правете. Но се опасявам, че след това ще виснете тук във форума да питате "ЧСИ ми запорира сметката за данъци за МПС, което не е мое, в кой век живеем?" и т.н.
Забелязал съм, че хората хабят много нерви, време и пари, само заради собственото си твърдоглавие и инат. Но ако нямаше такива хора, нямаше да има и хляб за адвокатите...
Адвокат: (INFJ)
https://www.16personalities.com/infj-personality
kalahan2008
Активен потребител
 
Мнения: 4168
Регистриран на: 12 Фев 2008, 10:53

Re: Нормално ли е продадена кола след 6 месеца да не е на ку

Мнениеот marie057 » 29 Юни 2019, 10:20

kodi
kalahan2008 написа:
dakiss написа:
borovinka написа:.... Данъците, начислени за нея, ще ви бъдат приспаднати или отписани (за кое от двете ще трябва вие да решите).


Ама Вие сериозно ли :D
Аз какво съм виновен, че общината нямала връзка ..... в кой век живеем?
Според закона продавача не прави нищо за прехвърлянето на собствеността си. Купувача е задължен до 14 дни да си прехвърли всичко.
Mай излиза, че той си плаща данъците за колата ама ме търсят и мен :D

Ако искате да си спестите нерви, си я отпишете. Ако искате да проявите инат, с аргумента, че живеем в 21 век, това е Ваше право, нищо не правете. Но се опасявам, че след това ще виснете тук във форума да питате "ЧСИ ми запорира сметката за данъци за МПС, което не е мое, в кой век живеем?" и т.н.
Забелязал съм, че хората хабят много нерви, време и пари, само заради собственото си твърдоглавие и инат. Но ако нямаше такива хора, нямаше да има и хляб за адвокатите...


Не всички общини имат пряка връзка с регистри на пътна полиция и не получават своевременно никаква информация за всеки продаден и регистриран автомобил с ново име.
Вашият случай е идентичен.
marie057
Нов потребител
 
Мнения: 1
Регистриран на: 29 Юни 2019, 10:02

Re: Нормално ли е продадена кола след 6 месеца да не е на ку

Мнениеот waki1234 » 16 Юли 2019, 00:46

Не е нормално, но се случва в 5 от 10 от случаите. Повечето общини са вързани към КАТ, проблемът идва от изпращането на информацията или от получаването и. Институциите си подават топката една на друга по този въпрос. Освен това ви търсят и двамата за данъка на колата понеже проверката за платен данък на колата се прави по ЕГН, а не по регистрационен номер на колата. Съвета ми е докато все още знаете къде е договора за покупко продажба да отидете в общинта и да си отпишете колата. Тази разходка за съжаление е неизбежна, ако не тази година през 2020г. задължително, когато ще се опитате да платите данъка на новата колата и ще ви заявят, че имате данък за 2019 на старата.
waki1234
Младши потребител
 
Мнения: 12
Регистриран на: 26 Сеп 2014, 19:37

Re: Нормално ли е продадена кола след 6 месеца да не е на ку

Мнениеот dakiss » 16 Юли 2019, 13:09

waki1234 написа:Не е нормално, но ....


Така и направих, а служителката вдигна рамене с думите "Така е било, така и ще бъде" ....
dakiss
Младши потребител
 
Мнения: 66
Регистриран на: 03 Фев 2019, 13:30

Re: Нормално ли е продадена кола след 6 месеца да не е на ку

Мнениеот ivanov_p » 16 Юли 2019, 14:00

За да се получи информация в общината колата трябва да е регистрирана в КАТ на новия собственик. Продавачът да направи проверка на кой се води колата в КАТ и ако няма връзка с купувача да я отпише.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4320
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Нормално ли е продадена кола след 6 месеца да не е на ку

Мнениеот dakiss » 17 Юли 2019, 11:42

ivanov_p написа:За да се получи информация в общината колата трябва да е регистрирана в КАТ на новия собственик. Продавачът да направи проверка на кой се води колата в КАТ и ако няма връзка с купувача да я отпише.


Не става дума за КАТ, а за данъчните, че се води при тях все още като моя въпреки, че е продадена.
То остава и в КАТ да се води на мен все още, че е пререгистрирана при тях. :D :D :D

Не съм проверявал, ама ако е така .... ми нямам думи ;)
dakiss
Младши потребител
 
Мнения: 66
Регистриран на: 03 Фев 2019, 13:30

Re: Нормално ли е продадена кола след 6 месеца да не е на ку

Мнениеот ivanov_p » 17 Юли 2019, 12:03

Добре е хората да разберат, че не са центъра на Вселената и животът минава някак си и без техните чувства и одобрение. Купувачът не е регистрирал колата в КАТ, от КАТ не са съобщили на в отдел МДТ на Общината (не на НАП), там не са открили нова партида, съответно закрили старата. При това положение, без значение дали спокойно, нервно или потресено, се отива в КАТ, прави се справка и колата се отписва или се търси купувача за да я регистрира.
ivanov_p
Активен потребител
 
Мнения: 4320
Регистриран на: 26 Ное 2013, 19:53

Re: Нормално ли е продадена кола след 6 месеца да не е на ку

Мнениеот ivan_lawyer » 17 Юли 2019, 14:41

Защо КАТ да са в привилегия да си правят каквото искат, а ако бяха частни - тоест ако им набиваха канчетата да са любезни - да са услужливи, щяха да го правят, но каква е разликата, че са държавни.
Пострадалият е прав - откъде накъде ще го разкарват.

Министърът е собственик един вид на тази 50 000 армия от КАТ(МВР) и още освен това данъчни - с такава сила могат да направят много неща и да са бързи в реакцията. Тоест министърът или началникът може да ги стегне. Както е в един частен Макдоналдс или в еди-какво си.
ivan_lawyer
Старши потребител
 
Мнения: 5208
Регистриран на: 25 Мар 2008, 17:46

Re: Нормално ли е продадена кола след 6 месеца да не е на ку

Мнениеот dakiss » 17 Юли 2019, 15:24

Според закона трябва да има връзка между Нотаруиса, който издава договора за продажба с КАТ, а те с данъчните. Някъде връзката се къса - май било между КАТ и данъчните и за това трябва като едно време да седи човек с часове на опашки, за да се убеди сам дали са си свършили работата.

Според закона нещата за продавача свършват с изготвянето на договора за продажба при Нотариуса ...
Освен това според закона ако до 14 дни не се регистрира колата в данъчното, следва санкция за купувача. От КАТ също няма да му простят, ако не си я регистрира на свое име и да получи талоните и номерата.

Остава висящ въпроса защо една и съща кола се води на двама собственици. Изключвам възможността да не си я е обявил пред данъчните купувача, че знае за глобите. Ако с КАТ нямат връзка, както се каза, между тях пак ли няма такава?
dakiss
Младши потребител
 
Мнения: 66
Регистриран на: 03 Фев 2019, 13:30

Re: Нормално ли е продадена кола след 6 месеца да не е на ку

Мнениеот vili_spasova » 17 Юли 2019, 16:04

Прощавайте, този проблем с отписването на МПС в София ли е? И ако да, за кой район по-точно става въпрос? /ако не е тайна, с оглед защитата на личните данни :lol: /
Освен това може и нотариусът да не си е свършил работата докрай, тоест да не изпратил коректни данни в КАТ.
Не си въобразявай!
vili_spasova
Потребител
 
Мнения: 912
Регистриран на: 05 Дек 2007, 16:16
Местоположение: София

Re: Нормално ли е продадена кола след 6 месеца да не е на ку

Мнениеот dakiss » 17 Юли 2019, 16:48

vili_spasova написа:Прощавайте, този проблем с отписването на МПС в София ли е? И ако да, за кой район по-точно става въпрос? /ако не е тайна, с оглед защитата на личните данни :lol: /
Освен това може и нотариусът да не си е свършил работата докрай, тоест да не изпратил коректни данни в КАТ.


Отговора на така зададения въпрос е - Не е в София случката :)
Иначе да питам и аз дали Нотариусите носят отговорност като не си свършат работата?
Ето информация по въпроса https://econ.bg/%D0%9D%D0%BE%D0%B2%D0%B ... _at.1.html
цитирана от news.lex.bg като вероятно сте чели оригиналната информация ;)
dakiss
Младши потребител
 
Мнения: 66
Регистриран на: 03 Фев 2019, 13:30

Re: Нормално ли е продадена кола след 6 месеца да не е на ку

Мнениеот vili_spasova » 17 Юли 2019, 17:35

dakiss написа:
vili_spasova написа:Прощавайте, този проблем с отписването на МПС в София ли е? И ако да, за кой район по-точно става въпрос? /ако не е тайна, с оглед защитата на личните данни :lol: /
Освен това може и нотариусът да не си е свършил работата докрай, тоест да не изпратил коректни данни в КАТ.


Отговора на така зададения въпрос е - Не е в София случката :)
Иначе да питам и аз дали Нотариусите носят отговорност като не си свършат работата?
Ето информация по въпроса https://econ.bg/%D0%9D%D0%BE%D0%B2%D0%B ... _at.1.html
цитирана от news.lex.bg като вероятно сте чели оригиналната информация ;)


Да Ви кажа, информирам се директно от извора, демек ЗДвП, ЗННД, НАРЕДБА № 32 ОТ 29 ЯНУАРИ 1997 Г. ЗА СЛУЖЕБНИТЕ АРХИВИ НА НОТАРИУСИТЕ И НОТАРИАЛНИТЕ КАНТОРИ, има и още един закон, но него ще Ви оставя да си го откриете сам. Точно този закон задължава нотариусите да изпращат информация за извършените сделки с недвижими имоти и мпс директно на службите по МДТ, обаче... като го намерите закона, ще видите от кога са длъжни да го правят.
Иначе на питането - нотариусите носят няколко вида отговорност за несвършена или недобре свършена работа. Имуществена, дисциплинарна..... подробно е посочена в глава четвърта от ЗННД.

Ако се чудите как ме понасят вкъщи - ми всички сме юристи :lol: и в работата пак така - всички сме юристи :lol:
Не си въобразявай!
vili_spasova
Потребител
 
Мнения: 912
Регистриран на: 05 Дек 2007, 16:16
Местоположение: София

Re: Нормално ли е продадена кола след 6 месеца да не е на ку

Мнениеот dakiss » 17 Юли 2019, 18:44

vili_spasova написа:има и още един закон, но него ще Ви оставя да си го откриете сам. Точно този закон задължава нотариусите да изпращат информация за извършените сделки с недвижими имоти и мпс директно на службите по МДТ, обаче... като го намерите закона, ще видите от кога са длъжни да го правят.

Ако се чудите как ме понасят вкъщи - ми всички сме юристи :lol: и в работата пак така - всички сме юристи :lol:


Определено ме изненадахте с тази информация. Чел съм законите и в тях пише, че Нотариусите изпращат информация само за сделки с недвижими имоти /нови/ до службите на МДТ, но не и за автомобили. За автомобилите само правят справка дали е платен данъка, ако не им е донесен документ за платен данък.
Информацията за автомобилите се изпраща по друг закон /първия посочен/ и ако го прочетете пак ще видите до кой изпращат информацията, но не са службите по МДТ ;)

Относно поносимостта, се радвам че сте в такава обстановка, както и мога да кажа със сигурност, че нямам непоносимост, както към Вас, така и срещу всички непознати, с които имам подобни контакти. Не се чувствам нито по-умен от тях, нито по-глупав, а го разбирам по информацията, която се споделя за да се открие истината.
Обидите са знак за слабост и незнание и не им обръщам внимание. Ако съм обидил някой, че му говоря на ТИ се извинявам, но други обиди не сипя по непознатите.
dakiss
Младши потребител
 
Мнения: 66
Регистриран на: 03 Фев 2019, 13:30

Re: Нормално ли е продадена кола след 6 месеца да не е на ку

Мнениеот vili_spasova » 17 Юли 2019, 21:44

dakiss написа:Определено ме изненадахте с тази информация. Чел съм законите и в тях пише, че Нотариусите изпращат информация само за сделки с недвижими имоти /нови/ до службите на МДТ, но не и за автомобили. За автомобилите само правят справка дали е платен данъка, ако не им е донесен документ за платен данък.
Информацията за автомобилите се изпраща по друг закон /първия посочен/ и ако го прочетете пак ще видите до кой изпращат информацията, но не са службите по МДТ ;) ....



Ясно. И за нотариус сте готов. Само още съвсем малко четене на закони трябва. Само прощавайте, да питам: - Автомобилите превозни средства ли са, че нещо почнАх да се обърквам.


ЗАКОН ЗА МЕСТНИТЕ ДАНЪЦИ И ТАКСИ

Чл. 51. (1) (Изм. - ДВ, бр. 103 от 1999 г., в сила от 01.01.2000 г., изм. - ДВ, бр. 36 от 2004 г., в сила от 31.07.2004 г., изм. - ДВ, бр. 100 от 2005 г., в сила от 01.01.2006 г., доп. - ДВ, бр. 101 от 2013 г., в сила от 01.01.2014 г., изм. - ДВ, бр. 105 от 2014 г., в сила от 01.01.2015 г.) Службите по вписванията в 7-дневен срок уведомяват съответната община за прехвърлените, учредените, изменените или прекратените вещни права върху недвижими имоти.

(2) (Нова - ДВ, бр. 98 от 2018 г., в сила от 01.01.2019 г.)
Нотариусите в 7-дневен срок от извършване на сделката уведомяват съответната община за прехвърлените вещни права върху недвижимите имоти и превозните средства, като предоставят информация за размера на заплатения данък по чл. 49, ал. 2 и основата, върху която е определен.

Хубава вечер и приятно четене. Между впрочем и аз смятам да почета малко. Швейк.
Не си въобразявай!
vili_spasova
Потребител
 
Мнения: 912
Регистриран на: 05 Дек 2007, 16:16
Местоположение: София

Следваща

Назад към Общи дискусии


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 18 госта


cron